2016 Bill Braxton Memorial Regatta

  • Build a custom heat sheet by checking one or more races
Filter list:
Toggle All
Print selected races:
Race Time Race Title Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
0a 09:00 AM Womens Collegiate 2- Flight 1
Bucknell K
(E. Barlow)
Bucknell F
(M. Denham)
Bucknell A
(L. Bell)
Loyola MD
(E. Mansour)
Bucknell L
(L. Chowenhill)
Bucknell O
(M. Thomas)
0b 09:06 AM Womens Collegiate 2- Flight 2
Bucknell J
(M. Yancey)
Bucknell B
(K. Carroll)
Bucknell G
(M. Mullin)
Bucknell P
(C. McNamara)
Bucknell M
(M. Compagnoni)
0c 09:12 AM Womens Collegiate 2- Flight 3
Bucknell I
(C. Bleecker)
Bucknell C
(E. Gabriel)
Bucknell D
(A. Ruggirello)
Bucknell H
(A. Adams)
1a 09:18 AM Womens HS 2x Flight 1
Cooper TC A
(M. Koelsch)
Elmwood A
(C. Bascombe)
Westfield
(P. Burke)
New Canaan Crew A
(T. Bakshi)
Lower Merion
(M. Beckman)
Potomac
(A. Wrenn-Walz)
1b 09:24 AM Womens HS 2x Flight 2
Elmwood B
(A. Butler)
Rye HS A
(F. Johnson)
Haddon Twp A
(O. Herbstritt)
Whitemarsh BC
(M. Benoit)
Cooper TC B
(A. McCollough)
Newport RC A
(S. Wood)
1c 09:30 AM Womens HS 2x Flight 3
Elmwood C
(A. Saranchuk)
Newport RC A
(S. Manno)
Rye HS B
(N. Storey)
Cooper TC C
(S. Kolb)
New Canaan Crew A
(A. Meli)
2a 09:36 AM Mens HS 2x Flight 1
Rye HS B
(M. Batal)
Whitemarsh BC
(D. Walkush)
Holy Ghost Prep
(A. Danna)
Team Pegasus C
(N. Palmer)
Westfield A
(T. McAuliffe)
Owen J Roberts
(J. O'Donnell)
2b 09:42 AM Mens HS 2x Flight 2
Haddon Twp A
(M. Martino)
Cooper TC
(D. Mitnick)
Rye HS A
(T. Rudolph-Math)
Team Pegasus B
(B. Hindle)
Newport RC
(S. Dhir)
2c 09:48 AM Mens HS 2x Flight 3
Westfield A
(S. Mezzomo)
Haddon Twp A
(J. Mallgrave)
Team Pegasus A
(B. Palmer)
Rye HS C
(A. Svystun)
3a 09:54 AM Womens 4+ Flight 1
Bucknell A
(K. Carroll)
College of New Jersey B
(S. Dury)
Bucknell D
(o. chase)
Bucknell E
(M. Mullin)
Binghamton B
(M. Whitney)
3b 10:00 AM Womens 4+ Flight 2
Binghamton A
(C. O'Malley)
Bucknell B
(A. Adams)
College of New Jersey A
(D. Lee)
Bucknell C
(A. Ruggirello)
Stony Brook
(E. McCauley)
Binghamton C
(B. Fitzpatrick)
4a 10:06 AM Mens 4+ Flight 1
Binghamton
(F. Ostrander)
Stony Brook A
(S. Kreitzer)
Marietta College B
(C. Johnson)
Ithaca A
(S. Cadoux)
Loyola MD B
(V. Santiago)
4b 10:12 AM Mens 4+ Flight 2
Colgate
(C. Cady-McCrea)
Ithaca A
(A. Martin)
Temple A
(A. Dunn)
Marietta College A
(J. Gleim)
4c 10:18 AM Mens 4+ Flight 3
Ithaca C
(D. Mott)
Temple B
(A. Grochowski)
Stony Brook B
(T. Hart)
Loyola MD A
(R. Brown)
5a 10:24 AM Womens Collegiate Freshman Novice 4+ Flight 1
Colgate C
(C. Rogers)
Scranton
(R. Clark)
College of New Jersey
(J. Sokolik)
Colgate A
(C. Tarrant)
5b 10:30 AM Womens Collegiate Freshman Novice 4+ Flight 2
Stony Brook
(E. Varghese)
Colgate B
(C. Leifken)
Loyola MD
(E. Hagedoorn)
