2017 Stotesbury Cup Regatta

08:14 AM: Race 1a Boys Freshman Eight Time trial Top 18 Places to Semi-Finals

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 30 Saratoga (K. Meidenbauer) 04:59.96 04:59.96
2 32 St. Joseph Prep (C. Rosser) 05:04.07 1.4% 00:04.11 05:04.07
3 44 St. Albans (W. Nash) 05:07.18 2.4% 00:03.11 05:07.18
4 35 Bethesda-Chevy Chase (R. Healy) 05:08.51 2.9% 00:01.33 05:08.51
5 38 La Salle (T. Newman) 05:09.03 3.0% 00:00.52 05:09.03
6 56 Woodbridge (N. Wood) 05:09.87 3.3% 00:00.84 05:09.87
7 37 Jesuit College Prep (C. Sochia) 05:10.16 3.4% 00:00.29 05:10.16
8 71 Niskayuna (S. Quinn) 05:10.92 3.7% 00:00.76 05:10.92
9 41 Gonzaga (M. Richardson) 05:12.33 4.1% 00:01.41 05:12.33
10 39 Lawrenceville (N. Clark) 05:12.91 4.3% 00:00.58 05:12.91
11 33 Montclair (E. Unruh) 05:13.47 4.5% 00:00.56 05:13.47
12 31 Winter Park (B. Brown) 05:14.77 4.9% 00:01.30 05:14.77
13 70 St. Paul's (S. Hedeman) 05:15.46 5.2% 00:00.69 05:15.46
14 60 Haddonfield (G. Chelotti) 05:15.68 5.2% 00:00.22 05:15.68
15 48 Whitman (A. Edwards) 05:17.49 5.8% 00:01.81 05:17.49
16 40 Chaminade (K. Figueroa) 05:18.64 6.2% 00:01.15 05:18.64
17 68 TC Williams (T. Cocke) 05:19.15 6.4% 00:00.51 05:19.15
18 47 Mainland (D. Canesi) 05:19.33 6.5% 00:00.18 05:19.33
19 42 Christian Brothers (A. Kwon) 05:19.50 6.5% 00:00.17 05:19.50
20 50 Fordham Prep (F. Minella) 05:20.55 6.9% 00:01.05 05:20.55
21 36 Washington-Lee (N. Crittenden-Toth) 05:20.89 7.0% 00:00.34 05:20.89
22 53 Oakton (B. Bellingham) 05:21.03 7.0% 00:00.14 05:21.03
23 43 Ocean City (D. Jefferson) 05:22.20 7.4% 00:01.17 05:22.20
24 49 Yorktown (r. johnson) 05:26.16 8.7% 00:03.96 05:26.16
25 46 St. Augustine (C. Schiela) 05:27.05 9.0% 00:00.89 05:27.05
26 52 Jefferson (B. Kim) 05:28.09 9.4% 00:01.04 05:28.09
27 51 St. Peters Prep (S. Imbornone) 05:30.46 10.2% 00:02.37 05:30.46
28 66 Philadelphia City Rowing (J. Yuhas) 05:32.21 10.8% 00:01.75 05:32.21
29 55 Moorestown (J. Miller) 05:32.82 11.0% 00:00.61 05:32.82
30 58 Archbishop Carroll (B. Gould) 05:33.19 11.1% 00:00.37 05:33.19
31 62 Radnor (J. Janson) 05:33.80 11.3% 00:00.61 05:33.80
32 45 James Madison (J. Riddle) 05:35.15 11.7% 00:01.35 05:35.15
33 67 St. Benedict's Prep (A. Cruz) 05:35.18 11.7% 00:00.03 05:35.18
34 57 Manhasset (L. Chan) 05:38.55 12.9% 00:03.37 05:38.55
35 69 Langley (B. Colberg) 05:41.26 13.8% 00:02.71 05:41.26
36 34 Wilson (N. Antrim) 05:41.44 13.8% 00:00.18 05:41.44
37 59 Episcopal PA (J. Rebillard) 05:41.45 13.8% 00:00.01 05:41.45
38 65 Hun (D. Tiugaev) 05:43.89 14.6% 00:02.44 05:43.89
39 54 Lower Merion (A. Barr Bono) 05:44.30 14.8% 00:00.41 05:44.30
40 63 Walter Johnson (Z. Bowers) 05:50.29 16.8% 00:05.99 05:50.29
41 64 Shenendehowa (P. Rankin) 05:58.40 19.5% 00:08.11 05:58.40
42 61 Harriton (J. Winkler) Scratch
Visual Results
Aug 18, 2019 4:31:01 AM EDT