2016 Independence Day Regatta
Race 29a:  10:40 AM  Mens Junior 4+
Heat
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
346
Cambridge  (I. Sheerin)
06:50.92
 
 
 
10:37:25.79
10:44:16.71
2nd
361
Fairmount A  (W. Purtill)
07:02.93
2.9%
00:12.01
 
10:43:45.82
10:50:48.75
3rd
352
Penn AC A  (C. Norstad)
07:12.63
5.3%
00:09.70
 
10:40:31.55
10:47:44.18
4th
350
Penn AC B  (J. Mabie)
07:14.00
5.6%
00:01.37
 
10:39:37.46
10:46:51.46
5th
339
Pelham CRA  (M. Cornman)
07:14.52
5.7%
00:00.52
 
10:35:52.91
10:43:07.43
6th
365
Conshohocken A  (J. O'Brien)
07:14.57
5.8%
00:00.05
 
10:44:38.08
10:51:52.65
7th
357
PNRA/Mercer B  (E. Wicks)
07:19.32
6.9%
00:04.75
 
10:43:15.34
10:50:34.66
8th
348
Three Rivers A  (W. Hathaway)
07:24.25
8.1%
00:04.93
 
10:37:50.88
10:45:15.13
9th
368
PNRA/Mercer C  (D. Stoddard)
07:26.39
8.6%
00:02.14
 
10:45:06.43
10:52:32.82
10th
337
PNRA/Mercer A  (A. Hickey)
07:27.27
8.8%
00:00.88
 
10:34:36.74
10:42:04.01
11th
362
Harbor CR B  (A. Squeri)
07:27.62
8.9%
00:00.35
 
10:44:14.89
10:51:42.51
12th
353
Cooper TC A  (E. Mirfin)
07:28.27
9.1%
00:00.65
 
10:41:06.30
10:48:34.57
13th
354
Hudson River A  (P. Kalocay)
07:31.64
9.9%
00:03.37
 
10:42:06.22
10:49:37.86
14th
345
Harbor CR D  (J. Sullivan)
07:35.04
10.7%
00:03.40
 
10:39:21.48
10:46:56.52
15th
347
Fairmount C  (L. Kelley)
07:36.10
11.0%
00:01.06
 
10:41:34.93
10:49:11.03
16th
355
Vesper  (K. Aspesi)
07:36.70
11.1%
00:00.60
 
10:42:21.82
10:49:58.52
17th
344
Fairmount B  (V. Armetta)
07:37.03
11.2%
00:00.33
 
10:39:59.91
10:47:36.94
18th
359
Hudson River B  (B. Castillo Varda)
07:37.54
11.3%
00:00.51
 
10:43:35.91
10:51:13.45
19th
338
Atlanta Junior  (B. Varnson)
07:41.06
12.2%
00:03.52
 
10:38:53.35
10:46:34.41
20th
356
Saugatuck  (N. Burhance)
07:43.07
12.7%
00:02.01
 
10:42:37.31
10:50:20.38
21st
343
Norwalk River  (M. Rauccio)
07:44.82
13.1%
00:01.75
 
10:38:20.06
10:46:04.88
22nd
364
Harbor CR A  (R. Shelley)
07:47.37
13.7%
00:02.55
 
10:44:26.23
10:52:13.60
23rd
340
Swan Creek RC A  (M. Bretl)
07:53.77
15.3%
00:06.40
 
10:35:21.97
10:43:15.74
24th
349
Three Rivers B  (A. Guy)
08:00.97
17.0%
00:07.20
 
10:37:53.52
10:45:54.49
25th
341
Manhasset  (G. Menke)
08:03.34
17.6%
00:02.37
 
10:35:45.29
10:43:48.63
26th
358
ACRA  (A. Donlan)
08:04.85
18.0%
00:01.51
 
10:43:28.35
10:51:33.20
27th
351
Rockland RA  (A. Arcasoy)
08:11.16
19.5%
00:06.31
 
10:40:30.93
10:48:42.09
28th
360
Cooper TC B  (J. Goldberg)
08:16.26
20.8%
00:05.10
 
10:47:07.50
10:55:23.76
29th
366
Conshohocken B  (R. Smigiel)
08:23.21
22.5%
00:06.95
 
10:44:52.89
10:53:16.10
30th
367
Oak Neck Rowing Academy  (A. Frankini)
08:26.71
23.3%
00:03.50
 
10:50:21.42
10:58:48.13
31st
363
Harbor CR C  (L. McLoughlin)
08:28.13
23.7%
00:01.42
 
10:48:27.47
10:56:55.60
32nd
342
Swan Creek RC B  (M. Hong)
08:50.69
29.1%
00:22.56
 
10:36:41.72
10:45:32.41
Schuylkill Navy of Philadelphia
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Feb-19 05:54 PM