2017 Stotesbury Cup Regatta

10:45 AM: Race 12a Boys Junior Eight Time trial Top 18 Places to Semi-Finals

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 355 Chaminade (K. Kearney) 04:45.57 04:45.57
2 395 Upper Canada (M. Hardisty) 04:47.34 0.6% 00:01.77 04:47.34
3 360 Bethesda-Chevy Chase (J. Gross) 04:51.54 2.1% 00:04.20 04:51.54
4 393 Lyman (T. Barcza) 04:51.60 2.1% 00:00.06 04:51.60
5 358 Mainland (R. Silbert) 04:51.96 2.2% 00:00.36 04:51.96
6 371 Christian Brothers (G. Reddington) 04:54.92 3.3% 00:02.96 04:54.92
7 404 Grimsby (M. Bourdeau) 04:54.95 3.3% 00:00.03 04:54.95
8 359 Montclair (L. Cooperman) 04:55.53 3.5% 00:00.58 04:55.53
9 394 Edgewater (M. Merritt) 04:55.61 3.5% 00:00.08 04:55.61
10 361 Washington-Lee (A. Canfield) 04:55.97 3.6% 00:00.36 04:55.97
11 356 Gonzaga (R. Sobolewski) 04:56.68 3.9% 00:00.71 04:56.68
12 384 Wilson (E. Klein) 04:59.46 4.9% 00:02.78 04:59.46
13 357 St. Joseph Prep (N. Ziemniak) 05:00.86 5.4% 00:01.40 05:00.86
14 362 Unionville (J. Steuteville) 05:01.19 5.5% 00:00.33 05:01.19
15 408 Bishop O'Connell (H. McBride) 05:02.46 5.9% 00:01.27 05:02.46
16 373 Lower Merion (A. Balciunas) 05:04.59 6.7% 00:02.13 05:04.59
17 368 Forest Park (R. Romano) 05:06.03 7.2% 00:01.44 05:06.03
18 365 St. Augustine (D. Patragnoni) 05:06.32 7.3% 00:00.29 05:06.32
19 376 Walter Johnson (J. Coughlin) 05:07.57 7.7% 00:01.25 05:07.57
20 367 Lawrenceville (D. Irvine) 05:09.26 8.3% 00:01.69 05:09.26
21 370 Jefferson (A. Zheng) 05:11.52 9.1% 00:02.26 05:11.52
22 407 Churchill (B. Clarke) 05:13.36 9.7% 00:01.84 05:13.36
23 364 La Salle (E. Pinder) 05:13.84 9.9% 00:00.48 05:13.84
24 381 Kearny (A. Tully) 05:14.22 10.0% 00:00.38 05:14.22
25 379 South County (C. Paine) 05:16.50 10.8% 00:02.28 05:16.50
26 400 Shenendehowa (A. Cuva) 05:17.16 11.1% 00:00.66 05:17.16
27 398 Great Valley (T. Mann) 05:18.08 11.4% 00:00.92 05:18.08
28 366 St. Peters Prep (W. Mchugh) 05:18.78 11.6% 00:00.70 05:18.78
29 375 Nutley (L. Hordista) 05:20.36 12.2% 00:01.58 05:20.36
30 382 St. Andrew's (R. Zhang) 05:21.15 12.5% 00:00.79 05:21.15
31 405 Niskayuna (S. Park) 05:21.43 12.6% 00:00.28 05:21.43
32 389 Blair (G. Jernigan) 05:22.94 13.1% 00:01.51 05:22.94
33 383 Ocean City (J. Papperman) 05:25.89 14.1% 00:02.95 05:25.89
34 388 W.T. Woodson (B. Snyder) 05:27.44 14.7% 00:01.55 05:27.44
35 374 Yorktown (B. Salkind) 05:29.45 15.4% 00:02.01 05:29.45
36 372 Episcopal PA (L. Giordano) 05:30.13 15.6% 00:00.68 05:30.13
37 392 Absegami (M. Daniels) 05:32.16 16.3% 00:02.03 05:32.16
38 377 Vineland (G. Menz) 05:32.63 16.5% 00:00.47 05:32.63
39 385 St. Benedict's Prep (J. Lopina-Carpenter) 05:33.31 16.7% 00:00.68 05:33.31
40 401 Belleville (J. Varela) 05:40.69 19.3% 00:07.38 05:40.69
41 390 Fordham Prep (N. Wacyk) 05:43.96 20.4% 00:03.27 05:43.96
42 378 Atlantic City (O. Haider) 05:45.44 21.0% 00:01.48 05:45.44
43 369 Haddonfield (I. Jacobowitz) 05:45.83 21.1% 00:00.39 05:45.83
44 387 Manhasset (R. Foglio) 05:46.58 21.4% 00:00.75 05:46.58
45 386 The Hill School (M. Logar) 05:48.99 22.2% 00:02.41 05:48.99
46 399 Harriton (B. Martin) 05:49.00 22.2% 00:00.01 05:49.00
47 363 Briar Woods (C. Winter) 05:55.90 24.6% 00:06.90 05:55.90
48 396 Arlington (j. magioncalda) 06:10.34 29.7% 00:14.44 06:10.34
49 380 Fairfax (M. Gauch) 06:13.76 30.9% 00:03.42 06:13.76
50 391 Roosevelt (T. Hall) 06:15.33 31.4% 00:01.57 06:15.33
51 397 Cedar Creek (N. Cruz) 06:23.06 34.1% 00:07.73 06:23.06
52 403 Archbishop Carroll (M. Pascual) 06:26.03 35.2% 00:02.97 06:26.03
53 402 West Springfield (A. Shirazi) Scratch
54 406 Egg Harbor (C. Burkett) Scratch
Visual Results
Mon Feb 18 10:14:30 EST 2019