2015 Quaker City Masters Regatta

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:
Race Time Race Title Lane 0 Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
1a 09:00 AM Mens A-H 2- Flight 1
Fairmount A
(J. Boehm)
[A/28/0.0]
University B
(J. Lipiros)
[A/28/0.0]
Three Rivers A
(P. Deily)
[C/43/6.4]
Three Rivers B
(M. McGuire)
[C/43/6.4]
1b 09:06 AM Mens A-H 2- Flight 2
Fairmount B
(t. kowalik)
[E/57/1.5]
University A
(P. Horvat)
[F/61/7.9]
New Haven B
(D. Thomas)
[F/63/11.4]
New Haven A
(M. Schofield)
[E/56/0.0]
2a 12:00 AM Mens Rec 1x Flight
University
(L. Smith)
University
(J. Lipiros)
University
(J. Pardoe)
3a 09:12 AM Womens Rec 1x Flight
Bachelors
(S. Grogan)
Bachelors
(A. Joyce)
Philadelphia Girls
(J. Koch)
4a 09:18 AM Womens D-H 8+ Flight 1
Annapolis RC
(A. Iannaccone)
[D/50/0.0]
Bachelors
(C. Shiffer)
[D/50/0.0]
Genesee
(L. Greene)
[D/51/0.0]
4b 09:24 AM Womens D-H 8+ Flight 2
Whitemarsh Boat Club
(T. Scherpbier)
[D/51/0.9]
Hudson River
(T. Wright Mauer)
[D/50/0.0]
Prince William
(J. Ges)
[D/52/1.9]
Three Rivers
(E. Ensminger)
[E/55/5.1]
Vesper
(A. Franklin)
[G/66/19.8]
5a 09:30 AM Mens A-C 1x Flight
Baltimore
(J. Hughes)
[A/29/0.1]
Fairmount
(J. Svoboda)
[C/43/6.4]
Malta
(J. Cutler)
[C/48/11.0]
Baltimore
(J. Olbrys)
[AA/26/0.0]
Whitemarsh Boat Club
(S. West)
[C/48/11.0]
6a 09:36 AM Womens A-C 1x Flight 1
Undine
(V. Mather)
[AA/26/0.0]
Philadelphia Girls
(L. Malinowski)
[A/29/0.1]
Whitemarsh Boat Club
(L. Lehane)
[A/35/1.6]
6b 09:42 AM Womens A-C 1x Flight 2
Vesper
(S. Kaplan)
[B/37/0.0]
Harlem River
(M. Reimer)
[B/37/0.0]
Bachelors
(J. Mussio)
[C/45/5.6]
6c 09:48 AM Womens A-C 1x Flight 3
Vesper
(B. Meehan)
[C/49/0.0]
Genesee
(T. Sukiennicki)
[C/49/0.0]
Susquehanna Rowing Association
(K. Wilson)
[C/48/0.0]
Passaic River
(D. Cenit)
[C/49/0.0]
Whitemarsh Boat Club
(J. Waterbury)
[C/49/0.0]
Harlem River
(M. Kelly)
[C/47/0.0]
7a 09:54 AM Mens D-H 8+ Flight 1
New Haven
(G. Friel)
[D/54/4.0]
Whitemarsh Boat Club
(S. Whalen)
[E/58/8.6]
Three Rivers
(D. Ingham)
[E/55/5.1]
Genesee
(W. Greene)
[D/51/0.9]
Bachelors
(K. Foran)
[D/50/0.0]
Hudson River
(A. Mauer)
[D/51/0.9]
7b 10:00 AM Mens D-H 8+ Flight 2
Marist Alumni
(J. Shaeffer)
[F/61/0.0]
St. Josephs
(M. DeMarco)
[F/63/0.0]
Fairmount
(J. Sonzogni)
[F/64/0.0]
8a 10:06 AM Mens D-H 1x Flight 1
University
(B. McLelland)
[D/51/0.0]
Pelham CRA
