2018 Quaker City Masters Regatta

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:

Heat Sheet

Race Time Race Title Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
1a 09:00 AM Mens A-H 2- Flight 1
Union
(T. Owston)
[A/30/0.2]
Swan Creek A
(A. Albanir)
[D/51/14.4]
Whitemarsh
(A. Gherca)
[A/28/0.0]
Fairmount A
(J. Boehm)
[A/29/0.1]
Swan Creek B
(J. Rahtz)
[D/51/14.4]
1b 09:06 AM Mens A-H 2- Flight 2
New Haven
(M. Schofield)
[E/59/4.6]
Washington Rowing School A
(S. Plog)
[E/59/4.6]
Mercer
(M. Vaccaro)
[E/57/1.5]
Fairmount B
(T. Kowalik)
[E/56/0.0]
University
(M. Fitzgibbons)
[G/69/23.1]
Washington Rowing School B
(J. Curran)
[G/69/23.1]
2a 09:12 AM Mens Rec 1x Flight
Harveys Lake
(R. Fredericks)
Washington Rowing School
(D. Stemmle)
Crescent
(R. Hamilton)
4a 09:18 AM Womens D-H 8+ Flight 1
Bachelors
(K. Becker)
[D/54/0.0]
East Arm
(A. Lawrence)
[D/52/0.0]
Washington Rowing School
(C. Cole)
[D/51/0.0]
Mercer
(C. Cohen)
[D/54/0.0]
4b 09:24 AM Womens D-H 8+ Flight 2
Pelham
(P. Kelling)
[E/58/3.5]
Bachelors/Philadelphia Girls/Penn AC [Composite]
(B. Pugel)
[E/58/3.5]
Whitemarsh
(R. Katz)
[E/55/0.0]
Chargers
(K. Garofalo)
[E/59/4.8]
Vesper
(A. Franklin)
[G/65/13.2]
5a 09:30 AM Mens A-C 1x Flight 1
Crescent
(D. Povlich)
[A/31/0.0]
Bachelors
(M. Zagar)
[A/34/0.0]
Pennsylvania Barge
(E. Gallagher)
[A/32/0.0]
Undine
(D. McArdle)
[A/32/0.0]
Union
(B. Wettach)
[A/27/0.0]
5b 09:36 AM Mens A-C 1x Flight 2
Undine
(S. Sullivan)
[A/33/0.0]
Pennsylvania Barge
(R. Wijngaarden)
[A/33/0.0]
Fairmount
(K. Montenegro)
[A/34/0.3]
Sagamore
(J. Moskowitz)
[B/36/1.1]
5c 09:42 AM Mens A-C 1x Flight 3
Undine
(D. Rhodes)
[C/49/0.0]
Whitemarsh
(K. Wobeser)
[C/49/0.0]
Vesper
(G. Kaplan)
[C/46/0.0]
Mercer
(M. Truesdell)
[C/45/0.0]
6a 09:48 AM Womens A-C 1x Flight 1
Whitemarsh
(L. Lehane)
[B/38/2.4]
Vesper
(M. Folco)
[A/32/0.0]
Union
(C. Sheehan)
[B/36/1.4]
Whitemarsh
(L. Roberts)
[A/33/0.3]
Vesper
(S. Kaplan)
[B/40/3.6]
6b 09:54 AM Womens A-C 1x Flight 2
Whitemarsh
(J. McAlear)
[B/36/0.0]
Cooper
(T. Riley)
[C/46/7.0]
Union
(C. Davies)
[B/36/0.0]
Vesper
(M. Hilton)
[C/45/6.1]
7a 10:00 AM Mens D-H 8+ Flight
Fairmount
(J. Sonzogni)
[F/63/11.3]
New Haven
(M. Schofield)
[D/54/0.0]
8a 10:06 AM Mens D-H 1x Flight 1
Union
