2019 Quaker City Masters Regatta

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:

Heat Sheet

Race Time Race Title Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
20b 09:00 AM Adaptive 1x Final
Phila Adapted Rowing
(J. Doughty)
Phila Adapted Rowing
(C. Rittasse)
1a 09:06 AM Mens A-H 2- Final
Swan Creek B
(A. Albanir)
[D/52/15.6]
Whitemarsh
(M. Tucker)
[A/28/0.0]
Swan Creek C
(J. Rahtz)
[D/52/15.6]
University
(M. Fitzgibbons)
[H/70/46.2]
Swan Creek A
(T. McGovern)
[F/61/28.9]
Washington Rowing School
(J. Curran)
[G/68/42.0]
2a 09:12 AM Mens Rec 1x Final
Cooper
(R. Russo)
[D/53/0.0]
Crescent
(R. Hamilton)
[E/58/7.1]
3a 09:18 AM Womens Rec 1x Final
Pelham
(C. Roman)
[A/28/0.0]
Washington Rowing School
(C. Berard)
[E/56/21.0]
4a 09:24 AM Womens D-H 8+ Final
Rock Creek
(P. Kristal)
[E/56/6.2]
Fairmount/Vesper [Composite]
(A. Franklin)
[G/66/19.8]
Whitemarsh
(R. Katz)
[E/57/7.4]
Penn AC
(B. Pugel)
[F/62/13.9]
Under the Bridge
(V. Millar)
[D/50/0.0]
5a 09:30 AM Mens A-C 1x Final 1
Fairmount
(L. Hookway)
[A/28/0.0]
Washington Rowing School
(N. Meyer)
[AA/21/0.0]
University
(E. Hammond)
[AA/24/0.0]
Bachelors
(S. Barotov)
[AA/24/0.0]
Washington Rowing School
(J. Ryoo)
[AA/23/0.0]
Bachelors
(S. Nasridinov)
[AA/21/0.0]
5b 09:36 AM Mens A-C 1x Final 2
Crescent
(D. Povlich)
[A/32/0.0]
Fairmount
(D. Mercante)
[A/35/0.0]
Pennsylvania Barge
(E. Gallagher)
[A/33/0.0]
Bachelors
(M. Zagar)
[A/35/0.0]
Fairmount
(K. Montenegro)
[A/35/0.0]
5c 09:42 AM Mens A-C 1x Final 3
Vesper
(G. Kaplan)
[C/47/7.5]
Fairmount
(M. Hayes)
[C/46/6.5]
Hampton Roads
(J. Turner)
[B/38/0.5]
6a 09:48 AM Womens A-C 1x Final 1
Vesper
(M. Folco)
[A/33/0.9]
Vesper
(H. Eisenach)
[AA/24/0.0]
Genesee Waterways
(C. Marang)
[A/29/0.1]
Central Penn.
(A. Lind)
[A/32/0.6]
Washington Rowing School
(S. Breedlove)
[AA/21/0.0]
6b 09:54 AM Womens A-C 1x Final 2
Whitemarsh
(L. Roberts)
[A/34/0.6]
Philadelphia Girls
(L. Malinowski)
[A/33/0.3]
Susquehanna
(T. Summy)
[A/32/0.0]
Whitemarsh
(L. Lehane)
[B/39/3.0]
Vesper
(D. Anders)
[B/41/4.3]
6c 10:00 AM Womens A-C 1x Final 3
Cooper
(T. Riley)
[C/47/7.5]
Whitemarsh
(J. McAlear)
[B/37/0.0]
Vesper
(M. Hilton)
[C/46/6.5]
Carnegie Lake
(A. Mueller)
[B/38/0.5]
7a 10:06 AM Mens D-H 8+ Final
Fairmount
(D. MacCormick)
[F/60/1.3]
University
(M. Fitzgibbons)
[H/71/18.2]
Whitemarsh
(W. Scher)
[E/59/0.0]
8a 10:12 AM Mens D-H 1x Final 1
Vesper
(G. Leimkuhler)
[D/54/0.0]
University
(H. Ross)
[D/53/0.0]
Penn AC
(W. Browder)
[D/50/0.0]
Fairmount
(J. Ryan)
[D/50/0.0]
Nereid
(C. Johnston)
[D/53/0.0]
Central Penn.
