2017 Quaker City Masters Regatta

Filters:

Race Results

09:00 AM

1a Mens A-H 2- Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 5 Swan Creek A (A. Albanir) 03:18.81 00:00:04.63 03:32.01 00:13.20
2 1 Vesper (F. Barry) 03:27.38 4.3% 00:08.57 03:27.38
3 4 Alexandria (J. Groenendyk) 03:32.48 6.9% 00:05.10 00:00:05.10 03:32.48
4 2 PNRA/Mercer A (M. Truesdell) 03:57.41 19.4% 00:24.93 00:00:41.03 04:08.41 00:11.00
5 3 Swan Creek B (G. Dee) Scratch

09:06 AM

1b Mens A-H 2- Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 New Haven (A. Jackson) 03:35.25 03:35.25
2 5 Washington Rowing School (S. Plog) 03:44.15 4.1% 00:08.90 00:00:17.30 03:52.55 00:08.40
3 2 PNRA/Mercer B (M. Vaccaro) 03:52.51 8.0% 00:08.36 00:00:22.66 03:57.91 00:05.40
4 3 Litchfield Hills (J. Stone) 04:29.56 25.2% 00:37.05 00:00:54.31 04:29.56

09:12 AM

2a Mens Rec 1x Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed
1 3 Saratoga (T. Braim) 04:11.87 04:11.87
2 4 Crescent (R. Hamilton) 04:26.68 5.9% 00:14.81 00:00:14.81 04:26.68

09:12 AM

3a Womens Rec 1x Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed
1 2 Saratoga (T. Capozzola) 04:57.35 04:57.35

09:18 AM

23a Parent/Child 2x Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed
1 3 Fairmount (J. Ryan) 03:46.50 03:46.50
2 4 Susquehanna (M. Martin) 04:23.65 16.4% 00:37.15 00:00:37.15 04:23.65

09:24 AM

4a Womens D-H 8+ Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Pelham CRA (L. Choate) 03:35.49 03:36.59 00:01.10
2 3 Vesper (A. Franklin) 03:36.80 0.6% 00:01.31 00:00:13.41 03:50.00 00:13.20
3 4 Bachelors/Philadelphia Girls/Penn AC/Philadelphia City Rowing [Composite] (T. Decker) 03:39.59 1.9% 00:02.79 00:00:07.80 03:44.39 00:04.80
4 2 Whitemarsh (R. Katz) 03:46.46 5.1% 00:06.87 00:00:09.87 03:46.46
5 5 Avalon (L. Ensor) 04:09.44 15.8% 00:22.98 00:00:36.35 04:12.94 00:03.50

09:30 AM

5a Mens A-C 1x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 Undine (M. Ryan) 03:32.21 03:33.11 00:00.90
2 2 Fairmount (D. Vilimanovic) 03:41.33 4.3% 00:09.12 00:00:08.32 03:41.43 00:00.10
3 5 Pennsylvania Barge (C. Malone) 03:44.14 5.6% 00:02.81 00:00:11.23 03:44.34 00:00.20
4 4 Baltimore (A. Zook) 03:47.99 7.4% 00:03.85 00:00:14.88 03:47.99
5 1 Baltimore (J. Christ) 04:22.94 23.9% 00:34.95 00:00:49.83 04:22.94

09:36 AM

5b Mens A-C 1x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 6 Litchfield Hills (K. Reelick) 03:28.56 03:28.56
2 5 Undine (S. Sullivan) 03:39.12 5.1% 00:10.56 00:00:10.56 03:39.12
3 3 Fairmount (K. Montenegro) 03:40.19 5.6% 00:01.07 00:00:11.63 03:40.19
4 4 Baltimore (P. Constantino) 04:02.77 16.4% 00:22.58 00:00:34.21 04:02.77
5 2 Sagamore (J. Moskowitz) 04:20.40 24.9% 00:17.63 00:00:51.84 04:20.40

09:42 AM

5c Mens A-C 1x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Fairmount (J. Svoboda) 03:30.19 03:36.29 00:06.10
2 2 Undine (D. Rhodes) 03:34.46 2.0% 00:04.27 00:00:07.17 03:43.46 00:09.00
3 1 Saratoga (B. Kurcull) 03:41.65 5.5% 00:07.19 00:00:06.36 03:42.65 00:01.00
4 3 Vesper (D. Melnik) 04:06.96 17.5% 00:25.31 00:00:37.67 04:13.96 00:07.00
5 5 Wilmington (S. Aller) Scratch

09:48 AM

6a Womens A-C 1x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Vesper (M. Folco) 03:57.56 03:57.56
2 4 Vesper (V. Mather) 04:01.13 1.5% 00:03.57 00:00:03.57 04:01.13
3 5 Whitemarsh (J. McAlear) 04:04.77 3.0% 00:03.64 00:00:07.21 04:04.77
4 2 Whitemarsh (L. Roberts) 04:08.96 4.8% 00:04.19 00:00:11.40 04:08.96
5 6 Alexandria (C. Urbanczyk) 04:11.29 5.8% 00:02.33 00:00:13.73 04:11.29
6 3 Washington Rowing School (m. czan) 05:38.33 42.4% 01:27.04 00:01:40.77 05:38.33

