image/svg+xml

10:00 AM: Race 22A Womens High School Fours w/Cox (Varsity) Final

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 1364 Saugatuck Rowing Club B (s. pendrill) 15:56.47 15:56.47
2 1282 Saugatuck Rowing Club A 16:25.82 3.1% 00:29.35 16:25.82
3 1283 Mount Saint Joseph Academy A (E. McGreevey) 16:30.00 3.5% 00:04.18 16:30.00
4 1314 Thompson Boat Center A (M. McEwan) 16:59.62 6.6% 00:29.62 16:59.62
5 1298 Newport Rowing Club A (R. Carr) 16:59.67 6.6% 00:00.05 16:59.67
6 1365 Mount Saint Joseph Academy B (D. Mischler) 17:01.20 6.8% 00:01.53 17:01.20
7 1355 Connecticut Boat Club B 17:04.30 7.1% 00:03.10 17:04.30
8 1284 Connecticut Boat Club A 17:06.51 7.3% 00:02.21 17:06.51
9 1292 Peddie School A (A. Glazer) 17:17.93 8.5% 00:11.42 17:17.93
10 1323 RowAmerica Rye 17:25.26 9.3% 00:07.33 17:25.26
11 1288 Wilmington Youth A (T. Beardell) 17:26.64 9.4% 00:01.38 17:26.64
12 1335 Lady Eleanor Holles School Boat Club A (A. Reddish) 17:29.03 9.7% 00:02.39 17:29.03
13 1342 Thompson Boat Center B (C. Hall) 17:29.05 9.7% 00:00.02 17:29.05
14 1295 Bishop Eustace Prep A (D. Eliason) 17:29.13 9.7% 00:00.08 17:29.13
15 1348 Nardin Academy B (C. Orlowski) 17:30.90 9.9% 00:01.77 17:30.90
16 1372 Lady Eleanor Holles School Boat Club D (C. Matthews) 17:32.14 10.0% 00:01.24 17:32.14
17 1367 Connecticut Boat Club C 17:35.06 10.3% 00:02.92 17:35.06
18 1352 Branksome Hall B (S. De Sousa) 17:35.28 10.3% 00:00.22 17:35.28
19 1333 Mountain Lakes Rowing Club A (H. Butrico) 17:37.20 10.5% 00:01.92 17:37.20
20 1321 Nardin Academy A (E. Korn) 17:40.21 10.8% 00:03.01 17:40.21
21 1356 Newport Rowing Club B (M. Maier) 17:40.79 10.9% 00:00.58 17:40.79
22 1331 Bishop O'Connell High School 17:43.78 11.2% 00:02.99 17:43.78
23 1322 Rumson-Fair Haven (E. Worobel) 17:44.41 11.3% 00:00.63 17:44.41
24 1338 Mount St. Mary Academy A (A. Miller-Gonzalez) 17:47.08 11.6% 00:02.67 17:47.08
25 1286 Mainland Regional High School (N. Dib) 17:48.82 11.7% 00:01.74 17:48.82
26 1299 Port Rowing A (D. Vlahos) 17:49.26 11.8% 00:00.44 17:49.26
27 1336 Cooper Training Center (E. Aronson) 17:51.88 12.1% 00:02.62 17:51.88
28 1349 Mountain Lakes Rowing Club B (K. Abbott) 17:52.73 12.2% 00:00.85 17:52.73
29 1341 Peddie School B (C. Quinn) 17:53.65 12.3% 00:00.92 17:53.65
30 1337 Row New York - Queens (Z. Brown) 17:57.85 12.7% 00:04.20 17:57.85
31 1317 Branksome Hall A (A. Kent) 18:00.17 12.9% 00:02.32 18:00.17
32 1368 Lady Eleanor Holles School Boat Club C (H. Bartholomew) 18:00.62 13.0% 00:00.45 18:00.62
33 1287 Bonner & Prendergast Catholic High School A (C. Savage) 18:01.36 13.1% 00:00.74 18:01.36
34 1374 Ranney B (J. Wicks) 18:07.03 13.7% 00:05.67 18:07.03
35 1289 Annapolis Junior Rowing A (M. Manyin) 18:07.08 13.7% 00:00.05 18:07.08
36 1353 Port Rowing B (A. Gregus) 18:07.08 13.7% 18:07.08
37 1297 Philadelphia City Rowing A (S. Harris) 18:12.59 14.2% 00:05.51 18:12.59
38 1332 Egg Harbor Township High School (H. McGovern) 18:13.96 14.4% 00:01.37 18:13.96
39 1301 Our Lady of Mercy A (G. Schmitz) 18:14.76 14.5% 00:00.80 18:14.76
40 1346 Our Lady of Mercy B (K. Mirabella) 18:14.89 14.5% 00:00.13 18:14.89
41 1293 River Rowing (c. mcgovern) 18:16.38 14.6% 00:01.49 18:16.38
42 1351 Mount St. Mary Academy B (G. Teoli) 18:18.32 14.8% 00:01.94 18:18.32
43 1371 Port Rowing C (C. Maroney) 18:20.25 15.0% 00:01.93 18:20.25
44 1304 Brighton Rowing Club (C. Garth) 18:23.96 15.4% 00:03.71 18:23.96