(D. Updegraff)
[D/50/0.0]
8b 10:18 AM Mens D-H 1x Final 2
Saratoga Springs
(S. Festin)
[D/52/2.4]
Undine
(D. Rhodes)
[D/50/0.0]
Malta
(J. Cutler)
[D/52/2.4]
Washington Rowing School
(S. Plog)
[E/59/12.4]
8c 10:24 AM Mens D-H 1x Final 3
Vesper
(R. Gorodesky)
[E/59/11.2]
Susquehanna
(D. Day)
[E/57/8.1]
Genesee Waterways
(K. Whitcomb)
[E/59/11.2]
Undine
(R. Weaver)
[D/51/0.0]
8d 10:30 AM Mens D-H 1x Final 4
Cooper
(E. Peterson)
[F/63/12.8]
Hampton Roads
(S. Smith)
[E/55/0.0]
Washington Rowing School
(C. Arnold)
[F/61/9.3]
Potomac
(S. Schmitt)
[F/60/7.6]
University
(B. McLelland)
[E/55/0.0]
8e 10:36 AM Mens D-H 1x Final 5
Pelham
(G. Houlihan)
[F/62/0.0]
Passaic River
(J. Levinson)
[F/63/0.0]
Unaffiliated
(J. Miros)
[F/60/0.0]
University
(A. Cook)
[F/64/0.0]
Pennsylvania Barge
(M. Malone)
[F/61/0.0]
Malta
(T. Trocky)
[F/60/0.0]
8f 10:42 AM Mens D-H 1x Final 6
Washington Rowing School
(J. Curran)
[I/76/22.0]
Potomac
(N. Young)
[H/72/12.6]
Swan Creek
(T. Pytlar)
[G/67/2.0]
Carnegie Lake
(B. Flynn)
[G/66/0.0]
9a 10:48 AM Womens D-H 1x Final 1
Vesper
(D. Eringis)
[E/55/2.7]
Vesper
(E. Acworth)
[E/56/4.1]
Philadelphia Girls
(J. Warwick)
[D/53/0.0]
9b 10:54 AM Womens D-H 1x Final 2
Washington Rowing School
(C. Cole)
[F/63/3.5]
Vesper
(M. Karl)
[G/66/9.1]
Cooper
(J. Margusity)
[H/71/19.5]
Sagamore
(K. Halpern)
[F/61/0.0]
Central Penn.
(K. Daubman)
[F/61/0.0]
10a 11:00 AM Womens Ltwt A-H 1x Final 1
Washington Rowing School
(L. Arnold)
[F/60/26.3]
Potomac
(l. porter)
[F/64/33.3]
Pelham
(A. Komsany)
[A/33/0.0]
Whitemarsh
(A. McBlane)
[E/58/23.1]
10b 11:06 AM Womens Ltwt A-H 1x Final 2
Central Penn.
(S. Thomas)
[G/66/1.9]
Sagamore
(E. Ryan)
[G/65/0.0]
Philadelphia Girls
(M. Mendez)
[G/65/0.0]
Central Penn.
(C. Graybeal)
[H/70/10.1]
Pelham
(L. Stirton Aust)
[G/65/0.0]
11a 11:12 AM Womens A-C 8+ Final
Fairmount/Bachelors [Composite]
(E. Bower)
[B/37/1.8]
University
(M. McDevitt)
[A/30/0.0]
Whitemarsh
(J. McAlear)
[A/33/0.5]
Vesper
(L. Meyer)
[A/34/0.8]
12a 11:18 AM Mens A-C 8+ Final
Fairmount
(D. Bates)
[A/31/0.0]
Bachelors
(F. Huynh)
[B/42/4.2]
University
(M. Rossidis)
[A/34/0.7]
Fairmount
(P. Read)
[C/45/6.2]
13a 11:24 AM Mens Ltwt A-H 1x Final 1
Undine
(J. Reed)
[B/40/4.2]
Navesink River
(M. Nitka)
[C/46/9.0]
Undine
(P. McSharar)
[A/27/0.0]
13b 11:30 AM Mens Ltwt A-H 1x Final 2
Fairmount
(S. Jonik)
[G/69/16.9]
Potomac
(N. Young)
[H/72/23.4]
Unaffiliated
(J. Miros)
[F/60/0.0]
Potomac
(S. Schmitt)
[F/60/0.0]
14a 11:36 AM Womens D-H 4+ Final
Washington Rowing School