09:54 AM

6b Womens A-C 1x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 6 Vesper (S. Kaplan) 03:47.87 03:51.47 00:03.60
2 3 Vesper (M. Hilton) 03:52.40 2.0% 00:04.53 00:00:08.13 03:59.60 00:07.20
3 2 Capital (S. Acerra) 04:05.60 7.8% 00:13.20 00:00:21.33 04:12.80 00:07.20
4 5 University (E. Fossen (24)) 04:23.20 15.5% 00:17.60 00:00:31.73 04:23.20
5 1 Whitemarsh (L. Lehane) 04:24.60 16.1% 00:01.40 00:00:35.63 04:27.10 00:02.50
6 4 New Haven (A. Porter) 04:24.88 16.2% 00:00.28 00:00:39.01 04:30.48 00:05.60

10:00 AM

6c Womens A-C 1x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Vesper (A. James) 04:00.71 00:00:11.89 04:17.51 00:16.80
2 3 Alexandria (A. Clark) 04:05.62 2.0% 00:04.91 04:05.62
3 2 Vesper (J. Mussio) 04:12.81 5.0% 00:07.19 00:00:12.99 04:18.61 00:05.80
4 5 Litchfield Hills (B. Brody) 04:20.84 8.4% 00:08.03 00:00:23.12 04:28.74 00:07.90
5 1 Cooper (T. Riley) 05:11.40 29.4% 00:50.56 00:01:09.68 05:15.30 00:03.90

10:06 AM

7a Mens D-H 8+ Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 2 New Haven (M. Schofield) 03:09.59 00:00:02.03 03:14.09 00:04.50
2 4 Swan Creek (D. Gallagher) 03:12.06 1.3% 00:02.47 03:12.06
3 3 Fairmount (D. MacCormick) 03:15.84 3.3% 00:03.78 00:00:12.08 03:24.14 00:08.30
4 5 Whitemarsh (G. Kerr) 03:22.40 6.8% 00:06.56 00:00:19.94 03:32.00 00:09.60

10:12 AM

8a Mens D-H 1x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Malta (J. Cutler) 03:41.14 03:41.14
2 1 Nereid (C. Johnston) 03:48.57 3.4% 00:07.43 00:00:07.43 03:48.57
3 3 Whitemarsh (S. West) 03:49.89 4.0% 00:01.32 00:00:08.75 03:49.89
4 5 Passaic River (G. von Lieres und Wilkau) 03:58.61 7.9% 00:08.72 00:00:17.47 03:58.61
5 2 Bachelors (K. Foran) 04:07.80 12.1% 00:09.19 00:00:26.66 04:07.80
6 6 Bachelors (L. Tochinski) 04:18.33 16.8% 00:10.53 00:00:37.19 04:18.33

10:18 AM

8b Mens D-H 1x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 Potomac (P. Pietra) 03:55.47 03:55.47
2 4 Washington Rowing School (S. Plog) 04:07.79 5.2% 00:12.32 00:00:12.32 04:07.79
3 2 Sagamore (B. Zutler) 05:28.70 39.6% 01:20.91 00:01:33.23 05:28.70
4 5 Susquehanna (D. Day) Scratch

10:24 AM

8c Mens D-H 1x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 Malta (T. Trocky) 03:55.00 03:55.00
2 2 Washington Rowing School (C. Arnold) 04:07.08 5.1% 00:12.08 00:00:12.08 04:07.08
3 1 Bachelors (E. Orts) 04:07.82 5.5% 00:00.74 00:00:12.82 04:07.82
4 4 Unaffiliated (J. Miros) 04:12.56 7.5% 00:04.74 00:00:17.56 04:12.56
5 5 New Haven (H. Gigas) 04:23.16 12.0% 00:10.60 00:00:28.16 04:23.16

10:30 AM

8d Mens D-H 1x Flight 4

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 New Haven (P. Becker) 03:52.66 03:52.66
2 6 Pelham CRA (G. Houlihan) 04:00.05 3.2% 00:07.39 00:00:07.39 04:00.05
3 5 University (A. Cook) 04:05.57 5.5% 00:05.52 00:00:12.91 04:05.57
4 2 Passaic River (J. Levinson) 04:06.63 6.0% 00:01.06 00:00:13.97 04:06.63
5 1 University (H. Bodek) 04:19.81 11.7% 00:13.18 00:00:27.15 04:19.81
6 3 Carnegie Lake (B. Flynn) 04:35.52 18.4% 00:15.71 00:00:42.86 04:35.52

10:36 AM

8e Mens D-H 1x Flight 5

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Saugatuck (W. Shaw) 04:09.25 04:09.25
2 3 Carnegie Lake (J. Oliver) 04:14.09 1.9% 00:04.84 00:00:04.84 04:14.09
3 2 Swan Creek (t. pytlar) 04:21.70 5.0% 00:07.61 00:00:12.45 04:21.70
4 5 Unaffiliated (C. Esler) 04:53.70 17.8% 00:32.00 00:00:44.45 04:53.70

10:42 AM

8f Mens D-H 1x Flight 6

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 GMS Rowing (M. Verlin) 04:06.59 04:06.59
2 4 Saratoga (B. O'Neil) 04:15.97 3.8% 00:09.38 00:00:09.38 04:15.97
3 2 Vesper (D. Vreugdenhil) 04:20.45 5.6% 00:04.48 00:00:13.86 04:20.45

