2016 Independence Day Regatta

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:
Race Time Race Title Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
11a 01:00 PM Womens Junior 16 4x Heat 1
Conshohocken B
(S. Scheuritzel)
Nereid
(N. Parisi)
Club Regatas
(D. Flechelle)
Three Rivers
(H. Hathaway)
Virginia Beach
(S. Whitsel)
11b 01:06 PM Womens Junior 16 4x Heat 2
Fairmount
(M. McGrath)
Essex
(A. Downing)
Baltimore
(M. Hinton)
Conshohocken A
(J. Love)
12a 01:12 PM Womens Junior 4x Heat 1
RowAmerica-Rye B
(M. Corwen)
Essex
(M. Eberth)
Baltimore
(M. Doak)
Rockland RA
(F. Fradianni)
Pelham CRA
(P. Cronin)
Long Island RC
(M. Prince)
12b 01:18 PM Womens Junior 4x Heat 2
Saugatuck
(C. Notarfrancesco)
Cambridge B
(M. Gibson)
Fairmount
(J. Konopka)
Vesper
(C. Castorino)
Team Pegasus
(B. Owen)
Whitemarsh B
(T. Taylor)
12c 01:24 PM Womens Junior 4x Heat 3
RowAmerica-Rye A
(S. Doyle)
Cambridge A
(A. Phaneuf)
Whitemarsh A
(S. Neary)
City Island
(A. Cestaro)
Three Rivers
(E. Woodwell)
Atlanta Junior
(C. Warmath)
20a 01:30 PM Mens Junior 16 4+ Heat 1
Manhasset
(B. Weisberg)
PNRA/Mercer A
(J. Gallagher)
Harbor CR A
(R. Shelley)
Penn AC A
(C. Norstad)
Harbor CR C
(J. McDonald)
20b 01:36 PM Mens Junior 16 4+ Heat 2
Pelham CRA
(R. Schetlick)
Hudson River
(D. Sweeney)
Harbor CR B
(J. Sullivan)
Penn AC B
(A. Fernandez-Guckes)
PNRA/Mercer B
(R. veerappan)
Conshohocken
(P. Keenan)
21a 01:42 PM Mens 2- Heat 1
Saugatuck
(O. Bub)
Vesper
(T. Peszek)
PNRA/Mercer
(j. gleim)
Gonzaga
(C. Tabash)
21b 01:48 PM Mens 2- Heat 2
New York AC
(P. Rees)
PNRA/Mercer
(d. mann)
Riverside
(C. Hurley)
Riverside/New York AC [Composite]
(N. Dawe)
24a 01:54 PM Womens Inter Light 1x Heat 1
City Island
(J. Reist)
Three Rivers
(K. Murcek)
Cambridge
(M. Pierce)
Undine
(A. Cruse)
24b 03:30 PM Womens Inter Light 1x Heat 2
PNRA/Mercer
(L. Jesse)
Norwalk River
(S. Driscoll)
Rockland RA
(E. Baert)
Oak Neck Rowing Academy
(G. Goodyear)
25a 03:36 PM Mens Junior 16 4x Heat 1
Conshohocken B
(J. Pendergast)
Bergen County
(J. Reis)
Crescent B
(N. Kumpf)
Navesink River
(T. Murray)
25b 03:42 PM Mens Junior 16 4x Heat 2
Norwalk River
(O. Peacock)
Crescent A
(J. Cepis)
ACRA
(L. Kellogg)
26a 03:48 PM Womens Junior 16 4+ Heat 1
Penn AC
(A. Hain)
Virginia Beach
(S. Whitsel)
Three Rivers
(H. Hathaway)
Fairmount B
(C. Cocelli)
Saugatuck
(C. Esse)
26b 03:54 PM Womens Junior 16 4+ Heat 2
Fairmount A
(J. Jaskot)
PNRA/Mercer
(S. Closser)
Manhasset
(R. Corcoran)
Swan Creek RC
(O. Ondis)
Litchfield Hills
(L. Langlais)
90a 04:00 PM Mens J16 8+ Heat 1
Manhasset
(B. Weisberg)
Saugatuck
(J. Schmidt)
Harbor CR
(O. Connolly)
Penn AC
(C. Norstad)
90b 04:06 PM Mens J16 8+ Heat 2
