2016 Stotesbury Cup Regatta
Race 5a:  09:29 AM  Boys Junior Four
Heat
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
158
Don Bosco Prep  (N. Baginski)
04:59.51
 
 
 
09:23:36.43
09:28:35.94
2nd
186
Episcopal PA  (K. Hogan)
05:00.60
0.4%
00:01.09
 
09:30:13.55
09:35:14.15
3rd
165
St. Albans  (J. Boers)
05:03.43
1.3%
00:02.83
 
09:25:54.23
09:30:57.66
4th
204
Great Bridge  (Z. Williams)
05:04.15
1.5%
00:00.72
 
09:36:57.41
09:42:01.56
5th
210
Melbourne  (T. Edwards)
05:04.69
1.7%
00:00.54
 
09:38:31.59
09:43:36.28
6th
215
Churchill  (O. Tope)
05:04.78
1.8%
00:00.09
 
09:40:07.73
09:45:12.51
7th
155
Haverford  (D. Martinelli)
05:05.21
1.9%
00:00.43
 
09:23:21.16
09:28:26.37
8th
156
Walter Johnson  (H. Karlin)
05:06.23
2.2%
00:01.02
 
09:24:11.77
09:29:18.00
9th
159
Montclair  (W. Collins)
05:06.54
2.3%
00:00.31
 
09:24:23.28
09:29:29.82
10th
171
Lower Merion  (K. Aspesi)
05:06.65
2.4%
00:00.11
 
09:28:50.83
09:33:57.48
11th
166
St. Joseph Prep  (M. West)
05:08.30
2.9%
00:01.65
 
09:26:20.32
09:31:28.62
12th
164
Peddie  (O. Crane)
05:09.22
3.2%
00:00.92
 
09:25:33.43
09:30:42.65
13th
162
Kearny  (L. Glazewski)
05:09.45
3.3%
00:00.23
 
09:25:16.17
09:30:25.62
14th
184
Ridley  (K. Singh)
05:10.35
3.6%
00:00.90
 
09:29:57.03
09:35:07.38
15th
188
Concord  (J. Pfander)
05:10.37
3.6%
00:00.02
 
09:30:55.54
09:36:05.91
16th
211
Philadelphia City Rowing  (J. Cartagena)
05:11.36
4.0%
00:00.99
 
09:38:27.27
09:43:38.63
17th
193
Haddonfield  (Z. Ruggiero)
05:11.59
4.0%
00:00.23
 
09:32:08.91
09:37:20.50
18th
161
Lyman  (M. Ihns)
05:13.52
4.7%
00:01.93
 
09:24:50.50
09:30:04.02
19th
172
Christian Brothers  (W. Acken)
05:14.83
5.1%
00:01.31
 
09:28:22.86
09:33:37.69
20th
218
Vineland  (K. Slusarczyk)
05:16.02
5.5%
00:01.19
 
09:41:47.65
09:47:03.67
21st
168
Gloucester  (J. Raha)
05:16.80
5.8%
00:00.78
 
09:27:00.75
09:32:17.55
22nd
182
Pine-Richland  (C. Oberst)
05:17.02
5.8%
00:00.22
 
09:29:30.18
09:34:47.20
23rd
174
La Salle  (P. Caulfield)
05:17.20
5.9%
00:00.18
 
09:28:46.77
09:34:03.97
24th
189
Gonzaga  (C. Glennon)
05:17.40
6.0%
00:00.20
 
09:31:36.89
09:36:54.29
25th
157
St. Peters Prep  (M. McGinley)
05:20.39
7.0%
00:02.99
 
09:23:54.64
09:29:15.03
26th
207
Beamville  (A. Mcdonald)
05:21.12
7.2%
00:00.73
 
09:37:44.76
09:43:05.88
27th
178
Chaminade  (R. Sullivan)
05:21.51
7.3%
00:00.39
 
09:27:53.38
09:33:14.89
28th
181
Absegami  (T. Calimer)
05:21.66
7.4%
00:00.15
 
09:32:49.36
09:38:11.02
29th
177
McLean  (T. Nappi)
05:22.25
7.6%
00:00.59
 
09:28:31.54
09:33:53.79
30th
170
St. Augustine  (P. Orecchia)
05:22.65
7.7%
00:00.40
 
09:27:11.30
09:32:33.95
31st
213
Rumson-Fair Haven  (E. Osmulski)
05:23.84
8.1%
00:01.19
 
09:38:55.58
09:44:19.42
32nd
201
The Hill School  (M. Crispin)
05:25.80
8.8%
00:01.96
 
09:36:09.78
09:41:35.58
33rd
185
Mainland  (S. Tedeschi)
05:27.97
9.5%
00:02.17
 
09:29:20.47
09:34:48.44
34th
187
Stone Bridge  (R. Wright)
05:28.97
9.8%
00:01.00
 
