2013 Head of the Schuylkill Regatta

09:40 AM: Race 19A Mens High School Fours w/Cox (Under 19) Final

Place Bow Crew Net Time % Delta Elapsed Penalty
1 991 Capital City A (T. Walker) 14:34.95 14:34.95
2 1016 St. Joseph Prep (S. Gennaro) 14:37.83 0.3% 00:02.88 14:37.83
3 963 Norwalk River (C. Ballard) 14:48.66 1.6% 00:10.83 14:48.66
4 1002 RowAmerica (S. Heim) 14:50.47 1.8% 00:01.81 14:50.47
5 986 Resilient RC A (J. Rymer) 14:56.66 2.5% 00:06.19 14:56.66
6 976 The Haverford School (C. Bickhart) 14:59.01 2.7% 00:02.35 14:59.01
7 994 Cooper TC (G. Waxman) 14:59.81 2.8% 00:00.80 14:59.81
8 970 Christian Brothers B (J. Terek) 15:00.61 2.9% 00:00.80 15:00.61
9 1014 Montclair (O. Daly-Smith) 15:02.01 3.1% 00:01.40 15:02.01
10 1003 Nereid (J. Trunley) 15:03.56 3.3% 00:01.55 15:03.56
11 969 Peddie A (o. probst) 15:04.57 3.4% 00:01.01 15:04.57
12 971 Harriton A (M. Yaron) 15:05.47 3.5% 00:00.90 15:05.47
13 980 Radnor A (J. Palmer) 15:06.10 3.6% 00:00.63 15:06.10
14 979 La Salle (D. Furmanski) 15:07.44 3.7% 00:01.34 15:07.44
15 962 Christian Brothers A (J. Smallwood) 15:10.72 4.1% 00:03.28 15:10.72
16 964 Pittsford Crew A (F. Curran) 15:13.79 4.4% 00:03.07 15:13.79
17 978 Friends of Port Rowing A (M. DiGiovanni) 15:19.15 5.1% 00:05.36 15:19.15
18 1001 Resilient RC B (P. Zablocki) 15:28.50 6.1% 00:09.35 15:28.50
19 995 Friends of Port Rowing B (N. Ross) 15:28.60 6.1% 00:00.10 15:28.60
20 965 Fairmount (G. Furey) 15:29.86 6.3% 00:01.26 15:29.86
21 961 TBC Racing A (G. Montenegro) 15:30.56 6.4% 00:00.70 15:30.56
22 983 Pittsford Crew B (G. Ankenman) 15:35.04 6.9% 00:04.48 15:35.04
23 998 DeMatha A (D. CARRERA) 15:38.66 7.3% 00:03.62 15:38.66
24 974 Walter Johnson Crew (R. Karlen) 15:46.00 8.1% 00:07.34 15:46.00
25 1015 Sagamore RA (D. Taylor) 15:46.92 8.2% 00:00.92 15:46.92
26 1005 DeMatha B (C. Ball) 15:47.63 8.3% 00:00.71 15:47.63
27 1006 Capital City B (J. Vancore) 15:49.97 8.6% 00:02.34 15:49.97
28 973 Lawrenceville A (J. Durso-Finley) 15:51.21 8.7% 00:01.24 15:51.21
29 993 Lawrenceville B (A. Vandris) 15:52.05 8.8% 00:00.84 15:52.05
30 988 Fordham Prep (M. Viola) 15:52.21 8.8% 00:00.16 15:52.21
31 1012 Rye (K. Mueller) 15:53.29 9.0% 00:01.08 15:53.29
32 1013 Resilient RC D (C. Berigan) 15:55.87 9.2% 00:02.58 15:55.87
33 999 Lower Merion (G. Lane) 15:56.95 9.4% 00:01.08 15:56.95
34 967 Old Dominion (B. blakelee) 16:01.57 9.9% 00:04.62 16:01.57
35 968 Sarasota Scullers (T. Keene) 16:02.09 10.0% 00:00.52 16:02.09
36 1008 West Side (A. Powell) 16:02.14 10.0% 00:00.05 16:02.14
37 966 TBC Racing B (J. Bachman) 16:09.04 10.8% 00:06.90 16:09.04
38 1018 Harriton A (J. Fagan) 16:15.99 11.5% 00:06.95 16:15.99
39 972 Annapolis Junior Rowing A (C. McGowan) 16:18.15 11.8% 00:02.16 16:18.15
40 989 Concord HS (J. Fullerton) 16:21.04 12.1% 00:02.89 16:21.04
41 1017 Lawrenceville C (A. England) 16:21.04 12.1% 16:21.04
42 996 Christian Brothers C (J. Brenner) 16:30.72 13.2% 00:09.68 16:30.72
43 1000 Pittsford Crew C (H. Worden) 16:30.81 13.2% 00:00.09 16:30.81
44 1004 Resilient RC C (J. Valery) 16:33.11 13.5% 00:02.30 16:33.11
45 997 Steel City (C. Mazur) 16:40.56 14.4% 00:07.45 16:40.56
46 977 Annapolis Junior Rowing B (N. Nagy) 16:43.07 14.6% 00:02.51 16:43.07
47 992 Newport RC (M. glaude) 16:47.29 15.1% 00:04.22 16:47.29
48 1007 Oakcrest (J. Abbott-Schiff) 16:59.10 16.5% 00:11.81 16:59.10
49 1010 Rumson-Fair Haven (M. Valko) 16:59.46 16.5% 00:00.36 16:59.46
50 1009 Ocean City (D. Neville) 17:19.90 18.9% 00:20.44 17:19.90
51 987 Annapolis Junior Rowing C (A. kluckhuhn) 17:29.11 19.9% 00:09.21 17:29.11
52 1011 DeMatha C (J. Timon)
Interference
17:33.24 20.4% 00:04.13 17:03.24 00:30
53 975 Peddie B (Y. Zhang)
Interference
17:33.49 20.4% 00:00.25 17:03.49 00:30
54 981 Bonner/Prendergast (C. Smith) 18:04.36 23.9% 00:30.87 18:04.36
55 985 Ranney (S. Parlamas) 19:50.22 36.0% 01:45.86 19:50.22
56 984 Radnor B (C. Kerpius) Scratch
57 990 Radnor C (B. Lorenz) Scratch
Visual Results
Oct 21, 2019 11:48:40 AM EDT