(M. Facciuto)
[D/50/0.0]
Undine
(F. Rowe)
[D/52/0.0]
Unaff. (USA)
(D. Day)
[D/53/0.0]
University
(R. Goudy)
[D/54/0.0]
8b 10:12 AM Mens D-H 1x Flight 2
Pelham CRA
(G. Houlihan)
[E/58/0.0]
Passaic River
(J. Levinson)
[E/59/0.0]
New Haven
(M. Schofield)
[E/56/0.0]
Unaff. (USA)
(J. Miros)
[E/56/0.0]
University
(T. Barron)
[E/57/0.0]
8c 10:18 AM Mens D-H 1x Flight 3
Upper Merion
(C. Goodnow)
[F/64/0.0]
University
(A. COOK)
[F/60/0.0]
Bachelors
(D. Greenspan)
[F/60/0.0]
Swan Creek RC
(T. Pytlar)
[F/63/0.0]
Saugatuck
(W. Shaw)
[F/63/0.0]
8d 10:24 AM Mens D-H 1x Flight 4
Fairmount
(J. Pratt)
[G/66/0.0]
Fairmount
(J. Pokorny)
[G/68/4.0]
Saugatuck
(B. Pasternak)
[I/76/22.0]
9a 10:30 AM Womens D-H 1x Flight 1
University
(D. Eringis)
[D/51/1.2]
University
(K. Cook)
[D/51/1.2]
Passaic River
(J. Raphael)
[E/57/9.3]
Swan Creek RC
(H. Green)
[D/50/0.0]
9b 10:36 AM Womens D-H 1x Flight 2
Vesper
(A. Couwenhoven)
[F/61/0.0]
Fairmount/Vesper [Composite]
(B. Hogan)
[H/70/17.3]
10a 10:42 AM Womens A-C 8+ Flight 1
Hudson River
(K. Kiernan)
[B/40/3.2]
Fairmount
(J. Castorino)
[A/30/0.0]
Three Rivers
(R. Hester)
[A/35/1.1]
University
(M. Rigogne)
[B/39/2.7]
10b 10:48 AM Womens A-C 8+ Flight 2
Genesee
(T. Baas)
[C/46/0.0]
Cooper Rowing
(P. Schneider)
[C/46/0.0]
Genesee
(L. Greene)
[C/45/0.0]
Annapolis RC
(K. Hepting)
[C/43/0.0]
11a 10:54 AM Mens A-C 8+ Flight
Fairmount
(J. Boehm)
[A/30/0.0]
Genesee
(W. Greene)
[B/41/3.7]
University
(J. Pardoe)
[A/30/0.0]
Hudson River
(A. Mauer)
[C/44/5.6]
University
(J. Lipiros)
[A/30/0.0]
12a 11:00 AM Mens Ltwt A-H 1x Flight 1
Hampton Roads
(T. O'Loughlin)
[AA/26/0.0]
Whitemarsh Boat Club
(K. Wobeser)
[C/46/9.0]
Fairmount
(M. Grady)
[C/45/8.1]
12b 11:06 AM Mens Ltwt A-H 1x Flight 2
Unaff. (USA)
(J. Miros)
[E/56/7.8]
Swan Creek RC
(J. Truppelli)
[D/50/0.0]
Minneapolis
(M. Hurley)
[F/62/17.4]
Pelham CRA
(G. Lewis)
[F/62/17.4]
13a 11:12 AM Womens D-H 4+ Flight 1
Pelham CRA
(S. Sales)
[D/53/0.0]
Three Rivers
(M. McCluskey)
[D/51/0.0]
Ocean City HS
(l. baumgardner)
[D/53/0.0]
Annapolis RC
(B. Mansfield)
[D/54/0.0]
13b 11:18 AM Womens D-H 4+ Flight 2
Prince William
(M. Fleming)
[F/61/6.8]
Hudson River
(T. Ramos)
[E/56/0.0]
14a 11:24 AM Mens D-H 4+ Flight 1
Swan Creek RC
(A. Albanir)
[D/50/0.0]
Three Rivers
(R. Ulsh)
[D/54/0.0]
New Haven B
(a. jackson)
[D/52/0.0]
Fairmount A
(J. Ulrich)
[D/51/0.0]
