2018 Stotesbury Cup Regatta

09:17 AM: Race 3a Girls Freshman Eight Heat Top 6 Places to Finals

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 119 Mt St Joseph (I. McCafferty) 06:07.61 06:07.61
2 117 Whitman (E. Richart) 06:08.17 0.2% 00:00.56 06:08.17
3 121 National Cathedral (A. Pierce) 06:10.41 0.8% 00:02.24 06:10.41
4 129 St. Andrew's DE (M. Birknes) 06:11.46 1.0% 00:01.05 06:11.46
5 116 Ocean City (C. Rumaker) 06:11.66 1.1% 00:00.20 06:11.66
6 118 TC Williams (A. Carter) 06:12.04 1.2% 00:00.38 06:12.04
7 122 Bethesda-ChevyChase (M. Kessner) 06:12.17 1.2% 00:00.13 06:12.17
8 144 McLean (T. Benedict) 06:13.41 1.6% 00:01.24 06:13.41
9 115 Saratoga (A. DePaulo) 06:16.53 2.4% 00:03.12 06:16.53
10 120 Montclair (N. Cahill) 06:19.41 3.2% 00:02.88 06:19.41
11 146 Moorestown (A. Kyle) 06:21.57 3.8% 00:02.16 06:21.57
12 125 Merion Mercy (R. Hendrzak) 06:23.71 4.4% 00:02.14 06:23.71
13 130 Radnor (B. Dewitt) 06:27.29 5.4% 00:03.58 06:27.29
14 133 Absegami (S. Reed) 06:28.86 5.8% 00:01.57 06:28.86
15 131 James Madison (H. Johnson) 06:30.45 6.2% 00:01.59 06:30.45
16 123 Holy Spirit (T. Powell) 06:31.83 6.6% 00:01.38 06:31.83
17 126 Manhasset (K. Clarke) 06:44.08 9.9% 00:12.25 06:44.08
18 139 Lower Merion (T. Kerekes) 06:45.89 10.4% 00:01.81 06:45.89
19 154 Episcopal PA (L. Haupt) 06:46.50 10.6% 00:00.61 06:46.50
20 124 Mainland (M. Falk) 06:46.90 10.7% 00:00.40 06:46.90
21 128 Oakton (J. Montenegro) 06:47.15 10.8% 00:00.25 06:47.15
22 135 Georgetown Visitation (A. Porter) 06:47.52 10.9% 00:00.37 06:47.52
23 136 Walter Johnson (K. Yu) 06:47.61 10.9% 00:00.09 06:47.61
24 127 Jefferson (J. Feldhaus) 06:48.83 11.2% 00:01.22 06:48.83
25 150 Oakcrest (S. Crispell) 06:49.22 11.3% 00:00.39 06:49.22
26 137 Egg Harbor (C. FARRELL) 06:50.75 11.7% 00:01.53 06:50.75
27 158 Bishop O'Connell (A. Garner) 06:53.06 12.4% 00:02.31 06:53.06
28 149 West Springfield (E. Thompson) 06:54.52 12.8% 00:01.46 06:54.52
29 132 Lawrenceville (L. McKinnon) 06:58.99 14.0% 00:04.47 06:58.99
30 140 Academy of Notre Dame (G. Wolter) 06:59.25 14.0% 00:00.26 06:59.25
31 148 Philadelphia City Rowing (S. French) 06:59.72 14.2% 00:00.47 06:59.72
32 151 Haddonfield (E. Hess) 07:00.69 14.4% 00:00.97 07:00.69
33 162 Atlantic City (M. Bergman) 07:02.05 14.8% 00:01.36 07:02.05
34 138 Notre Dame Prep (F. Konschak) 07:02.63 15.0% 00:00.58 07:02.63
35 143 Rumson-Fair Haven (L. Andersen) 07:02.94 15.1% 00:00.31 07:02.94
36 160 Yorktown (A. Hecmanczuk) 07:03.62 15.2% 00:00.68 07:03.62
37 152 W.T. Woodson (K. Hester) 07:06.83 16.1% 00:03.21 07:06.83
38 153 Peddie (A. Creed) 07:07.32 16.2% 00:00.49 07:07.32
39 147 Roland Park (C. Lawson) 07:07.70 16.3% 00:00.38 07:07.70
40 141 Cedar Creek (E. Crawford) 07:10.41 17.1% 00:02.71 07:10.41
41 134 Roosevelt (L. Babcock) 07:10.73 17.2% 00:00.32 07:10.73
42 161 Lake Braddock (R. Morris) 07:15.81 18.6% 00:05.08 07:15.81
43 156 Sagamore (f. castellano) 07:17.51 19.0% 00:01.70 07:17.51
44 157 Belleville (J. Libby) 07:30.12 22.4% 00:12.61 07:30.12
45 159 Bishop Ireton (J. Barnett) 07:33.50 23.4% 00:03.38 07:33.50
46 142 Briar Woods (R. Malhotra) 07:59.01 30.3% 00:25.51 07:59.01
47 155 Upper Merion (M. Ledebur) Did Not Finish
Visual Results
Jul 16, 2019 4:32:04 PM EDT