2015 Cascadia Masters Championship

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:
Race Time Race Title Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
4a 08:00 AM Womens 1x C Heat 1
North Cascades
(W. Clark)
South Cariboo
(D. Heise)
Fort Langley Community
(M. Laurinolli)
Nicomekl
(M. Mckay)
4b 08:07 AM Womens 1x C Heat 2
Burnaby Lake
(D. Burgess)
Palo Alto
(J. Pendleton)
North Cascades
(J. Huffman)
32b 08:14 AM Mens 1x C Heat 2
Vancouver
(J. Eiboff)
Deep Cove
(C. Johns)
Gorge
(P. Desjardins)
Whistler Rowing
(j. gardiner)
32a 08:21 AM Mens 1x C Heat 1
Delta Deas
(C. Garrett)
Vancouver Lake
(P. Volz)
Station L
(S. Urbatsch)
Vancouver
(C. Rouse)
6a 08:28 AM Womens 2x E Heat 1
Vancouver/Burnaby Lake [Composite] B
(L. McCulloch)
Delta Deas A
(J. Carruthers)
Vancouver A
(C. CATTELL)
Calgary
(L. Thompson)
6b 08:35 AM Womens 2x E Heat 2
Delta Deas B
(S. Gauvin)
Fort Langley Community
(M. Woodward)
Commencement Bay
(B. O'Connor)
7a 08:42 AM Mens 2x AA-B Heat 1
Vancouver
(A. Doucette)
[A/28/0.2]
Lake Union
(T. Omar)
[A/34/1.1]
Calgary
(T. Hinton)
[B/41/2.1]
Station L
(D. Fuhriman)
[A/35/1.2]
7b 08:49 AM Mens 2x AA-B Heat 2
Willamette RC
(M. Brubaker)
[B/39/1.8]
Pocock
(H. Koerner)
[C/48/3.2]
Everett Rowing Association
(C. Seal)
[B/36/1.4]
Fort Langley Community/Kamloops Rowing Club [Composite]
(M. Mulroy)
[B/38/1.7]
10a 08:56 AM Womens 4+ AA-C Heat 1
Vancouver A
(E. Hoess)
[B/37/0.0]
Willamette RC
(S. Wright)
[B/42/0.0]
Wenatchee
(T. Welsch)
[B/36/0.0]
Vancouver B
(K. Klinger)
[B/36/0.0]
10b 09:03 AM Womens 4+ AA-C Heat 2
Whatcom Rowing
(Y. Kelp)
[B/39/3.2]
Lake Union B
(N. Hein)
[A/29/0.5]
Station L
(S. Walker)
[B/42/4.0]
Lake Union A
(C. Tallman)
[A/34/1.8]
11a 09:10 AM Womens Ltwt 1x AA-C Heat 1
Vancouver
(W. Yuen)
[C/44/4.8]
Victoria City
(T. Taylor)
[D/51/8.7]
Deep Cove
(A. Takacs-Cox)
[C/48/5.9]
Vancouver
(P. Reinhard)
[AA/23/0.0]
11b 09:17 AM Womens Ltwt 1x AA-C Heat 2
Maple Bay
(J. Baker)
[E/56/20.0]
Vancouver
(S. Levesque)
[C/47/5.6]
Nicomekl
(M. Mckay)
[C/49/6.2]
15a 09:24 AM Mixed 2x C Heat 1
Nicomekl
(M. van Leeuwen)
Vancouver Lake A
(T. Strylewicz-Crossman)
Station L
(A. Glasfeld)
Vancouver B
(L. Rouse)
Pocock
(R. Lorentsen)
15b 09:31 AM Mixed 2x C Heat 2
Calgary
(K. Krahn)
Delta Deas
(T. Gambrel)
Vancouver Lake B
(C. Cadran)
Vancouver A
(E. Hudson)
9a 09:38 AM Mens Ltwt 1x D+ Heat 1
Deep Cove
(R. Westfall)
[F/61/18.9]
Calgary
(T. Joubert)
[E/59/16.1]
Delta Deas
(S. Mccall)
[E/58/14.8]
9b 09:45 AM Mens Ltwt 1x D+ Heat 2
Edmonton
(J. Aarts)
[H/73/47.9]
North Cascades
(D. Hoffmann)
[G/67/30.2]
Calgary
(J. Yaremko)
[E/57/13.4]
Deep Cove
(K. Chow)
[D/54/9.3]
33a 10:22 AM Womens 1x F+ Heat 1
