2013 Head of the Schuylkill Regatta

01:40 PM: Race 26A Mens High School First & Second Varsity Eights (Under 19) Final

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 1471 La Salle A (J. Pinnola-Vizza) 12:59.12 12:59.12
2 1468 Saugatuck A (C. O'Brien) 13:04.63 0.7% 00:05.51 13:04.63
3 1504 BSBC A (W. Bass) 13:09.68 1.4% 00:05.05 13:09.68
4 1512 Capital City (E. Dwinell) 13:16.53 2.2% 00:06.85 13:16.53
5 1473 Montclair (J. Michalitsianos) 13:24.41 3.2% 00:07.88 13:24.41
6 1482 Annapolis Junior Rowing A (j. groninger) 13:28.27 3.7% 00:03.86 13:28.27
7 1486 Saugatuck B (W. Schorr) 13:31.18 4.1% 00:02.91 13:31.18
8 1532 Christian Brothers A (J. Smallwood) 13:32.61 4.3% 00:01.43 13:32.61
9 1479 Haddonfield A (P. Hurd) 13:40.62 5.3% 00:08.01 13:40.62
10 1523 Resilient RC A (J. Rymer) 13:41.97 5.5% 00:01.35 13:41.97
11 1531 Resilient RC B (J. Valery) 13:43.46 5.7% 00:01.49 13:43.46
12 1476 Friends of Port Rowing A (M. DiGiovanni) 13:44.91 5.9% 00:01.45 13:44.91
13 1506 TBC Racing A (A. Bell) 13:48.01 6.3% 00:03.10 13:48.01
14 1469 Abingdon A (J. Lord) 13:48.31 6.3% 00:00.30 13:48.31
15 1477 La Salle B (A. Barnish) 13:49.25 6.4% 00:00.94 13:49.25
16 1480 Pittsford Crew A (F. Curran) 13:49.78 6.5% 00:00.53 13:49.78
17 1491 Saugatuck C (R. Caulfield) 13:59.82 7.8% 00:10.04 13:59.82
18 1470 St. Augustine A (M. Mohnack) 14:00.04 7.8% 00:00.22 14:00.04
19 1507 St. Anthony's (B. Boehme) 14:00.72 7.9% 00:00.68 14:00.72
20 1472 Abingdon B (L. Derrick) 14:02.04 8.1% 00:01.32 14:02.04
21 1499 Fordham Prep B (N. Manzi) 14:04.39 8.4% 00:02.35 14:04.39
22 1488 Father Judge (A. Grochowski) 14:04.96 8.5% 00:00.57 14:04.96
23 1516 Walter Johnson Crew (S. Lupo) 14:06.25 8.6% 00:01.29 14:06.25
24 1521 Mainland A (P. Green) 14:06.73 8.7% 00:00.48 14:06.73
25 1484 Newport RC A (W. Swartz) 14:07.64 8.8% 00:00.91 14:07.64
26 1474 Sarasota Scullers (T. Keene) 14:09.48 9.0% 00:01.84 14:09.48
27 1467 St. Joseph Prep A (D. Lamb)
Arch Violation
14:09.75 9.1% 00:00.27 13:09.75 01:00
28 1489 Old Dominion A (B. blakelee) 14:13.98 9.6% 00:04.23 14:13.98
29 1513 Moorestown HS/Rowing A (W. Gross) 14:16.92 10.0% 00:02.94 14:16.92
30 1522 St. Joseph Prep B (C. Burns) 14:20.10 10.4% 00:03.18 14:20.10
31 1509 TBC Racing B (G. Montenegro) 14:20.89 10.5% 00:00.79 14:20.89
32 1511 BSBC B (L. Jenkins) 14:24.06 10.9% 00:03.17 14:24.06
33 1498 RNY - Manhattan (X. Fong) 14:24.73 11.0% 00:00.67 14:24.73
34 1481 Eustace A (C. Bechtel) 14:26.12 11.2% 00:01.39 14:26.12
