2016 Stotesbury Cup Regatta
Race 11a:  10:55 AM  Girls Junior Eight
Heat
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
396
Holy Spirit  (S. Di Ianni)
05:04.98
 
 
 
11:00:01.88
11:05:06.86
2nd
379
Mount Saint Joseph  (B. Gallagher)
05:09.19
1.4%
00:04.21
 
10:51:53.91
10:57:03.10
3rd
420
Niskayuna  (L. Hoole)
05:09.47
1.5%
00:00.28
 
11:10:52.92
11:16:02.39
4th
406
Philadelphia City Rowing  (M. Duignan)
05:10.60
1.8%
00:01.13
 
11:04:38.84
11:09:49.44
5th
378
Montclair  (W. McClenahan)
05:14.01
3.0%
00:03.41
 
10:51:51.74
10:57:05.75
6th
389
Merion Mercy  (A. Baccile)
05:14.51
3.1%
00:00.50
 
10:55:46.55
11:01:01.06
7th
399
Harriton  (T. Haugh)
05:14.69
3.2%
00:00.18
 
11:01:34.91
11:06:49.60
8th
388
Wilson  (A. Koerner)
05:17.59
4.1%
00:02.90
 
10:55:11.26
11:00:28.85
9th
381
Episcopal PA  (A. Peyton)
05:18.32
4.4%
00:00.73
 
10:52:47.96
10:58:06.28
10th
387
Langley  (K. Slade)
05:19.39
4.7%
00:01.07
 
10:55:24.79
11:00:44.18
11th
408
TC Williams  (H. Parsons)
05:19.53
4.8%
00:00.14
 
11:05:22.09
11:10:41.62
12th
405
Walter Johnson  (G. Mann)
05:20.85
5.2%
00:01.32
 
11:04:20.60
11:09:41.45
13th
416
Lake Braddock  (M. Morris)
05:24.84
6.5%
00:03.99
 
11:07:52.56
11:13:17.40
14th
392
Nutley  (M. Mackle)
05:25.09
6.6%
00:00.25
 
10:57:00.56
11:02:25.65
15th
424
W.T. Woodson  (E. Field)
05:25.76
6.8%
00:00.67
 
11:11:42.75
11:17:08.51
16th
409
Nardin Academy  (S. Maggio)
05:26.22
7.0%
00:00.46
 
11:05:37.98
11:11:04.20
17th
412
Lyman  (M. Schmitz)
05:26.85
7.2%
00:00.63
 
11:06:42.75
11:12:09.60
18th
411
Atlantic City  (N. Ott)
05:27.52
7.4%
00:00.67
 
11:06:03.48
11:11:31.00
19th
418
Cox  (C. Brennan)
05:29.81
8.1%
00:02.29
 
11:08:35.04
11:14:04.85
20th
419
Sidwell Friends  (K. Ogden-Lord)
05:30.04
8.2%
00:00.23
 
11:10:26.32
11:15:56.36
21st
394
Blair  (A. Bazsa)
05:30.99
8.5%
00:00.95
 
10:57:42.17
11:03:13.16
22nd
380
Ridgewood  (L. Dever)
05:32.03
8.9%
00:01.04
 
10:52:36.75
10:58:08.78
23rd
385
Lower Merion  (K. Stanton)
05:32.20
8.9%
00:00.17
 
10:54:35.03
11:00:07.23
24th
402
Vineland  (A. Messore)
05:32.73
9.1%
00:00.53
 
11:02:44.45
11:08:17.18
25th
415
Our Lady of Mercy NY  (H. Karen)
05:34.30
9.6%
00:01.57
 
11:07:38.62
11:13:12.92
26th
397
West Potomac  (C. Hammer)
05:37.15
10.5%
00:02.85
 
11:00:21.05
11:05:58.20
27th
425
Briar Woods  (N. Shanley)
05:37.79
10.8%
00:00.64
 
11:12:17.71
11:17:55.50
28th
407
Shipley  (C. Norris)
05:38.31
10.9%
00:00.52
 
11:05:01.11
11:10:39.42
29th
421
Lake Brantley  (A. BOMBALIER)
05:38.70
11.1%
00:00.39
 
11:11:11.34
11:16:50.04
30th
384
Yorktown  (J. Williams)
05:38.76
11.1%
00:00.06
 
10:54:23.00
11:00:01.76
31st
414
Eustace  (J. Kabakole)
05:40.46
11.6%
00:01.70
 
11:06:56.09
11:12:36.55
32nd
393
Moorestown  (A. Eichhorn)
05:43.25
12.5%
00:02.79
 
10:56:32.75
11:02:16.00
33rd
391
Owen J Roberts  (E. Hughes)
05:43.84
12.7%
00:00.59
 
10:56:02.83
11:01:46.67
34th
404
Oakcrest  (R. Pagan)
05:44.42
12.9%
00:00.58
 
11:03:56.96
11:09:41.38
35th
400
St. John the Baptist  (A. seery)
05:44.61
13.0%
00:00.19
 
11:08:51.12
11:14:35.73
36th
410
James Madison  (K. Wlodychak)
05:45.34
13.2%
00:00.73
 
11:06:14.43
11:11:59.77
37th
417
Bishop O'Connell  (C. Reing)
05:47.24
13.9%
00:01.90
 
11:09:06.73
11:14:53.97
38th
382
Absegami  (S. Sandoval)
05:47.71
14.0%
00:00.47
 
10:53:20.96
10:59:08.67
39th
386
Manhasset  (M. Budis)
05:57.71
17.3%
00:10.00
 
11:00:51.41
11:06:49.12
40th
398
St. Andrew's  (R. Sin)
05:59.00
17.7%
00:01.29
 
11:09:34.15
11:15:33.15
41st
423
Bay Shore  (C. Fallon)
06:00.12
18.1%
00:01.12
 
11:11:35.28
11:17:35.40
42nd
395
Archbishop Carroll  (A. Romano)
06:01.42
18.5%
00:01.30
 
10:58:42.63
11:04:44.05
43rd
401
The Hun School  (E. Reynolds)
06:02.84
19.0%
00:01.42
 
11:01:46.63
11:07:49.47
44th
403
Egg Harbor  (A. Nguyen)
06:04.27
19.4%
00:01.43
 
11:04:08.94
11:10:13.21
45th
413
Holton-Arms  (M. Harris)
Failure to Yield
06:23.92
25.9%
00:19.65
00:30
11:07:15.78
11:13:09.70
46th
383
West Springfield  (S. Basham)
06:35.31
29.6%
00:11.39
 
10:54:57.25
11:01:32.56
Schuylkill Navy of Philadelphia
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Feb-21 01:07 AM