14b 11:30 AM Mens D-H 4+ Flight 2
Hudson River A
(R. Humphrey)
[E/57/2.5]
Fairmount B
(t. kowalik)
[E/55/0.0]
Genesee
(W. Greene)
[E/58/3.9]
Fairmount C
(J. Sonzogni)
[F/64/12.7]
New Haven A
(M. Schofield)
[E/59/5.2]
15a 11:36 AM Womens Ltwt A-H 1x Flight 1
Vesper
(M. Folco)
[A/29/0.1]
Mount Saint Joseph/Fairmount [Composite]
(E. McCormick)
[AA/24/0.0]
15b 11:36 AM Womens Ltwt A-H 1x Flight 2
Carnegie Lake
(E. Sheldon)
[C/45/0.0]
Pelham CRA
(s. Caffrey)
[D/52/7.5]
University
(K. Cook)
[D/51/6.3]
15c 11:42 AM Womens Ltwt A-H 1x Flight 3
Bachelors
(s. Behrend)
[E/58/0.0]
GMS Rowing
(P. Meyer)
[F/61/4.9]
Whitemarsh Boat Club
(D. Parenti)
[F/60/3.2]
Passaic River
(S. Ward)
[F/60/3.2]
16a 11:48 AM Mixed A-H 4x Flight 1
Cooper Rowing
(S. McGann)
[C/46/6.9]
Passaic River
(B. Delisle)
[B/38/2.1]
University
(P. Seymour)
[A/31/0.0]
Three Rivers A
(C. Wellington)
[B/37/1.7]
Susquehanna Rowing Association
(D. Martin)
[C/48/8.5]
16b 11:54 AM Mixed A-H 4x Flight 2
Vesper/University [Composite] B
(P. Horvat)
[F/60/8.3]
Whitemarsh Boat Club
(J. Voss)
[F/61/9.6]
Vesper A
(T. Simon)
[E/56/3.3]
Three Rivers B
(M. Sheppard)
[F/62/11.0]
Three Rivers C
(K. Erb)
[D/53/0.0]
17a 12:00 PM Mixed A-C 2x Flight
Whitemarsh Boat Club B
(E. Mens)
[B/36/1.7]
Fairmount
(M. Dolson)
[A/29/0.1]
Susquehanna Rowing Association B
(K. Kovac)
[A/28/0.0]
Whitemarsh Boat Club A
(J. Waterbury)
[C/48/9.5]
Susquehanna Rowing Association A
(K. Wilson)
[C/47/8.6]
18a 12:06 PM Mixed D-H 2x Flight
University/Upper Merion [Composite] C
(C. Goodnow)
[E/57/5.9]
Swan Creek RC
(S. Platt)
[D/53/1.1]
University B
(D. Eringis)
[D/52/0.0]
Malta/Philadelphia Girls [Composite]
(T. Trocky)
[E/58/7.3]
University A
(K. Cook)
[E/55/3.4]
Fairmount
(R. Sargent)
[H/73/32.2]
Passaic River
(J. Levinson)
[D/54/2.2]
21a 01:00 PM Father/Son 2x Flight
Pelham CRA
(M. Facciuto)
University
(R. Wegryn)
Fairmount
(t. villanueva)
Unaff. (USA)
(S. Lea)
22a 01:06 PM Parent/Child 2x Flight
Vesper
(K. Horvat)
Genesee
(G. Hale)
Susquehanna Rowing Association A
(D. Martin)
Pelham CRA
(M. Pachuta)
Susquehanna Rowing Association B
(R. Weingardt)
23a 01:12 PM Womens D-H 4x Flight 1
Three Rivers A
(K. Raymond)
[D/52/0.0]
Cooper Rowing
(G. Loeber)
[D/54/0.0]
Pelham CRA
(L. Choate)
[D/53/0.0]
Philadelphia Girls
(E. Smithers)
[D/50/0.0]
23b 01:15 PM Womens D-H 4x Flight 2
Three Rivers B
(E. Ensminger)
