2016 Independence Day Regatta

09:20 AM: Race 15a Mens Junior 2x Heat Top 6 Places to Finals

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 182 Club Regatas (G. Colmenares) 07:05.07 07:05.07
2 181 East End (m. hubbard) 07:12.91 1.8% 00:07.84 07:12.91
3 214 Conshohocken (C. Lauder) 07:16.74 2.7% 00:03.83 07:16.74
4 183 ACRA (A. Donlan) 07:17.32 2.9% 00:00.58 07:17.32
5 187 RowAmerica-Rye (H. GRODIN) 07:19.14 3.3% 00:01.82 07:19.14
6 190 Pelham CRA (C. Dowicz) 07:22.19 4.0% 00:03.05 07:22.19
7 193 Oak Neck Rowing Academy (A. Dolido) 07:25.94 4.9% 00:03.75 07:25.94
8 188 Saugatuck (N. Burhance) 07:30.37 6.0% 00:04.43 07:30.37
9 191 RowAmerica-Rye (J. Dailey) 07:32.22 6.4% 00:01.85 07:32.22
10 215 Conshohocken (D. Wiener) 07:32.58 6.5% 00:00.36 07:32.58
11 201 Norwalk River (M. Rauccio) 07:33.47 6.7% 00:00.89 07:33.47
12 189 Cambridge (A. Overmeer) 07:36.10 7.3% 00:02.63 07:36.10
13 192 Pelham CRA (W. Langhoff) 07:36.33 7.4% 00:00.23 07:36.33
14 208 Potomac (J. Schoenewolf) 07:37.73 7.7% 00:01.40 07:37.73
15 207 Cooper TC (J. Raab) 07:43.83 9.1% 00:06.10 07:43.83
16 209 Saugatuck (E. Beg) 07:43.94 9.1% 00:00.11 07:43.94
17 212 Vesper (N. Egrie) 07:44.96 9.4% 00:01.02 07:44.96
18 194 Saugatuck (J. Pushner) 07:45.03 9.4% 00:00.07 07:45.03
19 196 Virginia Beach (J. Howells) 07:47.02 9.9% 00:01.99 07:47.02
20 185 Atlanta Junior (W. Smith) 07:52.31 11.1% 00:05.29 07:52.31
21 203 Undine (W. Zsembik) 07:56.44 12.1% 00:04.13 07:56.44
22 211 Crescent (M. Hirst) 08:05.83 14.3% 00:09.39 08:05.83
23 197 Oak Neck Rowing Academy (A. Friedlander) 08:08.62 15.0% 00:02.79 08:08.62
24 206 Potomac (J. Howland) 08:09.57 15.2% 00:00.95 08:09.57
25 204 Nereid (J. Rotenberg) 08:11.01 15.5% 00:01.44 08:11.01
26 199 Bachelors (m. jiles) 08:11.02 15.5% 00:00.01 08:11.02
27 195 Oak Neck Rowing Academy (W. Sepanski) 08:14.06 16.2% 00:03.04 08:14.06
28 200 Bergen County (J. Reis) 08:17.69 17.1% 00:03.63 08:17.69
29 198 Bachelors (L. Birch) 08:21.45 18.0% 00:03.76 08:21.45
30 216 Conshohocken (G. McNicholas) 08:21.52 18.0% 00:00.07 08:21.52
31 184 ACRA (P. Geraghty) 08:46.57 23.9% 00:25.05 08:46.57
32 205 Team Pegasus (B. Palmer) 09:07.93 28.9% 00:21.36 09:07.93
33 186 Cambridge (J. St Clair) Did Not Finish
34 213 Montclair (J. MacCallum) Scratch
Visual Results
Apr 25, 2019 6:03:06 PM EDT