6a 10:36 AM Mens Collegiate Freshman Novice 4+ Flight 1
Temple A
(C. Juers)
Marietta College
(M. Mosey)
Loyola MD
(P. Tomaszewski)
Stony Brook B
(E. Slota)
Philadelphia
(W. Dowdell)
6b 10:42 AM Mens Collegiate Freshman Novice 4+ Flight 2
Temple B
(T. Thull)
Colgate
(C. Cady-McCrea)
College of New Jersey
(B. Behrens)
Scranton
(K. Steinke)
Stony Brook A
(E. Schieferstein)
10a 10:48 AM Womens HS Novice 4+ Flight 1
St. John the Baptist
(J. Genovese)
Doane Academy
(m. bush)
Institute of Notre Dame B
(M. Williams)
Gunnery
(C. Einhorn)
Mountain Lakes
(A. Guido)
10b 10:54 AM Womens HS Novice 4+ Flight 2
Wilmington Youth B
(C. Boettger)
Great Valley Crew
(J. Winter)
Lower Merion
(P. Beck)
Institute of Notre Dame A
(A. Savoy)
Moorestown HS/Rowing
(T. Reed)
10c 11:00 AM Womens HS Novice 4+ Flight 3
Manhasset High School
(L. Lee)
Wilmington Youth A
(L. Vest)
Archbishop Carroll
(T. Toto)
Walter Johnson
(A. Voit)
11a 11:06 AM Womens HS 4x Flight 1
Whitemarsh BC A
(E. Myers)
New Canaan Crew A
(T. Bakshi)
Newport RC
(R. Miller)
Cooper TC
(H. Towhey)
Whitemarsh BC B
(S. Scheuritzel)
Rye HS A
(F. Johnson)
11b 11:12 AM Womens HS 4x Flight 2
Rye HS B
(K. Myers)
Whitemarsh BC C
(S. Hulme)
Elmwood
(C. Bascombe)
Haddon Twp
(M. Janda)
New Canaan Crew B
(O. Moor)
Philadelphia Girls
(E. Bonner)
12 11:18 AM Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy) Final
Gunnery A
(L. Feldman)
PNRA/Mercer B
(M. Barkenbush)
Cooper TC
(R. Pierce)
Lower Merion
(E. Spaeth)
Montgomery BC
(H. Smithberger)
PNRA/Mercer A
(K. Niva)
13a 11:24 AM Mens HS JV 8+ Flight 1
Chaminade A
(O. Connolly)
Mountain Lakes C
(m. oram)
Walter Johnson
(J. Coughlin)
Moorestown HS/Rowing
(D. Schultz)
Christian Brothers B
(M. Mojares)
DeMatha
(D. Berard)
13b 11:30 AM Mens HS JV 8+ Flight 2
Manhasset High School A
(V. Yang)
New Canaan Crew A
(O. Richardson)
PNRA/Mercer A
(B. Stergion)
Chaminade D
(R. Herbrich)
Fordham Prep C
(P. Uglum)
Great Valley Crew
(T. Mann)
13c 11:36 AM Mens HS JV 8+ Flight 3
New Canaan Crew A
(E. Morgan)
St. Peters Prep B
(P. Pasquali)
Unionville
(A. Kannenberg)
Wilmington Youth
(N. Habash)
Radnor
(D. Addis)
Don Bosco Prep A
(A. Cristiano)
13d 11:42 AM Mens HS JV 8+ Flight 4
Mountain Lakes A
(A. Thomson)
Chaminade C
(m. hensley)
Fordham Prep B
(A. Reisman)
St. John the Baptist
(A. Gasparik)
St. Peters Prep C
(J. Smith)
13e 11:48 AM Mens HS JV 8+ Flight 5
PNRA/Mercer C
(J. Mongelli)
Manhasset High School A
(G. Menke)
Archbishop Carroll
(C. Evans)
St. Peters Prep A
(R. Ramos)
Mountain Lakes A
(M. Donnelly)
13f 11:54 AM Mens HS JV 8+ Flight 6
Fordham Prep A
(T. Gillingham)
PNRA/Mercer B
(T. Bruno)
St. Benedict's Prep
(O. de Leon)
Chaminade B
(A. Morledge)
Don Bosco Prep A
(M. Bucher)
14a 12:54 PM Mens HS Novice 8+ Flight 1
Fordham Prep B
