2016 Independence Day Regatta
Race 14a:  09:00 AM  Mens Junior 16 1x
Heat
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
176
Conshohocken   (P. Keenan)
07:51.69
 
 
 
09:05:51.21
09:13:42.90
2nd
155
Cranbrook Kingswood  (W. Van Houten)
07:56.59
1.0%
00:04.90
 
08:58:41.27
09:06:37.86
3rd
164
Oak Neck Rowing Academy   (J. Karen)
07:58.73
1.5%
00:02.14
 
09:01:29.82
09:09:28.55
4th
154
Cooper TC  (H. LaGatta)
07:59.89
1.7%
00:01.16
 
08:58:23.57
09:06:23.46
5th
165
Norwalk River   (K. Lenihan)
08:05.44
2.9%
00:05.55
 
09:01:58.39
09:10:03.83
6th
159
Saugatuck   (S. Banbury)
08:06.18
3.1%
00:00.74
 
08:59:52.20
09:07:58.38
7th
158
Oak Neck Rowing Academy   (T. Chabowski)
08:19.10
5.8%
00:12.92
 
08:59:22.08
09:07:41.18
8th
178
Conshohocken   (T. Russell)
08:21.48
6.3%
00:02.38
 
09:06:16.44
09:14:37.92
9th
169
Unaffiliated  (D. Walkush)
08:24.85
7.0%
00:03.37
 
09:03:14.10
09:11:38.95
10th
161
Saugatuck   (J. Schmidt)
08:27.02
7.5%
00:02.17
 
09:00:46.70
09:09:13.72
11th
160
Saugatuck   (E. Vosper)
08:27.58
7.6%
00:00.56
 
09:00:32.58
09:09:00.16
12th
156
Navesink River   (M. Piperno)
08:28.93
7.9%
00:01.35
 
08:59:05.09
09:07:34.02
13th
177
Conshohocken   (A. Quintiliani)
08:31.68
8.5%
00:02.75
 
09:06:10.39
09:14:42.07
14th
174
Norwalk River   (L. Degl'Innocenti)
08:34.24
9.0%
00:02.56
 
09:05:12.61
09:13:46.85
15th
173
Rockland RA   (R. Almond)
08:35.49
9.3%
00:01.25
 
09:04:50.53
09:13:26.02
16th
180
Navesink River   (G. Dawson-Daily)
08:39.70
10.2%
00:04.21
 
09:07:04.32
09:15:44.02
17th
166
Virginia Beach  (D. Hagen)
08:40.78
10.4%
00:01.08
 
08:57:53.75
09:06:34.53
18th
163
Saugatuck   (M. Simons)
08:47.38
11.8%
00:06.60
 
09:01:21.34
09:10:08.72
19th
157
RowAmerica-Greenwich  (N. Woo)
08:48.24
12.0%
00:00.86
 
08:59:16.83
09:08:05.07
20th
171
Litchfield Hills  (B. Davis)
08:53.08
13.0%
00:04.84
 
09:04:14.35
09:13:07.43
21st
571
Rockland RA   (A. Feteira)
08:53.13
13.0%
00:00.05
 
09:07:39.54
09:16:32.67
22nd
175
Baltimore  (J. Lamason)
08:53.40
13.1%
00:00.27
 
09:05:14.69
09:14:08.09
23rd
152
ACRA  (T. Yadali)
08:56.75
13.8%
00:03.35
 
08:58:07.33
09:07:04.08
24th
167
Team Pegasus  (M. Kane)
09:00.68
14.6%
00:03.93
 
09:02:30.16
09:11:30.84
25th
168
Crescent   (E. Hack)
09:09.76
16.6%
00:09.08
 
09:02:52.04
09:12:01.80
26th
170
Crescent   (T. Filip)
09:24.83
19.7%
00:15.07
 
09:03:51.25
09:13:16.08
27th
172
Crescent   (J. Cepis)
09:25.60
19.9%
00:00.77
 
09:04:35.43
09:14:01.03
28th
162
Saugatuck   (R. Quinn)
09:29.92
20.8%
00:04.32
 
09:01:03.24
09:10:33.16
29th
179
Oak Neck Rowing Academy   (J. McNicholas)
09:48.55
24.8%
00:18.63
 
09:06:51.47
09:16:40.02
153
Club Regatas  (H. Parks)
Scratch
 
 
 
 
 
Schuylkill Navy of Philadelphia
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Feb-19 06:14 PM