Nicomekl
(C. Cotter)
[F/60/29.0]
Maple Bay
(R. Rutledge)
[G/67/44.8]
Lake Union
(A. Wopat)
[F/62/33.6]
Mt. Baker
(I. Baker)
[F/60/29.0]
Delta Deas
(M. Tisdelle)
[F/62/33.6]
33b 10:29 AM Womens 1x F+ Heat 2
Palo Alto
(J. Pendleton)
[F/61/31.3]
Delta Deas
(H. Healey)
[F/64/38.1]
Whistler Rowing
(D. Ziff)
[H/74/60.6]
28a 10:36 AM Womens 1x D Heat 1
Mt. Baker
(M. Deering)
Vancouver Lake
(T. Strylewicz-Crossman)
Delta Deas
(T. Gambrel)
Fort Langley Community
(L. Glanfield)
Delta Deas
(L. Jones)
28b 10:43 AM Womens 1x D Heat 2
Vancouver Lake
(C. Cadran)
Burnaby Lake
(G. Bickel)
Delta Deas
(L. Richards)
Vernon
(F. O'Gorman)
35a 10:50 AM Mens 2x E Heat 1
Calgary B
(S. Norman)
Willamette RC
(S. Smith)
Calgary A
(J. Nesbitt)
Station L
(A. Glasfeld)
35b 10:57 AM Mens 2x E Heat 2
Deep Cove
(B. Argo)
Commencement Bay
(J. Savage)
Delta Deas A
(P. Woehrle)
Vancouver Lake
(D. Venema)
1 11:34 AM Mixed 1x Para Event Saturday All Categories Final
Vancouver
(J. Burton)
2 11:46 AM Mens 4x D-E Final
Calgary
(S. Norman)
[D/52/5.3]
Station L
(S. Urbatsch)
[D/53/6.4]
Willamette RC
(S. Cooper)
[E/56/9.8]
Vancouver/Burnaby Lake [Composite]
(L. CROWLEY)
[E/55/8.7]
3 11:53 AM Mens 4x F+ Final
Delta Deas
(M. Bates)
[F/61/15.3]
Vernon
(S. Eaman)
[G/65/19.7]
Mt. Baker
(d. baker)
[F/62/16.4]
4 12:00 PM Womens 1x C Final
North Cascades
(J. Huffman)
Nicomekl
(M. Mckay)
Palo Alto
(J. Pendleton)
South Cariboo
(D. Heise)
Fort Langley Community
(M. Laurinolli)
Burnaby Lake
(D. Burgess)
5 12:07 PM Womens 8+ C+ Final
Commencement Bay
(K. Udbye)
[D/50/5.4]
Mt. Baker
(N. Lockett)
[E/55/14.7]
Willamette RC
(S. Wright)
[D/50/5.4]
6 12:14 PM Womens 2x E Final
Vancouver A
(C. CATTELL)
Calgary
(L. Thompson)
Vancouver/Burnaby Lake [Composite] B
(L. McCulloch)
Commencement Bay
(B. O'Connor)
Delta Deas B
(S. Gauvin)
Delta Deas A
(J. Carruthers)
7 12:21 PM Mens 2x AA-B Final
Station L
(D. Fuhriman)
[A/35/1.2]
Lake Union
(T. Omar)
[A/34/1.1]
Vancouver
(A. Doucette)
[A/28/0.2]
Everett Rowing Association
(C. Seal)
[B/36/1.4]
Pocock
(H. Koerner)
[C/48/3.2]
Calgary
(T. Hinton)
[B/41/2.1]
8 12:28 PM Mens Ltwt 1x AA-C Final
Vancouver
(M. MACRET)
[A/29/0.3]
Station L
(E. Halprin)
[B/36/1.5]
Vancouver
(K. Walsh)
[A/35/1.3]
9 12:35 PM Mens Ltwt 1x D+ Final
Deep Cove
(R. Westfall)
[F/61/18.9]
Delta Deas
(S. Mccall)
[E/58/14.8]
Calgary
(T. Joubert)
[E/59/16.1]
Edmonton
(J. Aarts)
[H/73/47.9]
North Cascades
(D. Hoffmann)
[G/67/30.2]
Deep Cove
(K. Chow)
[D/54/9.3]
10 12:42 PM Womens 4+ AA-C Final
Vancouver A
(E. Hoess)
[B/37/2.6]
Willamette RC
(S. Wright)
[B/42/4.0]
Vancouver B
(K. Klinger)
[B/36/2.4]
Lake Union A
(C. Tallman)
[A/34/1.8]
Lake Union B
