2016 Independence Day Regatta
Race 41a:  11:34 AM  Womens Junior 2x
Heat
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
495
Vesper   (R. Pierce)
08:24.33
 
 
 
11:42:05.19
11:50:29.52
2nd
476
Long Island RC   (A. Wall)
08:30.76
1.3%
00:06.43
 
11:37:25.72
11:45:56.48
3rd
482
Atlanta Junior   (R. Anderson)
08:32.82
1.7%
00:02.06
 
11:38:32.99
11:47:05.81
4th
465
Cambridge   (A. Matthes)
08:36.28
2.4%
00:03.46
 
11:34:28.57
11:43:04.85
5th
473
RowAmerica-Rye   (S. Doyle)
08:36.61
2.4%
00:00.33
 
11:36:32.23
11:45:08.84
6th
472
RowAmerica-Rye   (M. Corwen)
08:37.74
2.7%
00:01.13
 
11:36:13.87
11:44:51.61
7th
468
Cooper TC   (M. Koelsch)
08:38.44
2.8%
00:00.70
 
11:35:16.73
11:43:55.17
8th
466
Club Regatas  (D. Calamo)
08:40.86
3.3%
00:02.42
 
11:34:45.17
11:43:26.03
9th
488
Norwalk River   (O. bernardini)
08:44.68
4.0%
00:03.82
 
11:40:03.31
11:48:47.99
10th
475
Long Island RC   (L. Sanchez)
08:51.42
5.4%
00:06.74
 
11:37:03.05
11:45:54.47
11th
484
Bachelors   (D. Mervine)
08:58.55
6.8%
00:07.13
 
11:39:15.00
11:48:13.55
12th
471
Cambridge   (M. Mazzio-Manson)
09:01.65
7.4%
00:03.10
 
11:35:55.43
11:44:57.08
13th
494
Nereid  (I. Feige)
09:01.94
7.5%
00:00.29
 
11:41:57.85
11:50:59.79
14th
470
ACRA  (T. Khurana)
09:06.88
8.4%
00:04.94
 
11:35:48.48
11:44:55.36
15th
474
RowAmerica-Rye   (J. Longo)
09:10.54
9.2%
00:03.66
 
11:36:46.69
11:45:57.23
16th
497
Vesper   (B. Halligan)
09:12.49
9.5%
00:01.95
 
11:42:56.84
11:52:09.33
17th
499
Undine  (K. Burton)
09:13.19
9.7%
00:00.70
 
11:43:10.57
11:52:23.76
18th
492
Whitemarsh  (T. Taylor)
09:14.99
10.0%
00:01.80
 
11:41:26.52
11:50:41.51
19th
467
Cooper TC   (M. Chinnici)
09:16.97
10.4%
00:01.98
 
11:34:55.18
11:44:12.15
20th
481
Saugatuck  (C. Santry)
09:17.42
10.5%
00:00.45
 
11:38:17.02
11:47:34.44
21st
479
City Island   (G. Bussey)
09:22.05
11.4%
00:04.63
 
11:37:41.34
11:47:03.39
22nd
496
Crescent   (T. Crosby)
09:22.77
11.6%
00:00.72
 
11:42:42.20
11:52:04.97
23rd
480
Virginia Beach  (C. Brennan)
09:28.43
12.7%
00:05.66
 
11:38:04.75
11:47:33.18
24th
489
Norwalk River   (M. Cote)
09:28.46
12.7%
00:00.03
 
11:40:22.45
11:49:50.91
25th
500
Fairmount  (A. Devine)
09:32.95
13.6%
00:04.49
 
11:43:34.27
11:53:07.22
26th
493
Bachelors   (V. Frusone)
09:42.44
15.5%
00:09.49
 
11:41:50.54
11:51:32.98
27th
483
Atlanta Junior   (M. Hipp)
09:42.49
15.5%
00:00.05
 
11:38:50.13
11:48:32.62
28th
490
Oak Neck Rowing Academy  (A. LoCastro)
09:43.67
15.7%
00:01.18
 
11:40:48.81
11:50:32.48
29th
486
Lake Quinsigamond  (A. McElroy)
09:43.76
15.7%
00:00.09
 
11:39:44.66
11:49:28.42
30th
469
Navesink River  (D. Albanese)
09:57.54
18.5%
00:13.78
 
11:35:27.50
11:45:25.04
31st
491
Rockland RA  (S. Carroll)
09:59.18
18.8%
00:01.64
 
11:41:15.06
11:51:14.24
32nd
501
Crescent   (S. Hobson)
11:23.40
35.5%
01:24.22
 
11:44:05.60
11:55:29.00
485
Bergen County  (S. Ko)
Scratch
 
 
 
 
 
Schuylkill Navy of Philadelphia
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Apr-25 11:43 AM