image/svg+xml

02:15 PM: Race 27A Mens High School Doubles (Varsity) Final

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 1971 RowAmerica Rye A (S. Hayes) 14:30.26 14:30.26
2 1970 Crescent Boat Club A (M. Dogan) 15:07.44 4.3% 00:37.18 15:07.44
3 1973 Steel City Rowing Club A (B. Chetlin) 15:18.55 5.5% 00:11.11 15:18.55
4 2035 Crescent Boat Club D (A. Williams III) 15:22.24 6.0% 00:03.69 15:22.24
5 1969 Norwalk River Rowing Association A (K. Andersen) 15:23.45 6.1% 00:01.21 15:23.45
6 1981 Bachelors Barge Club A (E. Subers) 15:23.70 6.1% 00:00.25 15:23.70
7 1982 Navesink River Rowing/Amadeusz Rowing Academy [Composite] (J. Poll) 15:24.79 6.3% 00:01.09 15:24.79
8 2010 Tredyffrin Easttown Sculling Development B (J. Corr) 15:25.33 6.3% 00:00.54 15:25.33
9 2004 University of Virginia Rowing Association (D. Braatz) 15:28.90 6.7% 00:03.57 15:28.90
10 1992 Saugatuck Rowing Club A (J. Banbury) 15:31.30 7.0% 00:02.40 15:31.30
11 2018 RowAmerica Rye B (A. Rodriguez) 15:32.51 7.2% 00:01.21 15:32.51
12 2023 RowAmerica Rye C (C. Pyne) 15:33.29 7.2% 00:00.78 15:33.29
13 2000 Whitemarsh Boat Club (N. Moeller) 15:33.74 7.3% 00:00.45 15:33.74
14 1995 Amadeusz Rowing Academy A (J. Karen) 15:35.13 7.5% 00:01.39 15:35.13
15 2003 Stanford Rowing Center A (J. Posthauer) 15:38.28 7.8% 00:03.15 15:38.28
16 1985 Newport Rowing Club A (C. Smith) 15:41.62 8.2% 00:03.34 15:41.62
17 1974 Tredyffrin Easttown Sculling Development A (M. Amsterdam) 15:43.81 8.5% 00:02.19 15:43.81
18 1999 Crescent Boat Club E (D. Rostucher) 15:46.71 8.8% 00:02.90 15:46.71
19 2028 Crescent Boat Club C (J. Brauckmann) 15:46.86 8.8% 00:00.15 15:46.86
20 2036 Stanford Rowing Center D (A. Schwartz) 15:50.45 9.2% 00:03.59 15:50.45
21 1975 Rye High School A (T. Clickner) 15:52.00 9.4% 00:01.55 15:52.00
22 2002 Maroon Blades (B. Caltavuturo) 15:55.92 9.8% 00:03.92 15:55.92
23 1996 Advanced Community Rowing Association (K. Woolley) 15:56.91 10.0% 00:00.99 15:56.91
24 1987 Bergen County Rowing Academy A (N. Ismail) 15:57.93 10.1% 00:01.02 15:57.93
25 2031 Stanford Rowing Center C (G. Draper) 15:57.99 10.1% 00:00.06 15:57.99
26 2016 Bachelors Barge Club B (Y. Gilad) 16:06.18 11.0% 00:08.19 16:06.18
27 2026 Stanford Rowing Center B (A. Chase) 16:10.51 11.5% 00:04.33 15:10.51 01:00
28 2039 The Shipley School A (N. Hannon) 16:11.95 11.7% 00:01.44 16:11.95
29 1991 Sagamore Rowing Association A (M. Hobbes) 16:12.06 11.7% 00:00.11 16:12.06
30 1976 Malvern Preparatory School (A. Del Vescovo) 16:13.64 11.9% 00:01.58 16:13.64
31 2006 Pine-Richland (J. Wieder) 16:14.48 12.0% 00:00.84 16:14.48
32 1978 Springside Chestnut Hill A (R. Bakes) 16:18.65 12.5% 00:04.17 16:18.65
33 2030 Amadeusz Rowing Academy C (T. Russell-Yeh) 16:20.20 12.6% 00:01.55 16:20.20
34 1984 Nereid Boat Club (B. Feldsott) 16:24.32 13.1% 00:04.12 16:24.32
35 2021 Rye High School B (A. Sutherland) 16:24.40 13.1% 00:00.08 16:24.40
36 2014 Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite] B 16:26.84 13.4% 00:02.44 16:26.84
