image/svg+xml

02:15 PM: Race 27A Mens High School Doubles (Varsity) Final

Place Organization Final Penalty St. Joe's Tower 3 Angels Finish Line
1st 1971 RowAmerica Rye A (S. Hayes) 14:30.26 (3) (3) (3) 14:30.26 (1)
2nd 1970 Crescent Boat Club A (M. Dogan) 15:07.44 (4.3%) (2) (2) (2) 15:07.44 (2)
3rd 1973 Steel City Rowing Club A (B. Chetlin) 15:18.55 (5.5%) (5) (5) (5) 15:18.55 (3)
4th 2035 Crescent Boat Club D (A. Williams III) 15:22.24 (6.0%) (65) (65) (65) 15:22.24 (4)
5th 1969 Norwalk River Rowing Association A (K. Andersen) 15:23.45 (6.1%) (1) (1) (1) 15:23.45 (5)
6th 1981 Bachelors Barge Club A (E. Subers) 15:23.70 (6.1%) (13) (13) (13) 15:23.70 (6)
7th 1982 Navesink River Rowing/Amadeusz Rowing Academy [Composite] (J. Poll) 15:24.79 (6.3%) (14) (14) (14) 15:24.79 (7)
8th 2010 Tredyffrin Easttown Sculling Development B (J. Corr) 15:25.33 (6.3%) (41) (41) (41) 15:25.33 (8)
9th 2004 University of Virginia Rowing Association (D. Braatz) 15:28.90 (6.7%) (35) (35) (35) 15:28.90 (9)
10th 1992 Saugatuck Rowing Club A (J. Banbury) 15:31.30 (7.0%) (23) (23) (23) 15:31.30 (10)
11th 2018 RowAmerica Rye B (A. Rodriguez) 15:32.51 (7.2%) (49) (49) (49) 15:32.51 (11)
12th 2023 RowAmerica Rye C (C. Pyne) 15:33.29 (7.2%) (53) (53) (53) 15:33.29 (12)
13th 2000 Whitemarsh Boat Club (N. Moeller) 15:33.74 (7.3%) (31) (31) (31) 15:33.74 (13)
14th 1995 Amadeusz Rowing Academy A (J. Karen) 15:35.13 (7.5%) (26) (26) (26) 15:35.13 (14)
15th 2003 Stanford Rowing Center A (J. Posthauer) 15:38.28 (7.8%) (34) (34) (34) 15:38.28 (15)
16th 1985 Newport Rowing Club A (C. Smith) 15:41.62 (8.2%) (17) (17) (17) 15:41.62 (16)
17th 1974 Tredyffrin Easttown Sculling Development A (M. Amsterdam) 15:43.81 (8.5%) (6) (6) (6) 15:43.81 (17)
18th 1999 Crescent Boat Club E (D. Rostucher) 15:46.71 (8.8%) (30) (30) (30) 15:46.71 (18)
19th 2028 Crescent Boat Club C (J. Brauckmann) 15:46.86 (8.8%) (58) (58) (58) 15:46.86 (19)
20th 2036 Stanford Rowing Center D (A. Schwartz) 15:50.45 (9.2%) (66) (66) (66) 15:50.45 (20)
21st 1975 Rye High School A (T. Clickner) 15:52.00 (9.4%) (7) (7) (7) 15:52.00 (21)
22nd 2002 Maroon Blades (B. Caltavuturo) 15:55.92 (9.8%) (33) (33) (33) 15:55.92 (22)
23rd 1996 Advanced Community Rowing Association (K. Woolley) 15:56.91 (10.0%) (27) (27) (27) 15:56.91 (23)
24th 1987 Bergen County Rowing Academy A (N. Ismail) 15:57.93 (10.1%) (19) (19) (19) 15:57.93 (24)
25th 2031 Stanford Rowing Center C (G. Draper) 15:57.99 (10.1%) (61) (61) (61) 15:57.99 (25)
26th 2016 Bachelors Barge Club B (Y. Gilad) 16:06.18 (11.0%) (47) (47) (47) 16:06.18 (26)
27th 2026 Stanford Rowing Center B (A. Chase) 16:10.51 (11.5%) 01:00 (56) (56) (56) 15:10.51 (27)
28th 2039 The Shipley School A (N. Hannon) 16:11.95 (11.7%) (68) (68) (68) 16:11.95 (28)
29th 1991 Sagamore Rowing Association A (M. Hobbes) 16:12.06 (11.7%) (22) (22) (22) 16:12.06 (29)
30th 1976 Malvern Preparatory School (A. Del Vescovo) 16:13.64 (11.9%) (8) (8) (8) 16:13.64 (30)
31st 2006 Pine-Richland (J. Wieder) 16:14.48 (12.0%) (37) (37) (37) 16:14.48 (31)
32nd 1978 Springside Chestnut Hill A (R. Bakes) 16:18.65 (12.5%) (10) (10) (10) 16:18.65 (32)
33rd 2030 Amadeusz Rowing Academy C (T. Russell-Yeh) 16:20.20 (12.6%) (60) (60) (60) 16:20.20 (33)
34th 1984 Nereid Boat Club (B. Feldsott) 16:24.32 (13.1%) (16) (16) (16) 16:24.32 (34)
35th 2021 Rye High School B (A. Sutherland) 16:24.40 (13.1%) (51) (51) (51) 16:24.40 (35)
