2015 HOSR Results
Race 27A:  02:15 PM  Mens High School Doubles (Varsity)
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
1971
RowAmerica Rye A  (S. Hayes)
14:30.26
 
 
 
14:24:46.84
14:39:17.10
2nd
1970
Crescent Boat Club A  (M. Dogan)
15:07.44
4.3%
00:37.18
 
14:24:33.10
14:39:40.54
3rd
1973
Steel City Rowing Club A  (B. Chetlin)
15:18.55
5.5%
00:11.11
 
14:25:01.16
14:40:19.71
4th
2035
Crescent Boat Club D  (A. Williams III)
15:22.24
6.0%
00:03.69
 
14:34:47.17
14:50:09.41
5th
1969
Norwalk River Rowing  Association A  (K. Andersen)
15:23.45
6.1%
00:01.21
 
14:27:29.72
14:42:53.17
6th
1981
Bachelors Barge Club A  (E. Subers)
15:23.70
6.1%
00:00.25
 
14:26:05.88
14:41:29.58
7th
1982
Navesink River Rowing/Amadeusz Rowing Academy [Composite]  (J. Poll)
15:24.79
6.3%
00:01.09
 
14:26:17.35
14:41:42.14
8th
2010
Tredyffrin Easttown Sculling Development B  (J. Corr)
15:25.33
6.3%
00:00.54
 
14:31:01.23
14:46:26.56
9th
2004
University of Virginia Rowing Association  (D. Braatz)
15:28.90
6.7%
00:03.57
 
14:29:44.22
14:45:13.12
10th
1992
Saugatuck Rowing Club A  (J. Banbury)
15:31.30
7.0%
00:02.40
 
14:27:39.00
14:43:10.30
11th
2018
RowAmerica Rye B  (A. Rodriguez)
15:32.51
7.2%
00:01.21
 
14:31:31.04
14:47:03.55
12th
2023
RowAmerica Rye C  (C. Pyne)
15:33.29
7.2%
00:00.78
 
14:31:40.68
14:47:13.97
13th
2000
Whitemarsh Boat Club  (N. Moeller)
15:33.74
7.3%
00:00.45
 
14:29:03.85
14:44:37.59
14th
1995
Amadeusz Rowing Academy A  (J. Karen)
15:35.13
7.5%
00:01.39
 
14:28:09.50
14:43:44.63
15th
2003
Stanford Rowing Center A  (J. Posthauer)
15:38.28
7.8%
00:03.15
 
14:29:39.49
14:45:17.77
16th
1985
Newport Rowing Club A  (C. Smith)
15:41.62
8.2%
00:03.34
 
14:26:44.58
14:42:26.20
17th
1974
Tredyffrin Easttown Sculling Development A  (M. Amsterdam)
15:43.81
8.5%
00:02.19
 
14:25:05.74
14:40:49.55
18th
1999
Crescent Boat Club E  (D. Rostucher)
15:46.71
8.8%
00:02.90
 
14:29:04.99
14:44:51.70
19th
2028
Crescent Boat Club C  (J. Brauckmann)
15:46.86
8.8%
00:00.15
 
14:31:25.31
14:47:12.17
20th
2036
Stanford Rowing Center D  (A. Schwartz)
15:50.45
9.2%
00:03.59
 
14:38:22.34
14:54:12.79
21st
1975
Rye High School A  (T. Clickner)
15:52.00
9.4%
00:01.55
 
14:25:14.02
14:41:06.02
22nd
2002
Maroon Blades  (B. Caltavuturo)
15:55.92
9.8%
00:03.92
 
14:29:31.90
14:45:27.82
23rd
1996
Advanced Community Rowing Association  (K. Woolley)
15:56.91
10.0%
00:00.99
 
14:28:29.39
14:44:26.30
24th
1987
Bergen County Rowing Academy A  (N. Ismail)
15:57.93
10.1%
00:01.02
 
14:26:59.61
14:42:57.54
25th
2031
Stanford Rowing Center C  (G. Draper)
15:57.99
10.1%
00:00.06
 
14:33:29.72
14:49:27.71
26th
2016
Bachelors Barge Club B  (Y. Gilad)
16:06.18
11.0%
00:08.19
 
14:31:07.41
14:47:13.59
27th
2026
Stanford Rowing Center B  (A. Chase)
16:10.51
11.5%
00:04.33
01:00
14:33:27.23
14:48:37.74
28th
2039
The Shipley School A  (N. Hannon)
16:11.95
11.7%
00:01.44
 
14:35:35.97
14:51:47.92
29th
1991
Sagamore Rowing Association A  (M. Hobbes)
16:12.06
11.7%
00:00.11
 
14:27:55.85
14:44:07.91
30th
1976
Malvern Preparatory School  (A. Del Vescovo)
16:13.64
11.9%
00:01.58
 
14:25:24.93
14:41:38.57
31st
2006
Pine-Richland  (J. Wieder)
16:14.48
12.0%
00:00.84
 
14:32:01.00
14:48:15.48
32nd
1978
Springside Chestnut Hill A  (R. Bakes)
16:18.65
12.5%
00:04.17
 
14:25:43.06
14:42:01.71
33rd
2030
Amadeusz Rowing Academy C  (T. Russell-Yeh)
16:20.20
12.6%
00:01.55
 
14:34:56.80
14:51:17.00
34th
1984
Nereid Boat Club  (B. Feldsott)
16:24.32
13.1%
00:04.12
 
14:26:33.32
14:42:57.64
35th
2021
Rye High School B  (A. Sutherland)
16:24.40
13.1%
00:00.08
 
14:32:39.32
14:49:03.72
36th
2014
Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite] B
16:26.84
13.4%
00:02.44
 