(S. Foncillas)
Lower Merion
(N. Stach)
Christian Brothers B
(R. Wolf)
Haddonfield Crew
(J. Tucker)
PNRA/Mercer B
(S. Patel)
St. Peters Prep
(R. Rodas-Herndon)
14b 01:00 PM Mens HS Novice 8+ Flight 2
Manhasset High School A
(L. Chan)
PNRA/Mercer C
(R. McGann)
Maritime
(Q. Daly)
Fordham Prep C
(J. Otero)
St. Benedict's Prep A
(S. Eisape)
14c 01:06 PM Mens HS Novice 8+ Flight 3
Fordham Prep A
(P. Uglum)
Chaminade B
(B. Newton)
Christian Brothers A
(Z. demello)
Holy Ghost Prep
(T. Geib)
Manhasset High School B
(T. Qiu)
Don Bosco Prep
(B. Edwards)
14d 01:12 PM Mens HS Novice 8+ Flight 4
Moorestown HS/Rowing
(D. Schultz)
Walter Johnson
(B. McKaig)
Wilmington Youth
(W. Donovan)
Chaminade A
(E. Abbate)
Philadelphia City Rowing
(M. Shoatz-Carter)
14e 01:18 PM Mens HS Novice 8+ Flight 5
PNRA/Mercer A
(G. Smith)
DeMatha A
(C. Feeley)
Radnor
(J. Janson)
Mountain Lakes
(K. Ross)
St. Benedict's Prep A
(E. Aguirre)
16a 01:24 PM Womens Collegiate Varsity 8+ Flight
Bucknell C
(C. Bleecker)
Colgate
(A. Cunningham)
Bucknell A
(S. Sellers)
Loyola MD
(M. Frauenheim)
Bucknell B
(A. Chikowski)
Philadelphia
(C. Powell)
17a 01:30 PM Mens Collegiate Varsity 8+ Flight 1
Ithaca
(A. Martin)
Colgate
(C. Cady-McCrea)
Temple A
(C. McKinney)
Marietta College
(J. Gleim)
17b 01:36 PM Mens Collegiate Varsity 8+ Flight 2
Loyola MD
(V. Santiago)
Temple B
(A. Grochowski)
Binghamton
(F. Ostrander)
19a 01:42 PM Mens Collegiate JV 8+ Flight
Binghamton A
(A. Skala)
Scranton
(N. Hughes)
Ithaca
(D. Mott)
Loyola MD
(c. rynne)
Binghamton B
(B. Faherty)
Marietta College
(M. Shrader)
21a 01:48 PM Mens Collegiate Frosh/Novice 8+ Flight 1
Ithaca A
(A. McIntyre)
Binghamton B
(r. Peterson)
Scranton
(J. Campson)
Loyola MD
(p. mcguigan)
Temple A
(B. Wren)
21b 01:54 PM Mens Collegiate Frosh/Novice 8+ Flight 2
Binghamton A
(A. Caligure)
College of New Jersey
(D. Calloway)
Temple B
(L. McCormack)
Ithaca A
(Y. Acosta)
Colgate
(C. Cady-McCrea)
20a 02:00 PM Womens Collegiate Frosh/Novice 8+ Flight 1
Philadelphia B
(J. Palacios)
Colgate A
(A. Burden)
Loyola MD
(E. Jantzen)
Binghamton A
(A. Nieuwenhuizen)
Stockton University
(C. Napolitan)
20b 02:06 PM Womens Collegiate Frosh/Novice 8+ Flight 2
Philadelphia A
(J. Yorko)
Scranton
(R. Kosty)
Binghamton B
(S. Schroeder)
22a 02:12 PM "Dad Vail" Mens Ltwt 8+ (Bill Braxton Memorial Cup) Flight
Temple A
(S. Ching)
Temple B
(H. MacKenzie)
15 02:18 PM Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy) Final
Don Bosco Prep
(O. Cordaro)
Manhasset High School
(B. Kim)
Fordham Prep A
(M. Ptucha)
PNRA/Mercer A
(D. Stoddard)
Chaminade A
(J. McDonald)
Chaminade B
(K. Kearney)
28a 02:24 PM Mens HS Novice 4+ Flight 1
Mountain Lakes
(B. Jones)
St. John the Baptist A
(T. Taylor)
Wilmington Youth A
(K. Rohrbacher)
Manhasset High School A