(A. Adam)
[C/46/0.0]
Malta
(J. Cutler)
[D/51/5.4]
Swan Creek
(D. Gallagher)
[D/52/6.6]
8b 10:12 AM Mens D-H 1x Flight 2
University
(B. McLelland)
[D/54/0.0]
Whitemarsh
(S. West)
[D/51/0.0]
Nereid
(C. Johnston)
[D/52/0.0]
Swan Creek
(A. Albanir)
[D/50/0.0]
8c 10:18 AM Mens D-H 1x Flight 3
Unaffiliated
(J. Miros)
[E/59/0.0]
Swan Creek
(R. Hill)
[E/56/0.0]
Royal Hong Kong Yacht Club
(M. Welles)
[E/58/0.0]
Fairmount
(S. Platt)
[E/59/0.0]
Saugatuck
(D. Utter)
[E/56/0.0]
8d 10:24 AM Mens D-H 1x Flight 4
Pelham
(G. Houlihan)
[F/61/0.0]
New Haven
(P. Becker)
[F/64/0.0]
Pennsylvania Barge
(M. Malone)
[F/60/0.0]
Rivanna
(P. Jewell)
[F/63/0.0]
Cooper
(E. Peterson)
[F/62/0.0]
University
(H. Bodek)
[F/64/0.0]
8e 10:30 AM Mens D-H 1x Flight 5
GMS Rowing
(M. Verlin)
[G/67/0.0]
Vesper
(D. Vreugdenhil)
[G/69/0.0]
8f 10:36 AM Mens D-H 1x Flight 6
Undine
(J. Cantrill)
[H/73/2.3]
Bachelors
(M. Levy)
[H/74/4.6]
Undine
(D. Kacala)
[H/72/0.0]
Unaffiliated
(H. Killen)
[I/75/7.0]
9a 10:42 AM Womens D-H 1x Flight 1
University
(J. Paulosky)
[D/53/0.0]
University
(D. Eringis)
[D/54/0.0]
New Haven
(J. Brackett)
[D/50/0.0]
9b 10:48 AM Womens D-H 1x Flight 2
Vesper
(E. Acworth)
[E/55/0.0]
Vesper
(E. Saint Clair)
[E/56/0.0]
Sagamore
(D. Fantini)
[E/57/0.0]
9c 10:54 AM Womens D-H 1x Flight 3
Sagamore
(S. Anderson)
[G/65/5.5]
Swan Creek
(P. Glover)
[G/67/9.4]
Washington Rowing School
(P. Jackman)
[F/63/1.8]
10a 11:00 AM Womens Ltwt A-H 1x Flight
Whitemarsh
(D. Parenti)
[F/63/23.4]
Washington Rowing School
(L. Arnold)
[E/59/16.6]
11a 11:06 AM Womens A-C 8+ Flight
Vesper
(V. Jones)
[B/39/2.7]
Carnegie Lake
(A. Pollini)
[B/39/2.7]
Whitemarsh
(P. Burke)
[A/30/0.0]
12a 11:12 AM Mens A-C 8+ Flight
Fairmount
(M. Ruiz Garcia)
[A/35/1.3]
Bachelors
(J. Hogan)
[B/39/2.9]
Fairmount
(J. Boehm)
[A/27/0.0]
13a 11:18 AM Mens Ltwt A-H 1x Flight 1
Whitemarsh
(K. Wobeser)
[C/49/8.5]
13b 11:24 AM Mens Ltwt A-H 1x Flight 2
Fairmount
(M. Hurley)
[G/65/10.5]
New Haven
(P. Becker)
[F/64/8.6]
Unaffiliated
(J. Miros)
[E/59/0.0]
14a 11:30 AM Womens D-H 4+ Flight 1
East Arm A
(K. Glover)
[D/53/2.2]
Pelham B
(K. Cornman)
[E/57/7.0]
Whitemarsh
(R. Katz)
[E/57/7.0]
East Arm B
(J. MacDonald)
[D/51/0.0]
Pelham A
(P. Kelling)
[E/57/7.0]
Washington Rowing School
