image/svg+xml

08:22 AM: Race 18A Jim Barker Mens High School 1x (Varsity) Final

Place Organization Final Penalty St. Joe's Tower 3 Angels Finish Line
1st 852 Norwalk River Rowing Association (K. Petreski) 16:28.15 02:38.11 (2) 08:08.33 (3) (57) 16:28.15 (1)
2nd 853 RowAmerica Rye (L. Chambers) 16:41.36 (1.3%) 02:44.95 (3) (62) (58) 16:41.36 (2)
3rd 895 Saugatuck Rowing Club (S. TUDOR) 17:01.80 (3.4%) 03:12.92 (4) 08:03.39 (2) 13:38.76 (2) 17:01.80 (3)
4th 887 RowAmerica Rye (S. Hayes) 17:25.80 (5.8%) 04:04.70 (28) 08:44.49 (7) 14:00.24 (9) 17:25.80 (4)
5th 871 Stanford Rowing Center (D. Finley) 17:32.46 (6.5%) 03:42.17 (9) 08:34.76 (4) 14:05.94 (11) 17:32.46 (5)
6th 875 Stanford Rowing Center (C. Duan) 17:39.30 (7.2%) 04:06.65 (31) 08:45.05 (8) 13:53.93 (5) 17:39.30 (6)
7th 912 Amadeusz Rowing Academy (J. Poll) 17:43.32 (7.6%) 04:01.40 (23) 08:46.43 (10) 13:55.98 (6) 17:43.32 (7)
8th 889 Malvern Preparatory School (B. Allan) 17:43.44 (7.6%) 03:48.89 (12) (68) 14:08.27 (12) 17:43.44 (8)
9th 907 Norwalk River Rowing Association (C. Martensson) 17:48.20 (8.1%) 09:24.68 (62) 15:17.42 (60) 13:58.31 (8) 17:48.20 (9)
10th 901 Malvern Preparatory School (C. Lauder) 17:48.95 (8.2%) 04:05.08 (29) 08:57.64 (16) 13:46.34 (4) 17:48.95 (10)
11th 899 Rye High School (C. Borgogni) 17:56.84 (9.0%) 03:24.65 (7) 08:42.22 (6) 14:20.01 (14) 17:56.84 (11)
12th 864 Navesink River Rowing (T. Johnston) 17:59.10 (9.2%) 03:50.18 (13) 08:53.86 (13) 14:29.38 (22) 17:59.10 (12)
13th 873 University of Virginia Rowing Association (D. Braatz) 18:03.73 (9.7%) 03:51.90 (15) 08:48.07 (11) (64) 18:03.73 (13)
14th 860 Undine Barge Club (S. Flemming) 18:07.38 (10.0%) 03:52.97 (17) 08:56.01 (15) 14:32.68 (26) 18:07.38 (14)
15th 900 University of Virginia Rowing Association (H. Davis) 18:15.04 (10.8%) 04:11.03 (37) 09:02.10 (19) 14:15.28 (13) 18:15.04 (15)
16th 885 McCallie/Girls Preparatory School (J. Moore) 18:16.78 (11.0%) (68) 08:50.98 (12) 13:40.14 (3) 18:16.78 (16)
17th 865 Amadeusz Rowing Academy (B. Annunziato) 18:17.06 (11.0%) 06:51.11 (61) 09:01.57 (18) (62) 18:17.06 (17)
18th 923 The Shipley School (D. Ramsey) 18:20.84 (11.4%) 04:08.29 (34) 08:55.42 (14) 13:56.94 (7) 18:20.84 (18)
19th 858 River Rowing (R. Mcgovern) 18:21.33 (11.5%) 04:08.03 (33) 09:02.57 (21) (60) 18:21.33 (19)
20th 918 Malvern Preparatory School (S. Ward) 18:23.90 (11.7%) 03:48.42 (10) 09:02.18 (20) 14:26.17 (17) 18:23.90 (20)
21st 856 The Haverford School (A. Leith) 18:25.19 (11.8%) 03:13.01 (5) 08:59.96 (17) (59) 18:25.19 (21)
22nd 916 Malvern Preparatory School (P. Keenan) 18:27.14 (12.0%) 04:02.29 (24) 08:45.34 (9) 13:09.92 (1) 18:27.14 (22)
