2019 Lake Lenape Sprints II

  • Build a custom coaches report by checking one or more races
Filter list:
Customize results:
Print selected races:

Absegami

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Brad Young 10:50 AM 10:10 10:20 10:30 5 16a Womens JV 8+ Heat 1 F. Deibert
11:50 AM 11:10 11:20 11:30 4 24a Womens Varsity 4+ Heat 1 E. Daniels
Dan Salerno 10:00 AM 09:20 09:30 09:40 2 11b Mens Novice 8+ Heat 2 P. Sutaria
10:20 AM 09:40 09:50 10:00 2 9 Mens Novice 4+ Final D. Davis
11:40 AM 11:00 11:10 11:20 2 23 Mens 2nd 8+ Final K. Ritz
12:40 PM 12:00 12:10 12:20 2 27 Mens Varsity 8+ Final E. Taylor
12:40 PM 12:00 12:10 12:20 5 27 Mens Varsity 8+ Final S. Blair

Atlantic City

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Sean Duffey 09:40 AM 09:00 09:10 09:20 6 10 Womens Novice 8+ Final C. Arndt
09:50 AM 09:10 09:20 09:30 5 11a Mens Novice 8+ Heat 1 J. O'niell
11:00 AM 10:20 10:30 10:40 2 16b Womens JV 8+ Heat 2 K. Graybill
12:00 PM 11:20 11:30 11:40 5 24b Womens Varsity 4+ Heat 2 W. Wong
12:40 PM 12:00 12:10 12:20 3 27 Mens Varsity 8+ Final S. Alzate

Cedar Creek

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Michael Manning 10:30 AM 09:50 10:00 10:10 5 14 Womens JV 4+ Final H. Goolden
11:10 AM 10:30 10:40 10:50 4 17 Mens JV 8+ Final N. Cruz
12:00 PM 11:20 11:30 11:40 3 24b Womens Varsity 4+ Heat 2 A. Mathis
12:20 PM 11:40 11:50 12:00 2 25b Mens Varsity 4+ Heat 2 R. Jones

Egg Harbor

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Daniel Welsh 09:30 AM 08:50 09:00 09:10 6 6 Womens 4x Final A. Jarvie
09:40 AM 09:00 09:10 09:20 2 10 Womens Novice 8+ Final A. McDonough
10:10 AM 09:30 09:40 09:50 5 8 Womens Novice 4+ Final K. Rice
10:50 AM 10:10 10:20 10:30 4 16a Womens JV 8+ Heat 1 C. Frye
11:50 AM 11:10 11:20 11:30 2 24a Womens Varsity 4+ Heat 1 K. Diggins
12:00 PM 11:20 11:30 11:40 2 24b Womens Varsity 4+ Heat 2 G. Garcia
Philippe Strauss 09:50 AM 09:10 09:20 09:30 4 11a Mens Novice 8+ Heat 1 J. Griffiths
10:00 AM 09:20 09:30 09:40 3 11b Mens Novice 8+ Heat 2 R. Sansom
10:40 AM 10:00 10:10 10:20 1 15 Mens JV 4+ Final S. Patel
10:40 AM 10:00 10:10 10:20 5 15 Mens JV 4+ Final A. Sarhan
11:10 AM 10:30 10:40 10:50 2 17 Mens JV 8+ Final E. Placeholder9
12:20 PM 11:40 11:50 12:00 3 25b Mens Varsity 4+ Heat 2 J. Pickard

Holy Spirit

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Mike Giegerich 09:00 AM 08:20 08:30 08:40 3 5a Mens 2x Heat 1 P. Seeger
09:10 AM 08:30 08:40 08:50 2 5b Mens 2x Heat 2 A. Buchan
09:20 AM 08:40 08:50 09:00 2 3 Mens 1x Final W. Pileggi
09:30 AM 08:50 09:00 09:10 2 7 Mens 4x Final R. Hunter IV
09:30 AM 08:50 09:00 09:10 4 7 Mens 4x Final C. Murray
10:20 AM 09:40 09:50 10:00 3 9 Mens Novice 4+ Final R. Hunter IV
12:40 PM 12:00 12:10 12:20 6 27 Mens Varsity 8+ Final W. Hoffman

Hun School

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Ken Weinstein 10:50 AM 10:10 10:20 10:30 3 16a Womens JV 8+ Heat 1 K. Jardine
11:40 AM 11:00 11:10 11:20 4 23 Mens 2nd 8+ Final A. Kamdar
12:10 PM 11:30 11:40 11:50 5 25a Mens Varsity 4+ Heat 1 H. Millington
12:30 PM 11:50 12:00 12:10 3 26 Womens Varsity 8+ Final M. Mauer

Kearny

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
David Paszkiewicz 09:40 AM 09:00 09:10 09:20 3 10 Womens Novice 8+ Final J. Narucki
10:10 AM 09:30 09:40 09:50 3 8 Womens Novice 4+ Final J. Sikorski
10:30 AM 09:50 10:00 10:10 3 14 Womens JV 4+ Final S. Barros
10:50 AM 10:10 10:20 10:30 2 16a Womens JV 8+ Heat 1 C. daSilva Santos
11:20 AM 10:40 10:50 11:00 4 18 Womens Ltwt 4+ Final E. Valentin
11:30 AM 10:50 11:00 11:10 4 20 Womens Ltwt 8+ Final N. Castelo
11:50 AM 11:10 11:20 11:30 6 24a Womens Varsity 4+ Heat 1 A. Restrepo

