2014 HOSR Results
Race 17A:  08:20 AM  Jim Barker Mens High School 1x(Varsity)
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
640
Norwalk River   (K. Petreski)
16:28.87
 
 
 
08:23:53.76
08:40:22.63
2nd
658
Whitemarsh  (Z. Burkhart)
16:33.06
0.4%
00:04.19
 
08:27:09.18
08:43:42.24
3rd
645
RA Rye   (L. Chambers)
16:39.41
1.1%
00:06.35
 
08:24:53.39
08:41:32.80
4th
661
Saugatuck   (H. Malec)
16:39.41
1.1%
 
 
08:27:32.85
08:44:12.26
5th
631
Crescent   (J. Leyland)
16:40.64
1.2%
00:01.23
 
08:22:11.02
08:38:51.66
6th
655
Norwalk River   (G. Bauerfeld)
16:46.95
1.8%
00:06.31
 
08:26:56.54
08:43:43.49
7th
672
Norwalk River   (L. McDonough)
16:50.71
2.2%
00:03.76
 
08:29:42.34
08:46:33.05
8th
647
Malvern Preparatory School   (M. Adamcik)
16:52.85
2.4%
00:02.14
 
08:24:59.55
08:41:52.40
9th
649
Crescent   (J. Jamison)
16:59.05
3.1%
00:06.20
 
08:25:21.68
08:42:20.73
10th
666
RA Rye   (S. Sands)
17:02.08
3.4%
00:03.03
 
08:28:28.54
08:45:30.62
11th
633
Steel City  (W. Fox)
17:03.59
3.5%
00:01.51
 
08:22:45.27
08:39:48.86
12th
636
Notre Dame RC  (J. Trudel)
17:03.63
3.5%
00:00.04
 
08:23:15.63
08:40:19.26
13th
663
Norwalk River   (G. Mgaloblishvili)
17:07.31
3.9%
00:03.68
 
08:27:49.85
08:44:57.16
14th
664
Crescent   (T. Judge)
17:08.11
4.0%
00:00.80
 
08:28:00.41
08:45:08.52
15th
635
The Haverford School  (J. Siegal)
17:08.76
4.0%
00:00.65
 
08:22:53.94
08:40:02.70
16th
643
Rye HS  (J. Palmer)
17:08.84
4.0%
00:00.08
 
08:24:24.21
08:41:33.05
17th
665
Malvern Preparatory School   (B. Allan)
17:11.28
4.3%
00:02.44
 
08:28:14.81
08:45:26.09
18th
654
Virginia RA  (H. Davis)
17:11.63
4.3%
00:00.35
 
08:26:47.50
08:43:59.13
19th
669
Malvern Preparatory School   (K. Munyan)
17:23.43
5.5%
00:11.80
 
08:29:02.60
08:46:26.03
20th
675
River Rowing  (R. McNichol)
17:29.65
6.1%
00:06.22
 
08:30:40.02
08:48:09.67
21st
634
Holy Spirit   (B. Hanson)
17:41.18
7.3%
00:11.53
 
08:29:57.00
08:47:38.18
22nd
652
Westminster Academy  (J. Moore)
17:46.81
7.9%
00:05.63
 
08:26:24.27
08:44:11.08
23rd
639
Saugatuck   (G. Holzhauer)
17:47.48
7.9%
00:00.67
 
08:23:48.15
08:41:35.63
24th
630
Malvern Preparatory School   (A. Del Vescovo)
17:49.96
8.2%
00:02.48
 
08:21:46.19
08:39:36.15
25th
670
Norwalk River   (K. Conover)
17:50.16
8.2%
00:00.20
 
08:29:19.40
08:47:09.56
26th
650
Malvern Preparatory School   (M. Casaday)
17:50.51
8.3%
00:00.35
 
08:25:37.60
08:43:28.11
27th
671
Saugatuck   (S. TUDOR)
17:51.22
8.3%
00:00.71
 
08:29:31.73
08:47:22.95
28th
646
Fairmount  (M. Hughes)
17:54.17
8.6%
00:02.95
 
08:25:53.60
08:43:47.77
29th
653
Malvern Preparatory School   (N. Rubino)
18:00.95
9.3%
00:06.78
 
08:26:33.21
08:44:34.16
30th
662
Holy Spirit   (P. Shober)
18:03.42
9.6%
00:02.47
 
08:27:41.71
08:45:45.13
31st
673
Crescent   (B. Farrell)
18:11.46
10.4%
00:08.04
 
08:30:16.91
08:48:28.37
32nd
674
Undine  (E. Grugan)
18:20.47
11.3%
00:09.01
 
08:30:26.93
08:48:47.40
33rd
632
Newport RC  (C. Horvath)
18:54.12
14.7%
00:33.65
 
08:22:29.00
08:41:23.12
34th
644
Shipley  (Z. Brida)
19:06.86
16.0%
00:12.74
 
08:24:32.83
08:43:39.69
35th
651
Washington Rowing School   (N. Kottage)
19:20.96
17.4%
00:14.10
 
08:26:02.56
08:45:23.52
36th
638
Bergen County  (C. Lee)
19:39.03
19.2%
00:18.07
 
08:23:33.64
08:43:12.67
37th
659
Malvern Preparatory School   (W. Koch)
19:46.39
20.0%
00:07.36
 
08:27:18.90
08:47:05.29
38th
667
Washington Rowing School   (T. Casey)
20:13.29
22.7%
00:26.90
 
08:28:40.41
08:48:53.70
39th
637
Haddonfield  (A. Mandviwalla)
20:23.59
23.7%
00:10.30
 
08:23:26.32
08:43:49.91
641
Malvern Preparatory School   (N. Conduit)
Scratch
 
 
 
 
 
648
Long Island RC  (Q. Berry)
Scratch
 
 
 
 
 
656
Orange County  (L. Sendelbach)
Scratch
 
 
 
 
 
668
Saugatuck   (N. Balderston)
Did Not Finish
 
 
 
 
 
Page 1 of
  1
Printed: 2017-Mar-23 10:19 AM