2013 Head of the Schuylkill Regatta

10:00 AM: Race 19C Womens High School Fours w/Cox (Under 19) Final

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 1063 Connecticut (M. Galloway) 16:10.80 16:10.80
2 1103 West Side A (A. Johnson) 16:15.14 0.4% 00:04.34 16:15.14
3 1061 Saugatuck (F. Cain) 16:27.15 1.7% 00:12.01 16:27.15
4 1065 Annapolis Junior Rowing A (M. Manyin) 16:30.34 2.0% 00:03.19 16:30.34
5 1076 Eustace A (M. McCormick) 16:37.35 2.7% 00:07.01 16:37.35
6 1062 Lawrenceville A (G. Fram) 16:41.03 3.1% 00:03.68 16:41.03
7 1059 Wilmington Youth B (J. Chan) 16:42.34 3.2% 00:01.31 16:42.34
8 1086 Resilient RC A (M. Patrick) 16:43.52 3.4% 00:01.18 16:43.52
9 1097 Notre Dame RC (L. Piedl) 16:53.26 4.4% 00:09.74 16:53.26
10 1096 Harriton A (A. Balciunaite) 16:56.32 4.7% 00:03.06 16:56.32
11 1070 Walter Johnson Crew (T. Lazarof) 17:15.35 6.6% 00:19.03 17:15.35
12 1074 Peddie A (L. Moran) 17:19.01 7.0% 00:03.66 17:19.01
13 1080 Peddie B (A. Papanicolaou) 17:20.34 7.2% 00:01.33 17:20.34
14 1064 Nardin Academy Crew (A. Schmitt) 17:24.33 7.6% 00:03.99 17:24.33
15 1068 Shipley (L. Semerjian) 17:24.97 7.6% 00:00.64 17:24.97
16 1090 Concord HS (N. Teichman) 17:25.55 7.7% 00:00.58 17:25.55
17 1081 Mount St. Marys (j. stephan) 17:25.86 7.7% 00:00.31 17:25.86
18 1111 Mercy Crew- Rochester B (e. nugent) 17:26.08 7.8% 00:00.22 17:26.08
19 1066 Newport RC A (T. Carr) 17:27.06 7.9% 00:00.98 17:27.06
20 1099 Resilient RC C (E. Rush) 17:31.50 8.3% 00:04.44 17:31.50
21 1071 Wilmington Youth A (C. Orzel) 17:31.80 8.3% 00:00.30 17:31.80
22 1072 Annapolis Junior Rowing B (S. Gabrielle) 17:32.82 8.4% 00:01.02 17:32.82
23 1073 Sarasota Scullers (P. Harris) 17:35.36 8.7% 00:02.54 17:35.36
24 1108 River Rowing (A. Rudolph-Shabinsky) 17:36.77 8.9% 00:01.41 17:36.77
25 1098 Mount Saint Joseph A (M. Lawn) 17:38.80 9.1% 00:02.03 17:38.80
26 1109 Mercy Crew- Rochester A (K. Stoev) 17:42.69 9.5% 00:03.89 17:42.69
27 1089 Undine (L. Noteware) 17:43.18 9.5% 00:00.49 17:43.18
28 1107 West Side B (K. Gossel) 17:44.87 9.7% 00:01.69 17:44.87
29 1060 Norwalk River (N. Vacas) 17:45.77 9.8% 00:00.90 17:45.77
30 1078 Pittsford Crew A (M. Shafer) 17:54.33 10.7% 00:08.56 17:54.33
31 1104 Resilient RC D (S. Davis) 17:56.18 10.9% 00:01.85 17:56.18
32 1093 Lawrenceville B (A. Branman) 17:59.96 11.2% 00:03.78 17:59.96
33 1102 Resilient RC B (K. Robinson) 18:06.67 11.9% 00:06.71 18:06.67
34 1100 Atlantic County (K. Bakley) 18:06.88 12.0% 00:00.21 18:06.88
35 1101 Eustace B (C. Biernacki) 18:07.26 12.0% 00:00.38 18:07.26
36 1091 Gunston (J. Shipps) 18:19.84 13.3% 00:12.58 18:19.84
37 1095 Egg Harbor (S. Pennington) 18:24.71 13.8% 00:04.87 18:24.71
38 1105 Mount Saint Joseph B (C. Carbone) 18:31.45 14.5% 00:06.74 18:31.45
39 1085 Rye (C. Hentschel) 18:39.23 15.3% 00:07.78 18:39.23
40 1075 Merion Mercy (R. Craig) 18:41.95 15.6% 00:02.72 18:41.95
41 1110 Harriton B (S. Fuchs) 18:42.80 15.7% 00:00.85 18:42.80
42 1069 Friends of Port Rowing (D. Vlahos) 18:52.71 16.7% 00:09.91 18:52.71
43 1088 Newport RC B (M. Banker) 19:00.21 17.5% 00:07.50 19:00.21
44 1082 Archbishop Carroll High School (G. Niskanen) 19:10.80 18.5% 00:10.59 19:10.80
45 1084 Haddonfield (E. Butler Basner) 19:18.66 19.4% 00:07.86 19:18.66
46 1087 Rumson-Fair Haven (G. Wardell) 19:47.41 22.3% 00:28.75 19:47.41
47 1092 Overpeck (E. McCartney-Leap) 19:49.43 22.5% 00:02.02 19:49.43
48 1079 Ocean City (M. Szabo) 19:51.83 22.8% 00:02.40 19:51.83
49 1094 Ranney (r. bernstein) 20:15.75 25.2% 00:23.92 20:15.75
50 1106 Newburgh (J. Dennis) 21:01.70 30.0% 00:45.95 21:01.70
51 1077 Philadelphia City Rowing (K. Jones) 22:28.49 38.9% 01:26.79 22:28.49
52 1083 Pittsford Crew B (M. Snyder) 23:19.60 44.2% 00:51.11 23:19.60
Visual Results
Thu Feb 21 05:28:44 EST 2019