10:48 AM

8g Mens D-H 1x Flight 7

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 2 Potomac (N. Young) 04:27.99 04:27.99
2 4 Bachelors (M. Levy) 04:47.46 7.3% 00:19.47 00:00:19.47 04:47.46
3 1 Undine (J. Cantrill) 04:51.84 8.9% 00:04.38 00:00:23.85 04:51.84
4 6 Undine (D. Kacala) 04:58.20 11.3% 00:06.36 00:00:30.21 04:58.20
5 5 Unaffiliated (H. Killen) 05:04.57 13.6% 00:06.37 00:00:36.58 05:04.57
6 3 Washington Rowing School (J. Curran) 05:26.58 21.9% 00:22.01 00:00:58.59 05:26.58

10:54 AM

9a Womens D-H 1x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 University (D. Eringis) 04:11.45 04:11.45
2 2 Vesper (E. Acworth) 04:22.31 4.3% 00:10.86 00:00:12.16 04:23.61 00:01.30
3 5 Amadeusz Rowing Academy (L. Poll) 04:30.90 7.7% 00:08.59 00:00:20.75 04:32.20 00:01.30
4 4 Litchfield Hills (A. Hermans) 05:06.67 22.0% 00:35.77 00:00:59.32 05:10.77 00:04.10
5 1 Washington Rowing School (C. Berard) 05:13.27 24.6% 00:06.60 00:01:03.12 05:14.57 00:01.30
6 6 Saugatuck (M. Makris) Scratch

11:00 AM

9b Womens D-H 1x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Vesper (A. Couwenhoven) 04:28.70 04:30.50 00:01.80
2 4 Swan Creek (P. Glover) 04:30.18 0.6% 00:01.48 00:00:07.08 04:37.58 00:07.40
3 5 Bachelors (K. Tetlow) 04:46.07 6.5% 00:15.89 00:00:57.87 05:28.37 00:42.30
4 2 Washington Rowing School (P. Jackman) 04:58.52 11.1% 00:12.45 00:00:28.02 04:58.52
5 3 Cooper (J. Margusity) 05:09.29 15.1% 00:10.77 00:00:52.29 05:22.79 00:13.50

11:06 AM

10a Womens Ltwt A-H 1x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 5 University (K. Cook) 04:13.10 00:00:01.07 04:22.80 00:09.70
2 2 Capital (S. Acerra) 04:21.73 3.4% 00:08.63 04:21.73
3 3 Wilmington (M. Cassidy) 04:52.71 15.6% 00:30.98 00:00:39.38 05:01.11 00:08.40
4 4 Penn AC (R. Foley) Scratch

11:12 AM

10b Womens Ltwt A-H 1x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 5 Sagamore (V. Sigal) 04:15.52 04:15.52
2 4 Whitemarsh (A. McBlane) 04:25.31 3.8% 00:09.79 00:00:09.79 04:25.31
3 2 Whitemarsh (C. Dailey) 05:02.13 18.2% 00:36.82 00:00:46.61 05:02.13
4 3 Saugatuck (M. Makris) 05:28.54 28.6% 00:26.41 00:01:13.02 05:28.54

11:18 AM

10c Womens Ltwt A-H 1x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Washington Rowing School (C. Cole) 04:29.96 04:29.96
2 4 Saratoga (C. Fisher) 04:33.15 1.2% 00:03.19 00:00:10.39 04:40.35 00:07.20
3 3 Whitemarsh (D. Parenti) 04:43.02 4.8% 00:09.87 00:00:14.76 04:44.72 00:01.70
4 2 Cooper (M. Iannotti Sparks) 05:30.12 22.3% 00:47.10 00:01:01.86 05:31.82 00:01.70
5 5 Sagamore (E. Ryan) 06:03.83 34.8% 00:33.71 00:01:37.37 06:07.33 00:03.50

11:24 AM

11a Womens A-C 8+ Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Vesper (A. James) 03:28.83 00:00:00.93 03:30.13 00:01.30
2 5 University (M. McDevitt) 03:29.20 0.2% 00:00.37 03:29.20
3 3 New Haven (H. Friel) 03:33.14 2.1% 00:03.94 00:00:07.84 03:37.04 00:03.90
4 2 Hudson River (K. Kiernan) 03:33.45 2.2% 00:00.31 00:00:08.15 03:37.35 00:03.90
5 1 Prince William (L. Bowen) 03:45.71 8.1% 00:12.26 00:00:17.51 03:46.71 00:01.00

11:30 AM

12a Mens A-C 8+ Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Fairmount (J. Greenwood) 03:13.02 00:00:03.58 03:17.32 00:04.30
2 2 Fairmount (K. Gross) 03:13.74 0.4% 00:00.72 03:13.74
3 3 Hudson River (A. Mauer) 03:28.44 8.0% 00:14.70 00:00:19.80 03:33.54 00:05.10

11:36 AM

13a Mens Ltwt A-H 1x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Malta (J. Cutler) 04:00.90 04:14.10 00:13.20
2 1 Carnegie Lake (J. Truppelli) 04:30.58 12.3% 00:29.68 00:00:32.08 04:46.18 00:15.60
3 6 Passaic River (J. Li) 04:43.34 17.6% 00:12.76 00:00:29.24 04:43.34
4 2 Sagamore (G. Tun) 05:27.52 36.0% 00:44.18 00:01:31.62 05:45.72 00:18.20
5 3 Baltimore (D. Shackelford) Scratch
6 5 Undine (J. Reed) Scratch