45 1343 Wilmington Youth B (M. Holmes) 18:24.29 15.5% 00:00.33 18:24.29
46 1329 Rye High School (L. Pell) 18:25.06 15.5% 00:00.77 18:25.06
47 1344 Lower Merion High School B (E. Murphy) 18:25.65 15.6% 00:00.59 18:25.65
48 1354 Bishop Eustace Prep B (M. WENZKE) 18:26.34 15.7% 00:00.69 18:26.34
49 1369 Peddie School C (N. Cappuzzo) 18:38.85 17.0% 00:12.51 18:38.85
50 1345 Churchill Crew B 18:40.32 17.1% 00:01.47 18:40.32
51 1285 Merion Mercy Academy (A. LoSasso) 18:45.29 17.7% 00:04.97 18:45.29
52 1328 Hun School (J. Szucs) 18:46.39 17.8% 00:01.10 18:46.39
53 1290 Norwalk River Rowing Association A (S. Pastorello) 18:47.20 17.9% 00:00.81 18:47.20
54 1311 Woodrow Wilson Sr. High School A (E. Morin) 18:48.09 17.9% 00:00.89 18:48.09
55 1300 Unionville High School A (K. Callahan) 18:50.21 18.2% 00:02.12 18:50.21
56 1350 Lady Eleanor Holles School Boat Club B (E. Henshaw) 18:50.31 18.2% 00:00.10 18:50.31
57 1347 Annapolis Junior Rowing B (H. Belt) 18:51.21 18.3% 00:00.90 18:51.21
58 1330 Montclair High School (K. Adleman) 18:52.24 18.4% 00:01.03 18:52.24
59 1325 Philadelphia Girls' Rowing Club (g. d'arcangelo) 18:54.77 18.6% 00:02.53 18:54.77
60 1324 Pine-Richland (C. Oberst) 19:00.61 19.3% 00:05.84 19:00.61
61 1366 Bishop Eustace Prep C (N. Mariani) 19:01.97 19.4% 00:01.36 19:01.97
62 1291 Our Lady of Mercy High School A (A. Seymour) 19:02.05 19.4% 00:00.08 19:02.05
63 1313 Lady Eleanor Holles School Boat Club E (L. Persson) 19:07.93 20.0% 00:05.88 19:07.93
64 1309 Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite] 19:12.54 20.5% 00:04.61 19:12.54
65 1315 Concord High School (G. Vaughn) 19:13.99 20.7% 00:01.45 19:13.99
66 1316 Sebastian River High School (S. Spicer) 19:15.77 20.8% 00:01.78 19:15.77
67 1308 Cedar Creek High School (C. Doyle) 19:22.90 21.6% 00:07.13 19:22.90
68 1318 Still Water Rowing Club (I. Melone) 19:27.83 22.1% 00:04.93 19:27.83
69 1320 Upper Merion High School (A. Hain) 19:37.06 23.1% 00:09.23 19:37.06
70 1376 Long Island Rowing Club A (A. Oderwald) 19:39.36 23.3% 00:02.30 19:39.36
71 1326 St. John's College High School 19:41.17 23.5% 00:01.81 19:41.17
72 1362 Our Lady of Mercy High School B (C. Mathis) 19:41.84 23.6% 00:00.67 19:41.84
73 1303 Gunston School (K. Naumann) 19:53.22 24.8% 00:11.38 19:53.22
74 1327 Arlington Rowing Association A (N. Tutoni) 20:07.28 26.2% 00:14.06 20:07.28
75 1294 West Side Rowing Club (C. Tracy) 20:12.10 26.7% 00:04.82 20:12.10
76 1357 Bonner & Prendergast Catholic High School B (J. Clarke) 20:25.83 28.2% 00:13.73 20:25.83
77 1373 Ranney A (M. Burlington) 20:28.02 28.4% 00:02.19 20:28.02
78 1375 Syosset Rowing Club (K. Prestegaard) 21:19.55 33.8% 00:51.53 21:19.55
79 1360 Arlington Rowing Association B (N. Brown) 21:29.70 34.8% 00:10.15 21:29.70
80 1370 Our Lady of Mercy C (M. Surprise) 21:47.68 36.7% 00:17.98 21:47.68
81 1340 Our Lady of Mercy High School C (G. Begemann) 23:21.40 46.5% 01:33.72 23:21.40
82 1361 Woodrow Wilson Sr. High School B (M. Fowlkes) 23:55.57 50.1% 00:34.17 23:55.57
83 1302 Lower Merion High School A (M. Beckman) Scratch
84 1305 Radnor High School (K. McCulloch) Scratch
85 1307 Long Island Rowing Club A (C. Davis) Scratch
86 1310 Churchill Crew A (H. Smithberger) Did Not Finish
87 1312 Holy Spirit High School (M. Biondi) Scratch
88 1377 Washington Rowing School (M. Moss) Did Not Finish
Visual Results
Mon Jun 26 08:00:43 EDT 2017