2022 Diamond State Masters

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:

Heat Sheet on Saturday, 23 Jul

Race Time Race Title Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
1a 08:00 AM Womens AA-J Novice 1x Final
Hampton Roads (E. Walsh) [C/47/0.0]
Wilmington (P. MORGAN) [C/45/0.0]
3a 08:06 AM Mens Ltwt D-J 1x Final
Riverfront Recapture (L. Seyler) [J/83/62.8]
Chinook (a. merrill) [E/59/10.0]
Whitemarsh (D. Kelly) [D/52/0.0]
Unaffiliated (K. Bedell) [E/57/6.9]
Whitemarsh (J. Tachau) [E/55/4.0]
Swan Creek (M. Craig) [G/65/20.5]
4a 08:12 AM Womens C-D 1x Final 1
Vesper (M. Hilton) [C/49/0.0]
Riverfront Recapture (J. HARDY) [C/44/0.0]
Potomac (E. Stieve-Caldwell) [C/47/0.0]
4b 08:18 AM Womens C-D 1x Final 2
Pittsburgh (I. Gomez-O'Toole) [D/54/0.0]
Chester River (M. Doyle) [D/53/0.0]
RowAmerica Greenwich (J. Shepherd) [D/50/0.0]
Washington Rowing School (J. McEnery) [D/51/0.0]
5a 08:24 AM Womens Ltwt D-J 2x Final
Three Rivers (T. Yanowitz) [E/58/8.4]
Capital (R. Hollins) [D/53/2.2]
Whitemarsh (A. McBlane) [F/61/12.6]
Vesper (J. Skaling) [D/51/0.0]
Chester River (L. Reed) [H/71/29.4]
Three Rivers (S. Carlson) [F/63/15.6]
6a 08:36 AM Mens F 1x Final 1
Bergen County (J. McCarthy)
CHAOS (T. Bukowski)
Capital (C. Arnold)
University (C. Alex)
6b 08:42 AM Mens F 1x Final 2
Potomac (J. Froemming)
Susquehanna (G. Spiess)
Capital (R. Reichart)
CHAOS (R. McDonogh)
7a 08:48 AM Womens E-J 1x Final 1
Pittsburgh (L. McAninch) [E/58/4.4]
Wilmington (A. James) [F/61/9.3]
Riverfront Recapture (J. Klau) [E/58/4.4]
Pittsburgh (J. Kirkland) [F/63/12.8]
Chinook (T. Walters) [F/64/14.6]
Alexandria (T. Carson) [E/55/0.0]
7b 08:54 AM Womens E-J 1x Final 2
Capital (S. Driano) [G/65/0.0]
GMS Rowing (K. Simmons) [G/67/0.0]
Washington Rowing School (C. Cole) [G/66/0.0]
23a 09:00 AM Mixed Parent/Child 2x Final
Riverfront Recapture (C. Buhler) [B/38/0.0]
8a 09:00 AM Mixed AA-C 2x Final 1
East Arm (L. Petrucci) [B/40/2.9]
Community Rowers/East Arm [Composite] (A. Lawrence) [A/33/0.0]
8b 09:06 AM Mixed AA-C 2x Final 2
Three Rivers (K. Devenitch) [C/44/0.0]
Riverfront Recapture (D. Buhler) [C/48/0.0]
Chinook (C. Forrester) [C/46/0.0]
Whitemarsh (J. McAlear) [C/45/0.0]
Riverfront Recapture/Wilmington [Composite] (K. Gruber) [C/46/0.0]
9a 09:12 AM Mixed AA-J Ltwt 2x Final
Whitemarsh (D. Kelly) [E/56/0.0]
Chinook (C. Holland) [F/62/8.3]
Wilmington (B. Ferguson) [F/64/11.4]
Three Rivers (M. Gold) [E/59/3.9]
10a 09:18 AM Mens G-J 1x Final 1
Riverfront Recapture (C. Resnick) [G/65/0.0]
Hampton Roads (N. Conner) [G/69/0.0]
Occoquan (J. Howe) [G/69/0.0]
Pittsburgh (J. Garver) [G/65/0.0]
University (C. Alex) [G/67/0.0]
Washington Rowing School (D. McElrath) [G/67/0.0]
10b 09:24 AM Mens G-J 1x Final 2
Occoquan (R. DiGiovanna) [G/65/0.0]
GMS Rowing (M. Verlin) [H/71/12.3]
Chester River (T. Rhynalds) [G/69/8.0]
Washington Rowing School (L. Curran) [I/79/31.5]
11a 09:30 AM Mens E 1x Final 1
Prince William (F. McCarthy)