(J. McEnery)
[D/53/0.0]
Carnegie Lake
(J. Perantoni)
[E/57/4.8]
Whitemarsh
(R. Katz)
[E/56/3.6]
Rock Creek
(C. McMahon)
[E/55/2.3]
Northern Virginia
(L. Pagano)
[E/55/2.3]
15a 11:42 AM Mens D-H 4+ Final
Rock Creek
(J. Bracewell)
[H/70/28.5]
Washington Rowing School
(S. Plog)
[D/54/4.3]
Fairmount
(D. MacCormick)
[D/53/3.2]
Carnegie Lake
(E. Cadoff)
[D/50/0.0]
University
(R. Phillips)
[F/63/16.6]
Swan Creek
(A. Albanir)
[D/52/2.1]
16a 11:48 AM Mixed A-H 4x Final 1
Whitemarsh A
(J. McAlear)
[B/38/2.3]
Baltimore
(P. Constantino)
[A/29/0.0]
University
(E. Hammond)
[A/31/0.2]
Vesper/Whitemarsh [Composite] B
(G. Kaplan)
[C/48/8.7]
Whitemarsh B
(A. Miles)
[B/42/4.4]
Fairmount/Whitemarsh [Composite]
(D. Kaess)
[A/32/0.4]
16b 11:54 AM Mixed A-H 4x Final 2
Undine/University [Composite]
(K. Cook)
[D/50/0.0]
Sagamore
(D. Chiou)
[D/52/1.9]
Pelham B
(B. Motwani)
[F/61/12.5]
Susquehanna
(C. TAMA-TROUTMAN)
[F/60/11.2]
Vesper A
(D. Kremer)
[G/68/23.0]
Pelham A
(G. Houlihan)
[F/60/11.2]
17a 12:40 PM Mixed A-C 2x Final 1
Sagamore A
(M. Zuch)
[AA/22/0.0]
Susquehanna
(T. Summy)
[A/28/0.0]
University
(R. Phillips)
[B/41/4.2]
Vesper A
(L. Leimkuhler)
[A/35/1.4]
Sagamore B
(J. Poll)
[B/39/3.1]
17b 12:46 PM Mixed A-C 2x Final 2
Vesper/Malta [Composite] A
(M. Hilton)
[C/49/0.0]
Genesee Waterways
(K. Whitcomb)
[C/44/0.0]
Fairmount
(J. Ryan)
[C/48/0.0]
Vesper B
(G. Kaplan)
[C/44/0.0]
18a 12:52 PM Mixed D-H 2x Final 1
Central Penn. A
(A. Shapiro)
[E/57/5.9]
Whitemarsh
(J. Curran)
[F/60/10.0]
Vesper/Whitemarsh [Composite] A
(D. Eringis)
[D/52/0.0]
18b 12:58 PM Mixed D-H 2x Final 2
Vesper/Wilmington [Composite] B
(C. Goodnow)
[F/60/0.0]
Washington Rowing School
(S. Plog)
[F/61/0.0]
Pennsylvania Barge/Pelham [Composite]
(L. Stirton Aust)
[F/62/0.0]
Vesper/University [Composite] A
(T. Barron)
[F/61/0.0]
Philadelphia Girls/Malta [Composite]
(T. Trocky)
[F/62/0.0]
18c 01:04 PM Mixed D-H 2x Final 3
Central Penn. B
(T. Connolly)
[G/66/0.0]
Fairmount
(R. Sargent)
[I/77/21.1]
19 01:10 PM Corporate Challenge 8+ Final
Johnson and Johnson
(C. Lombardo)
Wharton
(M. Shamash-Rosenthal)
22 01:16 PM Father/Son 2x Final
Pelham
(M. Facciuto)
University B
(I. McLelland)
University A
(R. Boericke)
Fairmount
(J. Ryan)
23 01:22 PM Parent/Child 2x Final
Susquehanna
(D. Martin)
Pelham
(M. Cornman)
Fairmount
(M. Reardon)
24a 01:28 PM Womens D-H 4x Final 1
Whitemarsh
(A. McBlane)
[D/53/0.0]
Washington Rowing School
(J. McEnery)
[D/53/0.0]
Sagamore C
(E. Santoro)
[D/52/0.0]
Central Penn.
