2016 Schuylkill Navy Regatta

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:
Race Time Race Title Lane 0 Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
23a 08:30 AM Mens Junior Single Heat 1
Bachelors
(C. Joynes)
Bergen County A
(T. Ranjan)
Bachelors
(B. Moussa)
Cooper TC
(H. LaGatta)
23b 08:36 AM Mens Junior Single Heat 2
Unaff. (USA)
(D. Walkush)
Bergen County B
(C. Labozzetta)
Bachelors
(Y. Gilad)
Bergen County C
(R. Sunden)
23c 08:42 AM Mens Junior Single Heat 3
Bergen County E
(H. Hoshida)
Undine
(G. Wuollet)
Whitemarsh
(C. McNamara)
Bachelors
(S. Glover)
36a 08:48 AM Mens Junior Double Heat 1
Cooper TC B
(J. Raab)
Harvey's Lake
(M. Crispin)
East End
(m. hubbard)
Nereid B
(O. Tarlo)
Bachelors
(m. jiles)
36b 08:54 AM Mens Junior Double Heat 2
Nereid A
(S. Brown)
Harvey's Lake
(G. Pall)
Cooper TC A
(A. Laberee)
37a 09:00 AM Womens Junior Double Heat 1
Nereid B
(R. Lapkin)
Cooper TC D
(S. Kolb)
Rockland RA B
(A. Guy)
Cooper TC C
(A. Fisher)
University
(G. Lawrence)
37b 09:06 AM Womens Junior Double Heat 2
Fairmount
(S. Conlin)
Cooper TC B
(M. Chinnici)
Nereid A
(I. Feige)
Rockland RA A
(K. Cunningham)
Cooper TC
(M. Koelsch)
2 09:12 AM Mens Novice Single - 1000 meters Final
Bergen County A
(A. Rapella)
Unaff. (USA)
(D. Walkush)
Bergen County B
(R. Kitz)
Rockland RA
(A. Arcasoy)
3 09:18 AM Womens Novice Singles - 1000 meters Final
Harvey's Lake
(B. eicher)
Rockland RA
(L. Jackson)
Cooper TC A
(h. towhey)
Fairmount
(M. Murray)
Cooper TC B
(A. Waxman)
Harvey's Lake
(E. Gabriel)
4a 09:25 AM Masters Mixed Double - 1000 meters Final 1
Saugatuck B
(T. Coffin)
[D/51/12.3]
Whitemarsh
(L. Roberts)
[A/29/0.0]
University
(P. Laskow)
[D/51/12.3]
Saugatuck A
(B. Gardiner)
[D/52/13.4]
Vesper/Malta [Composite]
(J. Cutler)
[D/52/13.4]
4b 09:30 AM Masters Mixed Double - 1000 meters Final 2
Potomac/Pelham CRA [Composite]
(C. Windeknecht)
[E/59/0.0]
Vesper/University [Composite]
(n. eileen)
[E/58/0.0]
University
(K. Cook)
[E/56/0.0]
Potomac A
(W. Kostoff)
[E/56/0.0]
4c 09:35 AM Masters Mixed Double - 1000 meters Final 3
Carnegie Lake/Vesper [Composite]
(J. Oliver)
[G/67/0.0]
Saugatuck C
(J. Moody)
[H/70/5.3]
Fairmount
(R. Sargent)
[H/74/13.1]
5a 09:40 AM Mens Masters Four - 1000 meters Final 1
Carnegie Lake
(F. Hoffmann)
[C/47/8.5]
Fairmount C
(J. Ulrich)
[C/46/7.7]
Row New York
(B. Clark)
[A/29/0.0]
Capital B
(B. Rini)
[B/42/4.8]
Fairmount A
(K. Montenegro)
[A/30/0.1]
5b 09:45 AM Mens Masters Four - 1000 meters Final 2
Capital A
(R. Stedman)
[D/53/0.0]
Swan Creek B
(t. pytlar)
[D/51/0.0]
PNRA/Mercer
(M. Truesdell)