(C. Cole)
[D/54/3.3]
14b 11:36 AM Womens D-H 4+ Flight 2
Vesper
(M. Karl)
[G/65/7.7]
Chargers
(G. Dancks)
[G/66/9.4]
Mercer
(C. Baldino)
[F/60/0.0]
15a 11:42 AM Mens D-H 4+ Flight
Washington Rowing School
(C. Arnold)
[F/64/18.2]
New Haven A
(J. Stanwyck)
[D/51/1.0]
University
(B. O'Malley)
[E/56/6.8]
New Haven B
(M. Schofield)
[F/61/13.6]
Swan Creek
(A. Albanir)
[D/51/1.0]
Fairmount
(D. Vilimanovic)
[D/50/0.0]
16a 11:48 AM Mixed A-H 4x Flight 1
Vesper/Harveys Lake [Composite] C
(V. Jones)
[A/27/0.0]
Union
(C. Davies)
[B/42/4.5]
Susquehanna/Whitemarsh [Composite] B
(D. Kaess)
[A/31/0.3]
Whitemarsh
(A. Smith)
[B/38/2.4]
Fairmount/Whitemarsh [Composite] D
(P. Burke)
[A/33/0.7]
16b 11:54 AM Mixed A-H 4x Flight 2
Fairmount A
(D. Baugh)
[C/44/0.0]
Fairmount C
(E. Villanueva)
[C/48/0.0]
Undine/Malta [Composite]
(A. Preetam)
[C/47/0.0]
Fairmount B
(C. Bracken)
[C/49/0.0]
16c 12:00 PM Mixed A-H 4x Flight 3
Susquehanna A
(C. TAMA-TROUTMAN)
[E/59/9.9]
Pennsylvania Barge/Pelham/University [Composite]
(C. Windeknecht)
[E/59/9.9]
Vesper/University [Composite] B
(M. Zisling)
[E/57/7.4]
Vesper A
(J. Greenfield)
[D/50/0.0]
40a 12:51 PM Adaptive 2x Flight
Phila Adapted Rowing A
(H. Gallagher)
Phila Adapted Rowing B
(J. Loudon)
17a 12:57 PM Mixed A-C 2x Flight 1
Pelham
(M. Pachuta)
[B/37/2.2]
Susquehanna
(A. Martin)
[A/27/0.0]
Bachelors
(S. Grogan)
[A/33/0.8]
Union
(D. Ringham)
[B/38/2.6]
17b 01:03 PM Mixed A-C 2x Flight 2
Vesper
(G. Kaplan)
[C/43/0.6]
Mercer
(M. Truesdell)
[B/42/0.0]
University/Royal Hong Kong Yacht Club [Composite] A
(M. Welles)
[C/44/1.3]
University B
(R. Barron)
[C/43/0.6]
18a 01:09 PM Mixed D-H 2x Flight 1
Row New York A
(H. Callahan)
[D/53/0.0]
Cooper
(M. Torosian)
[E/59/7.5]
New Haven
(P. Becker)
[E/59/7.5]
East Arm
(K. Glover)
[E/56/3.6]
18b 01:15 PM Mixed D-H 2x Flight 2
Philadelphia Girls/Malta [Composite]
(T. Trocky)
[F/61/0.0]
Rivanna
(P. Jewell)
[F/62/0.0]
18c 01:21 PM Mixed D-H 2x Flight 3
Sagamore
(E. Ryan)
[G/66/0.0]
Row New York B
(M. McCaffrey)
[G/68/0.0]
20a 01:27 PM Womens Ltwt A-H 4x Flight
Pelham/Whitemarsh [Composite]
(L. Stirton Aust)
[F/62/0.0]
21a 01:33 PM Corporate Challenge 8+ Flight
Johnson and Johnson
(C. Lombardo)
Gold Challenge Cup
(B. Fell)
22a 01:39 PM Father/Son 2x Flight
