2019 Schuylkill Navy Regatta

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:

Heat Sheet

Race Time Race Title Lane 0 Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
18a 09:00 AM Mens Intermediate Single Heat 1
Undine (S. Neal)
Crescent (K. PERRY)
Undine (J. Higgins)
Potomac (P. Sheppard)
Undine (P. McIntosh)
Conshohocken (A. Mark)
18b 09:06 AM Mens Intermediate Single Heat 2
Undine (B. Connor)
Crescent (C. Andrews)
Undine (J. Wittenstein)
Undine (J. Konopka)
Potomac (W. Massimini)
Pittsburgh (Z. Petronic)
21a 09:12 AM Mens Open Single Heat 1
Vesper (T. Nase)
Penn AC (C. Reich)
Vesper (L. Rein)
University (P. Seymour)
Bachelors (S. Barotov)
21b 09:18 AM Mens Open Single Heat 2
Vesper (J. Plihal)
University (M. Rossidis)
New York AC (R. Harding)
Penn AC (N. Cunningham)
Vesper (J. Garay)
21c 09:24 AM Mens Open Single Heat 3
Penn AC (G. Davis)
Vesper (J. Liu)
Undine (D. Hartwick)
Vesper (J. Kirkegaard)
Penn AC (T. Phifer)
34a 09:48 AM Mens Intermediate Double Heat 1
Crescent (J. Saunders)
Undine (J. Higgins)
Athletes Without Limits (B. Wierzbanowski)
Crescent (Y. Gilad)
Undine (C. Stewart)
34b 09:54 AM Mens Intermediate Double Heat 2
Undine (T. Brady)
Athletes Without Limits (J. Martini)
Undine (B. Connor)
Crescent (W. MacNeal)
2 10:00 AM Mens Novice Single - 1000 meters Final
Athletes Without Limits (S. Fuqua)
Pegasus (A. Bransfield)
Pegasus (D. Estock)
Rockland (A. High)
3 10:06 AM Womens Novice Singles - 1000 meters Final
Pegasus (E. Smull)
Pegasus (K. Botzum)
4a 10:12 AM Masters Mixed Double - 1000 meters Flight 1
Bachelors (M. Du Sold) [E/56/4.7]
Vesper/Wilmington [Composite] (C. Goodnow) [F/60/10.0]
Vesper/Whitemarsh [Composite] (D. Eringis) [D/52/0.0]
University (D. Mullen) [F/60/10.0]
4b 10:18 AM Masters Mixed Double - 1000 meters Flight 2
Pennsylvania Barge/PCRA [Composite] (C. Windeknecht) [F/62/1.5]
Philadelphia Girls/Malta [Composite] (T. Trocky) [F/62/1.5]
Fairmount (R. Sargent) [I/77/29.0]
Whitemarsh (J. Curran) [F/61/0.0]
5a 10:24 AM Mens Masters Four - 1000 meters Flight 1
Fairmount E (J. Boehm) [B/36/1.2]
D.C. Strokes C (P. Butler) [A/34/0.6]
Fairmount A (J. Carroll) [A/32/0.0]
D.C. Strokes A (B. LeBrun) [A/35/0.9]
Fairmount C (J. Pulaski) [B/41/3.7]
5b 10:30 AM Mens Masters Four - 1000 meters Flight 2
Swan Creek RC A (J. Millar) [D/54/7.1]
D.C. Strokes B (K. Kriese) [D/53/6.0]
Carnegie Lake (I. Prokofiev) [C/47/0.0]
Mercer (M. Vaccaro) [D/53/6.0]
Fairmount B (T. Greenwood) [D/51/3.8]
5c 10:36 AM Mens Masters Four - 1000 meters Flight 3
Swan Creek RC B (B. Seaver) [E/55/0.0]
Fairmount D (D. MacCormick) [E/58/0.0]
University (R. Phillips) [E/57/0.0]
6a 10:42 AM Womens Masters Four - 1000 meters Flight 1