[D/51/0.0]
Three Rivers
(M. McGuire)
[D/54/0.0]
Swan Creek A
(A. Albanir)
[D/51/0.0]
Fairmount B
(S. Kowalik)
[D/52/0.0]
5c 09:50 AM Mens Masters Four - 1000 meters Final 3
Capital C
(D. Spencer)
[F/61/8.1]
Whitemarsh
(T. Pietrzak)
[F/60/6.6]
Rock Creek A
(R. McClennan)
[E/55/0.0]
Fairmount D
(T. Toland)
[E/56/1.3]
Rock Creek B
(P. Morrison)
[E/57/2.5]
6a 09:55 AM Womens Masters Four - 1000 meters Final 1
Capital A
(M. Nielsen)
[A/33/0.0]
Wilmington A
(H. Dodge)
[A/30/0.0]
Three Rivers A
(S. Ranii)
[A/31/0.0]
Alexandria A
(A. Braun)
[A/35/0.0]
6b 10:00 AM Womens Masters Four - 1000 meters Final 2
Capital B
(C. Elias)
[B/40/1.1]
Alexandria B
(P. Jones)
[B/42/2.3]
Carnegie Lake B
(A. Pollini)
[B/38/0.0]
Alexandria C
(J. Bright)
[C/49/7.9]
Rock Creek A
(S. Moazed)
[D/53/12.0]
6c 10:05 AM Womens Masters Four - 1000 meters Final 3
Three Rivers B
(E. Szigethy)
[D/51/0.0]
Carnegie Lake D
(L. Suplick)
[D/52/0.0]
Bachelors
(A. Joyce)
[D/51/0.0]
Three Rivers C
(A. Ciccola)
[D/52/0.0]
Wilmington B
(N. Falasco)
[D/53/0.0]
Pelham CRA
(c. derrico)
[D/52/0.0]
6d 10:10 AM Womens Masters Four - 1000 meters Final 4
Rock Creek B
(J. Wolf-Rodda)
[E/56/1.3]
PNRA/Mercer
(K. Appelget)
[E/55/0.0]
Carnegie Lake E
(R. Ford)
[E/57/2.5]
Three Rivers E
(M. Busis)
[E/58/3.9]
Vesper
(S. Hingley)
[F/62/9.6]
Three Rivers D
(V. Keenan)
[E/56/1.3]
7a 10:15 AM Womens Masters Single - 1000 meters Final 1
Vesper A
(E. Saint Clair)
[D/54/18.0]
Philadelphia Girls
(L. Malinowski)
[A/30/0.0]
Whitemarsh
(L. Lehane)
[B/36/1.8]
7b 10:20 AM Womens Masters Single - 1000 meters Final 2
Vesper
(S. Shaltout)
[D/54/0.0]
University B
(A. Lawrence)
[D/51/0.0]
Capital
(R. Hollins)
[D/51/0.0]
University A
(D. Eringis)
[D/52/0.0]
Vesper
(B. Meehan)
[D/50/0.0]
Potomac
(C. Dinion)
[D/52/0.0]
7c 10:25 AM Womens Masters Single - 1000 meters Final 3
Baltimore A
(E. Erbelding)
[E/55/0.0]
Saugatuck
(L. Turner)
[G/66/18.4]
Baltimore B
(P. Merkle)
[F/60/7.6]
8a 10:30 AM Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters Final 1
University
(K. Cook)
[D/52/15.4]
Capital
(S. Acerra)
[C/43/6.2]
Vesper
(M. Folco)
[A/30/0.0]
Highlands
(A. Ricci)
[A/34/1.0]
Penn AC
(R. Foley)
[D/52/15.4]
8b 10:40 AM Womens Lightweight Masters Single - 1000 meters Final 2
Whitemarsh
(D. Parenti)
[F/61/0.0]
GMS Rowing
(P. Meyer)
[F/62/0.0]
Rock Creek
(L. Porter)
[F/61/0.0]
9a 10:45 AM Mens Masters Single - 1000 meters Final 1
Fairmount A
(J. Svoboda)
[C/44/6.8]
Saugatuck A
(R. Visinski)
[A/31/0.0]
Whitemarsh
(S. West)
[C/49/11.7]
Undine
(S. Sullivan)
[A/31/0.0]
Nereid B
(E. Hagberg)
[C/48/10.6]