35 1536 St. Johns College HS (B. Petrizzo) 14:26.32 11.2% 00:00.20 14:26.32
36 1478 Wilmington Youth (D. Nichols) 14:29.07 11.5% 00:02.75 14:29.07
37 1534 DeMatha A (C. Ball) 14:31.40 11.8% 00:02.33 14:31.40
38 1526 Moorestown HS/Rowing A (D. O'Sullivan) 14:32.09 11.9% 00:00.69 14:32.09
39 1508 Rye B (J. Hedge) 14:33.89 12.2% 00:01.80 14:33.89
40 1515 Fairfield Prep A (S. Ghavidel) 14:36.50 12.5% 00:02.61 14:36.50
41 1524 Christian Brothers B (M. Amodio) 14:36.97 12.6% 00:00.47 14:36.97
42 1483 Annapolis Junior Rowing B (C. McGowan) 14:38.65 12.8% 00:01.68 14:38.65
43 1500 Holy Spirit (E. Sandt) 14:40.77 13.0% 00:02.12 14:40.77
44 1490 Pittsford Crew B (E. Collins) 14:43.08 13.3% 00:02.31 14:43.08
45 1527 Oakcrest (J. Nale) 14:43.84 13.4% 00:00.76 14:43.84
46 1475 Radnor A (J. Palmer) 14:45.37 13.6% 00:01.53 14:45.37
47 1519 Norwalk River (J. McDermott) 14:56.78 15.1% 00:11.41 14:56.78
48 1517 DeMatha B (R. Allen) 14:59.12 15.4% 00:02.34 14:59.12
49 1501 Fordham Prep A (T. Lyver) 15:01.94 15.8% 00:02.82 15:01.94
50 1487 Friends of Port Rowing B (A. Bosgang) 15:02.66 15.9% 00:00.72 15:02.66
51 1497 Rye A (K. Mueller) 15:04.79 16.1% 00:02.13 15:04.79
52 1502 Ocean City (N. DiMarco) 15:09.36 16.7% 00:04.57 15:09.36
53 1530 St. Augustine B (P. Leonetti) 15:14.12 17.3% 00:04.76 15:14.12
54 1496 Haddonfield B (B. Giangiulio) 15:17.89 17.8% 00:03.77 15:17.89
55 1520 Fairfield Prep B (P. Christakos) 15:18.65 17.9% 00:00.76 15:18.65
56 1525 Mainland B (D. Hall) 15:20.00 18.1% 00:01.35 15:20.00
57 1485 Radnor B (O. Glassman) 15:26.57 18.9% 00:06.57 15:26.57
58 1505 Old Dominion B (A. Burke) 15:29.93 19.4% 00:03.36 15:29.93
59 1493 Archbishop Carroll High School A (P. McGuinn) 15:36.47 20.2% 00:06.54 15:36.47
60 1528 Wilson HS (J. Konrad) 15:37.99 20.4% 00:01.52 15:37.99
61 1492 Newport RC B (G. Bright) 15:39.27 20.6% 00:01.28 15:39.27
62 1529 Atlantic County (K. Hershman) 15:42.35 21.0% 00:03.08 15:42.35
63 1535 Brighton RC (E. Lawrence) 15:42.69 21.0% 00:00.34 15:42.69
64 1518 Bishop Ireton HS (E. Ferree) 15:43.30 21.1% 00:00.61 15:43.30
65 1510 Archbishop Carroll High School B (Z. Ziernicki) 15:45.94 21.4% 00:02.64 15:45.94
66 1495 Philadelphia City Rowing (J. Garcia) 15:49.86 21.9% 00:03.92 15:49.86
67 1537 La Salle C (E. Placeholder9) 15:51.65 22.1% 00:01.79 15:51.65
68 1494 Eustace B (C. Licata) 15:56.40 22.8% 00:04.75 15:56.40
69 1514 Syosset Rowing Club (j. ditizio) 18:54.24 45.6% 02:57.84 18:54.24
Visual Results
Wed Feb 20 22:32:21 EST 2019