2019 Quaker City Masters Regatta

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:

Heat Sheet

Race Time Race Title Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
20b 09:00 AM Adaptive 1x Final
Phila Adapted Rowing (J. Doughty)
Phila Adapted Rowing (C. Rittasse)
1a 09:06 AM Mens A-H 2- Final
Swan Creek B (A. Albanir) [D/52/15.6]
Whitemarsh (M. Tucker) [A/28/0.0]
Swan Creek C (J. Rahtz) [D/52/15.6]
University (M. Fitzgibbons) [H/70/46.2]
Swan Creek A (T. McGovern) [F/61/28.9]
Washington Rowing School (J. Curran) [G/68/42.0]
2a 09:12 AM Mens Rec 1x Final
Cooper (R. Russo) [D/53/0.0]
Crescent (R. Hamilton) [E/58/7.1]
3a 09:18 AM Womens Rec 1x Final
Pelham (C. Roman) [A/28/0.0]
Washington Rowing School (C. Berard) [E/56/21.0]
4a 09:24 AM Womens D-H 8+ Final
Rock Creek (P. Kristal) [E/56/6.2]
Fairmount/Vesper [Composite] (A. Franklin) [G/66/19.8]
Whitemarsh (R. Katz) [E/57/7.4]
Penn AC (B. Pugel) [F/62/13.9]
Under the Bridge (V. Millar) [D/50/0.0]
5a 09:30 AM Mens A-C 1x Final 1
Fairmount (L. Hookway) [A/28/0.0]
Washington Rowing School (N. Meyer) [AA/21/0.0]
University (E. Hammond) [AA/24/0.0]
Bachelors (S. Barotov) [AA/24/0.0]
Washington Rowing School (J. Ryoo) [AA/23/0.0]
Bachelors (S. Nasridinov) [AA/21/0.0]
5b 09:36 AM Mens A-C 1x Final 2
Fairmount (D. Vilimanovic) [A/31/0.0]
Crescent (D. Povlich) [A/32/0.0]
Fairmount (D. Mercante) [A/35/0.0]
Pennsylvania Barge (E. Gallagher) [A/33/0.0]
Bachelors (M. Zagar) [A/35/0.0]
Fairmount (K. Montenegro) [A/35/0.0]
5c 09:42 AM Mens A-C 1x Final 3
Vesper (G. Kaplan) [C/47/7.5]
Fairmount (M. Hayes) [C/46/6.5]
Hampton Roads (J. Turner) [B/38/0.5]
Fairmount (M. Dolson) [B/37/0.0]
6a 09:48 AM Womens A-C 1x Final 1
Vesper (M. Folco) [A/33/0.9]
Vesper (H. Eisenach) [AA/24/0.0]
Genesee Waterways (C. Marang) [A/29/0.1]
Central Penn. (A. Lind) [A/32/0.6]
Washington Rowing School (S. Breedlove) [AA/21/0.0]
6b 09:54 AM Womens A-C 1x Final 2
Whitemarsh (L. Roberts) [A/34/0.6]
Philadelphia Girls (L. Malinowski) [A/33/0.3]
Susquehanna (T. Summy) [A/32/0.0]
Whitemarsh (L. Lehane) [B/39/3.0]
Vesper (D. Anders) [B/41/4.3]
6c 10:00 AM Womens A-C 1x Final 3
Cooper (T. Riley) [C/47/7.5]
Whitemarsh (J. McAlear) [B/37/0.0]
Vesper (M. Hilton) [C/46/6.5]
Carnegie Lake (A. Mueller) [B/38/0.5]
7a 10:06 AM Mens D-H 8+ Final
Fairmount (D. MacCormick) [F/60/1.3]
University (M. Fitzgibbons) [H/71/18.2]
Whitemarsh (W. Scher) [E/59/0.0]
8a 10:12 AM Mens D-H 1x Final 1
Vesper (G. Leimkuhler) [D/54/0.0]
University (H. Ross) [D/53/0.0]
Penn AC (W. Browder) [D/50/0.0]
Fairmount (J. Ryan) [D/50/0.0]