9b 10:50 AM Mens Masters Single - 1000 meters Final 2
Susquehanna
(D. Day)
[D/54/0.0]
Nereid A
(C. Johnston)
[D/50/0.0]
University
(H. Ross)
[D/50/0.0]
9c 10:55 AM Mens Masters Single - 1000 meters Final 3
Wilmington
(R. Fisher)
[E/55/0.0]
Pelham CRA
(G. Houlihan)
[E/59/0.0]
Bachelors
(R. Gorodesky)
[E/56/0.0]
9d 11:00 AM Mens Masters Single - 1000 meters Final 4
Upper Merion
(C. Goodnow)
[G/65/8.9]
Passaic River
(J. Levinson)
[F/60/0.0]
University A
(A. COOK)
[F/61/1.7]
Carnegie Lake
(B. Flynn)
[F/63/5.2]
University B
(H. Bodek)
[F/62/3.4]
9e 11:05 AM Mens Masters Single - 1000 meters Final 5
Union
(J. Keating)
[G/69/0.0]
Unaff. (USA) A
(S. Sepe)
[G/66/0.0]
Unaff. (USA)
(E. Cerullo)
[G/66/0.0]
Fairmount A
(J. Pokorny)
[G/69/0.0]
Unaff. (USA)
(c. blessing)
[G/69/0.0]
Rock Creek
(J. Bracewell)
[G/69/0.0]
9f 11:10 AM Mens Masters Single - 1000 meters Final 6
Fairmount
(J. Pratt)
[G/67/0.0]
Bachelors B
(M. Levy)
[H/72/10.6]
Vesper
(D. Vreugdenhil)
[G/67/0.0]
Saugatuck
(B. Pasternak)
[I/77/22.5]
10a 11:15 AM Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters Final 1
Potomac B
(C. Conroy)
[C/43/3.9]
Whitemarsh
(K. Wobeser)
[C/47/7.5]
10b 11:20 AM Mens Ltwt Masters Single - 1000 meters Final 2
Saugatuck
(W. Shaw)
[F/64/19.8]
University
(C. Seybolt)
[E/55/5.2]
Malta
(T. Trocky)
[E/57/8.1]
Potomac A
(W. Kostoff)
[F/60/12.8]
Three Rivers
(J. Watt)
[D/51/0.0]
11 11:56 AM Mens Open Pair Final
Unaff. (USA) C
(A. DiMaggio)
Unaff. (USA) B
(R. McGwin)
Unaff. (USA)
(K. Leslie)
Unaff. (USA) A
(D. Wong)
13 12:02 PM Mens Ltwt Single Final
New York AC B
(R. Ujazdowski)
Harvey's Lake
(J. Guizetti)
Undine C
(M. Ryan)
New York AC A
(B. Ptucha)
Undine B
(J. Cipolla)
16 12:08 PM Mens Intermediate Ltwt Single Final
Harvey's Lake
(A. Mark)
Rockland RA B
(T. Jenss)
Undine B
(J. Berger)
Undine A
(M. Grieshaber)
Rockland RA A
(R. Harding)
17 12:14 PM Womens Intermediate Single Final
Vesper
(K. Horvat)
Rockland RA A
(E. Baert)
Bergen County
(L. DeNicola)
Rockland RA A
(L. Kleinberg)
Nereid
(A. Zolnowsky)
Whitemarsh
(D. Wolf)
18 12:20 PM Mens Intermediate Single Final
Wilmington
(G. Best)
Harvey's Lake
(J. Kane)
Nereid
(D. Gould)
Vesper
(S. Kuhn)
Fairmount
(D. Vilimanovic)
Malta
(S. Ferenczy)
19 12:23 PM Mens Senior Single Final
Penn AC A
(I. Luetzow)
Penn AC A
(M. McCarthy)
Penn AC B
(C. Anderson)
Vesper
(M. Lacombe)
20 12:26 PM Womens Open Single Final
Vesper
(J. Lonchar)
University
(G. Cutler)
21 12:32 PM Mens Open Single Final
Penn AC A
(E. Winstead)
Penn AC N
(C. Reich)
Saugatuck
(R. Visinski)
Bachelors
(M. Tardy)
Undine
(R. Cucci)