11:42 AM

13b Mens Ltwt A-H 1x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 5 Malta (T. Trocky) 03:29.30 03:53.30 00:24.00
2 2 Pennsylvania Barge (M. Malone) 03:31.61 1.1% 00:02.31 00:00:03.91 03:57.21 00:25.60
3 3 Unaffiliated (J. Miros) 03:57.37 13.4% 00:25.76 00:00:28.07 04:21.37 00:24.00
4 4 Unaffiliated (P. Pilat) 04:08.84 18.9% 00:11.47 00:00:15.54 04:08.84
5 1 Passaic River (J. Gingold) 04:14.18 21.4% 00:05.34 00:00:43.38 04:36.68 00:22.50

11:48 AM

13c Mens Ltwt A-H 1x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 5 New Haven (P. Becker) 03:58.11 04:01.61 00:03.50
2 2 Saugatuck (W. Shaw) 04:00.08 0.8% 00:01.97 00:00:05.67 04:07.28 00:07.20
3 3 Potomac (N. Young) 04:04.85 2.8% 00:04.77 00:00:20.54 04:22.15 00:17.30
4 6 Carnegie Lake (M. Hurley) 04:12.95 6.2% 00:08.10 00:00:16.64 04:18.25 00:05.30
5 4 Unaffiliated (S. Sepe) 04:16.66 7.8% 00:03.71 00:00:26.15 04:27.76 00:11.10
6 1 Cooper (E. Peterson) 04:23.90 10.8% 00:07.24 00:00:22.29 04:23.90

11:54 AM

14a Womens D-H 4+ Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 2 Pelham CRA (L. Choate) 04:02.00 04:02.00
2 4 Litchfield Hills (N. Holly Stone) 04:13.30 4.7% 00:11.30 00:00:11.30 04:13.30
3 5 Prince William (J. Hyzy) 04:19.95 7.4% 00:06.65 00:00:17.95 04:19.95
4 3 Washington Rowing School (P. Jackman) 04:23.87 9.0% 00:03.92 00:00:21.87 04:23.87

12:00 PM

14b Womens D-H 4+ Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 PNRA/Mercer (K. Appelget) 04:05.67 04:05.67
2 2 Under the Bridge (S. Szabo) 04:24.66 7.7% 00:18.99 00:00:18.99 04:24.66
3 4 Hudson River (A. Parent-Tibbetts) 04:31.16 10.4% 00:06.50 00:00:25.49 04:31.16
4 5 Avalon (L. Ensor) 04:46.18 16.5% 00:15.02 00:00:40.51 04:46.18

12:36 PM

15a Mens D-H 4+ Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 5 Swan Creek A (A. Albanir) 03:33.46 03:33.46
2 3 New Haven B (G. Friel) 03:42.32 4.2% 00:08.86 00:00:08.86 03:42.32
3 4 PNRA/Mercer (M. Truesdell) 03:54.44 9.8% 00:12.12 00:00:20.98 03:54.44
4 2 Hudson River (A. Mauer) 03:57.34 11.2% 00:02.90 00:00:23.88 03:57.34

12:42 PM

15b Mens D-H 4+ Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 2 Pelham CRA (S. Humphrey) 03:35.20 03:36.50 00:01.30
2 3 New Haven A (M. Schofield) 03:35.73 0.2% 00:00.53 00:00:07.33 03:43.83 00:08.10
3 4 Fairmount (T. Greenwood) 03:46.07 5.1% 00:10.34 00:00:09.57 03:46.07
4 5 Prince William (R. Rodriguez) 04:00.54 11.8% 00:14.47 00:00:32.14 04:08.64 00:08.10
5 6 Litchfield Hills (J. Ewing) 04:03.78 13.3% 00:03.24 00:00:27.28 04:03.78
6 1 Swan Creek B (B. Seaver) Scratch

12:48 PM

16a Mixed A-H 4x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Alexandria (A. Clark) 03:21.35 03:21.35
2 3 Whitemarsh A (L. Roberts) 03:28.15 3.4% 00:06.80 00:00:07.00 03:28.35 00:00.20
3 2 Litchfield Hills (K. Reelick) 03:28.54 3.6% 00:00.39 00:00:07.39 03:28.74 00:00.20
4 5 Fairmount (P. Morgan) 03:38.48 8.5% 00:09.94 00:00:17.13 03:38.48
5 4 Passaic River (F. Cortes) Scratch

12:54 PM

16b Mixed A-H 4x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 5 Penn AC/University [Composite] (D. Eringis) 03:33.52 03:40.12 00:06.60
2 3 Upper Merion/Vesper/Wilmington [Composite] (M. Zisling) 03:38.63 2.4% 00:05.11 00:00:04.01 03:44.13 00:05.50
3 2 Whitemarsh B (R. Katz) 03:50.09 7.8% 00:11.46 00:00:15.47 03:55.59 00:05.50
4 1 University (G. Lawrence) 03:50.79 8.1% 00:00.70 00:00:14.17 03:54.29 00:03.50
5 4 Saratoga A (B. Kurcull) 03:53.39 9.3% 00:02.60 00:00:13.27 03:53.39

01:00 PM

16c Mixed A-H 4x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 Saratoga B (L. Hafner) 03:35.57 03:42.27 00:06.70
2 5 Whitemarsh C (G. Kerr) 03:48.06 5.8% 00:12.49 00:00:12.49 03:54.76 00:06.70
3 4 Washington Rowing School (S. Plog) 04:08.80 15.4% 00:20.74 00:00:27.83 04:10.10 00:01.30
4 1 Susquehanna (C. Tama-Troutmna) 04:10.38 16.1% 00:01.58 00:00:28.11 04:10.38
5 2 Sagamore (K. Coomey) 04:10.94 16.4% 00:00.56 00:00:33.97 04:16.24 00:05.30