Unaffiliated (K. Bedell)
CHAOS (R. McDonogh)
11b 09:36 AM Mens E 1x Final 2
Carnegie Lake (M. Lyons)
Prince William (C. McCombe)
CHAOS (T. Bukowski)
Three Rivers (R. Thomson)
12a 09:42 AM Womens AA-C Ltwt 1x Final 1
Belmont (P. Stichnoth) [A/31/0.4]
Capital (E. Crowley) [A/34/1.2]
Three Rivers (D. Farinella) [AA/23/0.0]
12b 09:48 AM Womens AA-C Ltwt 1x Final 2
Cooper (K. Seymour) [C/43/0.0]
Carnegie Lake (M. AbbeyScorese) [C/49/0.0]
Capital (S. Acerra) [C/49/0.0]
University (K. Cook) [C/49/0.0]
13a 09:54 AM Womens C-D 2x Final 1
East Arm (B. DeStafeno) [C/47/0.0]
Wilmington (J. Rigothi) [C/44/0.0]
Carnegie Lake (S. Mitra) [C/47/0.0]
Chinook (T. Becker) [C/43/0.0]
Riverfront Recapture (J. Shepherd) [C/47/0.0]
13b 10:00 AM Womens C-D 2x Final 2
Washington Rowing School (A. Grzibovski) [D/52/0.0]
Passaic River (J. Holzman) [D/51/0.0]
Annapolis (J. Rosicky) [D/53/0.0]
Capital (I. Clarke-Marshall) [D/51/0.0]
Chinook (C. Forrester) [D/52/0.0]
14a 10:06 AM Mens C-D 1x Final
Chinook (W. Newell) [C/48/0.0]
Potomac (S. Knight) [D/50/2.2]
Capital (S. McLaughlin) [C/49/1.1]
Alexandria (W. Vest) [D/52/4.6]
Occoquan (E. Nienaber) [D/52/4.6]
15a 10:12 AM Womens E-J 2x Final 1
Chinook (C. Goodness) [E/57/0.0]
Three Rivers (E. Long) [E/55/0.0]
Vesper (M. Mark) [E/57/0.0]
Pittsburgh (I. Gomez-O'Toole) [E/58/0.0]
Unaffiliated (P. Smith) [E/59/0.0]
15b 10:18 AM Womens E-J 2x Final 2
Three Rivers (K. Ke) [F/62/0.0]
Pittsburgh (B. Bowman) [F/60/0.0]
Riverfront Recapture (J. Klau) [F/61/0.0]
Vesper (M. Zisling) [F/60/0.0]
15c 10:24 AM Womens E-J 2x Final 3
Hampton Roads (D. Davis) [F/63/1.5]
Three Rivers (K. Raymond) [F/62/0.0]
Chinook/Wilmington [Composite] (D. Davis) [F/63/1.5]
Three Rivers (A. Gray) [G/69/11.6]
16a 10:30 AM Mens E-F 2x Final 1
Capital (R. Reichart) [F/62/9.6]
Three Rivers (L. Snyder) [E/58/3.9]
Pennsylvania Barge (c. windeknecht) [F/64/12.7]
Chinook (W. Greene) [E/55/0.0]
CHAOS (R. McDonogh) [F/61/8.1]
16b 10:36 AM Mens E-F 2x Final 2
Chinook (a. merrill) [G/65/0.0]
Annapolis (R. Biddle) [G/67/0.0]
17a 10:42 AM Womens AA-B 2x Final 1
Riverfront Recapture (U. Nelson) [A/27/0.0]
Capital (E. Douglass) [A/29/0.1]
Riverfront Recapture (C. Claflin Mongillo) [A/32/0.5]
Three Rivers (E. Kiehn) [AA/23/0.0]
Riverfront Recapture (C. Nickles) [A/35/1.4]
17b 10:48 AM Womens AA-B 2x Final 2
Wilmington (K. Gruber) [B/37/0.0]
Hampton Roads (H. Capin) [B/40/0.0]
Potomac (S. Houston) [B/40/0.0]
Passaic River (D. Cenit) [B/41/0.0]
18a 10:54 AM Womens D-J Ltwt 1x Final 1
Three Rivers (N. De Genna) [D/53/0.0]
University (K. Cook) [E/58/7.1]
Three Rivers (T. Yanowitz) [E/57/5.6]
Capital (R. Hollins) [E/57/5.6]
18b 11:00 AM Womens D-J Ltwt 1x Final 2
Carnegie Lake (L. ONeill) [F/60/0.0]
Whitemarsh (W. Beetlestone) [F/61/0.0]
Whitemarsh (A. McBlane) [F/61/0.0]
Washington Rowing School (L. Arnold) [F/63/0.0]
18c 11:06 AM Womens D-J Ltwt 1x Final 3
Capital (S. Driano) [G/65/0.0]