Penn AC B
(M. Davidson)
22 12:38 PM Womens Junior Single Final
Nereid
(J. DiLauro)
Bergen County
(J. Giannotta)
Cooper TC
(S. Gutierrez)
23 12:44 PM Mens Junior Single Final
Bergen County B
(C. Labozzetta)
Bachelors
(B. Moussa)
Cooper TC
(H. LaGatta)
Bachelors
(Y. Gilad)
Bachelors
(S. Glover)
Undine
(G. Wuollet)
24 12:50 PM Mens Open Four Final
Baltimore
(J. Ruck)
Unaff. (USA) A
(D. Wong)
Unaff. (USA) B
(R. McGwin)
27 12:56 PM Womens Intermediate Pair Final
Three Rivers
(E. Szigethy)
Alexandria
(B. Simonen)
Unaff. (USA)
(L. Millio)
29 01:02 PM Mens Junior Four Final
Cooper TC B
(P. Malone)
Rockland RA
(D. Ehrlich)
Cooper TC A
(J. Raab)
31a 01:08 PM Womens Masters Double - 1000 meters Final 1
Fairmount
(D. Ryu)
[A/32/0.0]
Vesper
(A. Squire)
[A/28/0.0]
Fairmount
(M. Angelopoulos)
[A/29/0.0]
Three Rivers
(O. Roberts)
[A/30/0.0]
Vesper
(S. Kaplan)
[A/32/0.0]
31b 01:13 PM Womens Masters Double - 1000 meters Final 2
Vesper A
(A. Philips)
[C/43/3.8]
Wilmington
(F. Lee)
[C/43/3.8]
Vesper
(k. oconnor)
[B/36/0.0]
Philadelphia Girls
(C. Lefton)
[C/44/4.5]
31c 01:18 PM Womens Masters Double - 1000 meters Final 3
Carnegie Lake D
(N. Paquette)
[D/52/0.0]
Capital/Potomac [Composite]
(R. Hollins)
[D/51/0.0]
University
(D. Eringis)
[D/52/0.0]
Pelham CRA
(L. Choate)
[D/52/0.0]
Three Rivers
(J. Meder)
[D/50/0.0]
31d 01:23 PM Womens Masters Double - 1000 meters Final 4
Vesper
(E. Saint Clair)
[D/54/1.1]
Capital/GMS Rowing [Composite]
(M. Nielsen)
[D/53/0.0]
Saugatuck B
(A. Mikkola)
[D/54/1.1]
Baltimore
(P. Merkle)
[E/57/4.8]
31e 01:28 PM Womens Masters Double - 1000 meters Final 5
Three Rivers
(S. Carlson)
[E/57/0.0]
Vesper
(S. Scott)
[E/58/0.0]
Pelham CRA
(D. Orlando)
[E/58/0.0]
Carnegie Lake E
(R. Ford)
[E/55/0.0]
Saugatuck E
(S. Dodge)
[E/56/0.0]
31f 01:33 PM Womens Masters Double - 1000 meters Final 6
Fairmount/Vesper [Composite] A
(S. Sargent)
[H/71/18.3]
Pelham CRA
(C. Schmicker)
[F/62/3.0]
Carnegie Lake F
(K. Ellis)
[F/62/3.0]
Saugatuck A
(K. Weber)
[F/61/1.5]
Rockland RA
(L. Horn)
[F/62/3.0]
Pelham CRA
(E. O'Rourke)
[F/60/0.0]
Saugatuck D
(L. Turner)
[F/63/4.5]
32a 01:38 PM Mens Masters Double - 1000 meters Final 1
Saugatuck B
(R. Visinski)
[B/40/3.7]
Row New York
(J. Alonso)
[A/28/0.0]
32b 01:43 PM Mens Masters Double - 1000 meters Final 2
Fairmount
(L. Connor)
[C/45/0.0]
Saugatuck D
(T. Meehan)
[C/48/0.0]
Whitemarsh
(S. West)
[C/48/0.0]
Rockland RA B
(S. Baird)
[C/44/0.0]
32c 01:48 PM Mens Masters Double - 1000 meters Final 3
Row New York
(R. Allin)
[D/51/0.0]
Vesper
(E. Eckstein)
[D/51/0.0]
Potomac
(W. Kostoff)
[D/51/0.0]