Carnegie Lake A (A. Pollini) [C/44/4.5]
D.C. Strokes B (L. Kaplan) [B/36/0.0]
Mercer B (L. Kennedy) [C/47/6.9]
Wilmington A (A. Burgos) [B/42/3.2]
D.C. Strokes A (E. Fondriest) [B/39/1.4]
Bachelors (J. Standen) [C/48/7.8]
6b 10:48 AM Womens Masters Four - 1000 meters Flight 2
Whitemarsh (R. Katz) [D/54/0.0]
Wilmington B (K. Briggs) [D/50/0.0]
Carnegie Lake B (K. Mooij) [D/51/0.0]
6c 10:54 AM Womens Masters Four - 1000 meters Flight 3
Vesper (S. Hingley) [G/66/9.4]
Mercer A (K. Appelget) [F/60/0.0]
Carnegie Lake A (R. Ford) [F/60/0.0]
Wilmington C (S. Greenwood) [F/61/1.5]
7a 11:00 AM Womens Masters Single - 1000 meters Flight 1
Whitemarsh (L. Lehane) [B/39/3.6]
Carnegie Lake (A. Mueller) [B/38/3.0]
Potomac (K. Sheppard) [A/33/0.9]
Vesper (D. Anders) [B/41/4.9]
Carnegie Lake (J. Sorli) [AA/26/0.0]
7b 11:06 AM Womens Masters Single - 1000 meters Flight 2
Rockland (s. quayle) [F/62/6.6]
Baltimore (E. Erbelding) [E/58/0.0]
Cooper Rowing Club (J. Margusity) [H/71/24.4]
Baltimore (P. Merkle) [F/63/8.4]
Swan Creek RC (P. Glover) [G/68/18.0]
8a 11:06 AM Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters Flight
Whitemarsh (A. McBlane) [E/58/0.0]
9a 11:12 AM Mens Masters Single - 1000 meters Flight 1
Crescent (D. Povlich) [A/32/0.0]
Bachelors (M. Zagar) [A/35/0.0]
Undine (M. Ryan) [A/35/0.0]
Bachelors (B. Severi) [A/32/0.0]
9b 11:18 AM Mens Masters Single - 1000 meters Flight 2
Penn AC (W. Browder) [D/50/3.2]
Vesper (G. Kaplan) [C/47/0.0]
Malta (J. Cutler) [D/52/5.6]
Rockland (M. Sharif) [D/54/8.2]
9c 11:24 AM Mens Masters Single - 1000 meters Flight 3
Swan Creek RC (R. Hill) [E/57/0.0]
Pennsylvania Barge (M. Malone) [F/61/6.4]
Cooper Rowing Club (E. Peterson) [F/63/9.9]
Vesper (R. Gorodesky) [E/59/3.1]
University (A. Cook) [F/64/11.7]
9d 11:30 AM Mens Masters Single - 1000 meters Flight 4
Fairmount (J. Pratt) [H/70/8.2]
Vesper (M. Kremer) [G/68/4.0]
Unaff. (USA) (c. blessing) [H/72/12.6]
Carnegie Lake (B. Flynn) [G/66/0.0]
Potomac (J. Bracewell) [H/72/12.6]
Swan Creek RC (T. Pytlar) [G/67/2.0]
10a 11:36 AM Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters Flight
Mercer (P. Kaputa) [C/43/0.0]
Wilmington (P. Schlosser) [E/59/19.2]
Whitemarsh (K. Wobeser) [D/50/6.8]
Fairmount (S. Jonik) [G/69/37.7]
12 11:42 AM Womens Open Pair Final
Vesper (L. Euiler)
Unaff. (USA) (R. Bonner)
Vesper (L. Klick)
18 11:48 AM Mens Intermediate Single Final
Undine (J. Konopka)
Undine (J. Higgins)
Pittsburgh (Z. Petronic)
Undine (S. Neal)
Potomac (W. Massimini)
Potomac (P. Sheppard)
15 11:54 AM Womens Intermediate Ltwt Single Final
Undine (C. Napoli)
Vesper (H. Eisenach)
Bergen County (K. Gotrell)
17 12:00 PM Womens Intermediate Single Final
New York AC (C. Buck)
