2015 HOSR Results
Race 22A:  10:00 AM  Womens High School Fours w/Cox (Varsity)
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
1364
Saugatuck Rowing Club B  (s. pendrill)
15:56.47
 
 
 
10:51:11.33
11:07:07.80
2nd
1282
Saugatuck Rowing Club A
16:25.82
3.1%
00:29.35
 
10:30:12.78
10:46:38.60
3rd
1283
Mount Saint Joseph Academy A  (E. McGreevey)
16:30.00
3.5%
00:04.18
 
10:30:26.15
10:46:56.15
4th
1314
Thompson Boat Center A  (M. McEwan)
16:59.62
6.6%
00:29.62
 
10:38:30.29
10:55:29.91
5th
1298
Newport Rowing Club A  (R. Carr)
16:59.67
6.6%
00:00.05
 
10:34:23.90
10:51:23.57
6th
1365
Mount Saint Joseph Academy B  (D. Mischler)
17:01.20
6.8%
00:01.53
 
10:50:50.08
11:07:51.28
7th
1355
Connecticut Boat Club B
17:04.30
7.1%
00:03.10
 
10:49:13.94
11:06:18.24
8th
1284
Connecticut Boat Club A
17:06.51
7.3%
00:02.21
 
10:30:37.96
10:47:44.47
9th
1292
Peddie School A  (A. Glazer)
17:17.93
8.5%
00:11.42
 
10:32:51.03
10:50:08.96
10th
1323
RowAmerica Rye
17:25.26
9.3%
00:07.33
 
10:40:34.47
10:57:59.73
11th
1288
Wilmington Youth A  (T. Beardell)
17:26.64
9.4%
00:01.38
 
10:31:48.88
10:49:15.52
12th
1335
Lady Eleanor Holles School Boat Club A  (A. Reddish)
17:29.03
9.7%
00:02.39
 
10:42:22.70
10:59:51.73
13th
1342
Thompson Boat Center B  (C. Hall)
17:29.05
9.7%
00:00.02
 
10:44:29.39
11:01:58.44
14th
1295
Bishop Eustace Prep A  (D. Eliason)
17:29.13
9.7%
00:00.08
 
10:33:33.98
10:51:03.11
15th
1348
Nardin Academy B  (C. Orlowski)
17:30.90
9.9%
00:01.77
 
10:48:22.78
11:05:53.68
16th
1372
Lady Eleanor Holles School Boat Club D  (C. Matthews)
17:32.14
10.0%
00:01.24
 
10:54:27.40
11:11:59.54
17th
1367
Connecticut Boat Club C
17:35.06
10.3%
00:02.92
 
10:51:57.26
11:09:32.32
18th
1352
Branksome Hall B  (S. De Sousa)
17:35.28
10.3%
00:00.22
 
10:47:32.08
11:05:07.36
19th
1333
Mountain Lakes Rowing Club A  (H. Butrico)
17:37.20
10.5%
00:01.92
 
10:42:10.89
10:59:48.09
20th
1321
Nardin Academy A  (E. Korn)
17:40.21
10.8%
00:03.01
 
10:39:47.58
10:57:27.79
21st
1356
Newport Rowing Club B  (M. Maier)
17:40.79
10.9%
00:00.58
 
10:49:37.20
11:07:17.99
22nd
1331
Bishop O'Connell High School
17:43.78
11.2%
00:02.99
 
10:41:49.54
10:59:33.32
23rd
1322
Rumson-Fair Haven  (E. Worobel)
17:44.41
11.3%
00:00.63
 
10:40:09.04
10:57:53.45
24th
1338
Mount St. Mary Academy A  (A. Miller-Gonzalez)
17:47.08
11.6%
00:02.67
 
10:43:38.95
11:01:26.03
25th
1286
Mainland Regional High School  (N. Dib)
17:48.82
11.7%
00:01.74
 
10:31:10.90
10:48:59.72
26th
1299
Port Rowing A  (D. Vlahos)
17:49.26
11.8%
00:00.44
 
10:36:03.78
10:53:53.04
27th
1336
Cooper Training Center  (E. Aronson)
17:51.88
12.1%
00:02.62
 
10:43:20.57
11:01:12.45
28th
1349
Mountain Lakes Rowing Club B  (K. Abbott)
17:52.73
12.2%
00:00.85
 
10:46:30.52
11:04:23.25
29th
1341
Peddie School B  (C. Quinn)
17:53.65
12.3%
00:00.92
 