Nereid (C. Johnston) [D/53/0.0]
Central Penn. (D. Updegraff) [D/50/0.0]
8b 10:18 AM Mens D-H 1x Final 2
Saratoga Springs (S. Festin) [D/52/2.4]
Undine (D. Rhodes) [D/50/0.0]
Malta (J. Cutler) [D/52/2.4]
Washington Rowing School (S. Plog) [E/59/12.4]
8c 10:24 AM Mens D-H 1x Final 3
Vesper (R. Gorodesky) [E/59/11.2]
Susquehanna (D. Day) [E/57/8.1]
Genesee Waterways (K. Whitcomb) [E/59/11.2]
Undine (R. Weaver) [D/51/0.0]
8d 10:30 AM Mens D-H 1x Final 4
Cooper (E. Peterson) [F/63/12.8]
Hampton Roads (S. Smith) [E/55/0.0]
Washington Rowing School (C. Arnold) [F/61/9.3]
Potomac (S. Schmitt) [F/60/7.6]
University (B. McLelland) [E/55/0.0]
8e 10:36 AM Mens D-H 1x Final 5
Pelham (G. Houlihan) [F/62/0.0]
Passaic River (J. Levinson) [F/63/0.0]
Unaffiliated (J. Miros) [F/60/0.0]
University (A. Cook) [F/64/0.0]
Pennsylvania Barge (M. Malone) [F/61/0.0]
Malta (T. Trocky) [F/60/0.0]
8f 10:42 AM Mens D-H 1x Final 6
Washington Rowing School (J. Curran) [I/76/22.0]
Potomac (N. Young) [H/72/12.6]
Swan Creek (T. Pytlar) [G/67/2.0]
Carnegie Lake (B. Flynn) [G/66/0.0]
9a 10:48 AM Womens D-H 1x Final 1
Vesper (D. Eringis) [E/55/2.7]
Cooper (L. Kolb) [D/53/0.0]
Vesper (E. Acworth) [E/56/4.1]
Philadelphia Girls (J. Warwick) [D/53/0.0]
9b 10:54 AM Womens D-H 1x Final 2
Washington Rowing School (C. Cole) [F/63/3.5]
Vesper (M. Karl) [G/66/9.1]
Cooper (J. Margusity) [H/71/19.5]
Sagamore (K. Halpern) [F/61/0.0]
Central Penn. (K. Daubman) [F/61/0.0]
10a 11:00 AM Womens Ltwt A-H 1x Final 1
Washington Rowing School (L. Arnold) [F/60/26.3]
Potomac (l. porter) [F/64/33.3]
Pelham (A. Komsany) [A/33/0.0]
Whitemarsh (A. McBlane) [E/58/23.1]
10b 11:06 AM Womens Ltwt A-H 1x Final 2
Central Penn. (S. Thomas) [G/66/1.9]
Sagamore (E. Ryan) [G/65/0.0]
Philadelphia Girls (M. Mendez) [G/65/0.0]
Central Penn. (C. Graybeal) [H/70/10.1]
Pelham (L. Stirton Aust) [G/65/0.0]
11a 11:12 AM Womens A-C 8+ Final
Fairmount/Bachelors [Composite] (E. Bower) [B/37/1.8]
University (M. McDevitt) [A/30/0.0]
Whitemarsh (J. McAlear) [A/33/0.5]
Vesper (L. Meyer) [A/34/0.8]
12a 11:18 AM Mens A-C 8+ Final
Fairmount (D. Bates) [A/31/0.0]
Bachelors (F. Huynh) [B/42/4.2]
University (M. Rossidis) [A/34/0.7]
Fairmount (P. Read) [C/45/6.2]
13a 11:24 AM Mens Ltwt A-H 1x Final 1
Undine (J. Reed) [B/40/4.2]
Navesink River (M. Nitka) [C/46/9.0]
Undine (P. McSharar) [A/27/0.0]
13b 11:30 AM Mens Ltwt A-H 1x Final 2
Fairmount (S. Jonik) [G/69/16.9]
Potomac (N. Young) [H/72/23.4]
Whitemarsh (K. Wobeser) [D/50/0.0]
Unaffiliated (J. Miros) [F/60/0.0]
Potomac (S. Schmitt) [F/60/0.0]