Mercer
(M. Gajewski)
University
(I. McLelland)
Pelham
(M. Facciuto)
23a 01:45 PM Parent/Child 2x Flight 1
Fairmount
(J. Ryan)
University
(R. Barron)
Delaware River Rowing B
(E. Lynes)
Washington Rowing School
(M. Simons)
23b 01:51 PM Parent/Child 2x Flight 2
Susquehanna
(D. Martin)
Delaware River Rowing A
(J. Eddis-Koch)
Pelham A
(M. Cornman)
Pennsylvania Barge
(M. Fitzgibbons)
24a 01:57 PM Womens D-H 4x Flight 1
Sagamore/Vesper [Composite] A
(M. Zisling)
[E/56/2.2]
Sagamore B
(N. Malfi)
[D/54/0.0]
Vesper B
(E. Mair)
[E/56/2.2]
East Arm
(D. VanTieghem)
[E/55/1.1]
Pelham
(P. Kelling)
[E/57/3.4]
24b 02:03 PM Womens D-H 4x Flight 2
Vesper A
(E. Acworth)
[F/63/9.1]
University
(C. Cook)
[E/59/3.7]
Vesper/Swan Creek/Penn AC [Composite] A
(P. Glover)
[F/64/10.6]
Cooper
(B. Mathews-Bowen)
[E/56/0.0]
25a 02:09 PM Mens D-H 4x Flight 1
Pennsylvania Barge/Whitemarsh [Composite]
(C. Windeknecht)
[E/57/7.4]
University/Royal Hong Kong Yacht Club [Composite]
(J. Alderson)
[E/57/7.4]
Fairmount C
(E. Scacchitti Jr.)
[D/50/0.0]
Malta
(T. Trocky)
[E/57/7.4]
Fairmount B
(D. Baugh)
[E/58/8.6]
25b 02:15 PM Mens D-H 4x Flight 2
Pelham A
(G. Houlihan)
[F/60/0.0]
Fairmount A
(J. Sonzogni)
[G/67/10.2]
Pelham B
(D. Hughes)
[G/65/7.1]
Fairmount/Penn AC/University [Composite] H
(A. Cook)
[H/72/18.7]
New Haven
(I. Duthie)
[F/60/0.0]
Whitemarsh
(S. West)
[F/60/0.0]
26a 02:21 PM Womens A-H 2- Flight
Carnegie Lake
(A. Pollini)
[B/36/0.0]
Mercer A
(K. Appelget)
[C/47/8.0]
Vesper
(A. James)
[E/56/19.0]
Mercer B
(C. Cohen)
[E/59/23.6]
New Haven
(J. Brackett)
[B/42/3.6]
Washington Rowing School
(I. Martin)
[B/42/3.6]
27a 02:27 PM Womens A-C 2x Flight 1
Whitemarsh A
(P. Burke)
[A/29/0.0]
Rivanna
(L. Sekreve)
[A/35/0.0]
New Haven
(L. Savarese)
[A/35/0.0]
27b 02:33 PM Womens A-C 2x Flight 2
Riverfront Recapture
(S. San Emeterio)
[B/36/0.0]
Union
(A. Jensen)
[B/37/0.0]
Philadelphia Girls
(M. Bybee)
[B/36/0.0]
Whitemarsh B
(J. McAlear)
[B/37/0.0]
Washington Rowing School
(A. McCrudden)
[B/42/0.0]
27c 02:39 PM Womens A-C 2x Flight 3
Susquehanna
(T. Summy)
[C/46/0.0]
Vesper B
(M. Hilton)
[C/46/0.0]
East Arm
(A. Lawrence)
[C/43/0.0]
Vesper/University [Composite] A
(S. Kaplan)
[C/47/0.0]
28a 02:45 PM Mens A-C 4x Flight 1
Whitemarsh