Rockland RA A
(I. Rudolph-Shabinsky)
[D/52/0.0]
Malta
(T. Trocky)
[D/53/0.0]
Pelham CRA
(R. Constable)
[D/54/0.0]
Three Rivers B
(D. Pitard)
[D/54/0.0]
32d 01:53 PM Mens Masters Double - 1000 meters Final 4
Pelham CRA
(M. Facciuto)
[E/55/0.0]
Pennsylvania Barge
(C. Windeknecht)
[E/58/0.0]
Saugatuck A
(D. Utter)
[E/55/0.0]
Fairmount
(P. Owens)
[E/55/0.0]
32e 01:58 PM Mens Masters Double - 1000 meters Final 5
Saugatuck C
(S. Majd)
[F/61/0.0]
Three Rivers
(R. Ulsh)
[F/62/0.0]
University
(R. Miller)
[F/60/0.0]
Undine B
(J. Clark)
[F/62/0.0]
32f 02:03 PM Mens Masters Double - 1000 meters Final 6
Rock Creek
(J. Mulligan)
[G/66/0.0]
Pelham CRA
(G. Lewis)
[G/66/0.0]
University A
(T. Barron)
[G/67/0.0]
32g 02:08 PM Mens Masters Double - 1000 meters Final 7
Passaic River
(A. FIORY)
[H/70/0.0]
Saugatuck E
(J. Everett)
[H/74/0.0]
Undine
(J. Cantrill)
[H/70/0.0]
33 02:14 PM Womens Intermediate Double Final
Undine B
(C. Powell)
Nereid
(A. Zolnowsky)
Undine C
(A. Egge)
Rockland RA
(L. Kleinberg)
Undine A
(M. Kuntz)
Bergen County
(L. DeNicola)
34 02:20 PM Mens Intermediate Double Final
Undine C
(J. Fairweather)
Undine B
(E. Grugan)
Harvey's Lake
(J. Kane)
Rockland RA
(E. Gonzalez)
Undine A
(A. Grochowski)
Penn AC
(C. Mattox)
36 02:26 PM Mens Junior Double Final
Bachelors
(m. jiles)
Nereid A
(S. Brown)
East End
(m. hubbard)
Harvey's Lake
(G. Pall)
Harvey's Lake
(M. Crispin)
Cooper TC A
(A. Laberee)
37 02:32 PM Womens Junior Double Final
Nereid B
(R. Lapkin)
Cooper TC
(M. Koelsch)
University
(G. Lawrence)
Fairmount
(S. Conlin)
Cooper TC D
(S. Kolb)
Nereid A
(I. Feige)
38 02:38 PM Mens Intermediate Light Double Final
Undine
(M. Grieshaber)
Whitemarsh
(T. Stewart)
40a 02:48 PM Womens Masters Eight - 1000 meters Final 1
Row New York
(A. Hiatt)
[B/40/0.0]
Capital
(M. Nielsen)
[B/36/0.0]
Three Rivers A
(S. Ranii)
[B/38/0.0]
Alexandria B
(G. Tran)
[B/38/0.0]
40b 02:53 PM Womens Masters Eight - 1000 meters Final 2
Carnegie Lake C
(M. Randeria)
[D/51/5.7]
Whitemarsh
(K. Sheep)
[D/54/8.8]
Carnegie Lake A
(A. Pollini)
[C/44/0.0]
Alexandria A
(J. Bright)
[C/45/0.7]
Wilmington
(H. Dodge)
[D/53/7.7]
40c 02:58 PM Womens Masters Eight - 1000 meters Final 3
Carnegie Lake B
(L. Suplick)
[E/55/0.0]
PNRA/Mercer
(K. Appelget)
[E/55/0.0]
Rock Creek
(S. Moazed)
[E/55/0.0]
Vesper
(S. Hingley)
[G/67/16.3]
Three Rivers B
(V. Keenan)
[E/57/2.3]
41a 03:03 PM Mens Masters Eight - 1000 meters Final 1
University B
(N. Mead)
[A/34/0.0]
Capital
(B. Rini)
[C/48/7.8]
University A
(K. Kennedy)
[A/34/0.0]
41b 03:08 PM Mens Masters Eight - 1000 meters Final 2
Carnegie Lake