(N. Hein)
[A/29/0.5]
Station L
(S. Walker)
[B/42/4.0]
12 12:49 PM Womens Ltwt 1x F Final
Nicomekl
(E. Denomy)
North Cascades
(K. Runyon)
Burnaby Lake
(C. Shpak)
Nicomekl
(C. Cotter)
Mt. Baker
(I. Baker)
Delta Deas
(M. Tisdelle)
11 01:56 PM Womens Ltwt 1x AA-C Final
Vancouver
(W. Yuen)
[C/44/4.8]
Vancouver
(P. Reinhard)
[AA/23/0.0]
Victoria City
(T. Taylor)
[D/51/8.7]
Nicomekl
(M. Mckay)
[C/49/6.2]
Maple Bay
(J. Baker)
[E/56/20.0]
Deep Cove
(A. Takacs-Cox)
[C/48/5.9]
13 02:03 PM Womens Ltwt 1x G+ Final
Burnaby Lake
(F. Crowley)
[G/65/40.3]
Whistler Rowing
(D. Ziff)
[H/74/60.6]
Whistler Rowing
(J. Groff)
[G/67/44.8]
14 02:10 PM Womens 2x AA-A Final
Burnaby Lake
(R. Baxter)
[B/36/2.4]
Fort Langley Community
(a. Ludes)
[A/31/1.1]
Lake Union
(K. Thomson)
[AA/24/0.0]
Vancouver A
(M. Quintin)
[A/34/1.8]
Delta Deas
(K. McGillivray)
[A/28/0.3]
Vancouver B
(E. Krayenhoff)
[A/35/2.1]
15 02:17 PM Mixed 2x C Final
Nicomekl
(M. van Leeuwen)
Vancouver Lake A
(T. Strylewicz-Crossman)
Station L
(A. Glasfeld)
Delta Deas
(T. Gambrel)
Calgary
(K. Krahn)
Vancouver A
(E. Hudson)
16 02:24 PM Womens 4x E Final
Delta Deas
(S. Macdonald)
Willamette RC
(C. Holdorf)
Nicomekl
(S. Mortimer)
17 02:31 PM Womens 4x F+ Final
Lake Union
(K. Roach)
[G/65/33.5]
Delta Deas
(S. Gauvin)
[F/60/24.1]
Vancouver/Maple Bay [Composite]
(C. CATTELL)
[F/60/24.1]
18 02:38 PM Mens 4+ D+ Final
Whatcom Rowing
(T. Weatherby)
[E/57/12.1]
Wenatchee
(J. Lee)
[D/50/3.5]
Commencement Bay
(J. Savage)
[E/57/12.1]
Station L
(G. Baker)
[D/52/6.0]
Mt. Baker
(M. Johnson)
[D/52/6.0]
19 02:45 PM Womens 2- C+ Final
Mt. Baker B
(B. Morcom)
[E/57/22.3]
Mt. Baker A
(K. Weisman)
[E/56/20.0]
20 02:52 PM Mixed AA-B 4x Final
Vancouver B
(S. Gleeson)
[B/39/2.2]
Vancouver C
(A. Sproull)
[B/39/2.2]
Willamette RC
(M. Brubaker)
[B/41/2.6]
Vancouver A
(M. Hohne)
[B/42/2.8]
Lake Union
(T. Omar)
[A/32/0.9]
Vancouver D
(M. MACRET)
[A/33/1.1]
21 02:59 PM Mens 1x D Final
Vancouver Lake
(D. Venema)
Edmonton
(B. Sabey)
Calgary
(S. Norman)
Maple Bay/Gorge [Composite]
(P. Desjardins)
Burnaby Lake
(b. bagneres)
22 03:06 PM Mixed 4+D+ Final
Vancouver
(K. Klinger)
[E/55/0.0]
Mt. Baker
(M. Johnson)
[E/56/0.0]
Willamette RC
(S. Smith)
[E/59/0.0]
23 03:13 PM Mens 2- AA+ Final
Willamette RC
(B. Byrd)
[F/60/17.5]
Lake Union A
(J. Van Emmerik)
[AA/25/0.0]
Station L
(G. Wespi)
[E/56/12.1]
Vancouver A
(H. Contreras)
[A/32/0.8]
Lake Union B
(T. Leslie)
[B/38/1.8]
24 03:20 PM Mixed 2x AA-A Final
Vancouver E
(A. Dalton)
[A/35/1.6]
Station L
(T. Hall)
[A/32/1.0]
Vancouver F
(K. Taylor)
[A/31/0.8]
Simon Fraser
(P. Whitmore)
[AA/22/0.0]
Burnaby Lake
(N. Summers)
[AA/22/0.0]
25 03:27 PM Mixed 2x B Final