(D. Kaess)
[B/38/2.1]
Fairmount/Pennsylvania Barge [Composite] A
(E. Gallagher)
[A/31/0.0]
Fairmount A
(M. Ruiz Garcia)
[B/37/1.7]
28b 02:51 PM Mens A-C 4x Flight 2
Fairmount B
(J. Svoboda)
[B/39/0.0]
Susquehanna
(J. Noonan)
[B/42/1.6]
Undine
(S. Sullivan)
[B/40/0.5]
Union
(A. Adam)
[C/43/2.2]
29a 02:57 PM Mixed A-H 4+ Flight 1
Union
(C. Davies)
[A/32/0.0]
Fairmount
(J. Kowalski)
[B/39/2.6]
29b 03:03 PM Mixed A-H 4+ Flight 2
Washington Rowing School A
(C. Cole)
[D/52/3.0]
Mercer
(M. Vaccaro)
[D/52/3.0]
Carnegie Lake
(M. Randeria)
[C/49/0.0]
Washington Rowing School B
(I. Martin)
[E/59/11.6]
East Arm
(K. Glover)
[E/58/10.3]
30a 03:09 PM Womens D-H 2x Flight 1
Sagamore B
(N. Malfi)
[D/50/0.0]
Central Penn. B
(S. Hartung)
[D/52/0.0]
Sagamore D
(E. Santoro)
[D/51/0.0]
30b 03:15 PM Womens D-H 2x Flight 2
Sagamore A
(K. Coomey)
[E/59/0.0]
Vesper B
(M. Zisling)
[E/56/0.0]
Rivanna
(S. Reid)
[E/56/0.0]
Sagamore C
(V. Sigal)
[E/55/0.0]
30c 03:21 PM Womens D-H 2x Flight 3
Potomac
(J. Lytel)
[F/63/0.0]
Central Penn. A
(A. Shapiro)
[F/64/1.6]
Fairmount
(S. Sargent)
[H/73/17.7]
Sagamore E
(S. Anderson)
[F/64/1.6]
Vesper A
(A. Hurwitz)
[F/63/0.0]
31a 03:27 PM Mens D-H 2x Flight 1
Sagamore
(J. Ferreira)
[D/54/0.0]
Bachelors
(M. Zagar)
[D/54/0.0]
Pennsylvania Barge/Whitemarsh [Composite] A
(K. Wobeser)
[D/54/0.0]
31b 03:33 PM Mens D-H 2x Flight 2
Vesper B
(J. Greenfield)
[E/56/0.0]
University B
(J. Alderson)
[E/57/0.0]
Whitemarsh
(J. Curran)
[E/56/0.0]
Saugatuck/Swan Creek [Composite]
(R. Hill)
[E/56/0.0]
Malta
(T. Trocky)
[E/55/0.0]
31c 03:39 PM Mens D-H 2x Flight 3
Pennsylvania Barge B
(C. Windeknecht)
[F/60/0.0]
Susquehanna
(D. Martin)
[F/60/0.0]
Annapolis RC
(R. Biddle)
[F/63/0.0]
Pelham A
(M. Verlin)
[F/64/0.0]
Upper Merion
(T. Pietrzak)
[F/62/0.0]
31d 03:45 PM Mens D-H 2x Flight 4
New Haven
(P. Becker)
[G/67/0.0]
Pelham B
(G. Lewis)
[G/68/1.7]
Undine
(J. Cantrill)
[H/72/9.1]
Vesper D
(D. Kremer)
[G/68/1.7]
University A
(B. Cody)
[G/69/3.5]
Carnegie Lake
(G. Ahrens)
[G/68/1.7]
32a 03:51 PM Womens A-C 4x Flight
Vesper/University [Composite]
(S. Kaplan)
[D/51/11.3]
New Haven
(H. Friel)
[C/44/5.6]
Fairmount
(S. Ryan)
[A/34/0.8]
Whitemarsh
(L. Roberts)
[A/30/0.0]
33a 03:57 PM Mens A-C 4+ Flight
Carnegie Lake