[E/58/3.5]
University
(B. Spitz)
[E/56/1.1]
Vesper B
(E. Normoyle)
[E/55/0.0]
Vesper A
(A. Franklin)
[F/61/7.4]
24a 01:18 PM Mens D-H 4x Flight 1
Three Rivers
(R. Ulsh)
[E/58/0.0]
Whitemarsh Boat Club A
(G. Kerr)
[E/58/0.0]
New Haven
(M. Schofield)
[E/55/0.0]
Whitemarsh Boat Club B
(T. Pietrzak)
[E/59/0.0]
24b 01:24 PM Mens D-H 4x Flight 2
Fairmount/Penn AC/University [Composite]
(A. COOK)
[F/63/0.0]
Passaic River
(A. Fiory)
[F/60/0.0]
25a 01:30 PM Womens A-H 2- Flight
New Haven
(R. Hatcher)
[B/42/3.6]
Hudson River
(J. Bernier)
[B/36/0.0]
Three Rivers
(E. Winter)
[C/43/4.4]
26a 01:36 PM Womens A-C 2x Flight 1
University
(M. Agnew)
[A/31/0.3]
Vesper B
(M. Folco)
[A/27/0.0]
Vesper/Undine [Composite] A
(S. Kaplan)
[A/31/0.3]
Passaic River
(C. Wilson)
[A/35/1.4]
Susquehanna Rowing Association
(P. Burke)
[A/27/0.0]
Harlem River
(M. Reimer)
[B/42/4.9]
Philadelphia Girls A
(E. Smithers)
[B/42/4.9]
26b 01:42 PM Womens A-C 2x Flight 2
Philadelphia Girls C
(P. Dunning-Cross)
[C/48/0.0]
Cooper Rowing
(M. Bloom)
[C/43/0.0]
Philadelphia Girls B
(M. Mendez)
[C/43/0.0]
27a 01:48 PM Mens A-C 4x Flight 1
University A
(J. Lipiros)
[AA/26/0.0]
Harlem River
(D. Togner)
[A/35/1.3]
Fairmount
(J. Krajewski)
[B/38/2.4]
Whitemarsh Boat Club B
(D. Kaess)
[AA/25/0.0]
University B
(L. Mead)
[A/28/0.0]
27b 01:54 PM Mens A-C 4x Flight 2
Three Rivers
(I. Kolar)
[C/43/0.0]
Susquehanna Rowing Association
(D. Martin)
[C/46/0.0]
Whitemarsh Boat Club A
(S. West)
[C/46/0.0]
30a 02:00 PM Mixed A-H 4+ Flight
Swan Creek RC
(A. Albanir)
[B/37/0.0]
Hudson River B
(B. Creedon)
[E/56/16.0]
Hudson River A
(R. Humphrey)
[E/55/14.7]
Three Rivers
(P. Kate)
[F/60/21.3]
Hudson River C
(A. Mauer)
[C/47/6.4]
Hudson River D
(a. parent-tibbetts)
[E/55/14.7]
31a 02:06 PM Womens D-H 2x Flight 1
Bachelors B
(J. Mussio)
[D/51/0.0]
Pelham CRA B
(L. Choate)
[D/51/0.0]
GMS Rowing/Capital [Composite]
(M. Nielsen)
[D/52/0.0]
University
(D. Mullen)
[D/54/0.0]
Susquehanna Rowing Association
(D. Kehr)
[D/52/0.0]
31b 02:12 PM Womens D-H 2x Flight 2
Philadelphia Girls
(D. Bova)
[E/57/0.0]
Passaic River
(J. Raphael)
[E/58/0.0]
Three Rivers
(E. Ensminger)
[E/57/0.0]
Vesper
(E. Normoyle)
[E/58/0.0]
Pelham CRA A
(S. Sales)
[E/56/0.0]
31c 02:18 PM Womens D-H 2x Flight 3
Bachelors A
(C. Pavlak)
[F/63/3.0]
Fairmount/Vesper [Composite]
(S. Sargent)
[H/70/14.9]
Central Penn.