10:45:03.59
11:02:57.24
30th
1337
Row New York - Queens  (Z. Brown)
17:57.85
12.7%
00:04.20
 
10:43:52.70
11:01:50.55
31st
1317
Branksome Hall A  (A. Kent)
18:00.17
12.9%
00:02.32
 
10:38:56.70
10:56:56.87
32nd
1368
Lady Eleanor Holles School Boat Club C  (H. Bartholomew)
18:00.62
13.0%
00:00.45
 
10:52:18.20
11:10:18.82
33rd
1287
Bonner & Prendergast Catholic High School A  (C. Savage)
18:01.36
13.1%
00:00.74
 
10:31:23.23
10:49:24.59
34th
1374
Ranney B  (J. Wicks)
18:07.03
13.7%
00:05.67
 
10:54:56.29
11:13:03.32
35th
1289
Annapolis Junior Rowing A  (M. Manyin)
18:07.08
13.7%
00:00.05
 
10:32:04.43
10:50:11.51
36th
1353
Port Rowing B  (A. Gregus)
18:07.08
13.7%
 
 
10:50:15.56
11:08:22.64
37th
1297
Philadelphia City Rowing A  (S. Harris)
18:12.59
14.2%
00:05.51
 
10:33:55.74
10:52:08.33
38th
1332
Egg Harbor Township High School  (H. McGovern)
18:13.96
14.4%
00:01.37
 
10:43:12.66
11:01:26.62
39th
1301
Our Lady of Mercy A  (G. Schmitz)
18:14.76
14.5%
00:00.80
 
10:35:00.10
10:53:14.86
40th
1346
Our Lady of Mercy B  (K. Mirabella)
18:14.89
14.5%
00:00.13
 
10:45:54.55
11:04:09.44
41st
1293
River Rowing  (c. mcgovern)
18:16.38
14.6%
00:01.49
 
10:36:51.99
10:55:08.37
42nd
1351
Mount St. Mary Academy B  (G. Teoli)
18:18.32
14.8%
00:01.94
 
10:47:20.57
11:05:38.89
43rd
1371
Port Rowing C  (C. Maroney)
18:20.25
15.0%
00:01.93
 
10:53:23.72
11:11:43.97
44th
1304
Brighton Rowing Club  (C. Garth)
18:23.96
15.4%
00:03.71
 
10:35:43.89
10:54:07.85
45th
1343
Wilmington Youth B  (M. Holmes)
18:24.29
15.5%
00:00.33
 
10:44:10.17
11:02:34.46
46th
1329
Rye High School  (L. Pell)
18:25.06
15.5%
00:00.77
 
10:36:21.84
10:54:46.90
47th
1344
Lower Merion High School B  (E. Murphy)
18:25.65
15.6%
00:00.59
 
10:45:15.85
11:03:41.50
48th
1354
Bishop Eustace Prep B  (M. WENZKE)
18:26.34
15.7%
00:00.69
 
10:49:05.73
11:07:32.07
49th
1369
Peddie School C  (N. Cappuzzo)
18:38.85
17.0%
00:12.51
 
10:52:33.30
11:11:12.15
50th
1345
Churchill Crew B
18:40.32
17.1%
00:01.47
 
10:45:34.92
11:04:15.24
51st
1285
Merion Mercy Academy  (A. LoSasso)
18:45.29
17.7%
00:04.97
 
10:30:54.23
10:49:39.52
52nd
1328
Hun School  (J. Szucs)
18:46.39
17.8%
00:01.10
 
10:35:10.01
10:53:56.40
53rd
1290
Norwalk River Rowing  Association A  (S. Pastorello)
18:47.20
17.9%
00:00.81
 
10:32:21.20
10:51:08.40
54th
1311
Woodrow Wilson Sr. High School A  (E. Morin)
18:48.09
17.9%
00:00.89
 
10:37:18.05
10:56:06.14
55th
1300
Unionville High School A  (K. Callahan)
18:50.21
18.2%
00:02.12
 
10:34:44.53
10:53:34.74
56th
1350
Lady Eleanor Holles School Boat Club B  (E. Henshaw)
18:50.31
18.2%
00:00.10
 
10:47:02.84
11:05:53.15
57th
1347
Annapolis Junior Rowing B  (H. Belt)
18:51.21
18.3%
00:00.90
 
10:46:13.30
11:05:04.51
58th
1330
Montclair High School  (K. Adleman)
18:52.24
18.4%
00:01.03
 
