2015 Independence Day Regatta

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:
Race Time Race Title Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
11a 12:00 PM Womens Junior 16 4x Heat 1
Cooper TC B
(M. Cicha)
Montclair
(K. Adleman)
Conshohocken A
(M. Esberg)
Cooper TC A
(G. LoPresti)
Pelham CRA
(J. Bausano)
Fairmount
(J. Konopka)
11b 12:06 PM Womens Junior 16 4x Heat 2
Crescent
(M. Madden)
Maroon Blades B
(A. Perez)
Ottawa B
(M. Hemphill)
Baltimore
(M. Welling)
Virginia Beach
(C. Brennan)
11c 12:12 PM Womens Junior 16 4x Heat 3
Swan Creek RC
(E. Akbari)
Whitemarsh Boat Club
(N. Keegan)
Essex
(M. Eberth)
Conshohocken B
(F. Maruca)
Maroon Blades A
(C. Callaghan)
Ottawa A
(K. Clarke)
17a 12:18 PM Womens Junior 16 1x Heat 1
Crescent
(T. Crosby)
Club Regatas
(A. Sanguineti)
Bergen County
(J. Giannotta)
Norwalk River
(N. Partlow)
Cooper TC
(S. Gutierrez)
17b 12:24 PM Womens Junior 16 1x Heat 2
Steel City
(C. Hall)
Baltimore
(L. McDaniel)
Nereid
(J. DiLauro)
17c 12:30 PM Womens Junior 16 1x Heat 3
East End
(G. Goodyear)
Peconic
(L. Sanchez)
ACRA
(M. Bose)
18a 12:36 PM Womens Junior 4+ Heat 1
Hudson River A
(B. Winby)
Cooper TC A
(H. Cooper)
Fairmount A
(S. Horn)
HCR
(C. Aral)
Hudson River C
(A. O'Shea)
PNRA/Mercer A
(K. Lustig (15))
18b 12:42 PM Womens Junior 4+ Heat 2
Ottawa
(C. Hinds)
RA Rye
(L. Schnepp)
Swan Creek RC
(L. Hunt)
Mobjack
(M. Marbain)
Penn AC B
(A. Oser)
Fairmount B
(E. King)
18c 12:48 PM Womens Junior 4+ Heat 3
Norwalk River
(E. Sadrakula)
Penn AC A
(J. Thompson)
Hudson River B
(S. Gaston)
Blood Street Sculls
(A. Murphy)
Cooper TC B
(N. Martin)
PNRA/Mercer B
(E. Gorberg)
19a 12:54 PM Mens Junior 4x Heat 1
Crescent A
(A. Panchella)
University
(C. Hansen)
Virginia Beach
(R. Gurak)
Mobjack
(A. Thompson)
Vesper
(M. Kerwin)
Conshohocken A
(A. Del Vescovo)
19b 01:00 PM Mens Junior 4x Heat 2
Crescent B
(J. Novak)
Ottawa
(Z. McLellan)
Bergen County
(N. Ismail)
ACRA
(A. Donlan)
Upper River
(D. Ramsey)
Conshohocken B
(D. Heffernan)
19c 01:06 PM Mens Junior 4x Heat 3
Crescent C
(B. Guckin)
Penn AC
(M. Grant)
Club Regatas
(D. Olaechea)
Philadelphia City Rowing
(M. harte)
Steel City
(I. Deynega)
Conshohocken C
(D. McKay)
20a 01:12 PM Mens Junior 16 4+ Heat 1
Ottawa
(O. Mihorean)
Hudson River
(B. Castillo Varda)
Amadeusz Rowing Academy
(O. Bros)
20b 01:18 PM Mens Junior 16 4+ Heat 2
Conshohocken
(C. Delaney)
PNRA/Mercer
(D. Stoddard)
Fairmount
(M. Sibson)
HCR A
(O. Connolly)