01:06 PM

17a Mixed A-C 2x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Fairmount (K. McFetridge) 03:35.06 03:35.06
2 5 Passaic River (F. Cortes) 03:40.28 2.4% 00:05.22 00:00:05.22 03:40.28
3 3 Hudson River A (J. Stratton) 03:44.57 4.4% 00:04.29 00:00:09.51 03:44.57
4 2 Sagamore (J. Moskowitz) 04:05.79 14.3% 00:21.22 00:00:30.73 04:05.79

01:12 PM

17b Mixed A-C 2x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Undine/Whitemarsh [Composite] (S. Sullivan) 03:45.15 03:52.05 00:06.90
2 5 University (M. McDevitt) 03:59.49 6.4% 00:14.34 00:00:13.54 04:05.59 00:06.10
3 3 Pelham CRA (M. Pachuta) 04:07.54 9.9% 00:08.05 00:00:15.49 04:07.54
4 2 Hudson River B (B. Noble) 04:21.26 16.0% 00:13.72 00:00:30.61 04:22.66 00:01.40

01:18 PM

18a Mixed D-H 2x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Vesper/Malta [Composite] B (J. Cutler) 03:42.16 03:45.36 00:03.20
2 6 Pelham CRA (G. Houlihan) 03:42.24 0.0% 00:00.08 00:00:03.68 03:49.04 00:06.80
3 2 Potomac (J. Lytel) 03:43.32 0.5% 00:01.08 00:00:03.46 03:48.82 00:05.50
4 1 Whitemarsh (S. West) 03:48.35 2.8% 00:05.03 00:00:02.99 03:48.35
5 3 Nereid (F. Schaefer) 03:56.44 6.4% 00:08.09 00:00:14.28 03:59.64 00:03.20
6 5 Wilmington (D. Green) 04:08.80 12.0% 00:12.36 00:00:27.74 04:13.10 00:04.30

01:24 PM

18b Mixed D-H 2x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Philadelphia Girls/Malta [Composite] (T. Trocky) 03:46.57 03:47.97 00:01.40
2 5 Washington Rowing School (C. Arnold) 03:49.46 1.3% 00:02.89 00:00:02.89 03:50.86 00:01.40
3 3 Bachelors (T. Hogan) 04:08.05 9.5% 00:18.59 00:00:27.58 04:15.55 00:07.50
4 2 Vesper/University [Composite] A (E. Normoyle) Scratch

01:30 PM

21a Corporate Challenge 8+ Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed
1 4 Johnson and Johnson A (M. Whiting) 03:56.77 03:56.77
2 3 Johnson and Johnson B (E. Hein) 03:57.98 0.5% 00:01.21 00:00:01.21 03:57.98

01:36 PM

22a Father/Son 2x Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed
1 2 Pennsylvania Barge (C. Malone) 03:28.97 03:28.97
2 1 Pelham CRA (M. Facciuto) 03:30.63 0.8% 00:01.66 00:00:01.66 03:30.63
3 4 Fairmount (D. Hayes) 04:34.19 31.2% 01:03.56 00:01:05.22 04:34.19
4 3 Carnegie Lake (J. Flynn) Scratch
5 5 Litchfield Hills (D. Stone) Scratch

01:42 PM

24a Womens D-H 4x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 2 Vesper B (E. Normoyle) 03:46.20 03:46.20
2 4 Pelham CRA A (L. Choate) 03:48.62 1.1% 00:02.42 00:00:02.42 03:48.62
3 5 Litchfield Hills (m. ewing) 04:03.58 7.7% 00:14.96 00:00:17.38 04:03.58
4 3 Philadelphia Girls (K. Mullin) 04:08.93 10.0% 00:05.35 00:00:22.73 04:08.93
5 1 Pelham CRA C (b. motwani) 04:26.45 17.8% 00:17.52 00:00:40.25 04:26.45

01:48 PM

24b Womens D-H 4x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Cooper (M. Higgins) 03:55.23 03:55.23
2 2 Pelham CRA B (M. Staargaard Dikkers) 03:55.54 0.1% 00:00.31 00:00:00.31 03:55.54
3 6 Saratoga (C. Fisher) 03:56.36 0.5% 00:00.82 00:00:01.13 03:56.36
4 3 Navesink River/University [Composite] (M. Hilf) 04:24.57 12.5% 00:28.21 00:00:29.34 04:24.57
5 5 Washington Rowing School (L. Kleine) 04:24.80 12.6% 00:00.23 00:00:29.57 04:24.80
6 4 Avalon (K. Nieman) 04:57.43 26.4% 00:32.63 00:01:02.20 04:57.43

01:54 PM

24c Womens D-H 4x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 Whitemarsh (J. Waterbury) 03:43.28 03:43.28
2 2 Vesper A (E. Acworth) 03:45.57 1.0% 00:02.29 00:00:14.39 03:57.67 00:12.10
3 4 Bachelors/Penn AC [Composite] (D. Brumble) 04:01.61 8.2% 00:16.04 00:00:20.73 04:04.01 00:02.40

02:00 PM

25a Mens D-H 4x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Pelham CRA (D. Sesler) 03:15.73 03:21.03 00:05.30
2 3 University (p. Pietra) 03:16.31 0.3% 00:00.58 00:00:00.58 03:21.61 00:05.30
3 2 Saratoga (B. Kurcull) 03:29.55 7.1% 00:13.24 00:00:09.52 03:30.55 00:01.00
4 5 Upper Merion/Wilmington [Composite] (S. Aller) 03:32.27 8.5% 00:02.72 00:00:11.24 03:32.27