14a 11:36 AM Womens D-H 4+ Final
Washington Rowing School (J. McEnery) [D/53/0.0]
Bachelors (E. Park) [D/54/1.1]
Carnegie Lake (J. Perantoni) [E/57/4.8]
Whitemarsh (R. Katz) [E/56/3.6]
Rock Creek (C. McMahon) [E/55/2.3]
Northern Virginia (L. Pagano) [E/55/2.3]
15a 11:42 AM Mens D-H 4+ Final
Rock Creek (J. Bracewell) [H/70/28.5]
Washington Rowing School (S. Plog) [D/54/4.3]
Fairmount (D. MacCormick) [D/53/3.2]
Carnegie Lake (E. Cadoff) [D/50/0.0]
University (R. Phillips) [F/63/16.6]
Swan Creek (A. Albanir) [D/52/2.1]
16a 11:48 AM Mixed A-H 4x Final 1
Whitemarsh A (J. McAlear) [B/38/2.3]
Baltimore (P. Constantino) [A/29/0.0]
University (E. Hammond) [A/31/0.2]
Vesper/Whitemarsh [Composite] B (G. Kaplan) [C/48/8.7]
Whitemarsh B (A. Miles) [B/42/4.4]
Fairmount/Whitemarsh [Composite] (D. Kaess) [A/32/0.4]
16b 11:54 AM Mixed A-H 4x Final 2
Undine/University [Composite] (K. Cook) [D/50/0.0]
Sagamore (D. Chiou) [D/52/1.9]
Pelham B (B. Motwani) [F/61/12.5]
Susquehanna (C. TAMA-TROUTMAN) [F/60/11.2]
Vesper A (D. Kremer) [G/68/23.0]
Pelham A (G. Houlihan) [F/60/11.2]
17a 12:40 PM Mixed A-C 2x Final 1
Sagamore A (M. Zuch) [AA/22/0.0]
Susquehanna (T. Summy) [A/28/0.0]
University (R. Phillips) [B/41/4.2]
Vesper A (L. Leimkuhler) [A/35/1.4]
Sagamore B (J. Poll) [B/39/3.1]
17b 12:46 PM Mixed A-C 2x Final 2
Vesper/Malta [Composite] A (M. Hilton) [C/49/0.0]
Genesee Waterways (K. Whitcomb) [C/44/0.0]
Fairmount (J. Ryan) [C/48/0.0]
Vesper B (G. Kaplan) [C/44/0.0]
18a 12:52 PM Mixed D-H 2x Final 1
Central Penn. A (A. Shapiro) [E/57/5.9]
Whitemarsh (J. Curran) [F/60/10.0]
Vesper/Whitemarsh [Composite] A (D. Eringis) [D/52/0.0]
18b 12:58 PM Mixed D-H 2x Final 2
Vesper/Wilmington [Composite] B (C. Goodnow) [F/60/0.0]
Washington Rowing School (S. Plog) [F/61/0.0]
Pennsylvania Barge/Pelham [Composite] (L. Stirton Aust) [F/62/0.0]
Vesper/University [Composite] A (T. Barron) [F/61/0.0]
Philadelphia Girls/Malta [Composite] (T. Trocky) [F/62/0.0]
18c 01:04 PM Mixed D-H 2x Final 3
Central Penn. B (T. Connolly) [G/66/0.0]
Fairmount (R. Sargent) [I/77/21.1]
19 01:10 PM Corporate Challenge 8+ Final
Johnson and Johnson (C. Lombardo)
Wharton (M. Shamash-Rosenthal)
22 01:16 PM Father/Son 2x Final
Pelham (M. Facciuto)
University B (I. McLelland)
University A (R. Boericke)
Fairmount (J. Ryan)
23 01:22 PM Parent/Child 2x Final
Susquehanna (D. Martin)
Pelham (M. Cornman)
Fairmount (M. Reardon)
24a 01:28 PM Womens D-H 4x Final 1
Whitemarsh (A. McBlane) [D/53/0.0]
Washington Rowing School (J. McEnery) [D/53/0.0]
Sagamore C (E. Santoro) [D/52/0.0]