(A. Shapiro)
[F/61/0.0]
32a 02:24 PM Mens D-H 2x Flight 1
Pelham CRA B
(M. Facciuto)
[D/54/0.0]
Susquehanna Rowing Association
(R. Weingardt)
[D/50/0.0]
Malta
(T. Trocky)
[D/52/0.0]
Vesper A
(E. Eckstein)
[D/50/0.0]
32b 02:30 PM Mens D-H 2x Flight 2
Pennsylvania Barge Club
(C. Windeknecht)
[E/57/2.5]
Undine F
(J. Aitken)
[F/62/9.6]
Three Rivers
(R. Johnson)
[E/59/5.2]
University B
(B. McLelland)
[E/55/0.0]
Whitemarsh Boat Club
(D. Baugh)
[E/56/1.3]
32c 02:36 PM Mens D-H 2x Flight 3
Undine A
(M. Mann)
[G/69/18.7]
Passaic River A
(A. Fiory)
[G/69/18.7]
Passaic River/Unaff. (USA) [Composite] B
(j. miros)
[E/57/0.0]
Syracuse Chargers
(P. Dudzick)
[G/69/18.7]
33a 02:42 PM Womens A-C 4x Flight 1
Passaic River
(C. Wilson)
[B/38/2.3]
Susquehanna Rowing Association
(P. Burke)
[A/33/0.6]
Vesper/Undine [Composite] A
(V. Mather)
[A/29/0.0]
University/Whitemarsh Boat Club [Composite]
(M. Roe)
[B/38/2.3]
Cooper Rowing
(S. McGann)
[B/41/3.8]
33b 02:48 PM Womens A-C 4x Flight 2
Philadelphia Girls C
(M. Baymore)
[C/45/0.0]
Undine
(C. Kobierowski)
[C/49/0.0]
Philadelphia Girls B
(K. Mullin)
[C/43/0.0]
Vesper B
(k. Agersborg)
[C/49/0.0]
34a 02:54 PM Mens A-C 4+ Flight
Genesee
(B. Calandro)
[C/45/6.9]
Fairmount
(J. Boehm)
[A/29/0.0]
Hudson River
(M. Scott)
[A/35/1.3]
Three Rivers
(M. McGuire)
[C/45/6.9]
35a 03:00 PM Womens A-C 4+ Flight 1
Fairmount B
(J. Castorino)
[AA/25/0.0]
Fairmount A
(E. White)
[A/34/1.1]
Hudson River B
(K. Kiernan)
[A/34/1.1]
Genesee A
(L. Greene)
[B/39/3.1]
New Haven
(L. Lana)
[B/39/3.1]
Annapolis RC A
(K. Hepting)
[B/42/4.9]
35b 03:06 PM Womens A-C 4+ Flight 2
Prince William
(J. Bishop)
[C/43/4.1]
Annapolis RC B
(D. Yatsuk)
[C/49/9.1]
Hudson River A
(e. fell)
[C/46/6.4]
Genesee B
(L. Civiletti)
[D/51/11.0]
Swan Creek RC
(C. Salisbury)
[A/35/0.0]
36a 03:12 PM Mens A-C 2x Flight 1
Genesee
(M. Stoessel)
[AA/21/0.0]
Fairmount A
(B. Wright)
[A/31/0.3]
Baltimore
(J. Olbrys)
[A/27/0.0]
Harlem River A
(B. Brierley)
[A/34/1.1]
Whitemarsh Boat Club A
(D. Kaess)
[AA/24/0.0]
36b 03:18 PM Mens A-C 2x Flight 2
Fairmount B
(L. Conner)
[C/44/4.5]
Passaic River
(B. Delisle)
[B/42/3.2]
Three Rivers B
(D. Ingham)
[C/49/8.8]
Susquehanna Rowing Association
(S. McDougal)
[C/49/8.8]
Harlem River B
(M. Rudolph)
[B/36/0.0]
Three Rivers A
(I. Kolar)
[C/43/3.8]
38a 03:24 PM Womens Ltwt A-H 2x Flight
Whitemarsh Boat Club
(J. Waterbury)
[D/54/8.7]
GMS Rowing/Capital [Composite]
(M. Nielsen)
[D/52/6.5]
39a 03:30 PM Mixed A-H 8+ Flight 1
Fairmount A
(t. kowalik)
[B/40/3.4]
University
(J. Pardoe)
[A/28/0.0]
Three Rivers B
(P. Deily)
[B/39/2.9]
Cooper Rowing A
(J. Glace)
[B/42/4.5]
39b 03:36 PM Mixed A-H 8+ Flight 2
Three Rivers A
(M. McCluskey)
[C/48/0.0]
New Haven
(G. Friel)
[C/47/0.0]
Hudson River B
(M. Scott)
[C/48/0.0]
Whitemarsh Boat Club
(K. Wobeser)
[C/48/0.0]
39c 03:42 PM Mixed A-H 8+ Flight 3
Hudson River A
(R. Humphrey)
[E/55/9.2]
Genesee
(W. Greene)
[C/45/0.0]
Three Rivers C
(R. Hester)
[D/53/7.0]
Vesper/University [Composite]
(J. Breen)
[D/51/5.0]
Fairmount/Vesper [Composite] B
(J. Sonzogni)
[F/62/18.0]
40a 03:48 PM Mixed Masters 8+ (Octuple) Flight
Vesper/Undine/Malta/Pennsylvania Barge Club [Composite]
(S. Kaplan)
[B/36/0.0]
University
(M. Schardt)
[C/47/6.4]