Merion Mercy

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Mike Brown 10:10 AM 09:30 09:40 09:50 4 8 Womens Novice 4+ Final J. Medveckus
10:30 AM 09:50 10:00 10:10 2 14 Womens JV 4+ Final E. Staples
11:00 AM 10:20 10:30 10:40 4 16b Womens JV 8+ Heat 2 J. Medveckus
11:20 AM 10:40 10:50 11:00 3 18 Womens Ltwt 4+ Final P. DeVlieger
11:30 AM 10:50 11:00 11:10 3 20 Womens Ltwt 8+ Final C. Riley
11:50 AM 11:10 11:20 11:30 3 24a Womens Varsity 4+ Heat 1 E. McIntyre
12:00 PM 11:20 11:30 11:40 4 24b Womens Varsity 4+ Heat 2 R. Hendrzak
12:30 PM 11:50 12:00 12:10 4 26 Womens Varsity 8+ Final P. DeVlieger

OLMA

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Howard Kazan 10:10 AM 09:30 09:40 09:50 6 8 Womens Novice 4+ Final H. Anderson
10:30 AM 09:50 10:00 10:10 4 14 Womens JV 4+ Final K. Decker

Oakcrest

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Charles Dupras 09:20 AM 08:40 08:50 09:00 3 3 Mens 1x Final T. Cawley
09:40 AM 09:00 09:10 09:20 4 10 Womens Novice 8+ Final N. Napoli
10:10 AM 09:30 09:40 09:50 2 8 Womens Novice 4+ Final J. Palmeri
10:20 AM 09:40 09:50 10:00 5 9 Mens Novice 4+ Final J. Casanova
12:10 PM 11:30 11:40 11:50 4 25a Mens Varsity 4+ Heat 1 A. Ragan
12:30 PM 11:50 12:00 12:10 2 26 Womens Varsity 8+ Final E. Shelley

South Jersey RC

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
James Stack 09:00 AM 08:20 08:30 08:40 4 5a Mens 2x Heat 1 D. Frankel
09:10 AM 08:30 08:40 08:50 4 5b Mens 2x Heat 2 F. Gaffney
09:20 AM 08:40 08:50 09:00 4 3 Mens 1x Final J. Raab
10:00 AM 09:20 09:30 09:40 4 11b Mens Novice 8+ Heat 2 E. Guermont
10:40 AM 10:00 10:10 10:20 2 15 Mens JV 4+ Final G. Caton
10:40 AM 10:00 10:10 10:20 3 15 Mens JV 4+ Final G. Caton
10:40 AM 10:00 10:10 10:20 4 15 Mens JV 4+ Final D. Frankel
10:40 AM 10:00 10:10 10:20 6 19 Mens Ltwt 4+ Final D. Frankel
12:10 PM 11:30 11:40 11:50 3 25a Mens Varsity 4+ Heat 1 E. Bisco-Werner
12:20 PM 11:40 11:50 12:00 4 25b Mens Varsity 4+ Heat 2 C. Malcarney
12:40 PM 12:00 12:10 12:20 1 27 Mens Varsity 8+ Final C. Malcarney

St. Joseph

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Tom Langowski 09:00 AM 08:20 08:30 08:40 2 5a Mens 2x Heat 1 T. Tighelaar
09:00 AM 08:20 08:30 08:40 5 5a Mens 2x Heat 1 J. Parayil
09:30 AM 08:50 09:00 09:10 1 7 Mens 4x Final K. Lissinna
09:30 AM 08:50 09:00 09:10 3 7 Mens 4x Final S. Mazzei
09:30 AM 08:50 09:00 09:10 5 7 Mens 4x Final T. Tighelaar

St. Peters

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
Larry Muri 09:50 AM 09:10 09:20 09:30 3 11a Mens Novice 8+ Heat 1 J. Cu
10:00 AM 09:20 09:30 09:40 6 13 Mens frosh 8+ Final T. Anderson
11:10 AM 10:30 10:40 10:50 3 17 Mens JV 8+ Final D. Del Sordo
11:40 AM 11:00 11:10 11:20 3 23 Mens 2nd 8+ Final D. Del Sordo
12:40 PM 12:00 12:10 12:20 4 27 Mens Varsity 8+ Final S. Imbornone

Vineland

Contact Race Time Dock Check-In Lane Race Crew Lineup
1st 2nd Last
John McCarty 09:40 AM 09:00 09:10 09:20 5 10 Womens Novice 8+ Final B. Adams
11:00 AM 10:20 10:30 10:40 3 16b Womens JV 8+ Heat 2 J. Minguela
11:50 AM 11:10 11:20 11:30 5 24a Womens Varsity 4+ Heat 1 G. Panzini
Paul Myers 09:10 AM 08:30 08:40 08:50 3 5b Mens 2x Heat 2 B. Boesenhofer
09:50 AM 09:10 09:20 09:30 2 11a Mens Novice 8+ Heat 1 A. Kashani
12:10 PM 11:30 11:40 11:50 2 25a Mens Varsity 4+ Heat 1 B. Boesenhofer