2015 HOSR Results
Race 21A:  09:40 AM  Mens High School Fours w/Cox (Varsity)
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
1159
St Paul's School Boat Club  (B. Woodward-Fisher)
14:40.81
 
 
 
09:52:09.79
10:06:50.60
2nd
1161
Saugatuck Rowing Club A  (O. Bub)
14:51.31
1.2%
00:10.50
 
09:52:34.12
10:07:25.43
3rd
1163
The Lawrenceville School A  (H. Evans)
15:04.13
2.6%
00:12.82
 
09:53:01.39
10:08:05.52
4th
1219
RowAmerica Rye  (A. Rodriguez)
15:18.58
4.3%
00:14.45
 
10:10:38.91
10:25:57.49
5th
1162
Christian Brothers Academy  A  (w. miksic)
15:20.33
4.5%
00:01.75
 
09:52:48.62
10:08:08.95
6th
1227
Saugatuck Rowing Club B  (B. Wisdom)
15:21.91
4.7%
00:01.58
 
10:08:00.35
10:23:22.26
7th
1204
King's College School - Wimbledon  (V. Olsen)
15:29.77
5.6%
00:07.86
 
10:03:32.46
10:19:02.23
8th
1165
Radnor High School  (G. McNicholas)
15:32.94
5.9%
00:03.17
 
09:53:29.02
10:09:01.96
9th
1176
Woodrow Wilson Sr. High School  (C. Bock)
15:34.08
6.0%
00:01.14
 
09:55:48.35
10:11:22.43
10th
1181
The Haverford School A  (L. Green)
15:35.73
6.2%
00:01.65
 
09:55:09.00
10:10:44.73
11th
1170
Port Rowing  (A. Bosgang)
15:35.75
6.2%
00:00.02
 
09:54:40.63
10:10:16.38
12th
1164
Peddie School A  (R. Hamilton)
15:36.36
6.3%
00:00.61
 
09:53:24.08
10:09:00.44
13th
1195
Still Water Rowing Club  (M. Koeniger)
15:45.37
7.3%
00:09.01
 
10:01:10.42
10:16:55.79
14th
1173
La Salle College High School A  (A. Olbrich)
15:45.64
7.4%
00:00.27
 
09:55:27.02
10:11:12.66
15th
1229
The Haverford School B  (C. Delaney)
15:47.92
7.6%
00:02.28
 
10:08:30.32
10:24:18.24
16th
1235
Thompson Boat Center B
15:52.68
8.2%
00:04.76
 
10:02:54.61
10:18:47.29
17th
1179
Rye High School  (T. Clickner)
15:57.29
8.7%
00:04.61
 
09:58:32.29
10:14:29.58
18th
1180
Newport Rowing Club A  (A. King)
15:57.92
8.8%
00:00.63
 
09:59:07.35
10:15:05.27
19th
1168
Pine-Richland A  (B. Harris)
15:58.59
8.8%
00:00.67
 
09:56:53.48
10:12:52.07
20th
1182
Annapolis Junior Rowing A  (M. Baldiswieler)
15:58.99
8.9%
00:00.40
 
09:58:45.26
10:14:44.25
21st
1208
Moorestown High School  (J. Gaffney)
16:00.04
9.0%
00:01.05
 
10:04:20.94
10:20:20.98
22nd
1209
Concord High School  (J. Pfander)
16:03.38
9.4%
00:03.34
 
10:02:35.31
10:18:38.69
23rd
1210
St. Joseph Prep
16:04.08
9.5%
00:00.70
 
10:05:07.06
10:21:11.14
24th
1201
Cooper Training Center  (J. Raab)
16:05.12
9.6%
00:01.04
 
10:03:19.31
10:19:24.43
25th
1252
Long Island Rowing Club B  (T. clement)
16:08.46
10.0%
00:03.34
 
10:17:41.50
10:33:49.96
26th
1225
Lower Merion High School B  (M. Koerner)
16:09.27
10.0%
00:00.81
 
10:07:52.25
10:24:01.52
27th
1215
St. Peters Preparatory School A  (M. Chester)
16:13.45
10.5%
00:04.18
 
10:05:31.33
10:21:44.78
28th
1221
The Lawrenceville School B  (O. Malle)
16:16.05
10.8%
00:02.60
 
10:05:40.13
10:21:56.18
29th
1160
Norwalk River Rowing  Association A  (K. Lenihan)
16:19.09
11.2%
00:03.04
 