02:06 PM

25b Mens D-H 4x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Fairmount B (T. Sibson) 03:25.40 03:25.40
2 2 Passaic River/Nereid [Composite] (J. Levinson) 03:28.13 1.3% 00:02.73 00:00:02.73 03:28.13
3 4 Litchfield Hills (J. Ewing) 03:43.28 8.7% 00:15.15 00:00:17.88 03:43.28
4 5 Whitemarsh B (M. Allen) 03:49.24 11.6% 00:05.96 00:00:23.84 03:49.24
5 3 Sagamore (G. Tun) 04:06.39 20.0% 00:17.15 00:00:40.99 04:06.39

02:12 PM

25c Mens D-H 4x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 2 Fairmount/Penn AC/University [Composite] H (A. Cook) 03:22.52 00:00:12.49 03:39.42 00:16.90
2 3 New Haven (P. Becker) 03:24.23 0.8% 00:01.71 03:26.93 00:02.70
3 5 Fairmount A (J. Sonzogni) 03:25.55 1.5% 00:01.32 00:00:07.22 03:34.15 00:08.60
4 4 Whitemarsh A (G. Kerr) 03:40.38 8.8% 00:14.83 00:00:13.45 03:40.38

02:18 PM

26a Womens A-H 2- Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 New Haven/Wilmington [Composite] (L. Lana) 03:56.66 03:56.66
2 3 Hudson River (J. Bernier) 04:02.08 2.3% 00:05.42 00:00:06.82 04:03.48 00:01.40

02:24 PM

27a Womens A-C 2x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Vesper A (S. Kaplan) 03:47.04 03:47.84 00:00.80
2 3 Vesper C (M. Folco) 03:56.18 4.0% 00:09.14 00:00:08.44 03:56.28 00:00.10
3 1 University (M. McDevitt) 04:00.94 6.1% 00:04.76 00:00:13.30 04:01.14 00:00.20
4 5 Vesper/Greater Houston [Composite] A (M. Maxwell) 04:03.43 7.2% 00:02.49 00:00:15.89 04:03.73 00:00.30
5 2 Hudson River (J. Leach) 04:27.48 17.8% 00:24.05 00:00:39.64 04:27.48

02:30 PM

27b Womens A-C 2x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 Whitemarsh (L. Roberts) 04:00.70 04:00.70
2 2 Alexandria (C. Urbanczyk) 04:09.81 3.8% 00:09.11 00:00:09.41 04:10.11 00:00.30
3 4 Fairmount (M. Murray) 04:11.24 4.4% 00:01.43 00:00:11.64 04:12.34 00:01.10
4 5 New Haven (J. Van Keuren) 04:38.33 15.6% 00:27.09 00:00:37.93 04:38.63 00:00.30

02:36 PM

27c Womens A-C 2x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Vesper B (M. Hilton) 03:54.77 03:54.77
2 3 Philadelphia Girls (E. Smithers) 04:16.81 9.4% 00:22.04 00:00:22.04 04:16.81
3 2 Litchfield Hills (M. Holmes) 04:23.66 12.3% 00:06.85 00:00:28.89 04:23.66

02:42 PM

28a Mens A-C 4x Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 5 Fairmount (J. Svoboda) 03:06.91 03:09.31 00:02.40
2 4 Undine (A. Preetam) 03:08.25 0.7% 00:01.34 00:00:02.34 03:11.65 00:03.40
3 2 Passaic River (F. Cortes) 03:18.11 6.0% 00:09.86 00:00:08.80 03:18.11
4 1 Baltimore (A. Zook) 03:21.45 7.8% 00:03.34 00:00:12.64 03:21.95 00:00.50
5 3 Susquehanna (A. Martin) 04:11.07 34.3% 00:49.62 00:01:10.56 04:19.87 00:08.80

02:48 PM

29a Mixed A-H 4+ Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 New Haven B (G. Friel) 03:28.33 03:38.83 00:10.50
2 4 Hudson River A (A. Mauer) 03:32.45 2.0% 00:04.12 00:00:04.12 03:42.95 00:10.50
3 5 Fairmount (D. MacCormick) 03:35.37 3.4% 00:02.92 00:00:01.44 03:40.27 00:04.90
4 6 PNRA/Mercer A (M. Lavery) 03:46.65 8.8% 00:11.28 00:00:18.32 03:57.15 00:10.50
5 2 Hudson River B (L. Alphonse) 03:46.97 8.9% 00:00.32 00:00:18.64 03:57.47 00:10.50
6 1 Passaic River (W. Hiller) Scratch

02:54 PM

29b Mixed A-H 4+ Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 2 New Haven A (M. Schofield) 03:42.28 03:48.08 00:05.80
2 5 Washington Rowing School (C. Cole) 03:50.67 3.8% 00:08.39 00:00:02.59 03:50.67
3 3 PNRA/Mercer B (M. Truesdell) 03:55.79 6.1% 00:05.12 00:00:11.01 03:59.09 00:03.30
4 4 Hudson River C (R. Humphrey) 04:17.30 15.8% 00:21.51 00:00:35.02 04:23.10 00:05.80

03:00 PM

30a Womens D-H 2x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 University (D. Eringis) 03:56.89 03:56.89
2 4 Sagamore/Amadeusz Rowing Academy [Composite] A (V. Sigal) 04:04.21 3.1% 00:07.32 00:00:07.32 04:04.21
3 2 Pelham CRA A (J. Hansen) 04:27.97 13.1% 00:23.76 00:00:31.08 04:27.97

