2018 Stotesbury Cup Regatta

11:38 AM: Race 12a Boys Junior Eight Heat Top 12 Places to Semi-Finals

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 358 Grimsby (M. Bourdeau) 05:23.69 05:23.69
2 362 Gonzaga (C. Meyer) 05:36.12 3.8% 00:12.43 05:36.12
3 359 Montclair (E. Unruh) 05:36.61 4.0% 00:00.49 05:36.61
4 379 Absegami (S. Blair) 05:36.88 4.1% 00:00.27 05:36.88
5 370 South County (A. Jones) 05:37.93 4.4% 00:01.05 05:37.93
6 357 Bethesda-ChevyChase (N. Radley) 05:39.07 4.8% 00:01.14 05:39.07
7 401 La Salle (J. Little) 05:39.81 5.0% 00:00.74 05:39.81
8 398 James Madison (D. Brune) 05:41.27 5.4% 00:01.46 05:41.27
9 382 Manhasset (w. Apostolou) 05:42.49 5.8% 00:01.22 05:42.49
10 399 TC Williams (T. Cocke) 05:44.27 6.4% 00:01.78 05:44.27
11 365 Lower Merion (N. Stach) 05:46.86 7.2% 00:02.59 05:46.86
12 355 Chaminade (E. DeNatale) 05:48.29 7.6% 00:01.43 05:48.29
13 360 Washington-Lee (W. Clarke) 05:49.69 8.0% 00:01.40 05:49.69
14 393 Robinson (C. Lane) 05:50.74 8.4% 00:01.05 05:50.74
15 397 Oakton (P. Udalov) 05:52.28 8.8% 00:01.54 05:52.28
16 371 Shenendehowa (E. Neidhart) 05:56.80 10.2% 00:04.52 05:56.80
17 356 Mainland (D. Canesi) 05:57.00 10.3% 00:00.20 05:57.00
18 363 St. Joseph's Prep (R. Maher) 05:57.06 10.3% 00:00.06 05:57.06
19 372 St. Peters Prep (G. Santiago) 06:00.91 11.5% 00:03.85 06:00.91
20 391 Owen J Roberts (A. Brown) 06:01.32 11.6% 00:00.41 06:01.32
21 364 Forest Park (M. Chaudhry) 06:02.42 12.0% 00:01.10 06:02.42
22 396 St. Anthony's (A. Malinowski) 06:07.22 13.4% 00:04.80 06:07.22
23 368 Jefferson (A. Zheng) 06:07.93 13.7% 00:00.71 06:07.93
24 390 Don Bosco Prep (A. Accardo) 06:10.76 14.5% 00:02.83 06:10.76
25 392 Philadelphia City Rowing (B. Sanderson) 06:11.70 14.8% 00:00.94 06:11.70
26 373 Nutley (J. Coulson) 06:12.05 14.9% 00:00.35 06:12.05
27 377 Yorktown (S. Schwarz) 06:12.81 15.2% 00:00.76 06:12.81
28 375 Ocean City (A. Emberger) 06:13.52 15.4% 00:00.71 06:13.52
29 380 Fordham Prep (J. Thwaites) 06:17.47 16.6% 00:03.95 06:17.47
30 381 Haddonfield (A. Small) 06:18.85 17.0% 00:01.38 06:18.85
31 367 Lawrenceville (N. Winkler) 06:20.46 17.5% 00:01.61 06:20.46
32 402 St. Benedict's Prep (O. de Leon) 06:24.86 18.9% 00:04.40 06:24.86
33 378 Episcopal PA (M. Yu) 06:26.14 19.3% 00:01.28 06:26.14
34 387 Cedar Creek (J. Manson) 06:26.87 19.5% 00:00.73 06:26.87
35 374 St. Andrew's DE (R. McCoy) 06:27.29 19.6% 00:00.42 06:27.29
36 361 St. Augustine (S. Chidley) 06:27.69 19.8% 00:00.40 06:27.69
37 388 Haverford (J. Sonnenfeld) 06:27.99 19.9% 00:00.30 06:27.99
38 400 Seton Hall Prep (J. Gehringer) 06:34.71 21.9% 00:06.72 06:34.71
39 376 W.T. Woodson (B. Stump) 06:40.99 23.9% 00:06.28 06:40.99
40 386 Roosevelt (A. Dawson) 06:41.27 24.0% 00:00.28 06:41.27
41 369 Kearny (A. Andrade)
Failure to Yield
06:48.29 26.1% 00:07.02 06:48.29
42 394 Georgetown Day (W. Finkelstein) 06:49.23 26.4% 00:00.94 06:49.23
43 389 Holy Ghost Prep (W. Adams) 06:50.06 26.7% 00:00.83 06:50.06
44 366 Walter Johnson (P. Neuvelt) 06:58.48 29.3% 00:08.42 06:58.48
45 383 Harriton (M. Berardi) 07:05.63 31.5% 00:07.15 07:05.63
46 385 Fairfax (C. Cho) 07:24.47 37.3% 00:18.84 07:24.47
47 384 Briar Woods (B. Elmore)
Failure to Yield
Excluded
Visual Results
Jul 19, 2019 6:37:17 PM EDT