Central Penn. (S. Hartung) [D/54/0.0]
24b 01:34 PM Womens D-H 4x Final 2
Cooper A (G. Loeber) [E/57/3.4]
Sagamore/Oak Neck [Composite] B (V. Sigal) [D/54/0.0]
Sagamore A (N. Malfi) [E/57/3.4]
Vesper C (M. Zisling) [E/55/1.1]
24c 01:40 PM Womens D-H 4x Final 3
Vesper A (E. Acworth) [F/61/5.1]
Pelham (E. O'Rourke) [E/59/2.5]
Vesper B (S. Cohen) [G/67/14.0]
Cooper B (M. Torosian) [E/57/0.0]
25a 01:46 PM Mens D-H 4x Final 1
Vesper (G. Leimkuhler) [E/55/0.0]
Pennsylvania Barge/Whitemarsh [Composite] (C. Windeknecht) [E/58/0.0]
Pelham (C. Ives) [E/59/0.0]
Susquehanna (S. McDougal) [E/55/0.0]
25b 01:52 PM Mens D-H 4x Final 2
Fairmount B (J. Sonzogni) [G/68/10.5]
Undine (M. Mann) [G/66/7.3]
Fairmount C (C. Browser) [G/68/10.5]
Fairmount A (D. Baugh) [F/61/0.0]
University (H. GREENBERG) [H/73/19.2]
26a 01:58 PM Womens A-H 2- Final
Carnegie Lake (R. Ford) [D/54/7.2]
Fairmount (G. Cipollone) [C/48/0.0]
27a 02:04 PM Womens A-C 2x Final 1
Vesper D (H. Eisenach) [AA/24/0.0]
Fairmount B (P. Funk) [A/28/0.0]
Vesper A (E. McCormick) [A/27/0.0]
27b 02:10 PM Womens A-C 2x Final 2
Baltimore (L. Roman) [A/30/0.0]
Whitemarsh A (J. McAlear) [A/34/0.0]
Philadelphia Girls (M. Bybee) [A/29/0.0]
Vesper C (L. Meyer) [A/32/0.0]
27c 02:16 PM Womens A-C 2x Final 3
Whitemarsh C (A. McBlane) [B/40/0.0]
Washington Rowing School (S. Breedlove) [B/40/0.0]
Fairmount A (J. Koch) [B/36/0.0]
Pelham (B. Motwani) [B/40/0.0]
Whitemarsh B (L. Roberts) [B/36/0.0]
27d 02:22 PM Womens A-C 2x Final 4
University (K. Cook) [C/43/0.0]
Vesper B (S. Kaplan) [C/48/0.0]
Sagamore (E. Santoro) [C/45/0.0]
Susquehanna (C. TAMA-TROUTMAN) [C/47/0.0]
28a 02:28 PM Mens A-C 4x Final 1
Bachelors (B. Chem) [A/27/0.0]
Fairmount A (D. Bates) [A/33/0.0]
Baltimore (P. Constantino) [A/29/0.0]
Pennsylvania Barge (R. Wijngaarden) [A/32/0.0]
28b 02:34 PM Mens A-C 4x Final 2
Washington Rowing School (C. Arnold) [B/41/1.0]
Undine (P. McSharar) [C/43/2.2]
Fairmount B (S. Kowalik) [C/45/3.6]
Sagamore (D. Chiou) [B/39/0.0]
29a 02:40 PM Mixed A-H 4+ Final
Carnegie Lake (e. wengryn) [C/44/0.0]
Rock Creek (J. Wolf-Rodda) [F/64/23.4]
30a 02:46 PM Womens D-H 2x Final 1
Oak Neck (D. Pagliara) [E/56/5.8]
Sagamore B (S. Alvarez) [D/51/0.0]
Vesper B (M. Zisling) [E/57/7.0]
Cooper A (M. Torosian) [E/59/9.7]
Sagamore A (V. Sigal) [E/56/5.8]
Pelham (J. Hansen) [E/55/4.5]
30b 02:52 PM Womens D-H 2x Final 2
Vesper A (M. Karl) [G/66/4.9]
Central Penn. (A. Shapiro) [G/65/3.2]
Cooper B (G. Richardson) [F/63/0.0]
Potomac (J. Lytel) [F/64/1.6]
31a 02:58 PM Mens D-H 2x Final 1