Potomac (K. Sheppard)
Vesper (C. Lewis)
Vesper (M. Hilton)
16 12:06 PM Mens Intermediate Ltwt Single Final
Occoquan (D. Brune)
Potomac (A. Weinstein)
Crescent (J. Frye)
Potomac (C. Graham)
Occoquan (C. Heilman)
20 12:12 PM Womens Open Single Final
Fairmount (K. McFetridge)
Vesper (C. Forman)
University (G. Cutler)
Vesper (B. Wolford)
Penn AC (K. Propst)
Vesper (C. Pretto)
21 12:18 PM Mens Open Single Final
Vesper (J. Garay)
Vesper (J. Kirkegaard)
Vesper (T. Nase)
Penn AC (N. Cunningham)
Vesper (L. Rein)
Vesper (J. Liu)
22 12:24 PM Womens Junior Single Final
Pegasus (I. Montalvo)
Rockland (E. Deljanin)
Pegasus (A. Chakraborty)
Rockland (C. High)
Bergen County (T. Gabriele)
23 12:30 PM Mens Junior Single Final
Bergen County (P. Nasto)
Vesper (J. Wilbur)
Rockland (A. Deljanin)
Wilmington (S. Beck)
Pegasus (R. Menke)
28 12:36 PM Womens Junior Four Final
Philadelphia City Rowing (M. Shelton)
29 12:42 PM Mens Junior Four Final
Philadelphia City Rowing (B. Pancoe)
31a 01:36 PM Womens Masters Double - 1000 meters Flight 1
Whitemarsh (L. Lehane) [A/31/0.3]
Vesper (H. Eisenach) [A/28/0.0]
Whitemarsh (P. Burke) [AA/26/0.0]
University (K. Cook) [C/43/5.5]
Cooper Rowing Club (M. Bloom) [C/46/7.8]
31b 01:42 PM Womens Masters Double - 1000 meters Flight 2
Vesper (M. Zisling) [E/57/0.0]
Cooper Rowing Club (G. Loeber) [E/56/0.0]
Vesper (A. James) [E/56/0.0]
Cooper Rowing Club (B. Mathews-Bowen) [E/58/0.0]
University (A. Lawrence) [E/56/0.0]
31c 01:48 PM Womens Masters Double - 1000 meters Flight 3
Vesper (N. Dormans) [F/61/1.5]
Vesper/Swan Creek RC [Composite] (M. Karl) [G/67/11.1]
Carnegie Lake (K. Ellis) [G/65/7.7]
Baltimore (E. Erbelding) [F/60/0.0]
32a 01:54 PM Mens Masters Double - 1000 meters Flight 1
Vesper/Whitemarsh [Composite] (K. Wobeser) [C/48/9.0]
Fairmount (S. Coe) [A/32/0.0]
Mercer (M. Vaccaro) [C/49/10.0]
Fairmount (T. Owston) [B/37/1.7]
32b 02:00 PM Mens Masters Double - 1000 meters Flight 2
Rockland (M. Sharif) [E/57/1.2]
Malta (T. Trocky) [E/56/0.0]
Wilmington (G. Halmagyi) [E/59/3.9]
University (J. Alderson) [E/58/2.6]
Annapolis RC (R. Biddle) [F/64/11.4]
Pennsylvania Barge (C. Windeknecht) [F/61/6.8]
Swan Creek RC (B. Seaver) [F/62/8.3]
32c 02:06 PM Mens Masters Double - 1000 meters Flight 3
Wilmington (C. Goodnow) [G/69/1.8]
Undine (M. Mann) [H/73/9.4]
University (B. Cody) [G/68/0.0]
Carnegie Lake (J. Oliver) [G/69/1.8]
11 02:09 PM Mens Open Pair Final
Lower Merion (Z. Kelz)
Vesper (L. Smith)
Vesper (S. del Vecchio)
33 02:12 PM Womens Intermediate Double Final
Undine (M. Donahue)
Philadelphia City Rowing (M. Davis)
Vesper (C. Lewis)
Undine (A. Moyer)
Vesper (E. McCormick)
39 02:12 PM Womens Intermediate Light Double Final
New York AC (N. Tallon)