10:38:02.47
10:56:54.71
59th
1325
Philadelphia Girls' Rowing Club  (g. d'arcangelo)
18:54.77
18.6%
00:02.53
 
10:41:13.97
11:00:08.74
60th
1324
Pine-Richland  (C. Oberst)
19:00.61
19.3%
00:05.84
 
10:40:57.04
10:59:57.65
61st
1366
Bishop Eustace Prep C  (N. Mariani)
19:01.97
19.4%
00:01.36
 
10:51:40.54
11:10:42.51
62nd
1291
Our Lady of Mercy High School A  (A. Seymour)
19:02.05
19.4%
00:00.08
 
10:32:38.03
10:51:40.08
63rd
1313
Lady Eleanor Holles School Boat Club E  (L. Persson)
19:07.93
20.0%
00:05.88
 
10:38:20.11
10:57:28.04
64th
1309
Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite]
19:12.54
20.5%
00:04.61
 
10:37:35.18
10:56:47.72
65th
1315
Concord High School  (G. Vaughn)
19:13.99
20.7%
00:01.45
 
10:37:54.42
10:57:08.41
66th
1316
Sebastian River High School  (S. Spicer)
19:15.77
20.8%
00:01.78
 
10:39:23.36
10:58:39.13
67th
1308
Cedar Creek High School  (C. Doyle)
19:22.90
21.6%
00:07.13
 
10:36:39.91
10:56:02.81
68th
1318
Still Water Rowing Club  (I. Melone)
19:27.83
22.1%
00:04.93
 
10:39:37.02
10:59:04.85
69th
1320
Upper Merion High School  (A. Hain)
19:37.06
23.1%
00:09.23
 
10:42:49.32
11:02:26.38
70th
1376
Long Island Rowing Club A  (A. Oderwald)
19:39.36
23.3%
00:02.30
 
10:56:07.80
11:15:47.16
71st
1326
St. John's College High School
19:41.17
23.5%
00:01.81
 
10:41:38.94
11:01:20.11
72nd
1362
Our Lady of Mercy High School B  (C. Mathis)
19:41.84
23.6%
00:00.67
 
10:51:24.70
11:11:06.54
73rd
1303
Gunston School  (K. Naumann)
19:53.22
24.8%
00:11.38
 
10:35:27.45
10:55:20.67
74th
1327
Arlington Rowing Association A  (N. Tutoni)
20:07.28
26.2%
00:14.06
 
10:41:48.58
11:01:55.86
75th
1294
West Side Rowing Club  (C. Tracy)
20:12.10
26.7%
00:04.82
 
10:33:19.72
10:53:31.82
76th
1357
Bonner & Prendergast Catholic High School B  (J. Clarke)
20:25.83
28.2%
00:13.73
 
10:49:54.75
11:10:20.58
77th
1373
Ranney A  (M. Burlington)
20:28.02
28.4%
00:02.19
 
10:54:44.48
11:15:12.50
78th
1375
Syosset Rowing Club  (K. Prestegaard)
21:19.55
33.8%
00:51.53
 
10:55:26.68
11:16:46.23
79th
1360
Arlington Rowing Association B  (N. Brown)
21:29.70
34.8%
00:10.15
 
10:50:35.29
11:12:04.99
80th
1370
Our Lady of Mercy C  (M. Surprise)
21:47.68
36.7%
00:17.98
 
10:53:01.36
11:14:49.04
81st
1340
Our Lady of Mercy High School C  (G. Begemann)
23:21.40
46.5%
01:33.72
 
10:45:01.82
11:08:23.22
82nd
1361
Woodrow Wilson Sr. High School B  (M. Fowlkes)
23:55.57
50.1%
00:34.17
 
10:57:09.16
11:21:04.73
1302
Lower Merion High School A  (M. Beckman)
Scratch
 
 
 
 
 
1305
Radnor High School  (K. McCulloch)
Scratch
 
 
 
 
 
1307
Long Island Rowing Club A  (C. Davis)
Scratch
 
 
 
 
 
1310
Churchill Crew A  (H. Smithberger)
Did Not Finish
 
 
 
 
 
1312
Holy Spirit High School  (M. Biondi)
Scratch
 
 
 
 
 
1377
Washington Rowing School  (M. Moss)
Did Not Finish
 
 
 
 
 
University Barge Club
Page 1 of
  1
Printed: 2017-Aug-18 02:43 AM