2014 Navy Day Regatta Results
Race 60:  02:24 PM  Mens HS/Junior 1x
Final
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
502
Whitemarsh  (Z. Burkhart)
16:22.42
 
 
 
14:28:21.87
14:44:44.29
2nd
491
Crescent A  (J. Leyland)
16:31.79
1.0%
00:09.37
 
14:26:48.79
14:43:20.58
3rd
495
The Haverford School  (J. Siegal)
16:40.82
1.9%
00:09.03
 
14:27:07.47
14:43:48.29
4th
490
Malvern Preparatory School A  (M. Adamcik)
16:45.05
2.3%
00:04.23
 
14:26:39.75
14:43:24.80
5th
511
Malvern Preparatory School F  (K. Munyan)
17:00.84
3.9%
00:15.79
 
14:30:01.32
14:47:02.16
6th
507
Crescent C  (J. Jamison)
17:06.22
4.5%
00:05.38
 
14:29:16.23
14:46:22.45
7th
506
Malvern Preparatory School C  (N. Conduit)
17:08.26
4.7%
00:02.04
 
14:29:02.59
14:46:10.85
8th
512
Malvern Preparatory School G  (M. Casaday)
17:11.25
5.0%
00:02.99
 
14:30:08.92
14:47:20.17
9th
503
Malvern Preparatory School B  (B. Allan)
17:20.07
5.9%
00:08.82
 
14:28:30.17
14:45:50.24
10th
509
Crescent D  (B. Farrell)
17:28.74
6.8%
00:08.67
 
14:29:41.14
14:47:09.88
11th
508
Malvern Preparatory School D  (N. Rubino)
17:30.67
6.9%
00:01.93
 
14:29:24.78
14:46:55.45
12th
510
Malvern Preparatory School E  (A. Del Vescovo)
17:33.43
7.2%
00:02.76
 
14:29:53.67
14:47:27.10
13th
515
Malvern Preparatory School J  (W. Koch)
17:47.06
8.6%
00:13.63
 
14:30:32.72
14:48:19.78
14th
514
Malvern Preparatory School I  (m. chakejian)
17:51.13
9.0%
00:04.07
 
14:30:27.11
14:48:18.24
15th
518
Undine  (E. Grugan)
17:52.16
9.1%
00:01.03
 
14:30:59.81
14:48:51.97
16th
504
Crescent B  (J. Frye)
17:58.97
9.8%
00:06.81
 
14:28:45.67
14:46:44.64
17th
498
Cooper TC  (h. lagatta)
18:01.04
10.0%
00:02.07
 
14:27:37.23
14:45:38.27
18th
499
Newport RC A  (C. Horvath)
18:15.27
11.5%
00:14.23
 
14:27:51.49
14:46:06.76
19th
517
Malvern Preparatory School L  (R. Phelan)
18:26.32
12.6%
00:11.05
 
14:30:52.79
14:49:19.11
20th
513
Malvern Preparatory School H  (W. McDonald)
18:26.64
12.6%
00:00.32
 
14:30:19.82
14:48:46.46
21st
492
Bonner/Prendergast  (J. D'imperio)
18:29.72
13.0%
00:03.08
 
14:26:55.41
14:45:25.13
22nd
496
Haddon Twp  (D. McGarry)
18:55.23
15.6%
00:25.51
 
14:27:25.50
14:46:20.73
23rd
516
Malvern Preparatory School K  (C. Bunn)
19:12.72
17.3%
00:17.49
 
14:30:47.15
14:49:59.87
24th
501
Friends Academy A  (E. Flicker)
19:24.33
18.5%
00:11.61
 
14:28:13.38
14:47:37.71
25th
497
Newport RC B  (B. Suchta)
19:27.77
18.9%
00:03.44
 
14:27:32.80
14:47:00.57
26th
500
Haddonfield  (A. Mandviwalla)
20:12.13
23.4%
00:44.36
 
14:28:01.70
14:48:13.83
493
Shipley  (Z. Brida)
Scratch
 
 
 
 
 
494
Fairmount  (M. Hughes)
Scratch
 
 
 
 
 
505
Friends Academy B  (S. Zerilli)
Scratch
 
 
 
 
 
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Oct-21 07:23 PM