2016 Independence Day Regatta
Race 15a:  09:20 AM  Mens Junior 2x
Heat
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
182
Club Regatas  (G. Colmenares)
07:05.07
 
 
 
09:16:48.20
09:23:53.27
2nd
181
East End  (m. hubbard)
07:12.91
1.8%
00:07.84
 
09:16:23.70
09:23:36.61
3rd
214
Conshohocken   (C. Lauder)
07:16.74
2.7%
00:03.83
 
09:25:56.90
09:33:13.64
4th
183
ACRA   (A. Donlan)
07:17.32
2.9%
00:00.58
 
09:16:56.28
09:24:13.60
5th
187
RowAmerica-Rye   (H. GRODIN)
07:19.14
3.3%
00:01.82
 
09:17:55.87
09:25:15.01
6th
190
Pelham CRA   (C. Dowicz)
07:22.19
4.0%
00:03.05
 
09:18:34.41
09:25:56.60
7th
193
Oak Neck Rowing Academy   (A. Dolido)
07:25.94
4.9%
00:03.75
 
09:19:20.49
09:26:46.43
8th
188
Saugatuck   (N. Burhance)
07:30.37
6.0%
00:04.43
 
09:18:13.39
09:25:43.76
9th
191
RowAmerica-Rye   (J. Dailey)
07:32.22
6.4%
00:01.85
 
09:18:50.09
09:26:22.31
10th
215
Conshohocken   (D. Wiener)
07:32.58
6.5%
00:00.36
 
09:26:07.39
09:33:39.97
11th
201
Norwalk River  (M. Rauccio)
07:33.47
6.7%
00:00.89
 
09:21:42.03
09:29:15.50
12th
189
Cambridge   (A. Overmeer)
07:36.10
7.3%
00:02.63
 
09:18:20.02
09:25:56.12
13th
192
Pelham CRA   (W. Langhoff)
07:36.33
7.4%
00:00.23
 
09:19:04.60
09:26:40.93
14th
208
Potomac   (J. Schoenewolf)
07:37.73
7.7%
00:01.40
 
09:24:23.84
09:32:01.57
15th
207
Cooper TC  (J. Raab)
07:43.83
9.1%
00:06.10
 
09:24:01.65
09:31:45.48
16th
209
Saugatuck   (E. Beg)
07:43.94
9.1%
00:00.11
 
09:24:47.84
09:32:31.78
17th
212
Vesper   (N. Egrie)
07:44.96
9.4%
00:01.02
 
09:25:33.16
09:33:18.12
18th
194
Saugatuck   (J. Pushner)
07:45.03
9.4%
00:00.07
 
09:19:41.31
09:27:26.34
19th
196
Virginia Beach  (J. Howells)
07:47.02
9.9%
00:01.99
 
09:20:20.94
09:28:07.96
20th
185
Atlanta Junior  (W. Smith)
07:52.31
11.1%
00:05.29
 
09:17:27.32
09:25:19.63
21st
203
Undine  (W. Zsembik)
07:56.44
12.1%
00:04.13
 
09:22:14.33
09:30:10.77
22nd
211
Crescent  (M. Hirst)
08:05.83
14.3%
00:09.39
 
09:25:06.83
09:33:12.66
23rd
197
Oak Neck Rowing Academy   (A. Friedlander)
08:08.62
15.0%
00:02.79
 
09:20:37.13
09:28:45.75
24th
206
Potomac   (J. Howland)
08:09.57
15.2%
00:00.95
 
09:23:40.50
09:31:50.07
25th
204
Nereid  (J. Rotenberg)
08:11.01
15.5%
00:01.44
 
09:22:40.83
09:30:51.84
26th
199
Bachelors   (m. jiles)
08:11.02
15.5%
00:00.01
 
09:21:07.74
09:29:18.76
27th
195
Oak Neck Rowing Academy   (W. Sepanski)
08:14.06
16.2%
00:03.04
 
09:19:52.06
09:28:06.12
28th
200
Bergen County  (J. Reis)
08:17.69
17.1%
00:03.63
 
09:21:28.77
09:29:46.46
29th
198
Bachelors   (L. Birch)
08:21.45
18.0%
00:03.76
 
09:20:50.97
09:29:12.42
30th
216
Conshohocken   (G. McNicholas)
08:21.52
18.0%
00:00.07
 
09:26:27.87
09:34:49.39
31st
184
ACRA   (P. Geraghty)
08:46.57
23.9%
00:25.05
 
09:17:12.98
09:25:59.55
32nd
205
Team Pegasus  (B. Palmer)
09:07.93
28.9%
00:21.36
 
09:23:13.33
09:32:21.26
186
Cambridge   (J. St Clair)
Did Not Finish
 
 
 
 
 
213
Montclair  (J. MacCallum)
Scratch
 
 
 
 
 
Schuylkill Navy of Philadelphia
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Apr-25 12:19 PM