20c 01:24 PM Mens Junior 16 4+ Heat 3
Penn AC
(M. Piegza)
HCR B
(J. McDonald)
Essex
(T. Kapp)
Cooper TC
(I. Meier)
21a 01:30 PM Mens 2- Heat 1
Vesper
(T. Weaser)
PNRA/Mercer
(K. Hobbs)
Conshohocken
(J. McManus)
Penn AC
(T. Brown)
21b 01:36 PM Mens 2- Heat 2
New York AC
(C. Kelling)
Merrimac/Union [Composite]
(j. mclaughlin)
Penn AC
(C. Anderson)
PNRA/Mercer
(E. Placeholder2)
23a 01:42 PM Womens Light 2x Heat 1
Vesper
(J. Sager)
Fairmount
(E. McCormick)
Ottawa
(K. King)
Ottawa
(J. Carter)
23b 01:48 PM Womens Light 2x Heat 2
RA Rye
(S. Gruterich)
Ottawa
(D. Howell)
Vesper
(C. Stawicki)
Ottawa
(M. Haley)
24a 01:54 PM Womens Inter Light 1x Heat 1
Ottawa
(L. Pagé)
Steel City
(J. Johnson)
Montreal
(V. Thompson)
Penn AC
(K. Murphy)
Vesper
(L. Klick)
24b 02:00 PM Womens Inter Light 1x Heat 2
City Island
(J. Reist)
Ottawa
(A. Fogarty)
Leander
(S. Thomasen)
Kennebecasis
(C. Trafton)
Penn AC
(K. Propst)
24c 02:06 PM Womens Inter Light 1x Heat 3
Steel City
(S. Gulati)
Ottawa
(A. Currie)
Lincoln Park Boat Club
(S. Taylor)
Penn AC
(M. Mosier)
25a 02:12 PM Mens Junior 16 4x Heat 1
Ottawa
(O. Mihorean)
Crescent A
(D. Rostucher)
Cooper TC
(R. Mattox)
Bergen County
(J. Delara)
Pelham CRA
(D. Owen)
Norwalk River A
(O. Peacock)
25b 02:18 PM Mens Junior 16 4x Heat 2
Norwalk River B
(R. Purdy)
Lake Quinsigamond
(C. Hay)
Bachelors
(R. Mitchell)
Baltimore
(J. Quinn)
Crescent B
(Z. Simpson)
Conshohocken
(C. Lauder)
26a 02:24 PM Womens Junior 16 4+ Heat 1
PNRA/Mercer A
(l. shehab)
Ottawa
(R. Murray)
Still Water
(M. Barrera)
HCR
(L. Scattareggia)
Cooper TC
(M. Dykas)
26b 02:30 PM Womens Junior 16 4+ Heat 2
Penn AC
(S. Lynn)
PNRA/Mercer B
(K. Sullivan)
Fairmount
(M. Kent)
Whitemarsh Boat Club
(D. Marlin-Andrews)
Conshohocken
(T. Haugh)
38a 02:36 PM Womens Junior 16 2x Heat 1
RA Rye
(A. Mustafaraj)
Steel City
(C. Hall)
Essex
(H. Faretra)
Fairmount
(A. Devine)
Conshohocken
(M. Esberg)
38b 02:42 PM Womens Junior 16 2x Heat 2
Ottawa
(M. Hemphill)
Mobjack
(T. Hummel)
River Rowing
(F. Fradianni)
Conshohocken
(B. Chandler)
38c 02:48 PM Womens Junior 16 2x Heat 3
Bachelors
(K. Hallahan)
Undine
(E. Grugan)
Vesper
(C. Castorino)
Essex
(M. Eberth)
Baltimore
(L. McDaniel)
59a 02:54 PM Mens Inter Light 1x Heat 1
Wilmington
(W. Beardell)
Undine
(J. Konopka)
Crescent
(T. Judge)
Unaff. (USA)
(D. Hartwick)
Montreal
(E. Saragosa)
New York AC
(P. McSharar)
59b 03:00 PM Mens Inter Light 1x Heat 2
Ottawa
(C. Bénard)
Penn AC
(B. Urbanowski)