37 2025 Amadeusz Rowing Academy B (B. Annunziato) 16:29.50 13.7% 00:02.66 16:29.50
38 2042 The Shipley School C (J. Weiss) 16:33.32 14.1% 00:03.82 16:33.32
39 2034 Rye High School C (T. Rudolph-Math) 16:33.67 14.2% 00:00.35 16:23.67 00:10
40 1979 The Haverford School A (D. Heffernan) 16:34.17 14.2% 00:00.50 16:34.17
41 2007 Crescent Boat Club B (A. Johnston) 16:36.60 14.5% 00:02.43 16:36.60
42 2005 Germantown Friends (G. Sher) 16:38.41 14.7% 00:01.81 16:38.41
43 2015 Sagamore Rowing Association B (E. Wolff) 16:41.92 15.1% 00:03.51 16:41.92
44 2013 Bergen County Rowing Academy B (S. Dineen) 16:42.89 15.2% 00:00.97 16:42.89
45 2008 The Haverford School B (S. Dennis) 16:43.65 15.3% 00:00.76 16:43.65
46 1986 North Jersey Rowing Club (B. Saks) 16:49.72 16.0% 00:06.07 16:49.72
47 2032 The Haverford School C (J. Holeman) 16:51.15 16.2% 00:01.43 16:51.15
48 1994 Passaic River Rowing Association (J. Russo) 16:52.05 16.3% 00:00.90 16:32.05 00:20
49 2024 Newport Rowing Club B (K. Bosse) 16:53.94 16.5% 00:01.89 16:33.94 00:20
50 2009 Norwalk River Rowing Association B (D. Crameri) 17:01.05 17.3% 00:07.11 17:01.05
51 2040 Atlantic County (M. Werman) 17:03.34 17.6% 00:02.29 17:03.34
52 1998 Springside Chestnut Hill B (H. Smith) 17:12.31 18.6% 00:08.97 16:12.31 01:00
53 1988 St. Joseph High School NJ (C. Rivera) 17:18.45 19.3% 00:06.14 17:18.45
54 2038 Norwalk River Rowing Association D (T. Corper) 17:26.92 20.3% 00:08.47 17:26.92
55 2001 Bonner & Prendergast Catholic High School (L. Salter) 17:33.53 21.1% 00:06.61 17:33.53
56 2011 Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite] B (J. Wierzbicki) 17:41.94 22.0% 00:08.41 17:41.94
57 1977 Holy Spirit High School A (W. Bryz-Gornia) 17:43.55 22.2% 00:01.61 17:43.55
58 1980 Peconic Community Rowing Association A (S. Burgess) 18:04.71 24.6% 00:21.16 18:04.71
59 1989 Westfield High School A (T. Orr) 18:21.04 26.5% 00:16.33 18:21.04
60 2022 Saugatuck Rowing Club B (J. Ehli) 18:26.59 27.2% 00:05.55 18:26.59
61 2019 Westfield High School B (A. Grom) 18:41.13 28.8% 00:14.54 18:41.13
62 2043 Washington Rowing School 18:53.65 30.3% 00:12.52 18:53.65
63 1972 Cooper Training Center (L. Young) 19:01.80 31.2% 00:08.15 19:01.80
64 2027 Peconic Community Rowing Association B (B. Jung) 19:07.44 31.9% 00:05.64 18:07.44 01:00
65 2012 Holy Spirit High School B (D. Mitchell) 19:20.24 33.3% 00:12.80 19:20.24
66 2029 Holy Spirit High School C (J. Moses) 19:56.86 37.5% 00:36.62 18:56.86 01:00
67 1997 Friends Academy (G. Rutson) 20:00.37 37.9% 00:03.51 18:00.37 02:00
68 2044 Rumson-Fair Haven A (N. Tucker) 20:34.29 41.8% 00:33.92 19:34.29 01:00
69 2017 Steel City Rowing Club B (N. Kurzawa) 20:34.90 41.9% 00:00.61 20:34.90
70 1983 Brighton Rowing Club (W. Zelanzy) Scratch
71 1993 New York Rowing Association (J. Silberstein) Scratch
72 2033 Norwalk River Rowing Association C (R. Purdy) Scratch
73 2041 The Shipley School B (R. Xu) Scratch
Visual Results
Tue Mar 28 04:06:54 EDT 2017