09:31:17.21
09:36:46.18
35th
173
Bonner Prendergast  (C. O'Neill)
05:29.52
10.0%
00:00.55
 
09:27:33.38
09:33:02.90
36th
175
Upper Merion  (A. McNally)
05:29.52
10.0%
 
 
09:27:59.37
09:33:28.89
37th
160
Radnor  (B. Lyons)
05:30.13
10.2%
00:00.61
 
09:24:40.24
09:30:10.37
38th
183
St. Paul's  (R. Breitzka)
05:30.36
10.3%
00:00.23
 
09:29:43.27
09:35:13.63
39th
208
Churchill  (K. Jurrens)
05:30.36
10.3%
 
 
09:37:53.72
09:43:24.08
40th
212
St. Johns College  (D. Ferguson)
05:30.96
10.5%
00:00.60
 
09:38:54.14
09:44:25.10
41st
179
Father Judge  (M. Midzak)
05:31.47
10.7%
00:00.51
 
09:31:04.16
09:36:35.63
42nd
205
West Potomac  (K. White)
05:32.31
11.0%
00:00.84
 
09:37:21.27
09:42:53.58
43rd
167
South County  (B. Smith)
05:32.39
11.0%
00:00.08
 
09:26:47.59
09:32:19.98
44th
196
Fordham Prep  (J. Ringelstein)
05:33.24
11.3%
00:00.85
 
09:30:32.16
09:36:05.40
45th
220
Wakefield  (R. Cameron)
05:34.10
11.5%
00:00.86
 
09:42:56.51
09:48:30.61
46th
214
Briar Woods  (g. bhamrah)
05:35.94
12.2%
00:01.84
 
09:39:40.31
09:45:16.25
47th
190
Oakcrest  (A. Ragan)
05:40.10
13.6%
00:04.16
 
09:31:27.51
09:37:07.61
48th
180
Ranney  (B. Vastola)
05:41.44
14.0%
00:01.34
 
09:32:02.78
09:37:44.22
49th
202
Yorktown  (N. Tanenbaum)
05:41.56
14.0%
00:00.12
 
09:36:38.50
09:42:20.06
50th
192
Holy Spirit  (S. Bosacco)
05:42.12
14.2%
00:00.56
 
09:33:29.75
09:39:11.87
51st
194
Forest Park  (C. Westhoff)
05:42.47
14.3%
00:00.35
 
09:34:16.31
09:39:58.78
52nd
222
St. Benedict's Prep  (T. Farinhas)
05:43.31
14.6%
00:00.84
 
09:43:13.20
09:48:56.51
53rd
200
North Arlington  (A. Di Popolo)
05:44.52
15.0%
00:01.21
 
09:36:17.21
09:42:01.73
54th
197
Owen J Roberts  (A. Brown)
05:44.98
15.2%
00:00.46
 
09:34:58.59
09:40:43.57
55th
209
Doane Academy  (B. Stiles)
05:46.95
15.8%
00:01.97
 
09:38:15.59
09:44:02.54
56th
221
Great Valley  (C. Wolgamott)
05:48.64
16.4%
00:01.69
 
09:32:27.80
09:38:16.44
57th
206
West Springfield  (j. betancourt)
05:48.90
16.5%
00:00.26
 
09:37:35.45
09:43:24.35
58th
219
Fairfax  (S. Morrow)
05:49.05
16.5%
00:00.15
 
09:42:18.46
09:48:07.51
59th
191
Roman Catholic  (L. O'Connell)
05:55.28
18.6%
00:06.23
 
09:33:30.16
09:39:25.44
60th
176
Belleville  (M. Soriano)
Failure to Yield
05:59.39
20.0%
00:04.11
00:30
09:29:13.24
09:34:42.63
61st
198
Harriton  (B. Scheiner)
06:03.50
21.4%
00:04.11
 
09:33:56.59
09:40:00.09
62nd
195
Moorestown  (T. Begley)
06:06.37
22.3%
00:02.87
 
09:34:31.49
09:40:37.86
63rd
199
St. John the Baptist  (C. Nguyen)
06:16.68
25.8%
00:10.31
 
09:35:43.84
09:42:00.52
64th
217
Charter  (J. Robinson)
06:16.90
25.8%
00:00.22
 
09:41:21.41
09:47:38.31
65th
216
Jeb Stuart  (C. Haver)
Failure to Yield/Interference
06:49.19
36.6%
00:32.29
00:30
09:41:14.97
09:47:34.16
169
Wilson  (P. Lira)
Scratch
 
 
 
 
 
203
Manhasset  (W. Boutzalis)
Scratch
 
 
 
 
 
Schuylkill Navy of Philadelphia
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Apr-22 12:06 PM