2013 Head of the Schuylkill
Race 27A:  02:30 PM  Mens High School Doubles (Under 19)
Place
Bow
Organization
Net Time
%
Delta
Penalty
Start
Finish
1st
1603
Crescent A  (W. Schmidt)
14:55.09
 
 
 
14:41:56.80
14:56:51.89
2nd
1604
Malvern Preparatory School  (J. Clark)
15:08.13
1.5%
00:13.04
 
14:42:06.10
14:57:14.23
3rd
1627
Stanford B  (E. Moiseff)
15:14.05
2.1%
00:05.92
 
14:45:36.95
15:00:51.00
4th
1629
Steel City A  (C. Mazur)
15:16.72
2.4%
00:02.67
 
14:46:04.04
15:01:20.76
5th
1607
Norwalk River A  (T. Stauffer)
15:17.40
2.5%
00:00.68
 
14:42:23.59
14:57:40.99
6th
1640
Nereid  (J. Criscitiello)
15:25.71
3.4%
00:08.31
 
14:49:05.40
15:04:31.11
7th
1610
The Haverford School A  (E. Glavin)
15:28.10
3.7%
00:02.39
 
14:42:53.61
14:58:21.71
8th
1619
Notre Dame RC  (J. Trudel)
15:29.94
3.9%
00:01.84
 
14:45:07.43
15:00:37.37
9th
1634
Crescent B  (T. O'Boyle)
15:36.46
4.6%
00:06.52
 
14:47:39.19
15:03:15.65
10th
1612
Norwalk River B  (C. Ballard)
15:37.50
4.7%
00:01.04
 
14:43:06.31
14:58:43.81
11th
1623
RowAmerica A  (H. Bryant)
15:38.29
4.8%
00:00.79
 
14:44:18.63
14:59:56.92
12th
1636
Stanford A  (N. Solis)
15:40.32
5.1%
00:02.03
 
14:48:11.91
15:03:52.23
13th
1613
Fairmount  (J. Konopka)
15:51.21
6.3%
00:10.89
 
14:43:25.16
14:59:16.37
14th
1615
Sagamore RA A  (S. Korkotas)
15:58.57
7.1%
00:07.36
 
14:43:51.85
14:59:50.42
15th
1637
Springside Chestnut Hill  (M. Miller)
15:59.63
7.2%
00:01.06
 
14:48:21.85
15:04:21.48
16th
1625
RowAmerica B  (D. Berrick)
16:00.01
7.3%
00:00.38
 
14:44:54.70
15:00:54.71
17th
1641
Navesink  (T. Gaffey)
16:08.06
8.2%
00:08.05
 
14:49:36.45
15:05:44.51
18th
1624
Beaver Creek Sculling A  (M. Dean)
16:08.68
8.2%
00:00.62
 
14:44:47.50
15:00:56.18
19th
1614
River Rowing A  (S. McNulty-Kowal)
16:21.09
9.6%
00:12.41
 
14:43:37.48
14:59:58.57
20th
1646
Brighton RC  (R. Moorthi)
16:26.56
10.2%
00:05.47
 
14:51:22.21
15:07:48.77
21st
1620
Bonner/Prendergast  (B. McElwee)
16:28.70
10.5%
00:02.14
 
14:50:20.20
15:06:48.90
22nd
1643
Beaver Creek Sculling B  (M. Campbell)
16:38.49
11.6%
00:09.79
 
14:49:48.00
15:06:26.49
23rd
1644
Friends Academy  (S. Lerner)
16:44.84
12.3%
00:06.35
 
14:50:13.98
15:06:58.82
24th
1631
Steel City B  (H. Wise)
16:47.79
12.6%
00:02.95
 
14:46:53.06
15:03:40.85
25th
1616
Overpeck A  (D. Patino)
16:48.40
12.7%
00:00.61
 
14:45:25.20
15:02:13.60
26th
1635
Norwalk River C  (R. Cunningham)
16:49.31
12.8%
00:00.91
 
14:48:02.54
15:04:51.85
27th
1622
Overpeck B  (S. Lezaja)
16:53.64
13.2%
00:04.33
 
14:48:45.57
15:05:39.21
28th
1609
The Haverford School B  (C. Bickhart)
16:58.79
13.8%
00:05.15
 
14:42:46.27
14:59:45.06
29th
1617
Pine-Richland A  (B. Loskoch)
17:02.86
14.3%
00:04.07
 
14:58:02.06
15:15:04.92
30th
1626
Sarasota Scullers A  (D. Kemp)
17:17.38
15.9%
00:14.52
 
14:58:21.78
15:15:39.16
31st
1645
Haddon Twp  (T. Kao)
17:20.44
16.2%
00:03.06
 
14:51:12.49
15:08:32.93
32nd
1639
Pine-Richland B  (B. Cromer)
17:23.50
16.6%
00:03.06
 
14:48:58.84
15:06:22.34
33rd
1633
River Rowing B  (N. Moynagh)
17:29.48
17.2%
00:05.98
 
14:47:26.35
15:04:55.83
34th
1628
Westfield B  (A. Zornitsky)
17:44.11
18.9%
00:14.63
 
14:45:56.22
15:03:40.33
35th
1621
Westfield A  (C. Rosa)
17:50.75
19.6%
00:06.64
 
14:44:11.59
15:02:02.34
36th
1647
North Jersey  (C. Rosen)
19:06.79
28.1%
01:16.04
 
14:52:01.04
15:11:07.83
37th
1630
Sagamore RA B  (N. Augustine)
19:31.88
30.9%
00:25.09
 
14:46:41.70
15:06:13.58
1605
Whitemarsh  (Z. Burkhart)
Scratch
 
 
 
 
 
1606
Bachelors  (G. Goldstien)
Scratch
 
 
 
 
 
1608
St. Joseph Prep  (R. Wegryn)
Scratch
 
 
 
 
 
Head of the Schuylkill Regatta
Page 1 of
  1
Printed: 2019-Feb-16 10:25 PM