2015 HOSR Results
Race 27C:  03:00 PM  Womens High School Doubles (Varsity)
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
2095
New Canaan High School A  (C. Campbell)
16:09.52
 
 
 
14:58:49.12
15:14:58.64
2nd
2139
St. Stephens and St. Agnes  (P. Solms)
16:25.42
1.6%
00:15.90
 
15:09:05.42
15:25:30.84
3rd
2069
Newport Rowing Club A  (R. Carr)
16:29.28
2.0%
00:03.86
 
14:56:20.87
15:12:50.15
4th
2110
New Canaan High School B  (G. Kulesz)
16:45.53
3.7%
00:16.25
 
14:59:09.00
15:15:54.53
5th
2133
New Canaan High School C  (H. Gelnaw)
17:05.28
5.8%
00:19.75
 
14:59:27.53
15:16:32.81
6th
2073
Tredyffrin Easttown Sculling Development A  (L. Alcorn)
17:05.72
5.8%
00:00.44
 
14:56:33.16
15:13:38.88
7th
2099
Stanford Rowing Center A  (E. Ligtenberg)
17:17.39
7.0%
00:11.67
 
14:58:42.95
15:16:00.34
8th
2126
New Canaan High School D  (T. Aronstein)
17:20.44
7.3%
00:03.05
 
14:58:16.21
15:15:36.65
9th
2094
Peconic Community Rowing Association A  (S. Sandler)
17:21.13
7.4%
00:00.69
 
15:02:17.34
15:19:38.47
10th
2071
Cooper Training Center A  (M. Koelsch)
17:23.12
7.6%
00:01.99
 
14:57:15.09
15:14:38.21
11th
2070
RowAmerica Rye
17:24.04
7.7%
00:00.92
 
15:03:13.20
15:20:37.24
12th
2079
Undine Barge Club A  (O. Lanchoney)
17:24.69
7.8%
00:00.65
 
14:57:30.21
15:14:54.90
13th
2108
Tredyffrin Easttown Sculling Development B  (K. Hudson)
17:27.24
8.0%
00:02.55
00:10
15:01:47.58
15:19:04.82
14th
2076
Nereid Boat Club A  (L. Klarin)
17:32.39
8.5%
00:05.15
 
14:57:02.05
15:14:34.44
15th
2113
Maroon Blades B  (I. DeGregorio)
17:33.74
8.7%
00:01.35
 
14:59:23.92
15:16:57.66
16th
2137
New Canaan High School E  (M. Adams)
17:35.41
8.9%
00:01.67
 
15:00:22.74
15:17:58.15
17th
2122
Springside Chestnut Hill B  (E. Lutz)
17:40.96
9.4%
00:05.55
 
15:04:56.66
15:22:37.62
18th
2119
Stanford Rowing Center B  (H. Bonham)
17:44.11
9.8%
00:03.15
 
15:00:39.88
15:18:23.99
19th
2105
Advanced Community Rowing Association A  (J. Nelson)
17:45.44
9.9%
00:01.33
 
15:04:23.42
15:22:08.86
20th
2127
Maroon Blades C  (J. Wittmaack)
17:45.82
9.9%
00:00.38
 
15:00:33.99
15:18:19.81
21st
2075
Norwalk River Rowing  Association A  (N. Partlow)
17:49.16
10.3%
00:03.34
 
15:09:13.41
15:27:02.57
22nd
2097
Montclair High School  (T. Nedzi)
17:52.51
10.6%
00:03.35
 
15:02:29.46
15:20:21.97
23rd
2083
Bergen County Rowing Academy  (J. Giannotta)
17:53.51
10.7%
00:01.00
 
15:07:51.57
15:25:45.08
24th
2080
The Shipley School  (A. Leavy)
17:54.56
10.8%
00:01.05
 
14:58:01.68
15:15:56.24
25th
2092
Maroon Blades A  (J. Randall)
17:55.42
10.9%
00:00.86
 
14:58:34.74
15:16:30.16
26th
2082
River Rowing  (c. mcgovern)
17:59.20
11.3%
00:03.78
 
15:02:10.72
15:20:09.92
27th
2125
Tredyffrin Easttown Sculling Development C  (N. Holt)
18:01.86
11.6%
00:02.66
 
15:07:03.34
15:25:05.20
28th
2115
Undine Barge Club B  (E. Grugan)
18:04.48
11.9%
00:02.62
 
15:04:07.18
15:22:11.66
29th
2123
Steel City Rowing Club B  (L. Irvin)
18:04.53
11.9%
00:00.05
00:50
15:08:17.26
15:25:31.79
30th
2100
Philadelphia Girls' Rowing Club A  (g. d'arcangelo)
18:05.54
12.0%
00:01.01
 
15:06:46.01
15:24:51.55
31st
2136
Maroon Blades E  (S. Bicks)
18:15.15
13.0%
00:09.61
 
14:59:10.07
15:17:25.22
32nd
2078
Springside Chestnut Hill A  (J. Penn)
18:18.14
13.3%
00:02.99
 
15:01:00.88
15:19:19.02
33rd
2074
Bachelors Barge Club  (O. Yerger)
18:19.47
13.4%
00:01.33
 