03:06 PM

30b Womens D-H 2x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 Vesper (M. Zisling) 04:05.84 04:05.84
2 5 Saratoga B (L. Hafner) 04:12.22 2.6% 00:06.38 00:00:06.38 04:12.22
3 4 Washington Rowing School A (L. Kleine) 04:26.92 8.6% 00:14.70 00:00:21.08 04:26.92
4 1 Baltimore (T. Carson) 04:38.56 13.3% 00:11.64 00:00:32.72 04:38.56
5 2 Washington Rowing School E (M. Abernethy) 04:39.29 13.6% 00:00.73 00:00:33.45 04:39.29
6 6 Pelham CRA B (P. Hayes) 04:53.61 19.4% 00:14.32 00:00:47.77 04:53.61

03:12 PM

30c Womens D-H 2x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Central Penn. (A. Shapiro) 04:08.81 00:00:01.26 04:13.31 00:04.50
2 6 Fairmount (S. Sargent) 04:10.33 0.6% 00:01.52 00:00:18.48 04:30.53 00:20.20
3 4 Philadelphia Girls (L. Schade) 04:10.55 0.7% 00:00.22 04:12.05 00:01.50
4 2 Saratoga A (C. Fisher) 04:11.80 1.2% 00:01.25 00:00:12.55 04:24.60 00:12.80
5 5 Sagamore A (K. Coomey) 04:54.95 18.5% 00:43.15 00:00:42.90 04:54.95
6 3 Susquehanna (D. Kehr) 05:04.97 22.6% 00:10.02 00:00:52.92 05:04.97

03:18 PM

31a Mens D-H 2x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 2 Malta (T. Trocky) 03:28.69 03:32.99 00:04.30
2 3 Susquehanna (S. McDougal) 03:50.18 10.3% 00:21.49 00:00:18.19 03:51.18 00:01.00
3 4 Bachelors (L. Tochinski) 03:52.25 11.3% 00:02.07 00:00:19.26 03:52.25
4 5 Fairmount (P. Simone) 03:54.86 12.5% 00:02.61 00:00:40.07 04:13.06 00:18.20

03:24 PM

31b Mens D-H 2x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Pennsylvania Barge (C. Windeknecht) 03:29.49 03:34.69 00:05.20
2 6 Annapolis (R. Biddle) 03:38.68 4.4% 00:09.19 00:00:13.59 03:48.28 00:09.60
3 5 Passaic River (J. Levinson) 03:44.11 7.0% 00:05.43 00:00:14.62 03:49.31 00:05.20
4 4 University (C. Seybolt) 03:53.37 11.4% 00:09.26 00:00:21.18 03:55.87 00:02.50
5 2 New Haven (H. Gigas) 04:01.04 15.1% 00:07.67 00:00:27.65 04:02.34 00:01.30
6 3 Sagamore B (G. Tun) 04:48.34 37.6% 00:47.30 00:01:13.65 04:48.34

03:30 PM

31c Mens D-H 2x Flight 3

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 Saratoga (B. O'Neil) 03:39.40 03:44.00 00:04.60
2 4 Carnegie Lake (B. Flynn) 03:47.77 3.8% 00:08.37 00:00:08.37 03:52.37 00:04.60
3 5 Upper Merion/Wilmington [Composite] (C. Goodnow) 03:49.17 4.5% 00:01.40 00:00:05.17 03:49.17
4 2 Undine (J. Cantrill) 04:04.10 11.3% 00:14.93 00:00:36.90 04:20.90 00:16.80
5 6 Vesper (D. Kremer) 04:16.70 17.0% 00:12.60 00:00:42.30 04:26.30 00:09.60
6 1 Sagamore A (T. Ryan) 04:30.28 23.2% 00:13.58 00:00:49.28 04:33.28 00:03.00

03:36 PM

32a Womens A-C 4x Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 3 Vesper/Greater Houston [Composite] B (M. Maxwell) 03:31.49 00:00:05.38 03:37.89 00:06.40
2 1 Vesper A (V. Mather) 03:32.31 0.4% 00:00.82 03:32.51 00:00.20
3 5 Whitemarsh (L. Roberts) 03:41.60 4.8% 00:09.29 00:00:09.09 03:41.60
4 4 Passaic River/Nereid [Composite] (L. Gomez) 03:45.78 6.8% 00:04.18 00:00:15.57 03:48.08 00:02.30
5 2 Cooper (M. Bloom) 04:13.23 19.7% 00:27.45 00:00:44.52 04:17.03 00:03.80

03:42 PM

33a Mens A-C 4+ Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Fairmount X (J. Case) 03:19.54 03:19.54
2 3 Passaic River (F. Cortes) 03:26.45 3.5% 00:06.91 00:00:06.91 03:26.45
3 4 Fairmount A (B. Perkins) 03:29.83 5.2% 00:03.38 00:00:16.49 03:36.03 00:06.20
4 5 Baltimore (A. Zook) 03:31.67 6.1% 00:01.84 00:00:12.63 03:32.17 00:00.50
5 2 Prince William (R. Rodriguez) 04:09.36 25.0% 00:37.69 00:00:54.02 04:13.56 00:04.20