23rd 882 Malvern Preparatory School (A. Del Vescovo) 18:27.44 (12.1%) 04:16.57 (43) 09:05.76 (23) 14:43.99 (28) 18:27.44 (23)
24th 893 Steel City Rowing Club (I. Deynega) 18:29.85 (12.3%) 04:19.11 (45) 08:36.82 (5) 14:50.99 (32) 18:29.85 (24)
25th 920 Malvern Preparatory School (W. Koch) 18:33.05 (12.6%) 04:24.23 (47) 09:23.77 (34) 14:50.05 (31) 18:33.05 (25)
26th 908 Crescent Boat Club (K. Perry) 18:38.27 (13.2%) 03:51.36 (14) 09:03.50 (22) 14:31.03 (23) 18:38.27 (26)
27th 863 Steel City Rowing Club (B. Akers) 18:45.85 (13.9%) 04:04.28 (27) 09:11.43 (25) 15:02.65 (35) 18:45.85 (27)
28th 921 Malvern Preparatory School (W. McDonald) 18:47.12 (14.1%) 04:26.15 (48) 09:23.73 (32) 14:44.45 (30) 18:47.12 (28)
29th 872 The Haverford School (T. Scheuritzel) 18:48.02 (14.2%) 04:23.78 (46) 09:15.80 (27) 14:51.26 (33) 18:48.02 (29)
30th 924 Resilient RC (J. Meeker) 18:50.28 (14.4%) 04:07.04 (32) 09:13.60 (26) 14:27.63 (19) 18:50.28 (30)
31st 861 Newport Rowing Club (R. Blecher) 18:51.89 (14.5%) 04:12.70 (40) 09:22.84 (31) 15:14.00 (39) 18:51.89 (31)
32nd 898 Crescent Boat Club (B. Guckin) 18:54.49 (14.8%) 03:18.41 (6) 09:07.30 (24) 14:02.89 (10) 18:54.49 (32)
33rd 894 The Haverford School (W. Pechet) 19:09.40 (16.3%) (70) (70) (70) 19:09.40 (33)
34th 891 Bachelors Barge Club (M. Crawford) 19:10.58 (16.4%) 03:51.93 (16) 09:29.33 (38) 15:06.01 (36) 19:10.58 (34)
35th 914 Norwalk River Rowing Association (R. Purdy) 19:10.96 (16.5%) 04:12.24 (39) 09:24.77 (36) 14:38.53 (27) 19:10.96 (35)
36th 867 Advanced Community Rowing Association (R. Sullivan) 19:13.29 (16.7%) 04:18.54 (44) 09:23.79 (35) 15:08.29 (37) 19:13.29 (36)
37th 896 Tredyffrin Easttown Sculling Development (G. Hamilton) 19:14.99 (16.9%) 04:03.03 (25) 09:32.26 (39) 14:44.12 (29) 19:14.99 (37)
38th 913 Malvern Preparatory School (D. Wiener) 19:15.07 (16.9%) 04:09.40 (35) 09:16.77 (28) 14:21.21 (15) 19:15.07 (38)
39th 928 V-Sculls (A. HOWE) 19:21.51 (17.5%) 00:30 03:53.10 (18) 09:21.28 (30) 14:27.06 (18) 18:51.51 (39)
40th 855 Crescent Boat Club (J. Banford) 19:21.80 (17.6%) 04:30.73 (52) 09:37.59 (43) 15:35.34 (43) 19:21.80 (40)
41st 903 Amadeusz Rowing Academy (F. Xu) 19:27.42 (18.1%) 03:31.86 (8) 09:42.61 (47) 14:27.95 (20) 19:27.42 (41)
42nd 917 Norwalk River Rowing Association (L. Redpath) 19:28.75 (18.3%) 04:05.80 (30) 09:41.98 (46) 15:18.64 (40) 19:28.75 (42)
43rd 906 Malvern Preparatory School (D. Brady) 19:30.59 (18.5%) 04:11.47 (38) 09:32.49 (40) 15:19.02 (41) 19:30.59 (43)
44th 909 The Haverford School (G. Wuollet) 19:34.23 (18.8%) 04:14.26 (41) 09:23.77 (33) 14:31.75 (25) 19:34.23 (44)
45th 922 Malvern Preparatory School (N. Rubino) 19:42.68 (19.7%) 04:27.15 (49) 09:38.90 (45) 14:52.49 (34) 19:42.68 (45)