14:56:45.54
15:15:05.01
34th
2116
Mount St. Mary Academy B  (H. Lawrence)
18:23.70
13.8%
00:04.23
 
15:12:03.87
15:30:27.57
35th
2093
Friends Academy  (S. Richter)
18:25.92
14.1%
00:02.22
 
15:06:24.69
15:24:50.61
36th
2134
Maroon Blades D  (A. Perez)
18:28.51
14.3%
00:02.59
 
15:03:36.65
15:22:05.16
37th
2120
Advanced Community Rowing Association B  (E. Leonard)
18:35.07
15.0%
00:06.56
 
15:07:21.05
15:25:56.12
38th
2114
Peconic Community Rowing Association B  (C. Keating)
18:37.36
15.2%
00:02.29
 
15:04:35.17
15:23:12.53
39th
2132
Steel City Rowing Club D  (H. Sante)
18:40.79
15.6%
00:03.43
 
15:06:41.07
15:25:21.86
40th
2121
Nereid Boat Club B  (E. Klecz)
18:44.53
16.0%
00:03.74
00:20
14:59:58.51
15:18:23.04
41st
2109
Norwalk River Rowing  Association B  (V. Markow)
18:47.12
16.3%
00:02.59
 
15:13:43.85
15:32:30.97
42nd
2117
Cooper Training Center B  (E. Patragnoni)
18:50.88
16.6%
00:03.76
 
15:02:59.50
15:21:50.38
43rd
2085
Rye High School  (S. Ryan)
19:03.84
18.0%
00:12.96
 
14:57:54.04
15:16:57.88
44th
2112
Newport Rowing Club B  (M. Mitchell)
19:16.28
19.3%
00:12.44
 
15:03:46.10
15:23:02.38
45th
2096
Notre Dame Prep A  (A. Vest)
19:18.39
19.5%
00:02.11
 
15:07:45.18
15:27:03.57
46th
2129
Steel City Rowing Club C  (A. Papernick)
19:22.75
19.9%
00:04.36
 
15:07:32.62
15:26:55.37
47th
2118
Philadelphia Girls' Rowing Club B  (R. silvi)
19:23.73
20.0%
00:00.98
 
15:08:01.53
15:27:25.26
48th
2111
Germantown Friends B  (T. Curry)
19:38.56
21.6%
00:14.83
 
15:15:24.68
15:35:03.24
49th
2106
Rumson-Fair Haven  (C. Boughrum)
19:41.59
21.9%
00:03.03
 
15:00:13.91
15:19:55.50
50th
2084
Westfield High School  (A. Koglin)
19:41.79
21.9%
00:00.20
 
14:58:25.33
15:18:07.12
51st
2088
Washington Rowing School  (M. Moss)
19:53.05
23.1%
00:11.26
 
15:04:50.37
15:24:43.42
52nd
2077
Haddon Township High School  (E. Clemens)
19:56.10
23.4%
00:03.05
 
15:00:54.79
15:20:50.89
53rd
2091
Coventry Rowing Center
19:57.54
23.5%
00:01.44
 
15:02:52.49
15:22:50.03
54th
2072
Steel City Rowing Club A  (J. Johnson)
20:21.70
26.0%
00:24.16
 
15:03:56.43
15:24:18.13
55th
2081
Pine-Richland  (G. Krieger)
20:23.65
26.2%
00:01.95
 
15:02:03.45
15:22:27.10
56th
2101
Gunston School  (M. Raymond)
20:33.56
27.2%
00:09.91
 
15:01:18.64
15:21:52.20
57th
2131
Notre Dame Prep C  (K. Luhrman)
20:51.68
29.1%
00:18.12
 
15:05:46.79
15:26:38.47
58th
2128
Peconic Community Rowing Association C  (C. Conlan)
20:59.08
29.9%
00:07.40
00:20
15:24:45.74
15:45:24.82
59th
2090
Blair Academy  (E. Ryan)
21:03.17
30.3%
00:04.09
 
15:01:39.92
15:22:43.09
60th
2130
Newport Rowing Club C  (A. Schmidt)
21:42.61
34.4%
00:39.44
01:00
15:08:11.72
15:28:54.33
61st
2135
Notre Dame Prep D  (M. White)
21:57.55
35.9%
00:14.94
 
15:08:52.04
15:30:49.59
62nd
2124
Notre Dame Prep B  (L. Sands)
22:35.36
39.8%
00:37.81
 
15:08:58.75
15:31:34.11
63rd
2107
Bonner & Prendergast Catholic High School  (N. Zeller)
22:59.21
42.3%
00:23.85
 
15:10:56.13
15:33:55.34
2086
North Jersey Rowing Club  (B. Slavin)
Scratch
 
 
 
 
 
2087
Mount St. Mary Academy A  (A. Miller-Gonzalez)
Scratch
 
 
 
 
 
2089
Germantown Friends A  (A. McKenzie)
Scratch
 
 
 
 
 
2102
Whitemarsh Boat Club  (A. Breen)
Scratch
 
 
 
 
 
2104
Lady Eleanor Holles School Boat Club  (A. woodward-Smith)
Scratch
 
 
 
 
 
2138
Maroon Blades F  (C. Young)
Did Not Finish
 
 
 
 
 
University Barge Club
Page 1 of
  1
Printed: 2017-Jun-26 01:13 PM