Vancouver
(S. Forsting)
Willamette RC
(A. Brown)
Station L B
(D. Fuhriman)
Fort Langley Community
(T. Forsyth)
Nicomekl/Fort Langley Community [Composite]
(M. Mckay)
26 03:34 PM Womens 8+ AA-B Final
Vancouver B
(A. Hagendorn)
[A/35/1.9]
Lake Union
(N. Hein)
[A/31/0.9]
Vancouver A
(S. Botting)
[B/36/2.1]
27 04:11 PM Mixed 4x D-E Final
Deep Cove
(W. Perez)
[D/54/10.2]
Vancouver
(K. Klinger)
[E/55/11.7]
Delta Deas A
(S. Mccall)
[E/56/13.1]
Delta Deas C
(R. Stout)
[E/57/14.6]
Pocock
(R. Lorentsen)
[D/52/7.2]
Station L
(P. Donley)
[D/50/4.3]
28 04:18 PM Womens 1x D Final
Vancouver Lake
(T. Strylewicz-Crossman)
Delta Deas
(L. Jones)
Delta Deas
(T. Gambrel)
Burnaby Lake
(G. Bickel)
Vernon
(F. O'Gorman)
Vancouver Lake
(C. Cadran)
29 04:25 PM Mixed 4x F+ Final
Whatcom Rowing
(B. Diehl)
[F/61/0.0]
Delta Deas
(S. Macdonald)
[F/61/0.0]
Willamette RC
(S. Smith)
[F/62/0.0]
Calgary
(L. Thompson)
[F/60/0.0]
Mt. Baker
(D. Ostergaard)
[F/61/0.0]
30 04:32 PM Womens Ltwt 1x D-E Final
Nicomekl
(E. Denomy)
[F/63/35.8]
Victoria City
(T. Taylor)
[D/51/8.7]
Maple Bay
(J. Baker)
[E/56/20.0]
Delta Deas
(J. Carruthers)
[E/59/26.8]
31 04:39 PM Womens 4x C Final
Vancouver A
(D. Wikaruk)
Commencement Bay
(M. Mak)
Willamette RC
(J. Schweitzer)
Vancouver/Burnaby Lake [Composite] B
(E. Hopcraft)
32 04:46 PM Mens 1x C Final
Station L
(S. Urbatsch)
Vancouver Lake
(P. Volz)
Delta Deas
(C. Garrett)
Whistler Rowing
(j. gardiner)
Gorge
(P. Desjardins)
Vancouver
(C. Rouse)
33 04:53 PM Womens 1x F+ Final
Mt. Baker
(I. Baker)
[F/60/29.0]
Lake Union
(A. Wopat)
[F/62/33.6]
Maple Bay
(R. Rutledge)
[G/67/44.8]
Palo Alto
(J. Pendleton)
[F/61/31.3]
Delta Deas
(H. Healey)
[F/64/38.1]
Delta Deas
(M. Tisdelle)
[F/62/33.6]
34 05:00 PM Mens 4+AA-C Final
Station L
(G. Baker)
[C/47/3.0]
Lake Union A
(J. Van Emmerik)
[A/27/0.0]
Willamette RC
(J. Carpenter)
[C/45/2.7]
Vancouver
(E. Hudson)
[B/38/1.7]
Lake Union B
(T. Leslie)
[B/41/2.1]
35 05:07 PM Mens 2x E Final
Calgary A
(J. Nesbitt)
Station L
(A. Glasfeld)
Calgary B
(S. Norman)
Commencement Bay
(J. Savage)
Delta Deas A
(P. Woehrle)
Deep Cove
(B. Argo)
36 05:14 PM Womens 2x B Final
Vancouver C
(K. Burnett)
North Cascades
(J. Huffman)
Vancouver B
(A. Dalton)
Willamette RC
(S. Wright)
Station L
(A. Novak)
Vancouver A
(S. Gleeson)
37 05:21 PM Womens Novice 1x AA+ Final
Simon Fraser
(V. Loosemore)
[AA/23/0.0]
Vancouver
(S. Botting)
[A/27/0.0]
Vancouver
(A. Rudy)
[B/39/3.4]
38 05:28 PM Mens Novice 2x AA+ Final
Vancouver C
(D. Buxton-Forman)
[A/31/0.6]
Burnaby Lake
(M. Piercy)
[AA/26/0.0]
Vancouver B
(J. Easy)
[A/34/1.1]
Vancouver D
(B. Wristen)
[C/44/2.6]
Vancouver A
(S. Paquette)
[B/39/1.8]