34 02:18 PM Mens Intermediate Double Final
Undine (B. Connor)
Undine (C. Stewart)
Crescent (W. MacNeal)
Undine (J. Higgins)
Undine (T. Brady)
Crescent (J. Saunders)
36 02:24 PM Mens Junior Double Final
Wilmington (S. Beck)
Rockland (A. Rostek)
37 02:30 PM Womens Junior Double Final
Pegasus (K. Porcello)
Pegasus (I. Montalvo)
Rockland (E. D'Amico)
Pegasus (J. Hickey)
Pegasus (G. Myers)
38 02:36 PM Mens Intermediate Light Double Final
Undine (W. Risko)
Annapolis RC (R. Biddle)
Crescent (H. Mnich)
Undine (M. Grieshaber)
Occoquan (D. Brune)
46 02:42 PM Mens Open Double Final
Vesper (J. Kirkegaard)
Undine (J. Konopka)
Riverside (M. Tyson)
Penn AC (J. Keen)
Bachelors (J. McCullough)
40a 02:48 PM Womens Masters Eight - 1000 meters Flight 1
Bachelors (M. Bybee) [A/32/0.0]
D.C. Strokes (E. Fondriest) [B/37/1.5]
Carnegie Lake A (A. Mueller) [C/43/4.6]
40b 02:54 PM Womens Masters Eight - 1000 meters Flight 2
Mercer (K. Appelget) [D/53/3.8]
Carnegie Lake C (J. Gottschall) [C/49/0.0]
Penn AC (S. Hanna) [F/61/13.4]
Vesper (S. Hingley) [G/68/23.9]
Whitemarsh (R. Katz) [E/57/8.3]
Wilmington (F. Mancini) [D/54/4.9]
Carnegie Lake B (K. Samsel) [D/52/2.8]
41a 03:00 PM Mens Masters Eight - 1000 meters Flight
Fairmount B (T. Greenwood) [D/54/13.6]
D.C. Strokes B (P. Butler) [B/38/1.4]
University (M. Rossidis) [A/34/0.0]
Fairmount A (J. Carroll) [A/34/0.0]
D.C. Strokes A (K. Kriese) [B/38/1.4]
42a 03:06 PM Masters Mixed Quad - 1000 meters Flight
Fairmount (J. Ryan) [C/45/0.0]
Swan Creek RC (S. Platt) [E/56/10.3]
43a 03:12 PM Mens Masters Quad - 1000 meters Flight
Fairmount/Penn AC [Composite] (R. Sargent) [H/72/34.0]
Bachelors (C. Gaddes) [C/45/0.0]
Pennsylvania Barge/Whitemarsh [Composite] (C. Windeknecht) [E/58/12.7]
University (P. Laskow) [F/61/16.6]
Fairmount (J. Sonzogni) [G/68/27.1]
44a 03:18 PM Womens Masters Quad - 1000 meters Flight 1
Philadelphia Girls (M. Bybee) [B/40/3.4]
Vesper (A. James) [C/48/8.8]
Whitemarsh (P. Burke) [A/28/0.0]
44b 03:24 PM Womens Masters Quad - 1000 meters Flight 2
Cooper Rowing Club (M. Cuneo) [E/57/6.5]
Vesper (M. Zisling) [E/55/4.2]
Cooper Rowing Club (M. Bloom) [D/51/0.0]
47 03:30 PM Womens Open Double Final
Fairmount/Penn AC [Composite] (K. Schiro)
Penn AC (P. Propp)
48 03:36 PM Mens Intermediate Quad Final
Undine (C. Stewart)
Philadelphia City Rowing (A. Lutz)
Undine (M. Grieshaber)
Athletes Without Limits (J. Martini)
Sussex County (F. Holovacs)
Undine (A. Tengdin)
49 03:42 PM Womens Intermediate Quad Final
Vesper (L. Euiler)
Undine (A. Moyer)
Vesper (C. Forman)
54 03:48 PM Mens Open 4x Final
Vesper A (J. Liu)
Crescent A (W. MacNeal)
Penn AC (T. Phifer)
Crescent B (H. Mnich)
Vesper B (L. Rein)
Undine (J. Higgins)