Pelham E (S. Humphrey) [E/57/7.0]
Passaic River (J. Tuchinda) [D/51/0.0]
Vesper A (E. Eckstein) [D/54/3.3]
Susquehanna B (T. Capper) [D/54/3.3]
Undine (R. Weaver) [D/53/2.2]
31b 03:04 PM Mens D-H 2x Final 2
Washington Rowing School (S. Plog) [F/60/5.3]
Annapolis (R. Biddle) [F/64/11.4]
Pennsylvania Barge (C. Windeknecht) [F/61/6.8]
Malta (T. Trocky) [E/56/0.0]
Susquehanna A (D. Martin) [E/57/1.2]
University B (J. Boericke) [E/59/3.9]
31c 03:10 PM Mens D-H 2x Final 3
University A (B. Cody) [H/70/1.8]
Pelham A (M. Durand) [G/69/0.0]
Vesper B (D. Kremer) [G/69/0.0]
32a 03:16 PM Womens A-C 4x Final 1
Vesper B (M. Hilton) [A/32/0.0]
University (A. Wilde) [A/32/0.0]
Whitemarsh B (L. Roberts) [A/31/0.0]
32b 03:22 PM Womens A-C 4x Final 2
Vesper A (L. Meyer) [B/40/0.5]
Whitemarsh A (J. McAlear) [B/39/0.0]
Philadelphia Girls (M. Bybee) [B/40/0.5]
Carnegie Lake/Swan Creek [Composite] (S. Bruce) [C/44/2.9]
33a 03:28 PM Mens A-C 4+ Final
Fairmount (P. Read) [B/41/4.1]
Baltimore (P. Constantino) [A/29/0.0]
Swan Creek (A. Albanir) [D/52/13.4]
University (T. Lindeman) [A/30/0.1]
34a 03:34 PM Womens A-C 4+ Final
Washington Rowing School (S. Breedlove) [C/47/7.5]
Bachelors (E. Grupe) [A/35/0.3]
Fairmount (P. Funk) [A/34/0.0]
35a 03:40 PM Mens A-C 2x Final 1
Pennsylvania Barge B (J. Tanney) [A/32/0.5]
Crescent (D. Povlich) [A/29/0.1]
Undine/Whitemarsh [Composite] A (D. Kaess) [A/30/0.2]
Washington Rowing School (N. Meyer) [AA/22/0.0]
Undine A (P. McSharar) [A/33/0.8]
Bachelors (S. Nasridinov) [AA/22/0.0]
35b 03:46 PM Mens A-C 2x Final 2
Pennsylvania Barge A (E. Gallagher) [A/33/0.0]
Vesper/Whitemarsh [Composite] (K. Wobeser) [C/48/8.7]
Susquehanna (M. Tama) [C/43/4.7]
Hampton Roads (J. Turner) [C/46/7.0]
Undine A (D. Rhodes) [C/47/7.8]
Fairmount (D. Bates) [A/33/0.0]
36a 03:46 PM Mens Ltwt A-H 2x Final
Annapolis (R. Biddle) [F/64/0.0]
37a 03:52 PM Womens Ltwt A-H 2x Final
Potomac (J. Lytel) [F/64/8.8]
Carnegie Lake (R. Ford) [E/58/0.0]
University (K. Cook) [E/58/0.0]
Central Penn. (C. Graybeal) [H/70/19.1]
38a 03:58 PM Mixed A-H 8+ Final 1
University (M. Protesto) [A/35/0.0]
Carnegie Lake (E. Cadoff) [D/54/13.3]
Whitemarsh (A. Miles) [D/53/12.2]
38b 04:04 PM Mixed A-H 8+ Final 2
Bachelors (J. Hogan) [G/65/8.4]
Pelham (C. Ives) [E/59/0.0]
Fairmount/Vesper [Composite] (J. Sonzogni) [G/68/13.1]
Rock Creek (C. McMahon) [F/62/4.0]
39a 04:10 PM Mixed Masters 8x (Octuple) Final
Sagamore (D. Chiou) [C/48/5.9]
Upper Merion/Philadelphia Girls/Vesper/Malta/Wilmington [Composite] (T. Trocky) [F/60/18.9]
Whitemarsh (J. McAlear) [B/39/0.0]