Conshohocken
(E. Glavin)
Montreal
(T. Charbonneau)
Vesper
(S. Hausmann)
59c 03:06 PM Mens Inter Light 1x Heat 3
Ottawa
(J. Sukstorf)
Club Regatas
(G. Hamman)
Montreal
(O. Dunkley)
Potomac
(A. Rouse)
Amadeusz Rowing Academy
(F. Xu)
Dexter Southfield
(B. Aiello)
44a 03:12 PM Mens Junior 8 Heat 1
Hudson River B
(N. Cerbini)
Penn AC C
(G. Andreas)
Saugatuck
(G. Steffen)
Upper River
(A. Winstead)
Fairmount B
(C. Hoekstra)
44b 03:18 PM Mens Junior 8 Heat 2
Conshohocken
(L. Green)
Ottawa
(Z. McLellan)
PNRA/Mercer B
(W. Grimes)
Cooper TC
(C. Sergi)
Hudson River A
(C. izold)
Penn AC A
(M. Piegza)
44c 03:24 PM Mens Junior 8 Heat 3
Penn AC B
(L. Lafferty)
Fairmount A
(W. Purtill)
Pelham CRA
(C. Martin)
PNRA/Mercer A
(K. Borup)
HCR
(L. McLoughlin)
45a 03:30 PM Womens Junior 8 Heat 1
Hudson River B
(M. Lewis)
Fairmount
(S. Horn)
Cooper TC
(H. Cooper)
Penn AC A
(J. Thompson)
PNRA/Mercer B
(K. Miller)
45b 03:36 PM Womens Junior 8 Heat 2
Pelham CRA
(C. Lillis)
PNRA/Mercer A
(S. Hansen)
Still Water
(M. Barrera)
Penn AC C
(A. Peters)
HCR
(C. Aral)
45c 03:42 PM Womens Junior 8 Heat 3
Hudson River A
(B. Winby)
Penn AC B
(J. Hughes)
Ottawa
(M. Marland)
University
(A. Giongo)
12S1 03:48 PM Womens Junior 4x Semi-Final 1
Bachelors
(J. Axelrod)
ACRA
(S. Pritzker)
Vesper A
(S. Stanley)
Vesper B
(N. Langleben)
Cooper TC
(E. Lipshultz)
12S2 03:54 PM Womens Junior 4x Semi-Final 2
Mobjack
(L. Thompson)
Maroon Blades
(E. Gilman)
River Rowing A
(c. mcgovern)
Fairmount
(K. Aemisegger)
Conshohocken
(C. Kiser)
Steel City
(S. Bowman)
14S1 04:00 PM Mens Junior 16 1x Semi-Final 1
Saugatuck
(R. Caulfield)
Cooper TC
(H. LaGatta)
Cooper TC
(E. tingley)
RA Rye
(B. Klezl)
Norwalk River
(Z. Johnston)
14S2 04:06 PM Mens Junior 16 1x Semi-Final 2
Conshohocken
(P. Keenan)
Saugatuck
(S. Banbury)
RA Rye
(C. Pyne)
Club Regatas
(T. Mikulak)
Saugatuck
(S. Holzhauer)
Norwalk River
(O. Peacock)
15S1 04:12 PM Mens Junior 2x Semi-Final 1
Crescent
(K. Tryon)
Crescent
(J. Novak)
Crescent
(A. Williams III)
Ottawa
(j. Hamilton)
Maroon Blades
(J. O'Keefe)
Steel City
(S. Taylor-Brill)
15S2 04:18 PM Mens Junior 2x Semi-Final 2
Mobjack
(L. South)
Amadeusz Rowing Academy
(A. Marsh)
Ottawa
(G. Connell)
Crescent
(T. Kutchner)
Fairmount
(E. Ashley)
Navesink
(J. Gallagher)
15S3 04:24 PM Mens Junior 2x Semi-Final 3
Baltimore
(P. Leung)
RA Rye
(T. Clickner)
Crescent
(A. Panchella)
Conshohocken
(A. Del Vescovo)
Whitemarsh Boat Club
(B. Subak)
Undine
(S. Flemming)