Saturday, October 25 & Sunday, October 26, 2014

08:20 AM: Race 17A Jim Barker Mens High School 1x(Varsity) Final

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 640 Norwalk River (K. Petreski) 16:28.87 16:28.87
2 658 Whitemarsh (Z. Burkhart) 16:33.06 0.4% 00:04.19 16:33.06
3 645 RA Rye (L. Chambers) 16:39.41 1.1% 00:06.35 16:39.41
4 661 Saugatuck (H. Malec) 16:39.41 1.1% 16:39.41
5 631 Crescent (J. Leyland) 16:40.64 1.2% 00:01.23 16:40.64
6 655 Norwalk River (G. Bauerfeld) 16:46.95 1.8% 00:06.31 16:46.95
7 672 Norwalk River (L. McDonough) 16:50.71 2.2% 00:03.76 16:50.71
8 647 Malvern Preparatory School (M. Adamcik) 16:52.85 2.4% 00:02.14 16:52.85
9 649 Crescent (J. Jamison) 16:59.05 3.1% 00:06.20 16:59.05
10 666 RA Rye (S. Sands) 17:02.08 3.4% 00:03.03 17:02.08
11 633 Steel City (W. Fox) 17:03.59 3.5% 00:01.51 17:03.59
12 636 Notre Dame RC (J. Trudel) 17:03.63 3.5% 00:00.04 17:03.63
13 663 Norwalk River (G. Mgaloblishvili) 17:07.31 3.9% 00:03.68 17:07.31
14 664 Crescent (T. Judge) 17:08.11 4.0% 00:00.80 17:08.11
15 635 The Haverford School (J. Siegal) 17:08.76 4.0% 00:00.65 17:08.76
16 643 Rye HS (J. Palmer) 17:08.84 4.0% 00:00.08 17:08.84
17 665 Malvern Preparatory School (B. Allan) 17:11.28 4.3% 00:02.44 17:11.28
18 654 Virginia RA (H. Davis) 17:11.63 4.3% 00:00.35 17:11.63
19 669 Malvern Preparatory School (K. Munyan) 17:23.43 5.5% 00:11.80 17:23.43
20 675 River Rowing (R. McNichol) 17:29.65 6.1% 00:06.22 17:29.65
21 634 Holy Spirit (B. Hanson) 17:41.18 7.3% 00:11.53 17:41.18
22 652 Westminster Academy (J. Moore) 17:46.81 7.9% 00:05.63 17:46.81
23 639 Saugatuck (G. Holzhauer) 17:47.48 7.9% 00:00.67 17:47.48
24 630 Malvern Preparatory School (A. Del Vescovo) 17:49.96 8.2% 00:02.48 17:49.96
25 670 Norwalk River (K. Conover) 17:50.16 8.2% 00:00.20 17:50.16
26 650 Malvern Preparatory School (M. Casaday) 17:50.51 8.3% 00:00.35 17:50.51
27 671 Saugatuck (S. TUDOR) 17:51.22 8.3% 00:00.71 17:51.22
28 646 Fairmount (M. Hughes) 17:54.17 8.6% 00:02.95 17:54.17
29 653 Malvern Preparatory School (N. Rubino) 18:00.95 9.3% 00:06.78 18:00.95
30 662 Holy Spirit (P. Shober) 18:03.42 9.6% 00:02.47 18:03.42
31 673 Crescent (B. Farrell) 18:11.46 10.4% 00:08.04 18:11.46
32 674 Undine (E. Grugan) 18:20.47 11.3% 00:09.01 18:20.47
33 632 Newport RC (C. Horvath) 18:54.12 14.7% 00:33.65 18:54.12
34 644 Shipley (Z. Brida) 19:06.86 16.0% 00:12.74 19:06.86
35 651 Washington Rowing School (N. Kottage) 19:20.96 17.4% 00:14.10 19:20.96
36 638 Bergen County (C. Lee) 19:39.03 19.2% 00:18.07 19:39.03
37 659 Malvern Preparatory School (W. Koch) 19:46.39 20.0% 00:07.36 19:46.39
38 667 Washington Rowing School (T. Casey) 20:13.29 22.7% 00:26.90 20:13.29
39 637 Haddonfield (A. Mandviwalla) 20:23.59 23.7% 00:10.30 20:23.59
40 641 Malvern Preparatory School (N. Conduit) Scratch
41 648 Long Island RC (Q. Berry) Scratch
42 656 Orange County (L. Sendelbach) Scratch
43 668 Saugatuck (N. Balderston) Did Not Finish
Visual Results
Sun Oct 22 07:43:17 EDT 2017