(S. Hartung)
[D/54/0.0]
24b 01:34 PM Womens D-H 4x Final 2
Cooper A
(G. Loeber)
[E/57/3.4]
Sagamore/Oak Neck [Composite] B
(V. Sigal)
[D/54/0.0]
Sagamore A
(N. Malfi)
[E/57/3.4]
Vesper C
(M. Zisling)
[E/55/1.1]
24c 01:40 PM Womens D-H 4x Final 3
Vesper A
(E. Acworth)
[F/61/5.1]
Pelham
(E. O'Rourke)
[E/59/2.5]
Vesper B
(S. Cohen)
[G/67/14.0]
Cooper B
(M. Torosian)
[E/57/0.0]
25a 01:46 PM Mens D-H 4x Final 1
Vesper
(G. Leimkuhler)
[E/55/0.0]
Pennsylvania Barge/Whitemarsh [Composite]
(C. Windeknecht)
[E/58/0.0]
Pelham
(C. Ives)
[E/59/0.0]
Susquehanna
(S. McDougal)
[E/55/0.0]
25b 01:52 PM Mens D-H 4x Final 2
Fairmount B
(J. Sonzogni)
[G/68/10.5]
Undine
(M. Mann)
[G/66/7.3]
Fairmount C
(C. Browser)
[G/68/10.5]
Fairmount A
(D. Baugh)
[F/61/0.0]
University
(H. GREENBERG)
[H/73/19.2]
26a 01:58 PM Womens A-H 2- Final
Carnegie Lake
(R. Ford)
[D/54/7.2]
Fairmount
(G. Cipollone)
[C/48/0.0]
27a 02:04 PM Womens A-C 2x Final 1
Vesper D
(H. Eisenach)
[AA/24/0.0]
Fairmount B
(P. Funk)
[A/28/0.0]
Vesper A
(E. McCormick)
[A/27/0.0]
27b 02:10 PM Womens A-C 2x Final 2
Baltimore
(L. Roman)
[A/30/0.0]
Whitemarsh A
(J. McAlear)
[A/34/0.0]
Philadelphia Girls
(M. Bybee)
[A/29/0.0]
Vesper C
(L. Meyer)
[A/32/0.0]
27c 02:16 PM Womens A-C 2x Final 3
Whitemarsh C
(A. McBlane)
[B/40/0.0]
Washington Rowing School
(S. Breedlove)
[B/40/0.0]
Fairmount A
(J. Koch)
[B/36/0.0]
Pelham
(B. Motwani)
[B/40/0.0]
Whitemarsh B
(L. Roberts)
[B/36/0.0]
27d 02:22 PM Womens A-C 2x Final 4
University
(K. Cook)
[C/43/0.0]
Vesper B
(S. Kaplan)
[C/48/0.0]
Sagamore
(E. Santoro)
[C/45/0.0]
Susquehanna
(C. TAMA-TROUTMAN)
[C/47/0.0]
28a 02:28 PM Mens A-C 4x Final 1
Bachelors
(B. Chem)
[A/27/0.0]
Fairmount A
(D. Bates)
[A/33/0.0]
Baltimore
(P. Constantino)
[A/29/0.0]
28b 02:34 PM Mens A-C 4x Final 2
Washington Rowing School
(C. Arnold)
[B/41/1.0]
Undine
(P. McSharar)
[C/43/2.2]
Fairmount B
(S. Kowalik)
[C/45/3.6]
Sagamore
(D. Chiou)
[B/39/0.0]
29a 02:40 PM Mixed A-H 4+ Final
Carnegie Lake
(e. wengryn)
[C/44/0.0]
Rock Creek
(J. Wolf-Rodda)
[F/64/23.4]
30a 02:46 PM Womens D-H 2x Final 1
Oak Neck
(D. Pagliara)
[E/56/5.8]
Sagamore B
(S. Alvarez)
[D/51/0.0]
Cooper A
(M. Torosian)
[E/59/9.7]
Sagamore A
(V. Sigal)
[E/56/5.8]
Pelham
(J. Hansen)
[E/55/4.5]
30b 02:52 PM Womens D-H 2x Final 2
Central Penn.
