2017 Stotesbury Cup Regatta
Race 12a:  10:45 AM  Boys Junior Eight
Time trial
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
355
Chaminade  (K. Kearney)
04:45.57
 
 
 
10:48:05.90
10:52:51.47
2nd
395
Upper Canada  (M. Hardisty)
04:47.34
0.6%
00:01.77
 
10:59:55.77
11:04:43.11
3rd
360
Bethesda-Chevy Chase  (J. Gross)
04:51.54
2.1%
00:04.20
 
10:49:45.72
10:54:37.26
4th
393
Lyman  (T. Barcza)
04:51.60
2.1%
00:00.06
 
10:59:29.75
11:04:21.35
5th
358
Mainland  (R. Silbert)
04:51.96
2.2%
00:00.36
 
10:49:18.94
10:54:10.90
6th
371
Christian Brothers  (G. Reddington)
04:54.92
3.3%
00:02.96
 
10:52:37.89
10:57:32.81
7th
404
Grimsby  (M. Bourdeau)
04:54.95
3.3%
00:00.03
 
11:02:49.21
11:07:44.16
8th
359
Montclair  (L. Cooperman)
04:55.53
3.5%
00:00.58
 
10:49:30.16
10:54:25.69
9th
394
Edgewater  (M. Merritt)
04:55.61
3.5%
00:00.08
 
10:59:48.61
11:04:44.22
10th
361
Washington-Lee  (A. Canfield)
04:55.97
3.6%
00:00.36
 
10:49:55.54
10:54:51.51
11th
356
Gonzaga  (R. Sobolewski)
04:56.68
3.9%
00:00.71
 
10:48:47.35
10:53:44.03
12th
384
Wilson  (E. Klein)
04:59.46
4.9%
00:02.78
 
10:56:12.33
11:01:11.79
13th
357
St. Joseph Prep  (N. Ziemniak)
05:00.86
5.4%
00:01.40
 
10:48:58.62
10:53:59.48
14th
362
Unionville  (J. Steuteville)
05:01.19
5.5%
00:00.33
 
10:50:04.75
10:55:05.94
15th
408
Bishop O'Connell  (H. McBride)
05:02.46
5.9%
00:01.27
 
11:04:28.40
11:09:30.86
16th
373
Lower Merion  (A. Balciunas)
05:04.59
6.7%
00:02.13
 
10:53:06.80
10:58:11.39
17th
368
Forest Park  (R. Romano)
05:06.03
7.2%
00:01.44
 
10:51:54.37
10:57:00.40
18th
365
St. Augustine  (D. Patragnoni)
05:06.32
7.3%
00:00.29
 
10:50:54.79
10:56:01.11
19th
376
Walter Johnson  (J. Coughlin)
05:07.57
7.7%
00:01.25
 
10:53:57.83
10:59:05.40
20th
367
Lawrenceville  (D. Irvine)
05:09.26
8.3%
00:01.69
 
10:51:22.27
10:56:31.53
21st
370
Jefferson  (A. Zheng)
05:11.52
9.1%
00:02.26
 
10:52:26.34
10:57:37.86
22nd
407
Churchill  (B. Clarke)
05:13.36
9.7%
00:01.84
 
11:04:15.89
11:09:29.25
23rd
364
La Salle  (E. Pinder)
05:13.84
9.9%
00:00.48
 
10:50:48.51
10:56:02.35
24th
381
Kearny  (A. Tully)
05:14.22
10.0%
00:00.38
 
10:55:26.72
11:00:40.94
25th
379
South County  (C. Paine)
05:16.50
10.8%
00:02.28
 
10:54:51.56
11:00:08.06
26th
400
Shenendehowa  (A. Cuva)
05:17.16
11.1%
00:00.66
 
11:01:58.37
11:07:15.53
27th
398
Great Valley  (T. Mann)
05:18.08
11.4%
00:00.92
 
11:01:24.10
11:06:42.18
28th
366
St. Peters Prep  (W. Mchugh)
05:18.78
11.6%
00:00.70
 
10:51:25.18
10:56:43.96
29th
375
Nutley  (L. Hordista)
05:20.36
12.2%
00:01.58
 
10:53:56.03
10:59:16.39
30th
382
St. Andrew's  (R. Zhang)
05:21.15
12.5%
00:00.79
 
10:55:56.50
11:01:17.65
31st
405
Niskayuna  (S. Park)
05:21.43
12.6%
00:00.28
 
11:03:43.84
11:09:05.27
32nd
389
Blair  (G. Jernigan)
05:22.94
13.1%
00:01.51
 
10:57:28.40
11:02:51.34
33rd
383
Ocean City  (J. Papperman)
05:25.89
14.1%
00:02.95
 
10:56:04.31
11:01:30.20
34th
388
W.T. Woodson  (B. Snyder)
05:27.44
14.7%
00:01.55
 
10:57:31.76
11:02:59.20
35th
374
Yorktown  (B. Salkind)
05:29.45
15.4%
00:02.01
 
10:53:34.45
10:59:03.90
36th
372
Episcopal PA  (L. Giordano)
05:30.13
15.6%
00:00.68
 
10:52:51.04
10:58:21.17
37th
392
Absegami  (M. Daniels)
05:32.16
16.3%
00:02.03
 
10:59:30.06
11:05:02.22
38th
377
Vineland  (G. Menz)
05:32.63
16.5%
00:00.47
 
10:54:25.59
10:59:58.22
39th
385
St. Benedict's Prep  (J. Lopina-Carpenter)
05:33.31
16.7%
00:00.68
 
10:58:36.36
11:04:09.67
40th
401
Belleville  (J. Varela)
05:40.69
19.3%
00:07.38
 
11:02:26.10
11:08:06.79
41st
390
Fordham Prep  (N. Wacyk)
05:43.96
20.4%
00:03.27
 
10:58:14.60
11:03:58.56
42nd
378
Atlantic City  (O. Haider)
05:45.44
21.0%
00:01.48
 
10:54:42.83
11:00:28.27
43rd
369
Haddonfield  (I. Jacobowitz)
05:45.83
21.1%
00:00.39
 
10:52:19.68
10:58:05.51
44th
387
Manhasset  (R. Foglio)
05:46.58
21.4%
00:00.75
 
10:57:05.65
11:02:52.23
45th
386
The Hill School  (M. Logar)
05:48.99
22.2%
00:02.41
 
10:57:13.95
11:03:02.94
46th
399
Harriton  (B. Martin)
05:49.00
22.2%
00:00.01
 
11:01:38.25
11:07:27.25
47th
363
Briar Woods  (C. Winter)
05:55.90
24.6%
00:06.90
 
10:50:25.57
10:56:21.47
48th
396
Arlington  (j. magioncalda)
06:10.34
29.7%
00:14.44
 
11:00:47.07
11:06:57.41
49th
380
Fairfax  (M. Gauch)
06:13.76
30.9%
00:03.42
 
10:55:25.93
11:01:39.69
50th
391
Roosevelt  (T. Hall)
06:15.33
31.4%
00:01.57
 
10:58:58.53
11:05:13.86
51st
397
Cedar Creek  (N. Cruz)
06:23.06
34.1%
00:07.73
 
11:01:02.80
11:07:25.86
52nd
403
Archbishop Carroll  (M. Pascual)
06:26.03
35.2%
00:02.97
 
11:03:18.15
11:09:44.18
402
West Springfield  (A. Shirazi)
Scratch
 
 
 
 
 
406
Egg Harbor  (C. Burkett)
Scratch
 
 
 
 
 
Schuylkill Navy of Philadelphia
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Aug-20 09:31 AM