36th 2014 Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite] B 16:26.84 (13.4%) (45) (45) (45) 16:26.84 (36)
37th 2025 Amadeusz Rowing Academy B (B. Annunziato) 16:29.50 (13.7%) (55) (55) (55) 16:29.50 (37)
38th 2042 The Shipley School C (J. Weiss) 16:33.32 (14.1%) (71) (71) (71) 16:33.32 (38)
39th 2034 Rye High School C (T. Rudolph-Math) 16:33.67 (14.2%) 00:10 (64) (64) (64) 16:23.67 (39)
40th 1979 The Haverford School A (D. Heffernan) 16:34.17 (14.2%) (11) (11) (11) 16:34.17 (40)
41st 2007 Crescent Boat Club B (A. Johnston) 16:36.60 (14.5%) (38) (38) (38) 16:36.60 (41)
42nd 2005 Germantown Friends (G. Sher) 16:38.41 (14.7%) (36) (36) (36) 16:38.41 (42)
43rd 2015 Sagamore Rowing Association B (E. Wolff) 16:41.92 (15.1%) (46) (46) (46) 16:41.92 (43)
44th 2013 Bergen County Rowing Academy B (S. Dineen) 16:42.89 (15.2%) (44) (44) (44) 16:42.89 (44)
45th 2008 The Haverford School B (S. Dennis) 16:43.65 (15.3%) (39) (39) (39) 16:43.65 (45)
46th 1986 North Jersey Rowing Club (B. Saks) 16:49.72 (16.0%) (18) (18) (18) 16:49.72 (46)
47th 2032 The Haverford School C (J. Holeman) 16:51.15 (16.2%) (62) (62) (62) 16:51.15 (47)
48th 1994 Passaic River Rowing Association (J. Russo) 16:52.05 (16.3%) 00:20 (25) (25) (25) 16:32.05 (48)
49th 2024 Newport Rowing Club B (K. Bosse) 16:53.94 (16.5%) 00:20 (54) (54) (54) 16:33.94 (49)
50th 2009 Norwalk River Rowing Association B (D. Crameri) 17:01.05 (17.3%) (40) (40) (40) 17:01.05 (50)
51st 2040 Atlantic County (M. Werman) 17:03.34 (17.6%) (69) (69) (69) 17:03.34 (51)
52nd 1998 Springside Chestnut Hill B (H. Smith) 17:12.31 (18.6%) 01:00 (29) (29) (29) 16:12.31 (52)
53rd 1988 St. Joseph High School NJ (C. Rivera) 17:18.45 (19.3%) (20) (20) (20) 17:18.45 (53)
54th 2038 Norwalk River Rowing Association D (T. Corper) 17:26.92 (20.3%) (67) (67) (67) 17:26.92 (54)
55th 2001 Bonner & Prendergast Catholic High School (L. Salter) 17:33.53 (21.1%) (32) (32) (32) 17:33.53 (55)
56th 2011 Owen J Roberts/Coventry Rowing Center [Composite] B (J. Wierzbicki) 17:41.94 (22.0%) (42) (42) (42) 17:41.94 (56)
57th 1977 Holy Spirit High School A (W. Bryz-Gornia) 17:43.55 (22.2%) (9) (9) (9) 17:43.55 (57)
58th 1980 Peconic Community Rowing Association A (S. Burgess) 18:04.71 (24.6%) (12) (12) (12) 18:04.71 (58)
59th 1989 Westfield High School A (T. Orr) 18:21.04 (26.5%) (21) (21) (21) 18:21.04 (59)
60th 2022 Saugatuck Rowing Club B (J. Ehli) 18:26.59 (27.2%) (52) (52) (52) 18:26.59 (60)
61st 2019 Westfield High School B (A. Grom) 18:41.13 (28.8%) (50) (50) (50) 18:41.13 (61)
62nd 2043 Washington Rowing School 18:53.65 (30.3%) (72) (72) (72) 18:53.65 (62)
63rd 1972 Cooper Training Center (L. Young) 19:01.80 (31.2%) (4) (4) (4) 19:01.80 (63)
64th 2027 Peconic Community Rowing Association B (B. Jung) 19:07.44 (31.9%) 01:00 (57) (57) (57) 18:07.44 (64)
65th 2012 Holy Spirit High School B (D. Mitchell) 19:20.24 (33.3%) (43) (43) (43) 19:20.24 (65)
66th 2029 Holy Spirit High School C (J. Moses) 19:56.86 (37.5%) 01:00 (59) (59) (59) 18:56.86 (66)
67th 1997 Friends Academy (G. Rutson) 20:00.37 (37.9%) 02:00 (28) (28) (28) 18:00.37 (67)
68th 2044 Rumson-Fair Haven A (N. Tucker) 20:34.29 (41.8%) 01:00 (73) (73) (73) 19:34.29 (68)
69th 2017 Steel City Rowing Club B (N. Kurzawa) 20:34.90 (41.9%) (48) (48) (48) 20:34.90 (69)
1983 Brighton Rowing Club (W. Zelanzy) Scratch
1993 New York Rowing Association (J. Silberstein) Scratch
2033 Norwalk River Rowing Association C (R. Purdy) Scratch
2041 The Shipley School B (R. Xu) Scratch
Thu Aug 17 13:23:37 EDT 2017