2016 Stotesbury Cup Regatta
Race 2a:  08:00 AM  Girls Junior Double
Heat
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
1
St. Michael  (E. Stewart)
05:33.68
 
 
 
08:00:35.57
08:06:09.25
2nd
21
Shaker  (A. Matrassi)
05:50.11
4.9%
00:16.43
 
08:05:57.56
08:11:47.67
3rd
29
Grimsby  (E. Dockray)
05:56.74
6.9%
00:06.63
 
08:08:09.04
08:14:05.78
4th
20
Ridley  (A. Van Roon)
05:59.04
7.6%
00:02.30
 
08:05:42.10
08:11:41.14
5th
16
Hampton  (S. Breedlove)
06:00.86
8.1%
00:01.82
 
08:04:06.57
08:10:07.43
6th
15
Ursuline  (H. Ni'Shuilleabhain)
06:01.42
8.3%
00:00.56
 
08:04:19.98
08:10:21.40
7th
4
Ridgewood  (C. Young)
06:03.33
8.9%
00:01.91
 
08:01:08.57
08:07:11.90
8th
25
Ballston Spa  (A. Sickles)
06:04.99
9.4%
00:01.66
 
08:06:57.22
08:13:02.21
9th
13
Sacred Heart  (B. Bergan)
06:05.38
9.5%
00:00.39
 
08:03:49.98
08:09:55.36
10th
3
Penn Charter  (M. Whitehead)
06:06.40
9.8%
00:01.02
 
08:00:58.02
08:07:04.42
11th
5
Strath Haven  (O. Yerger)
06:07.09
10.0%
00:00.69
 
08:01:34.51
08:07:41.60
12th
2
Western Albermarle  (M. Abrahamson)
06:07.98
10.3%
00:00.89
 
08:00:44.53
08:06:52.51
13th
7
Agnes Irwin  (V. Budike)
06:09.51
10.7%
00:01.53
 
08:02:14.16
08:08:23.67
14th
24
Friends Select  (A. Rosha)
06:10.58
11.1%
00:01.07
 
08:06:38.09
08:12:48.67
15th
23
Oakton  (C. Keating)
06:13.85
12.0%
00:03.27
 
08:06:27.35
08:12:41.20
16th
8
Germantown Friends  (L. Okeson)
06:13.99
12.1%
00:00.14
 
08:01:50.37
08:08:04.36
17th
17
Shipley  (C. Menziuso)
06:15.77
12.6%
00:01.78
 
08:04:48.21
08:11:03.98
18th
10
Baldwin  (S. Chen)
06:16.72
12.9%
00:00.95
 
08:02:32.58
08:08:49.30
19th
22
Springside Chestnut Hill  (J. Penn)
06:17.66
13.2%
00:00.94
 
08:06:13.35
08:12:31.01
20th
14
Philadelphia City Rowing  (E. Hudson)
06:24.13
15.1%
00:06.47
 
08:03:39.43
08:10:03.56
21st
18
Melbourne  (P. Costellic)
06:30.38
17.0%
00:06.25
 
08:04:56.37
08:11:26.75
22nd
11
Haddon Twp  (E. Clemens)
06:31.03
17.2%
00:00.65
 
08:03:27.11
08:09:58.14
23rd
26
Dwight-Englewood  (R. Colquitt)
06:32.25
17.6%
00:01.22
 
08:07:21.24
08:13:53.49
24th
28
Poughkeepsie  (A. Yanez)
06:32.47
17.6%
00:00.22
 
08:07:37.70
08:14:10.17
25th
31
Great Valley  (M. Gala)
06:35.42
18.5%
00:02.95
 
08:08:40.18
08:15:15.60
26th
27
Mainland  (k. Dooner)
06:39.24
19.6%
00:03.82
 
08:07:53.07
08:14:32.31
27th
19
Montclair  (A. Jonasz)
06:39.90
19.8%
00:00.66
 
08:05:17.67
08:11:57.57
28th
12
Bergen Tech  (H. Barenboim)
Failure to yield
07:29.18
34.6%
00:49.28
00:30
08:03:19.66
08:10:18.84
29th
9
Friends Academy  (E. Karageorgiou)
07:35.76
36.6%
00:06.58
 
08:02:50.64
08:10:26.40
30
St. John the Baptist  (J. Sideri)
Scratch
 
 
 
 
 
Schuylkill Navy of Philadelphia
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Apr-22 02:37 PM