03:48 PM

34a Womens A-C 4+ Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 5 Hudson River A (K. Kiernan) 03:45.81 03:47.31 00:01.50
2 2 New Haven (J. Brackett) 03:50.71 2.2% 00:04.90 00:00:06.90 03:54.21 00:03.50
3 4 Prince William A (L. Bowen) 04:09.95 10.7% 00:19.24 00:00:22.64 04:09.95
4 3 Hudson River C (J. Leach) 04:13.28 12.2% 00:03.33 00:00:27.97 04:15.28 00:02.00

03:54 PM

34b Womens A-C 4+ Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 PNRA/Mercer (C. Baldino) 04:01.93 00:00:00.09 04:09.53 00:07.60
2 3 Hudson River B (S. Caprioli) 04:08.64 2.8% 00:06.71 04:09.44 00:00.80
3 2 Prince William B (J. Tallman) 04:21.90 8.3% 00:13.26 00:00:12.46 04:21.90

04:00 PM

35a Mens A-C 2x Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 2 Litchfield Hills (K. Reelick) 03:27.37 03:27.37
2 6 Pelham CRA (P. Cornman) 03:32.63 2.5% 00:05.26 00:00:05.26 03:32.63
3 3 Pennsylvania Barge (E. Gallagher) 03:41.53 6.8% 00:08.90 00:00:14.36 03:41.73 00:00.20
4 1 Alexandria (J. Groenendyk) 03:42.27 7.2% 00:00.74 00:00:14.90 03:42.27
5 5 Passaic River (F. Cortes) 03:56.13 13.9% 00:13.86 00:00:28.76 03:56.13
6 4 Fairmount B (r. Henry) 04:50.70 40.2% 00:54.57 00:01:24.73 04:52.10 00:01.40

04:06 PM

35b Mens A-C 2x Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Undine A (M. Ryan) 03:24.78 00:00:01.13 03:28.48 00:03.70
2 6 Vesper (m. grudzien) 03:27.35 1.3% 00:02.57 03:27.35
3 2 Undine B (S. Sullivan) 03:33.34 4.2% 00:05.99 00:00:07.39 03:34.74 00:01.40
4 3 Fairmount A (D. Vilimanovic) 03:37.02 6.0% 00:03.68 00:00:12.27 03:39.62 00:02.60
5 1 Saratoga (D. Heath) 03:46.10 10.4% 00:09.08 00:00:22.95 03:50.30 00:04.20
6 5 Susquehanna (A. Martin) 04:15.84 24.9% 00:29.74 00:00:51.59 04:18.94 00:03.10

04:12 PM

36a Mens Ltwt A-H 2x Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Annapolis (R. Biddle) 04:00.92 04:00.92
2 3 Malta (T. Trocky) 04:08.58 3.2% 00:07.66 00:00:07.66 04:08.58

04:18 PM

37a Womens Ltwt A-H 2x Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 2 Saratoga B (C. Holland) 03:52.35 04:09.35 00:17.00
2 1 Whitemarsh A (D. Parenti) 04:01.46 3.9% 00:09.11 00:00:00.81 04:10.16 00:08.70
3 4 Whitemarsh B (C. Dailey) 04:02.39 4.3% 00:00.93 00:00:00.44 04:09.79 00:07.40
4 5 Saratoga A (T. Capozzola) 04:17.94 11.0% 00:15.55 00:00:14.79 04:24.14 00:06.20
5 6 Avalon A (J. Mauritzen) 04:34.50 18.1% 00:16.56 00:00:42.15 04:51.50 00:17.00
6 3 Avalon B (K. Nieman) Scratch

04:24 PM

38a Mixed A-H 8+ Flight 1

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 1 Fairmount X (J. Case) 03:15.66 03:15.66
2 5 New Haven (H. Friel) 03:16.09 0.2% 00:00.43 00:00:09.23 03:24.89 00:08.80
3 3 Whitemarsh A (D. Kaess) 03:22.39 3.4% 00:06.30 00:00:06.73 03:22.39
4 6 Hudson River A (K. Guinan) 03:24.30 4.4% 00:01.91 00:00:12.04 03:27.70 00:03.40
5 4 Prince William B (J. Tallman) 03:44.08 14.5% 00:19.78 00:00:31.32 03:46.98 00:02.90
6 2 Hudson River B (R. Humphrey) 03:48.90 17.0% 00:04.82 00:00:42.94 03:58.60 00:09.70

04:30 PM

38b Mixed A-H 8+ Flight 2

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 6 Pelham CRA (D. Sesler) 03:26.70 03:27.90 00:01.20
2 2 Fairmount/Vesper [Composite] A (J. Sonzogni) 03:29.23 1.2% 00:02.53 00:00:11.93 03:39.83 00:10.60
3 4 Whitemarsh B (R. Katz) 03:31.27 2.2% 00:02.04 00:00:03.37 03:31.27
4 3 Prince William A (J. Hyzy) 03:39.72 6.3% 00:08.45 00:00:11.82 03:39.72
5 5 Litchfield Hills (N. Holly Stone) 03:39.80 6.3% 00:00.08 00:00:13.10 03:41.00 00:01.20
6 1 Whitemarsh C (G. Kerr) 03:53.14 12.8% 00:13.34 00:00:28.94 03:56.84 00:03.70

04:36 PM

39a Mixed Masters 8+ (Octuple) Flight

Place Lane Crew Net Time % Delta Split Elapsed Handicap
1 4 Penn AC/Malta/University [Composite] (W. Browder) 03:18.24 03:18.24
2 3 Upper Merion/Vesper/Wilmington [Composite] (M. Zisling) 03:20.51 1.1% 00:02.27 00:00:02.27 03:20.51