(F. Hoffmann)
[D/54/0.0]
Wilmington A
(G. Green)
[D/50/0.0]
Swan Creek
(B. Seaver)
[D/53/0.0]
Three Rivers
(M. McGuire)
[D/50/0.0]
41c 03:13 PM Mens Masters Eight - 1000 meters Final 3
Fairmount C
(J. Ulrich)
[E/55/0.0]
Row New York
(S. Billinge)
[E/57/2.3]
Rock Creek A
(R. McClennan)
[E/56/1.1]
Wilmington B
(P. Schlosser)
[F/62/8.8]
Fairmount A
(S. Jonik)
[G/65/13.2]
Rock Creek B
(H. Baker)
[F/63/10.2]
42a 03:18 PM Masters Mixed Quad - 1000 meters Final 1
Upper Merion/University [Composite]
(A. Lawrence)
[D/53/5.5]
Saugatuck B
(S. Dodge)
[C/47/0.0]
Penn AC/University [Composite]
(D. Eringis)
[D/51/3.5]
Saugatuck A
(T. Coffin)
[D/53/5.5]
Whitemarsh
(S. West)
[C/47/0.0]
42b 03:23 PM Masters Mixed Quad - 1000 meters Final 2
Whitemarsh
(G. Kerr)
[F/62/8.8]
Vesper/Malta/University [Composite]
(J. Cutler)
[E/55/0.0]
43a 03:28 PM Mens Masters Quad - 1000 meters Final 1
Rockland RA
(J. Bohan)
[D/50/4.8]
Fairmount
(t. villanueva)
[C/44/0.0]
Pelham CRA
(D. Sesler)
[D/54/8.8]
Saugatuck A
(R. Visinski)
[D/52/6.7]
43b 03:33 PM Mens Masters Quad - 1000 meters Final 2
Whitemarsh
(T. Pietrzak)
[F/60/2.6]
Pennsylvania Barge/Malta/University [Composite]
(C. Windeknecht)
[E/58/0.0]
Three Rivers
(R. Ulsh)
[F/62/5.3]
43c 03:38 PM Mens Masters Quad - 1000 meters Final 3
Pennsylvania Barge A
(P. Laskow)
[F/61/0.0]
Saugatuck B
(B. Pasternak)
[H/72/17.4]
Fairmount/Penn AC/University [Composite] H
(A. Cook)
[H/70/13.9]
44a 03:43 PM Womens Masters Quad - 1000 meters Final 1
Vesper
(V. Mather)
[A/30/0.0]
Philadelphia Girls
(H. Hollis)
[D/53/13.3]
Row New York
(M. Bers)
[B/40/3.2]
44b 03:48 PM Womens Masters Quad - 1000 meters Final 2
Pelham CRA
(E. O'Rourke)
[E/56/0.0]
Pelham CRA
(C. Schmicker)
[E/57/1.2]
University
(J. Paulosky)
[E/57/1.2]
Saugatuck A
(S. Durno)
[E/59/3.7]
Three Rivers
(S. Folan)
[F/60/5.0]
Saugatuck B
(C. McGeehan)
[F/63/9.1]
46 03:53 PM Mens Open Double Final
Penn AC
(M. Davidson)
Undine
(J. Haines)
Undine B
(M. Grieshaber)
Schuylkill Navy
(D. Judah)
47 03:59 PM Womens Open Double Final
Harvey's Lake
(E. Gabriel)
University
(G. Cutler)
Vesper
(C. Castorino)
48 04:05 PM Mens Intermediate Quad Final
Penn AC
(C. Anderson)
Bergen County B
(B. Galione)
Undine
(J. Quaid)
Rockland RA
(R. Harding)
Bergen County A
(C. Labozzetta)
49 04:11 PM Womens Intermediate Quad Final
Undine A
(T. Cramers)
Undine B
(A. Cruse)
52a 04:17 PM Mens Alumni 8+ Final
University/Penn Alumni [Composite]
(T. Barron)
[F/63/20.1]
Drexel Rowing Alumni Group
(J. Cavalcanto)
[C/44/0.0]
Wide Load/BMA/Ever Green/Bosporos [Composite]
(S. Williams)
[D/51/5.7]