(A. Shapiro)
[G/65/3.2]
Cooper B
(G. Richardson)
[F/63/0.0]
Potomac
(J. Lytel)
[F/64/1.6]
31a 02:58 PM Mens D-H 2x Final 1
Pelham E
(S. Humphrey)
[E/57/7.0]
Passaic River
(J. Tuchinda)
[D/51/0.0]
Susquehanna B
(T. Capper)
[D/54/3.3]
Undine
(R. Weaver)
[D/53/2.2]
31b 03:04 PM Mens D-H 2x Final 2
Washington Rowing School
(S. Plog)
[F/60/5.3]
Annapolis
(R. Biddle)
[F/64/11.4]
Pennsylvania Barge
(C. Windeknecht)
[F/61/6.8]
Malta
(T. Trocky)
[E/56/0.0]
Susquehanna A
(D. Martin)
[E/57/1.2]
University B
(J. Boericke)
[E/59/3.9]
31c 03:10 PM Mens D-H 2x Final 3
University A
(B. Cody)
[H/70/1.8]
Pelham A
(M. Durand)
[G/69/0.0]
Vesper B
(D. Kremer)
[G/69/0.0]
32a 03:16 PM Womens A-C 4x Final 1
Vesper B
(M. Hilton)
[A/32/0.0]
University
(A. Wilde)
[A/32/0.0]
Whitemarsh B
(L. Roberts)
[A/31/0.0]
32b 03:22 PM Womens A-C 4x Final 2
Vesper A
(L. Meyer)
[B/40/0.5]
Whitemarsh A
(J. McAlear)
[B/39/0.0]
Philadelphia Girls
(M. Bybee)
[B/40/0.5]
Carnegie Lake/Swan Creek [Composite]
(S. Bruce)
[C/44/2.9]
33a 03:28 PM Mens A-C 4+ Final
Fairmount
(P. Read)
[B/41/4.1]
Baltimore
(P. Constantino)
[A/29/0.0]
Swan Creek
(A. Albanir)
[D/52/13.4]
University
(T. Lindeman)
[A/30/0.1]
34a 03:34 PM Womens A-C 4+ Final
Washington Rowing School
(S. Breedlove)
[C/47/7.5]
Bachelors
(E. Grupe)
[A/35/0.3]
Fairmount
(P. Funk)
[A/34/0.0]
35a 03:40 PM Mens A-C 2x Final 1
Pennsylvania Barge B
(J. Tanney)
[A/32/0.5]
Undine/Whitemarsh [Composite] A
(D. Kaess)
[A/30/0.2]
Washington Rowing School
(N. Meyer)
[AA/22/0.0]
Undine A
(P. McSharar)
[A/33/0.8]
Bachelors
(S. Nasridinov)
[AA/22/0.0]
35b 03:46 PM Mens A-C 2x Final 2
Vesper/Whitemarsh [Composite]
(K. Wobeser)
[C/48/8.7]
Susquehanna
(M. Tama)
[C/43/4.7]
Hampton Roads
(J. Turner)
[C/46/7.0]
Undine A
(D. Rhodes)
[C/47/7.8]
Fairmount
(D. Bates)
[A/33/0.0]
36a 03:46 PM Mens Ltwt A-H 2x Final
Annapolis
(R. Biddle)
[F/64/0.0]
37a 03:52 PM Womens Ltwt A-H 2x Final
Potomac
(J. Lytel)
[F/64/8.8]
Carnegie Lake
(R. Ford)
[E/58/0.0]
University
(K. Cook)
[E/58/0.0]
Central Penn.
(C. Graybeal)
[H/70/19.1]
38a 03:58 PM Mixed A-H 8+ Final 1
University
(M. Protesto)
[A/35/0.0]
Carnegie Lake
(E. Cadoff)
[D/54/13.3]
Whitemarsh
(A. Miles)
[D/53/12.2]
38b 04:04 PM Mixed A-H 8+ Final 2
Bachelors
(J. Hogan)
[G/65/8.4]
Pelham
(C. Ives)
[E/59/0.0]
Fairmount/Vesper [Composite]
(J. Sonzogni)
[G/68/13.1]
Rock Creek
(C. McMahon)
[F/62/4.0]
39a 04:10 PM Mixed Masters 8x (Octuple) Final
Sagamore
(D. Chiou)
[C/48/5.9]
Upper Merion/Philadelphia Girls/Vesper/Malta/Wilmington [Composite]
(T. Trocky)
[F/60/18.9]
Whitemarsh
(J. McAlear)
[B/39/0.0]