Harbor CR B
(L. McLoughlin)
Swan Creek RC
(M. Rahtz)
PNRA/Mercer
(L. Deng)
42a 04:12 PM Mens Junior 16 2x Heat 1
Cooper TC
(W. Bentley)
Whitemarsh
(W. KANE)
Norwalk River
(O. Peacock)
Conshohocken
(P. Keenan)
ACRA
(G. Chen)
42b 04:18 PM Mens Junior 16 2x Heat 2
Lake Quinsigamond
(J. Hallet)
Pelham CRA
(R. Schetlick)
Montclair
(G. Vrotsos-Rogers)
Crescent
(D. Brotschul)
Cooper TC
(W. Glennon)
Oak Neck Rowing Academy
(J. Karen)
42c 04:24 PM Mens Junior 16 2x Heat 3
ACRA
(L. Kellogg)
Undine
(A. Hilibrand)
Atlanta Junior
(B. Varnson)
Norwalk River
(J. Markow)
Cooper TC
(J. Raab)
Crescent
(A. Romano)
43a 04:30 PM Mens Intermediate 2- Heat 1
PNRA/Mercer
(M. Gaffney)
New York AC
(C. Cacace)
Cooper TC
(E. Mirfin)
PNRA/Mercer
(j. gleim)
Saugatuck
(O. Bub)
Riverside
(M. Ready)
43b 04:36 PM Mens Intermediate 2- Heat 2
Oak Neck Rowing Academy
(A. Friedlander)
PNRA/Mercer
(A. Levine)
Cooper TC
(s. farrell)
PNRA/Mercer
(D. Gleim)
Riverside
(W. Grayson)
Vesper
(E. Dimmock)
43c 04:42 PM Mens Intermediate 2- Heat 3
Unaffiliated
(A. Martin)
PNRA/Mercer
(d. mann)
Gonzaga
(C. Tabash)
Riverside
(P. Casey)
Amadeusz Rowing Academy
(A. Frankini)
59a 04:48 PM Mens Inter Light 1x Heat 1
Potomac
(A. Hayda)
Conshohocken
(M. Terwiesch)
Virginia Beach
(D. Callahan)
Crescent
(N. Olimpo)
Riverside
(J. Hanna)
Undine
(J. Berger)
59b 04:54 PM Mens Inter Light 1x Heat 2
Wilmington
(T. Dough)
RowAmerica-Greenwich
(D. Woo)
Undine
(M. Grieshaber)
Crescent
(N. Carlson)
Vesper
(W. Saint Clair)
59c 05:00 PM Mens Inter Light 1x Heat 3
Saugatuck
(H. Malec)
Undine
(M. Couwenhoven)
Riverside
(C. Hurley)
Club Regatas
(G. Hamman)
Wilmington
(W. Beardell)
Rockland RA
(R. Harding)
44a 05:18 PM Mens Junior 8 Heat 1
Penn AC A
(C. Norstad)
Fairmount B
(O. Hinkley)
PNRA/Mercer A
(E. Wicks)
Three Rivers
(W. Hathaway)
Manhasset
(B. Weisberg)
Harbor CR B
(L. McLoughlin)
44b 05:24 PM Mens Junior 8 Heat 2
Harbor CR A
(O. Connolly)
Hudson River B
(C. Marconi)
Fairmount C
(L. Kelley)
Penn AC C
(A. Fernandez-Guckes)
Conshohocken
(J. O'Brien)
44c 05:30 PM Mens Junior 8 Heat 3
Hudson River A
(P. Kalocay)
Cambridge
(I. Sheerin)
PNRA/Mercer A
(A. Hickey)
Penn AC B
(W. Kuechler)
Fairmount A
(W. Purtill)
45a 05:36 PM Womens Junior 8 Heat 1
Manhasset
(I. Caton)
Pelham CRA
(P. Cronin)
Penn AC A
(M. Maier)
PNRA/Mercer A
(C. Porter)
Fairmount
(M. Lamb)
45b 05:42 PM Womens Junior 8 Heat 2
Penn AC B
(H. Harris)
Three Rivers B
(H. Fox)
PNRA/Mercer B
(C. DeVenuto-Wyeth)
Swan Creek RC
(E. Akbari)
Saugatuck
(C. Esse)
45c 05:48 PM Womens Junior 8 Heat 3
Cambridge
(A. Barry)
Penn AC C
(S. Green)
Atlanta Junior
(E. Anderson)
Hudson River
(S. Langa)
Three Rivers A
(H. Walter)