Chester River (L. Mitchell) [I/78/28.9]
Rock Creek (J. Lytel) [G/67/3.9]
19a 11:12 AM Mens Masters Ltwt 2x Final
Whitemarsh (D. Kelly) [D/53/12.4]
Annapolis (R. Biddle) [G/67/32.4]
Riverfront Recapture (J. Hanson) [I/78/54.0]
Swan Creek (M. Craig) [G/65/29.0]
Riverfront Recapture (J. Near) [B/37/0.0]
20a 11:18 AM Mixed D-E 2x Final
Three Rivers (K. Ke) [D/51/0.0]
Chinook (W. Greene) [D/54/0.0]
Chester River (M. Doyle) [D/53/0.0]
Alexandria (P. Jones) [D/51/0.0]
Carnegie Lake (M. AbbeyScorese) [D/53/0.0]
Hampton Roads (T. OBrien) [D/53/0.0]
21a 11:24 AM Mens AA-B 1x Final
Carnegie Lake (R. Singh) [B/41/3.3]
Occoquan (B. Bosch) [B/40/2.6]
Occoquan (E. Nienaber) [B/42/4.0]
Potomac (S. Knight) [B/42/4.0]
Pittsburgh (C. Butor) [A/35/0.0]
Three Rivers (S. Carlson) [B/38/1.4]
22a 11:30 AM Womens AA-B 1x Final 1
Riverfront Recapture (U. Nelson) [AA/26/0.0]
Wilmington (J. Rigothi) [A/27/0.0]
Riverfront Recapture (C. Claflin Mongillo) [A/29/0.1]
Capital (E. Douglass) [AA/25/0.0]
22b 11:36 AM Womens AA-B 1x Final 2
Riverfront Recapture (R. Likar) [A/34/0.0]
Potomac (S. Houston) [A/33/0.0]
Belmont (P. Stichnoth) [A/31/0.0]
Riverfront Recapture (M. Personick) [A/35/0.0]
22c 11:42 AM Womens AA-B 1x Final 3
Washington Rowing School (A. Grzibovski) [B/38/0.0]
Potomac (E. Stieve-Caldwell) [B/42/0.0]
Whitemarsh (J. McAlear) [B/40/0.0]
Riverfront Recapture (C. Nickles) [B/37/0.0]
Vesper (M. Hilton) [B/42/0.0]
26a 11:54 AM Mixed F-J 2x Final 1
Capital (S. Driano) [F/64/0.0]
Pittsburgh (J. Kirkland) [F/64/0.0]
Hampton Roads (N. Conner) [F/63/0.0]
Wilmington (J. Bakker) [F/60/0.0]
Capital (A. Diggs) [F/63/0.0]
Alexandria (M. Chin) [F/60/0.0]
26b 12:00 PM Mixed F-J 2x Final 2
Three Rivers (R. Ulsh) [H/73/12.8]
Chinook (C. Holland) [G/68/3.4]
GMS Rowing (J. Simmons) [G/66/0.0]
Three Rivers (E. Bohn) [H/71/8.9]
27a 12:06 PM Mens C-D 2x Final
Whitemarsh (J. Beck) [D/53/5.1]
Chinook (W. Newell) [D/54/6.2]
Three Rivers (R. Thomson) [C/48/0.0]
Pennsylvania Barge (c. windeknecht) [D/54/6.2]
East Arm (S. Schermerhorn) [D/50/1.9]
24a 12:12 PM Father/Son 2x Final
Riverfront Recapture (D. Buhler) [B/38/0.0]
28a 12:12 PM Mens AA-B 2x Final
Pittsburgh (C. Butor) [B/38/2.6]
Mobjack (K. Moran) [A/28/0.0]
Crescent (D. Povlich) [A/35/1.4]
Hampton Roads (A. Hanko) [A/31/0.3]
29a 12:18 PM Womens AA-C Ltwt 2x Final
Vesper (J. Scaling) [C/49/7.9]
Three Rivers (N. De Genna) [B/38/0.0]
30a 12:24 PM Mens G-J 2x Final
Chester River (T. Schreppler) [G/65/0.0]
Washington Rowing School (D. McElrath) [H/73/14.5]
31a 12:30 PM Mens AA-C Ltwt 1x Final
Occoquan (B. Bosch) [B/40/0.0]
Riverfront Recapture (J. Near) [B/42/1.4]
Capital (S. McLaughlin) [C/49/7.9]
32a 12:36 PM Mixed Masters 8x Final
Hampton Roads (T. OBrien) [C/49/0.0]
Wilmington (D. Butler) [D/54/4.9]
Chinook/Wilmington [Composite] (T. Walters) [E/58/9.5]
Community Rowers/East Arm [Composite] (A. Lawrence) [D/54/4.9]
25 02:30 PM Mother/Daughter 2x Final
Capital (K. Holmes) [B/36/0.0]