46th 883 Sagamore Rowing Association (A. Cody) 19:46.68 (20.1%) 04:29.66 (51) 09:47.61 (48) 15:47.20 (44) 19:46.68 (46)
47th 876 Maroon Blades (C. Koontz) 19:52.59 (20.7%) 01:00 03:59.20 (20) 09:19.51 (29) 14:31.24 (24) 18:52.59 (47)
48th 925 Pittsford Crew (J. Riley) 20:08.72 (22.3%) 04:03.92 (26) 09:35.12 (42) 14:28.94 (21) 20:08.72 (48)
49th 878 Haddon Township High School (W. Smith) 20:14.58 (22.9%) 03:59.76 (22) 10:02.90 (50) 16:02.11 (45) 20:14.58 (49)
50th 859 Whitemarsh Boat Club (J. Harris) 20:16.40 (23.1%) 04:09.74 (36) 10:03.11 (51) 16:09.07 (48) 20:16.40 (50)
51st 910 Norwalk River Rowing Association (L. Degl'Innocenti) 20:21.44 (23.6%) 04:27.77 (50) 10:05.13 (53) 16:02.55 (46) 20:21.44 (51)
52nd 879 Amadeusz Rowing Academy (A. Friedlander) 20:26.12 (24.1%) 00:10 03:48.44 (11) 09:33.98 (41) 16:07.99 (47) 20:16.12 (52)
53rd 911 Crescent Boat Club (K. Tryon) 20:32.43 (24.7%) 04:44.26 (56) 10:04.48 (52) 16:18.23 (49) 20:32.43 (53)
54th 927 Syosset Rowing Club (M. RANERI) 20:44.55 (25.9%) 04:16.36 (42) 10:18.09 (55) 15:30.26 (42) 20:44.55 (54)
55th 892 Maroon Blades (E. Hida) 20:44.92 (26.0%) 01:00 04:41.31 (55) 09:37.95 (44) (69) 19:44.92 (55)
56th 888 Norwalk River Rowing Association (J. Cote) 20:58.28 (27.3%) 01:32.26 (1) 04:25.34 (1) 16:20.37 (50) 20:58.28 (56)
57th 897 Friends Academy (J. Zerilli) 21:01.68 (27.7%) 03:59.19 (19) 09:50.59 (49) 15:11.56 (38) 21:01.68 (57)
58th 902 Steel City Rowing Club (M. DeGregorio) 21:04.86 (28.0%) 01:00 03:59.48 (21) 09:27.39 (37) 14:24.60 (16) 20:04.86 (58)
59th 880 Brighton Rowing Club (R. Moorthi) 21:37.96 (31.4%) 01:00 04:40.39 (54) 10:10.38 (54) 16:26.36 (51) 20:37.96 (59)
60th 877 Pine-Richland (E. Egyed) 21:51.78 (32.8%) 05:06.96 (59) (65) 17:25.71 (54) 21:51.78 (60)
61st 915 Crescent Boat Club (W. Robb) 21:54.69 (33.0%) 05:00.06 (58) 11:04.49 (58) 17:09.84 (52) 21:54.69 (61)
62nd 868 Friends Academy (G. Rutson) 22:12.02 (34.8%) 04:34.69 (53) 10:40.94 (56) 17:35.98 (55) 22:12.02 (62)
63rd 905 Crescent Boat Club (E. Meadows) 22:58.44 (39.5%) 04:50.41 (57) 10:54.39 (57) 17:18.14 (53) 22:58.44 (63)
64th 862 Washington Rowing School (J. Guo) 23:46.73 (44.4%) 05:16.05 (60) 11:57.29 (59) (61) 23:46.73 (64)
65th 857 Rye High School (J. Dailey) 27:34.84 (67.5%) 11:57.47 (63) 16:51.50 (61) 22:29.88 (56) 27:34.84 (65)
866 Long Island Rowing Club (O. Yaari) Scratch
874 Narragansett Boat Club (L. Demers) Scratch
881 Bergen County Rowing Academy (G. Rodriguez) Scratch
884 Tredyffrin Easttown Sculling Development (C. Sullivan) Scratch
890 Bergen County Rowing Academy (T. Ranjan) Scratch
919 Norwalk River Rowing Association (Z. Johnston) Scratch
926 Bergen County Rowing Academy (T. Murray) Scratch
Thu Dec 14 14:04:13 EST 2017