14:29:57.39
14:46:24.23
37th
2025
Amadeusz Rowing Academy B  (B. Annunziato)
16:29.50
13.7%
00:02.66
 
14:34:16.62
14:50:46.12
38th
2042
The Shipley School C  (J. Weiss)
16:33.32
14.1%
00:03.82
 
14:35:52.96
14:52:26.28
39th
2034
Rye High School C  (T. Rudolph-Math)
16:33.67
14.2%
00:00.35
00:10
14:35:04.12
14:51:27.79
40th
1979
The Haverford School A  (D. Heffernan)
16:34.17
14.2%
00:00.50
 
14:25:52.52
14:42:26.69
41st
2007
Crescent Boat Club B  (A. Johnston)
16:36.60
14.5%
00:02.43
 
14:30:53.76
14:47:30.36
42nd
2005
Germantown Friends  (G. Sher)
16:38.41
14.7%
00:01.81
 
14:31:53.18
14:48:31.59
43rd
2015
Sagamore Rowing Association B  (E. Wolff)
16:41.92
15.1%
00:03.51
 
14:31:19.26
14:48:01.18
44th
2013
Bergen County Rowing Academy B  (S. Dineen)
16:42.89
15.2%
00:00.97
 
14:36:02.38
14:52:45.27
45th
2008
The Haverford School B  (S. Dennis)
16:43.65
15.3%
00:00.76
 
14:30:27.47
14:47:11.12
46th
1986
North Jersey Rowing Club  (B. Saks)
16:49.72
16.0%
00:06.07
 
14:26:55.60
14:43:45.32
47th
2032
The Haverford School C  (J. Holeman)
16:51.15
16.2%
00:01.43
 
14:35:19.21
14:52:10.36
48th
1994
Passaic River Rowing Association  (J. Russo)
16:52.05
16.3%
00:00.90
00:20
14:28:07.32
14:44:39.37
49th
2024
Newport Rowing Club B  (K. Bosse)
16:53.94
16.5%
00:01.89
00:20
14:33:16.03
14:49:49.97
50th
2009
Norwalk River Rowing  Association B  (D. Crameri)
17:01.05
17.3%
00:07.11
 
14:30:07.22
14:47:08.27
51st
2040
Atlantic County  (M. Werman)
17:03.34
17.6%
00:02.29
 
14:35:59.76
14:53:03.10
52nd
1998
Springside Chestnut Hill B  (H. Smith)
17:12.31
18.6%
00:08.97
01:00
14:28:47.91
14:45:00.22
53rd
1988
St. Joseph High School NJ  (C. Rivera)
17:18.45
19.3%
00:06.14
 
14:27:11.94
14:44:30.39
54th
2038
Norwalk River Rowing  Association D  (T. Corper)
17:26.92
20.3%
00:08.47
 
14:35:41.77
14:53:08.69
55th
2001
Bonner & Prendergast Catholic High School  (L. Salter)
17:33.53
21.1%
00:06.61
 
14:29:20.03
14:46:53.56
56th
2011
Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite] B  (J. Wierzbicki)
17:41.94
22.0%
00:08.41
 
14:30:45.03
14:48:26.97
57th
1977
Holy Spirit High School A  (W. Bryz-Gornia)
17:43.55
22.2%
00:01.61
 
14:25:46.14
14:43:29.69
58th
1980
Peconic Community Rowing Association A  (S. Burgess)
18:04.71
24.6%
00:21.16
 
14:26:04.63
14:44:09.34
59th
1989
Westfield High School A  (T. Orr)
18:21.04
26.5%
00:16.33
 
14:27:22.62
14:45:43.66
60th
2022
Saugatuck Rowing Club B  (J. Ehli)
18:26.59
27.2%
00:05.55
 
14:33:45.92
14:52:12.51
61st
2019
Westfield High School B  (A. Grom)
18:41.13
28.8%
00:14.54
 
14:30:17.75
14:48:58.88
62nd
2043
Washington Rowing School
18:53.65
30.3%
00:12.52
 
14:36:23.13
14:55:16.78
63rd
1972
Cooper Training Center  (L. Young)
19:01.80
31.2%
00:08.15
 
14:24:56.69
14:43:58.49
64th
2027
Peconic Community Rowing Association B  (B. Jung)
19:07.44
31.9%
00:05.64
01:00
14:32:34.69
14:50:42.13
65th
2012
Holy Spirit High School B  (D. Mitchell)
19:20.24
33.3%
00:12.80
 
14:32:19.67
14:51:39.91
66th
2029
Holy Spirit High School C  (J. Moses)
19:56.86
37.5%
00:36.62
01:00
14:32:30.53
14:51:27.39
67th
1997
Friends Academy  (G. Rutson)
20:00.37
37.9%
00:03.51
02:00
14:28:37.14
14:46:37.51
68th
2044
Rumson-Fair Haven A  (N. Tucker)
20:34.29
41.8%
00:33.92
01:00
14:36:37.86
14:56:12.15
69th
2017
Steel City Rowing Club B  (N. Kurzawa)
20:34.90
41.9%
00:00.61
 
14:30:25.27
14:51:00.17
1983
Brighton Rowing Club  (W. Zelanzy)
Scratch
 
 
 
 
 
1993
New York Rowing Association  (J. Silberstein)
Scratch
 
 
 
 
 
2033
Norwalk River Rowing  Association C  (R. Purdy)
Scratch
 
 
 
 
 
2041
The Shipley School B  (R. Xu)
Scratch
 
 
 
 
 
University Barge Club
Page 1 of
  1
Printed: 2017-Dec-14 02:00 PM