(J. Hannan)
Radnor
(J. Janson)
Eustace
(J. Marengo)
28b 02:30 PM Mens HS Novice 4+ Flight 2
Montgomery BC
(J. Grundy)
Great Valley Crew B
(D. Kuhn)
Walter Johnson
(B. McKaig)
St. John the Baptist A
(A. Gasparik)
Cooper TC
(E. Bisco-Werner)
28c 02:36 PM Mens HS Novice 4+ Flight 3
Manhasset High School B
(L. Chan)
Doane Academy
(T. Post)
Gunnery
(C. Dorf)
Rye HS
(J. Keller)
St. Peters Prep
(G. Nacheff)
Great Valley Crew A
(J. Vidinghoff)
29a 02:42 PM Mens HS 4x Flight 1
Haddon Twp D
(M. Weaver)
Westfield B
(J. Fritz)
Rye HS
(M. Batal)
Haddon Twp A
(E. Tingley)
New Canaan Crew A
(M. Lindeis)
Cooper TC
(J. Raab)
29b 02:48 PM Mens HS 4x Flight 2
Haddon Twp B
(A. Cronin)
New Canaan Crew A
(E. Morgan)
Haddon Twp C
(M. Weller)
Westfield A
(T. McAuliffe)
New Canaan Crew A
(N. Roeder-Yika)
Whitemarsh BC A
(W. KANE)
29c 02:54 PM Mens HS 4x Flight 3
New Canaan Crew A
(N. Hooper)
Westfield C
(R. Murphy)
Team Pegasus
(B. Palmer)
Whitemarsh BC B
(M. Soloman)
Owen J Roberts
(A. Brown)
30 03:00 PM Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup) Final
Christian Brothers A
(P. Hegel)
Gunnery A
(G. Simmons)
Rye HS A
(J. Dailey)
Cooper TC A
(J. Raab)
Christian Brothers A
(E. Wicks)
PNRA/Mercer A
(D. Stoddard)
31a 03:06 PM Womens HS JV 8+ Flight 1
Mount Saint Joseph A
(H. Blatney)
Archbishop Carroll
(C. Carpenter)
PNRA/Mercer A
(A. Xu)
Wilmington Youth
(S. Kust)
Mountain Lakes
(c. putz)
31b 03:12 PM Womens HS JV 8+ Flight 2
St. John the Baptist
(A. seery)
Manhasset High School A
(A. Crewe)
Philadelphia City Rowing A
(O. Musselman)
PNRA/Mercer B
(A. Kursat)
Moorestown HS/Rowing A
(A. Buss)
31c 03:18 PM Womens HS JV 8+ Flight 3
Walter Johnson B
(A. Marroquin)
Institute of Notre Dame
(A. Savoy)
Moorestown HS/Rowing B
(g. jarmain)
Mount Saint Joseph B
(N. Hogan)
Lower Merion
(M. Katzen)
31d 03:24 PM Womens HS JV 8+ Flight 4
Radnor
(O. Zenouzi)
Manhasset High School A
(m. lyons)
Walter Johnson A
(G. Mann)
Mount Saint Joseph C
(L. Chung)
32a 03:30 PM Womens HS Novice 8+ Flight 1
PNRA/Mercer D
(R. Maffia)
Mountain Lakes
(A. Dunn)
PNRA/Mercer C
(L. Kavalov)
Eustace
(I. BLANCHARD)
Maritime
(A. Johnson)
32b 03:36 PM Womens HS Novice 8+ Flight 2
Great Valley Crew
(E. Borger)
Radnor
(T. Osborne)
Philadelphia City Rowing
(J. Rogers)
PNRA/Mercer B
(F. Hitesman)
Wilmington Youth
(L. Vest)
32c 03:42 PM Womens HS Novice 8+ Flight 3
Manhasset High School
(A. Tsalikis)
PNRA/Mercer A
(S. Smith)
Whitemarsh BC
(C. Slagle)
Owen J Roberts
(S. Ferrizzi)
Haddonfield Crew
(L. Mersky)
33 03:48 PM Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy) Final
PNRA/Mercer A
(S. Kennedy-Moore)
Manhasset High School
(V. Papadakos)
PNRA/Mercer C
(S. Hansen)
Mount Saint Joseph A
(M. Mathews)
Mount Saint Joseph B
(K. Healy)
PNRA/Mercer B
(P. Mishkin)