09:52:23.75
10:08:42.84
30th
1220
Christian Brothers Academy  B  (J. Blakeslee)
16:20.97
11.4%
00:01.88
 
10:06:06.67
10:22:27.64
31st
1166
Fairmount Rowing Association  (W. Purtill)
16:22.89
11.6%
00:01.92
 
09:53:41.85
10:10:04.74
32nd
1194
Philadelphia City Rowing B  (M. harte)
16:23.11
11.6%
00:00.22
 
10:00:24.82
10:16:47.93
33rd
1178
Wilmington Youth A  (D. Nichols)
16:23.95
11.7%
00:00.84
 
09:58:12.55
10:14:36.50
34th
1175
DeMatha Catholic High School A  (R. Moran)
16:24.06
11.7%
00:00.11
 
09:54:59.31
10:11:23.37
35th
1184
Gunston School  (B. Jones)
16:25.50
11.9%
00:01.44
 
10:00:13.67
10:16:39.17
36th
1242
Christian Brothers Academy  C  (M. Cofone)
16:25.77
11.9%
00:00.27
 
10:12:42.56
10:29:08.33
37th
1171
Thompson Boat Center A
16:25.83
11.9%
00:00.06
 
09:57:21.96
10:13:47.79
38th
1245
St. Peters Preparatory School C
16:27.34
12.1%
00:01.51
 
10:14:13.37
10:30:40.71
39th
1223
Peddie School B  (C. King)
16:31.97
12.6%
00:04.63
 
10:07:30.66
10:24:02.63
40th
1207
St. John's College High School A
16:32.21
12.6%
00:00.24
 
10:04:07.24
10:20:39.45
41st
1205
Sebastian River High School  (L. Johnson)
16:36.30
13.1%
00:04.09
 
10:02:22.35
10:18:58.65
42nd
1203
Arlington Rowing Association  (E. Palmiotti)
16:40.16
13.6%
00:03.86
 
09:59:55.56
10:16:35.72
43rd
1246
Christian Brothers Academy  D  (K. Wicklund)
16:42.43
13.8%
00:02.27
 
10:15:12.47
10:31:54.90
44th
1243
Thompson Boat Center C
16:42.60
13.8%
00:00.17
 
10:07:14.48
10:23:57.08
45th
1187
Churchill Crew  (B. Clarke)
16:43.03
13.9%
00:00.43
 
10:08:17.79
10:25:00.82
46th
1218
St. Augustine Preparatory High School  (J. LaBarth)
16:47.02
14.3%
00:03.99
 
10:05:19.90
10:22:06.92
47th
1172
West Side Rowing Club  (H. Brown)
16:49.91
14.7%
00:02.89
 
09:56:31.44
10:13:21.35
48th
1167
Bishop Eustace Prep A  (J. propp)
16:53.61
15.1%
00:03.70
 
09:56:21.35
10:13:14.96
49th
1224
Pine-Richland B  (C. Oberst)
16:53.64
15.1%
00:00.03
 
10:11:24.34
10:28:17.98
50th
1192
Bergen County Rowing Academy  (C. Labozzetta)
16:54.24
15.1%
00:00.60
 
10:00:58.06
10:17:52.30
51st
1206
Unionville High School A  (C. Shearer)
16:58.17
15.6%
00:03.93
 
10:03:51.45
10:20:49.62
52nd
1183
Philadelphia City Rowing A  (J. Cartagena)
16:58.80
15.7%
00:00.63
 
09:59:22.91
10:16:21.71
53rd
1200
Advanced Community Rowing Association  (R. McNichol)
17:02.59
16.1%
00:03.79
 
10:03:08.33
10:20:10.92
54th
1238
St. Peters Preparatory School B
17:03.11
16.2%
00:00.52
 
10:11:46.00
10:28:49.11
55th
1214
Harriton Boat Club A  (C. Hoehn)
17:03.90
16.2%
00:00.79
 
10:09:30.85
10:26:34.75
56th
1230
La Salle College High School B  (J. McCormick)
17:04.10
16.3%
00:00.20
 
10:08:48.21
10:25:52.31
57th
1217
Montclair High School  (C. Kaloudis)
17:12.10
17.2%
00:08.00
 
10:10:28.55
10:27:40.65
58th
1199
Cedar Creek High School  (D. Disbrow)
17:13.57
17.3%
00:01.47
 
