2019 Stotesbury Cup Regatta

10:19 AM: Race 8a Girls Junior Four Heat Top 18 Places to Semi-Finals

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 292 Montclair (A. Snyder) 05:45.24 05:45.24
2 305 Denis Morris (R. Wake) 05:47.43 0.6% 00:02.19 05:47.43
3 273 Owen J Roberts (M. Braun) 05:49.78 1.3% 00:02.35 05:49.78
4 274 Unionville (E. Megill) 05:49.93 1.4% 00:00.15 05:49.93
5 282 Peddie (A. Creed) 05:50.38 1.5% 00:00.45 05:50.38
6 270 Bishop O'Connell (D. Manzano) 05:51.06 1.7% 00:00.68 05:51.06
7 283 Hill School (A. Cao) 05:54.42 2.7% 00:03.36 05:54.42
8 311 Holy Cross (N. Szewczyk) 05:57.01 3.4% 00:02.59 05:57.01
9 277 Holton-Arms (A. Mockler) 05:57.40 3.5% 00:00.39 05:57.40
10 289 Merion Mercy (E. Staples) 05:57.69 3.6% 00:00.29 05:57.69
11 296 Nichols (K. Greeley) 05:58.87 3.9% 00:01.18 05:58.87
12 317 Ocean City (L. CONNELL) 06:00.80 4.5% 00:01.93 06:00.80
13 291 Blair (E. Montfort) 06:00.93 4.5% 00:00.13 06:00.93
14 304 Cedar Creek (H. Goolden) 06:02.12 4.9% 00:01.19 06:02.12
15 276 Mount Saint Joseph (E. Dougherty) 06:02.82 5.1% 00:00.70 06:02.82
16 278 Radnor (L. Eggert) 06:04.28 5.5% 00:01.46 06:04.28
17 318 Gwynedd Mercy (K. Byrne) 06:04.42 5.6% 00:00.14 06:04.42
18 297 Belleville (D. Soto) 06:05.20 5.8% 00:00.78 06:05.20
19 307 Rumson-Fair Haven (M. Elgrim) 06:08.77 6.8% 00:03.57 06:08.77
20 325 Absegami (S. Medolla) 06:08.98 6.9% 00:00.21 06:08.98
21 275 Villa Joseph Marie (M. Dina) 06:09.17 6.9% 00:00.19 06:09.17
22 312 West Springfield (E. Thompson) 06:09.71 7.1% 00:00.54 06:09.71
23 329 Yorktown (B. Rose) 06:10.02 7.2% 00:00.31 06:10.02
24 295 Manhasset (K. Wu) 06:11.54 7.6% 00:01.52 06:11.54
25 315 Elizabeth Seton (A. Gonzalez) 06:11.58 7.6% 00:00.04 06:11.58
26 284 Episcopal PA (J. Rushton) 06:15.28 8.7% 00:03.70 06:15.28
27 308 Eustace (G. Smithwick) 06:16.69 9.1% 00:01.41 06:16.69
28 328 Episcopal VA (I. Bechtel) 06:18.45 9.6% 00:01.76 06:18.45
29 287 Georgetown Visitation (A. Paxton) 06:20.14 10.1% 00:01.69 06:20.14
30 303 Georgetown Day (N. Zimmermann) 06:20.15 10.1% 00:00.01 06:20.15
31 326 Bonner Prendergast (K. Standen) 06:23.78 11.2% 00:03.63 06:23.78
32 298 Doane Academy (L. Hendricks) 06:25.71 11.7% 00:01.93 06:25.71
33 294 Baldwin (A. Steele) 06:31.37 13.4% 00:05.66 06:31.37
34 324 Washington-Lee (T. Schroeder) 06:32.00 13.5% 00:00.63 06:32.00
35 309 Montgomery Blair (E. Haverland) 06:32.29 13.6% 00:00.29 06:32.29
36 285 Egg Harbor (M. Schwartz) 06:32.60 13.7% 00:00.31 06:32.60
37 271 Bishop Ireton (E. Hruska) 06:32.66 13.7% 00:00.06 06:32.66
38 321 Briar Woods (R. Parmele) 06:32.95 13.8% 00:00.29 06:32.95
39 327 Broad Run (E. Corpuz) 06:33.04 13.8% 00:00.09 06:33.04
40 280 Stone Bridge (A. Kittelson) 06:34.00 14.1% 00:00.96 06:34.00
41 301 Forest Park (K. Graham) 06:34.29 14.2% 00:00.29 06:34.29
42 310 James Madison (G. Civiletto) 06:39.96 15.8% 00:05.67 06:39.96
43 281 Oakcrest (C. Costantino) 06:40.44 16.0% 00:00.48 06:40.44
44 286 Nutley (A. Bartulovich) 06:40.86 16.1% 00:00.42 06:40.86
45 319 Mainland (J. Lonkart) 06:47.23 18.0% 00:06.37 06:47.23
46 300 Our Lady of Mercy (H. Anderson) 06:56.77 20.7% 00:09.54 06:56.77
47 302 Archbishop Carroll (S. Daly) 06:59.07 21.4% 00:02.30 06:49.07 00:10
48 299 Academy of Notre Dame (K. Scott) 07:10.96 24.8% 00:11.89 07:10.96
49 314 North Arlington (A. Santiago) 07:12.97 25.4% 00:02.01 07:12.97
50 330 Ranney (E. Wright) 07:16.23 26.4% 00:03.26 07:16.23
51 313 Kearny (S. Herrera) 07:17.29 26.7% 00:01.06 07:07.29 00:10
52 293 Fairfax (L. Stern) 07:19.21 27.2% 00:01.92 07:19.21
53 316 Roland Park (E. Goodale) 07:21.75 28.0% 00:02.54 07:21.75
54 323 Horace Mann (J. Ottey) 07:39.89 33.2% 00:18.14 07:29.89 00:10
55 306 Atlantic City (J. Logue) 07:44.62 34.6% 00:04.73 07:34.62 00:10
56 320 Sidwell Friends (J. Matthews) Scratch
57 322 Notre Dame Prep (E. Reynolds) Scratch
Visual Results
Nov 19, 2019 4:47:15 AM EST