image/svg+xml

01:45 PM: Race 26D Womens High School Eights (JV and Lower Boats) Final

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 1904 Mount Saint Joseph Academy A (J. Comerford) 14:50.43 14:50.43
2 1944 Mount Saint Joseph Academy B (K. healy) 15:13.07 2.5% 00:22.64 15:13.07
3 1907 Thompson Boat Center A (E. Maguire) 15:17.53 3.0% 00:04.46 15:17.53
4 1902 Saugatuck Rowing Club (C. Notarfrancesco) 15:24.49 3.8% 00:06.96 15:24.49
5 1946 Thompson Boat Center B (S. Crittenden-Toth) 15:26.49 4.0% 00:02.00 15:26.49
6 1949 Lady Eleanor Holles School Boat Club B (C. Matthews) 15:27.03 4.1% 00:00.54 15:27.03
7 1912 Old Dominion Boat Club A 15:29.24 4.4% 00:02.21 15:29.24
8 1958 Mount Saint Joseph Academy C (S. ALTOMARE) 15:30.76 4.5% 00:01.52 15:30.76
9 1931 Montclair High School (W. McClenahan) 15:36.26 5.1% 00:05.50 15:36.26
10 1925 Manhasset High School A (I. Karantzios) 15:44.45 6.1% 00:08.19 15:44.45
11 1927 Merion Mercy Academy (A. Baccile) 15:45.65 6.2% 00:01.20 15:45.65
12 1908 Connecticut Boat Club A 15:46.85 6.3% 00:01.20 15:46.85
13 1963 Thompson Boat Center C (S. Bettencourt) 15:49.72 6.7% 00:02.87 15:49.72
14 1919 Bishop Eustace Prep (M. WENZKE) 15:53.24 7.1% 00:03.52 15:53.24
15 1914 Wilmington Youth A (M. Hoeschel) 15:53.95 7.1% 00:00.71 15:53.95
16 1924 Philadelphia City Rowing A (C. Bush) 16:00.07 7.8% 00:06.12 16:00.07
17 1909 Mainland Regional High School (R. Condon) 16:00.68 7.9% 00:00.61 16:00.68
18 1910 Holy Spirit High School (C. Mensah) 16:02.67 8.1% 00:01.99 16:02.67
19 1903 Port Rowing (A. Gregus) 16:06.99 8.6% 00:04.32 16:06.99
20 1945 Connecticut Boat Club B 16:08.08 8.7% 00:01.09 16:08.08
21 1943 Branksome Hall A (A. Reeves) 16:08.35 8.8% 00:00.27 16:08.35
22 1922 RowAmerica Rye 16:13.63 9.3% 00:05.28 16:13.63
23 1960 Mount Saint Joseph Academy D (M. Mulligan) 16:15.32 9.5% 00:01.69 16:15.32
24 1942 Lady Eleanor Holles School Boat Club A (A. O'Riordan) 16:19.68 10.0% 00:04.36 16:19.68
25 1911 West Side Rowing Club (R. Kieffer) 16:23.09 10.4% 00:03.41 16:23.09
26 1918 Annapolis Junior Rowing (K. Brown) 16:23.55 10.5% 00:00.46 16:23.55
27 1913 Mountain Lakes Rowing Club (E. Thomson) 16:23.57 10.5% 00:00.02 16:23.57
28 1941 Radnor High School A (K. Dolan) 16:37.68 12.0% 00:14.11 16:37.68
29 1926 Our Lady of Mercy High School (A. Wentworth) 16:40.63 12.4% 00:02.95 16:40.63
30 1948 Manhasset High School B (M. Lyons) 16:42.05 12.5% 00:01.42 16:42.05
31 1916 Row New York - Manhattan (A. Arroyo) 16:44.54 12.8% 00:02.49 16:44.54
32 1929 St. Mary - Bay View (B. DiDonato) 16:51.20 13.6% 00:06.66 16:51.20
33 1938 Nardin Academy A (E. Braun) 16:51.21 13.6% 00:00.01 16:51.21
34 1936 Newport Rowing Club (L. Holden) 16:54.34 13.9% 00:03.13 16:54.34
35 1905 Haddonfield Crew Club A (S. Murphy) 16:56.27 14.1% 00:01.93 16:56.27
36 1932 St. Anthony's High School A (C. Popielaski) 16:57.12 14.2% 00:00.85 16:57.12
37 1951 Wilmington Youth B (C. Irvine) 16:59.39 14.5% 00:02.27 16:59.39
38 1930 Greenwich Academy 17:02.18 14.8% 00:02.79 17:02.18
39 1937 Woodrow Wilson Sr. High School A (R. Staudenraus) 17:02.53 14.8% 00:00.35 17:02.53
40 1947 Nardin Academy B (H. Joyce) 17:04.42 15.0% 00:01.89 17:04.42
41 1953 Radnor High School B (L. Logioia) 17:05.03 15.1% 00:00.61 17:05.03
42 1956 Branksome Hall B (P. Graham) 17:07.21 15.4% 00:02.18 17:07.21
43 1940 Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite] C 17:10.08 15.7% 00:02.87 17:10.08
44 1920 Lower Merion High School (E. Nates) 17:13.49 16.1% 00:03.41 17:13.49
45 1934 Convent of the Sacred Heat (E. Pugliese) 17:31.11 18.0% 00:17.62 17:31.11
46 1933 Norwalk River Rowing Association (M. Cote) 17:51.53 20.3% 00:20.42 17:51.53
47 1928 St. John's College High School 18:00.67 21.4% 00:09.14 18:00.67
48 1935 Brighton Rowing Club (E. Tracy) 18:03.69 21.7% 00:03.02 18:03.69
49 1959 Manhasset High School C (a. crewe) 18:08.77 22.3% 00:05.08 18:08.77
50 1923 Our Lady of Mercy (H. Karen) 18:22.77 23.8% 00:14.00 18:22.77
51 1921 Row New York - Queens (M. Plata) 18:33.81 25.1% 00:11.04 18:33.81
52 1962 Archbishop Carroll (K. Carlin) 18:44.71 26.3% 00:10.90 18:44.71
53 1906 Mount St. Mary Academy (B. Hallmets) 18:50.82 27.0% 00:06.11 18:50.82
54 1952 Philadelphia City Rowing B (C. kapps-gibson) 18:55.80 27.6% 00:04.98 18:35.80 00:20
55 1950 Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite] B (H. Tobinus) 19:01.17 28.2% 00:05.37 19:01.17
56 1954 Woodrow Wilson Sr. High School B (E. Colleye) 19:41.16 32.7% 00:39.99 19:41.16
57 1961 St. Anthony's High School B (J. Gatto) 19:57.20 34.5% 00:16.04 19:57.20
58 1917 Notre Dame Prep (A. Dailey Kelz) 20:12.75 36.2% 00:15.55 20:12.75
59 1915 Oakcrest Falcon High School Scratch
60 1957 Haddonfield Crew Club B (J. Sky) Did Not Finish
Visual Results
Tue Mar 28 04:07:45 EDT 2017