10:02:12.39
10:19:25.96
59th
1241
DeMatha Catholic High School C  (A. Lesiw)
17:16.43
17.7%
00:02.86
 
10:14:27.78
10:31:44.21
60th
1226
Newport Rowing Club B  (O. King)
17:16.72
17.7%
00:00.29
 
10:05:51.20
10:23:07.92
61st
1174
Old Dominion Boat Club A
17:18.14
17.9%
00:01.42
 
09:57:10.53
10:14:28.67
62nd
1232
Norwalk River Rowing  Association B  (L. Redpath)
17:19.78
18.0%
00:01.64
 
10:13:10.32
10:30:30.10
63rd
1193
Bonner & Prendergast Catholic High School  (C. Lichterman)
17:26.75
18.8%
00:06.97
 
09:57:53.56
10:15:20.31
64th
1240
Peddie School C  (M. Kim)
17:36.77
20.0%
00:10.02
 
10:11:16.11
10:28:52.88
65th
1191
Upper Merion High School  (J. McNally)
17:39.04
20.2%
00:02.27
 
10:00:46.85
10:18:25.89
66th
1196
Sagamore Rowing Association  (J. Tabone)
17:50.35
21.5%
00:11.31
 
10:01:54.86
10:19:45.21
67th
1198
Rumson-Fair Haven  (B. Edwards)
17:55.19
22.1%
00:04.84
 
10:01:40.81
10:19:36.00
68th
1236
Unionville High School B  (M. Varallo)
17:55.32
22.1%
00:00.13
 
10:15:39.07
10:33:34.39
69th
1228
Bishop O'Connell High School B
17:56.22
22.2%
00:00.90
 
10:06:45.55
10:24:41.77
70th
1237
St. John's College High School B
17:58.59
22.5%
00:02.37
 
10:13:00.24
10:30:58.83
71st
1250
Archbishop Carroll  (L. Mason)
18:00.68
22.7%
00:02.09
 
10:13:40.87
10:31:41.55
72nd
1231
Wilmington Youth B  (M. Williamson)
18:02.76
22.9%
00:02.08
 
10:09:16.26
10:27:19.02
73rd
1251
Long Island Rowing Club B  (P. Kennedy)
18:03.34
23.0%
00:00.58
 
10:17:23.40
10:35:26.74
74th
1222
DeMatha Catholic High School B  (R. Allen)
18:11.45
23.9%
00:08.11
 
10:12:08.63
10:30:20.08
75th
1248
Harriton Boat Club B  (J. Schlicter)
18:16.78
24.5%
00:05.33
 
10:16:01.19
10:34:17.97
76th
1189
Doane Academy  (B. Stiles)
18:21.23
25.0%
00:04.45
 
10:07:03.52
10:25:24.75
77th
1233
Bishop Eustace Prep B  (M. Bifulco)
18:28.62
25.9%
00:07.39
 
10:10:04.17
10:28:32.79
78th
1244
Newport Rowing Club C  (C. Kopecki)
18:33.62
26.4%
00:05.00
 
10:14:59.07
10:33:32.69
79th
1197
Oakcrest Falcon High School  (A. Groff)
18:39.97
27.2%
00:06.35
 
10:01:24.44
10:20:04.41
80th
1177
Manhasset High School  (L. Mancuso)
18:51.23
28.4%
00:11.26
 
09:57:45.62
10:16:36.85
81st
1188
Lower Merion High School A  (M. Ginder)
19:20.26
31.7%
00:29.03
 
10:00:04.82
10:19:25.08
82nd
1234
Annapolis Junior Rowing B  (S. Bettinger)
19:39.16
33.9%
00:18.90
 
10:10:17.48
10:29:56.64
83rd
1212
Washington Rowing School  (A. Green)
19:47.83
34.9%
00:08.67
 
10:04:51.86
10:24:39.69
1169
Long Island Rowing Club A  (A. Koch)
Scratch
 
 
 
 
 
1185
Chaminade High School
Scratch
 
 
 
 
 
1186
Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite]
Scratch
 
 
 
 
 
1216
Bishop O'Connell High School A
Scratch
 
 
 
 
 
1247
DeMatha Catholic High School D  (G. Brown)
Scratch
 
 
 
 
 
1249
Syosset Rowing Club
Scratch
 
 
 
 
 
University Barge Club
Page 1 of
  1
Printed: 2017-Nov-19 07:29 AM