(I. Cabreros)
[B/39/3.1]
Fairmount A
(J. Boehm)
[A/27/0.0]
Union
(B. Wettach)
[A/29/0.1]
Chargers
(S. Carroll)
[A/33/0.8]
Fairmount B
(M. Ruiz Garcia)
[A/32/0.5]
34a 04:03 PM Womens A-C 4+ Flight 1
Carnegie Lake A
(A. Pollini)
[A/33/0.0]
East Arm
(A. Lawrence)
[B/38/1.8]
Carnegie Lake B
(J. Gottschall)
[B/38/1.8]
Washington Rowing School
(I. Martin)
[B/38/1.8]
Whitemarsh
(A. Smith)
[A/34/0.3]
34b 04:09 PM Womens A-C 4+ Flight 2
Rivanna
(L. Sekreve)
[B/40/0.0]
Under the Bridge A
(S. Safer)
[B/42/1.2]
Mercer
(C. Cohen)
[C/48/5.8]
New Haven
(J. Brackett)
[C/47/4.9]
Under the Bridge B
(K. Mittleman)
[B/42/1.2]
35a 04:15 PM Mens A-C 2x Flight 1
Undine A
(S. Sullivan)
[B/36/1.7]
Susquehanna/Whitemarsh [Composite]
(D. Kaess)
[A/28/0.0]
Pennsylvania Barge
(E. Gallagher)
[A/32/0.5]
35b 04:21 PM Mens A-C 2x Flight 2
Bachelors
(K. Foran)
[C/48/0.0]
Vesper/Whitemarsh [Composite]
(K. Wobeser)
[C/47/0.0]
Undine B
(D. Rhodes)
[C/47/0.0]
Row New York
(T. Dabral)
[C/44/0.0]
36a 04:27 PM Mens Ltwt A-H 2x Flight
Pelham
(M. Durand)
[G/68/8.3]
Annapolis RC
(R. Biddle)
[F/63/0.0]
Fairmount
(M. Hurley)
[G/68/8.3]
37a 04:33 PM Womens Ltwt A-H 2x Flight
Potomac
(J. Lytel)
[F/63/26.3]
Carnegie Lake/Whitemarsh [Composite]
(M. Mark)
[F/62/24.8]
Riverfront Recapture
(S. San Emeterio)
[B/36/0.0]
38a 04:39 PM Mixed A-H 8+ Flight 1
Fairmount/Vesper/Unaffiliated/Harveys Lake [Composite] A
(F. Barry)
[A/27/0.0]
Fairmount B
(D. MacCormick)
[C/46/7.2]
Vesper/New Haven [Composite]
(H. Friel)
[C/46/7.2]
Whitemarsh B
(A. Gherca)
[C/46/7.2]
Chargers
(S. Carroll)
[C/43/5.1]
Union/University [Composite]
(A. Jensen)
[B/40/3.4]
38b 04:45 PM Mixed A-H 8+ Flight 2
Pelham
(G. Houlihan)
[E/58/7.7]
Carnegie Lake/East Arm [Composite]
(K. Glover)
[E/56/5.3]
Sagamore/Vesper/University/Royal Hong Kong Yacht Club [Composite]
(T. Barron)
[E/56/5.3]
Bachelors
(J. Hogan)
[D/51/0.0]
38c 04:51 PM Mixed A-H 8+ Flight 3
Washington Rowing School
(C. Cole)
[F/61/0.0]
Fairmount/Vesper [Composite] A
(S. Jonik)
[F/64/0.0]
Whitemarsh A
(M. Allen)
[F/61/0.0]
39a 04:57 PM Mixed Masters 8+ (Octuple) Flight
University
(J. Monaghan)
[E/58/11.2]
Union/University [Composite]
(L. Harwood)
[C/47/0.0]
Philadelphia Girls/Vesper/Malta [Composite]
(T. Trocky)
[E/56/8.8]