2017 Stotesbury Cup Regatta
Race 1a:  08:14 AM  Boys Freshman Eight
Time trial
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
30
Saratoga  (K. Meidenbauer)
04:59.96
 
 
 
08:10:46.75
08:15:46.71
2nd
32
St. Joseph Prep  (C. Rosser)
05:04.07
1.4%
00:04.11
 
08:11:40.38
08:16:44.45
3rd
44
St. Albans  (W. Nash)
05:07.18
2.4%
00:03.11
 
08:15:40.47
08:20:47.65
4th
35
Bethesda-Chevy Chase  (R. Healy)
05:08.51
2.9%
00:01.33
 
08:12:09.74
08:17:18.25
5th
38
La Salle  (T. Newman)
05:09.03
3.0%
00:00.52
 
08:13:15.49
08:18:24.52
6th
56
Woodbridge  (N. Wood)
05:09.87
3.3%
00:00.84
 
08:23:03.62
08:28:13.49
7th
37
Jesuit College Prep  (C. Sochia)
05:10.16
3.4%
00:00.29
 
08:12:59.79
08:18:09.95
8th
71
Niskayuna  (S. Quinn)
05:10.92
3.7%
00:00.76
 
08:29:33.29
08:34:44.21
9th
41
Gonzaga  (M. Richardson)
05:12.33
4.1%
00:01.41
 
08:14:31.91
08:19:44.24
10th
39
Lawrenceville  (N. Clark)
05:12.91
4.3%
00:00.58
 
08:13:46.16
08:18:59.07
11th
33
Montclair  (E. Unruh)
05:13.47
4.5%
00:00.56
 
08:11:40.82
08:16:54.29
12th
31
Winter Park  (B. Brown)
05:14.77
4.9%
00:01.30
 
08:11:04.69
08:16:19.46
13th
70
St. Paul's  (S. Hedeman)
05:15.46
5.2%
00:00.69
 
08:28:58.50
08:34:13.96
14th
60
Haddonfield  (G. Chelotti)
05:15.68
5.2%
00:00.22
 
08:21:33.68
08:26:49.36
15th
48
Whitman  (A. Edwards)
05:17.49
5.8%
00:01.81
 
08:17:02.31
08:22:19.80
16th
40
Chaminade  (K. Figueroa)
05:18.64
6.2%
00:01.15
 
08:14:09.77
08:19:28.41
17th
68
TC Williams  (T. Cocke)
05:19.15
6.4%
00:00.51
 
08:27:51.70
08:33:10.85
18th
47
Mainland  (D. Canesi)
05:19.33
6.5%
00:00.18
 
08:16:36.94
08:21:56.27
19th
42
Christian Brothers  (A. Kwon)
05:19.50
6.5%
00:00.17
 
08:14:52.56
08:20:12.06
20th
50
Fordham Prep  (F. Minella)
05:20.55
6.9%
00:01.05
 
08:18:00.44
08:23:20.99
21st
36
Washington-Lee  (N. Crittenden-Toth)
05:20.89
7.0%
00:00.34
 
08:25:50.75
08:31:11.64
22nd
53
Oakton  (B. Bellingham)
05:21.03
7.0%
00:00.14
 
08:22:37.07
08:27:58.10
23rd
43
Ocean City  (D. Jefferson)
05:22.20
7.4%
00:01.17
 
08:15:29.09
08:20:51.29
24th
49
Yorktown  (r. johnson)
05:26.16
8.7%
00:03.96
 
08:17:44.28
08:23:10.44
25th
46
St. Augustine  (C. Schiela)
05:27.05
9.0%
00:00.89
 
08:16:17.50
08:21:44.55
26th
52
Jefferson  (B. Kim)
05:28.09
9.4%
00:01.04
 
08:21:50.37
08:27:18.46
27th
51
St. Peters Prep  (S. Imbornone)
05:30.46
10.2%
00:02.37
 
08:18:17.34
08:23:47.80
28th
66
Philadelphia City Rowing  (J. Yuhas)
05:32.21
10.8%
00:01.75
 
08:27:02.37
08:32:34.58
29th
55
Moorestown  (J. Miller)
05:32.82
11.0%
00:00.61
 
08:20:14.92
08:25:47.74
30th
58
Archbishop Carroll  (B. Gould)
05:33.19
11.1%
00:00.37
 
08:20:38.64
08:26:11.83
31st
62
Radnor  (J. Janson)
05:33.80
11.3%
00:00.61
 
08:24:02.10
08:29:35.90
32nd
45
James Madison  (J. Riddle)
05:35.15
11.7%
00:01.35
 
08:19:11.81
08:24:46.96
33rd
67
St. Benedict's Prep  (A. Cruz)
05:35.18
11.7%
00:00.03
 
08:27:32.70
08:33:07.88
34th
57
Manhasset  (L. Chan)
05:38.55
12.9%
00:03.37
 
08:23:42.66
08:29:21.21
35th
69
Langley  (B. Colberg)
05:41.26
13.8%
00:02.71
 
08:28:39.27
08:34:20.53
36th
34
Wilson  (N. Antrim)
05:41.44
13.8%
00:00.18
 
08:12:44.14
08:18:25.58
37th
59
Episcopal PA  (J. Rebillard)
05:41.45
13.8%
00:00.01
 
08:24:29.59
08:30:11.04
38th
65
Hun  (D. Tiugaev)
05:43.89
14.6%
00:02.44
 
08:25:58.95
08:31:42.84
39th
54
Lower Merion  (A. Barr Bono)
05:44.30
14.8%
00:00.41
 
08:19:49.61
08:25:33.91
40th
63
Walter Johnson  (Z. Bowers)
05:50.29
16.8%
00:05.99
 
08:26:45.34
08:32:35.63
41st
64
Shenendehowa  (P. Rankin)
05:58.40
19.5%
00:08.11
 
08:25:06.60
08:31:05.00
61
Harriton  (J. Winkler)
Scratch
 
 
 
 
 
Schuylkill Navy of Philadelphia
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Feb-21 12:34 AM